chtela bych poradit

7
10.7.06 21:11

chtela bych poradit

Zdravim vsechny dobre duse, chtela bych poradit v prani pradla, podle ceho se tridi a co vsechno muzu dat k sobe, rozdelit bile veci a cerne a vyprat je zvlast je jasny, ale treba nevim kdyz budu chtet vyprat ryfle a modrou bavlnenou mikinu (nepousti), jestli mohu dat k sobe, mam spoustu barevnych tricek( modre, ruzovy, hnedy…) zda vse muzu dat k sobe, nemam nikoho kdo by me to naucil, ci chtel vysvetlit - mamu s tim otrevuji :x

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
431
10.7.06 21:22

Ahoj Dito,
tak já peru a třídím prádlo takhle:
utěrky, bílé ručníky (nevhodný svatební dar) a kapesníky peru na 60, někdy na 90,
pak peru barevné světlé, barevné tmavé a černé.
Do černého řadím rifle, tmavé( modré, hnědé, tmavě zelené apod), peru je v prášcích na černé prádlo, zdá se mi, že barva není opraná a když jsou v hromádce rifle, ždímám jen na 700 otáček, aby nebyly „pruhované“.
Novou věc přemáchnu v ruce - zjistíš, jestli pouští nebo ne a příště už s ní šupnu do pračky (když nepouští).
Svetry a vlněné věci peru na programu ruční praní v prostředku na vlnu.
Tak praní zdar.
Soňa a kluci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15326
10.7.06 21:23

Dito,
neradím, já to dělám tak:
snažím se dělat hromádky prádla podobné barvy, většinou světlé (tam dám třeba světle růžové, světle zelené), tmavěji modré a červené. To peru na 40.
Bílé na 60 + vanish.
Když potřebuju rychle vyprat něco, co není stejných barev, dám to na 30 a na program s větší spotřebou vody - tak je podle mě menší pravděpodobnost obarvení - a modlím se :lol: .
Zatím se mi nezabarvilo nic.
Rifle a mikinu spolu vyprat můžeš.
Papa M.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
169
10.7.06 21:29

Ahojky,
zrejme odbornikem v pradle nikdy nebudu. Ale, kdyz se mi nakupi pradlo, tridim podle klasicke bile a tmave. Ryfle davam na tmave stejne jakou jakoukoli barevnou mikinu. Obvykle peru na 40, kdyz je vetsi spina, tak na 60. Kdyz vim, ze to z toho tricka jen tak nepusti, namocim to do vanishe a pak soupnu do pracky. Nikdy se mi nestalo, ze by mi nejake pradlo obarvilo nebo se napr. srazilo ci jinak zmenilo. Asi jsem ti moc neporadila, ze? Kazdy se vetsinou ridi stitkem a programem na pracce, stejne tak i ja.
Papa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1404
10.7.06 21:29

Ahojky,

ja davam barevne k sobe. Tmavsi barevne a svetlejsi barevne - k tomu obcas prihodim i vylozene bile veci, protoze jich tolik nemam a nenaplnila bych celou pracku (mame ji na 7,5kg pradla).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
10.7.06 22:28

Ještě je potřeba si dát si pozor na materiál. Bílé bavlněné tričko může jít na 60 i víc, bílé spodní prádlo s přídavkem uměliny maximálně na 40 (bez aviváže, jinak po čase zešedne). Když si nejsi jistá, tak se mrkni na štítek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
751
10.7.06 22:44

Ahoj Dito.

Mám pračku, která má programy rozdělené podle teplot i druhu prádla (bavlna, syntetika, jemné apod), ale myslím, že spíš záleží hlavně na stupních, tak to napíšu podle stupňů.

Já to peru takhle:

60° („světlé prádlo“) - kapesníky, bílé ponožky, ručníky, utěrky…

40° („tmavé prádlo“) - tmavé ponožky, trenky, obyčejnější bavlněná trička, mikiny, rifle, prostě všechno v barvách černá, modrá, zelená, červená, oranžová apod.

30° („jemné prádlo“) - košile, halenky, svetry, takové to kvalitnější oblečení, kde moc nezáleží na barvě, protože to nepouští, tady klidně vyperu barevnou košili s bílým svetrem a je to ok

90° - občas, když je třeba v tom vyperu ty kapesníky, bílé ponožky atd.

• povlečení a froté prostěradla peru na 40° a povlečení obracím na rub, aby vydržel déle ten vzor a tolik se to neopralo
  • spodní prádlo peru v ruce a bez aviváže, jinak bílé zešedne
  • když peru novou věc, nejdřív ji vymáchnu v ruce, abych zjistila, jestli pouští a podle toho ji zařadím; když si nejsem jistá, dám ji radši k tmavému prádlu
  • u nových věcí taky koukám na lístečky, co jsou na prádle a podle toho dám max teplotu vody, a pak to žehlím

Klidně se i zeptej, žádný učený z nebe nespadl. Každá prádlo pereme asi trochu jinak, ale jde o to, najít si ten svůj systém :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
442
11.7.06 07:09

Ahoj,jenom jsem chtěla,když peru rifle a tmavé prádlo,obracím to naruby,aby se neoprala barva tak rychle a práškem na tmavé prádlo.Matty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.7.06 07:47

Tridim tak nejak podle citu, nekdy nedavam avivaz, ale trochu octa s levandulovym olejem (par kapek). Zarazilo me trochu prani toho bileho spod. pradla bez avivaze…to jsem nevedela…plati to i u bilych tricek (s pridavkem umeliny), ze se nemaji prat s avivazi? Nebo jen u toho pradla?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
15.7.06 12:11

:P dekuji moc vsem kdo mi poradil, v zari kdy planuji ze se osamostatnim dam vedet jak prvni varka pradla dopadla, zda se vyprane obleceni bude jeste moc nosit :wink: , jeste bych se chtela zeptat jak to je s povlecenim - zda se musi vyvaret nebo na jak vysokou teplotu se obvykle pere jeste jednou dekuji vsem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5846
15.7.06 12:29

Čistě bavlněné povlečení můžeš prát na 90, ale i na 60 to stačí, já to střídám, a přidává se škrob do posledního máchání. Pružná prostěradla se perou max. na 60, některá na 40, je to na cedulce, a neškrobí se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
144
14.2.08 15:52

Je to jednoduché. Já tak nějak nemám oblíkání, který by pouštělo při normální teplotě barvu, takže vlastně peru všechno /většinou/ pohromadě. Takový ty každodení kusy, jako spodjáry, ponožky a trika a tepláky, kalhoty, mikyny…a peru to na 60°C sakum prdum. Akorát „někdy“ vyvařim ručníky, monterky, nebo hooodně špinavý věci. A aviváž taky dávám jenom třeba do cejch/který taky peru zvlášť,ale vlastně jenom proto, že se mi k nim většinou nic jinýho nevejde. Nedovedu si představit, jak by to fungovalo, kdybych měla nahromadit celej buben bílýho prádla, barevnýho…atd. To bych asi prala jednou za měsíc a několikrát za sebou…už takhle máme dost prádla. Možná jsem jenom nepřišla na žádnou skutečnou výhodu třídění. Snad jenom tu, že když peru na vysokou teplotu třeba něco nestálobarevnýho a k tomu hodim sněhově bílou halenku z přírodního materiálu, tak mam smůlu. To se mi tak ystalo. Ale já netíhnu ke sněhobílému oblíkání, takže vlastně bílýho mám doma minimum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat