Co dělat, když dítě bije

238
26.9.20 16:58

Co dělat, když dítě bije

Dobrý den,
jsem zoufalá, prosím o radu. Už nějakou dobu je starší syn (4 roky) agresivní, bouchne mladšího, dokonce si troufne na mě i na manžela (na toho nejmíň, protože je nejmíň doma a musím přiznat, že má o něco větší respekt než já), když něco staví, mladší mu to zbourá, chápu, že je naštvaný, neustále s ním mluvím, vysvětluji, nic, všechno musí mít první, oblíknout se, umýt zuby, vyčůrat, snídani, vylézt z vany, ve hře, atd., když ne (nelze a nechci ho ve všem upřednostňovat), hned je zle a už se ohání rukou nebo mě dokonce kopne, nebo je půlhodinová scéna, že je menší už oblečený a že ho musím svlíknout, když mu něco nejde, okmažitě začne řvát naplného mamoooo a zase se napřahuje, když dám menšímu nějakou hračku, on ji hned musí mít, a zase scéna, jsem zastáncem toho, že se dítě nemá bít, ale přiznám se, že když už je to opravdu neúnosné, dostane na zadek, takže metoda, oplatit, ať ví jak to bolí nefunguje, domlouvání, snížení na jeho úroveň z očí do očí nefunguje, zákazy pohádek, oblíbených hraček, sladkostí nefunguje, zavřít ho do pokoje, ať se tam vyvzteká taky nelze, protože začne mlátit hlavou do skla, asi jsem to nepodchytila včas a selhala a brečím nad rozlitým mlíkem, ale nemáte někdo podobné zkušenosti? Zabralo něco? Nevím, jak malého ochránit, i když staršímu chytím ruce nebo se ho snažím přilehnout, jsem na něho slabá, když vezmu menšího na ruce, tak zase buší do mě. Jinak je už strašně fajný, skoro na všem se s ním dá domluvit, ale jak přijde amok, je konec. Teď začal chodit na dopoledne do školky, tak doufám, že možná tam se trochu srovná. On se před cizíma totiž bojí, takže všude poslouchám, jak mám zlaté děti a pak se doma nestačím divit. Opravdu prosím o zkušenosti, ne o urážky, předem děkuji! Hezký den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13913
26.9.20 17:08

Podle me klasicka sourozenecka zarlivost a potreba upoutat pozornost rodicu (hlavne tebe). Takze ja bych na to sla uplne opacne, nez co delas ty (zakazy, tresty, biti, vysvetlovani) - venuj se mu vic. Pri te hresi casteji sedni k nim (vim, ze to nejde 24/7) a tomu agresivnimu chovani predchazej-chytni ruku, zpacifikuj ho, nedovol ublizit. A alespon 2× tydne dej mensiho tatovi az prijde z prace a jdi na pul hodky venovat cas jen tomu starsimu, zvlast, polud ten chodi do skolky a mas tak cele dopoledne pro mensiho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1425
26.9.20 17:12

Mam doma taky agresivniho kluka. Mlatit se nenecham. Chytnu a drzim dokud se nezklidni. Zakleknu ho na zemi a udzim v poho( 120cm, 22kg), kdyz to neni tak spatne, tak drzim jen za ruce. Dobre je predvidat a stat za zadkem, aby clovek mohl rane zabranit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16881
26.9.20 17:14

Uz ted vim, ze pujdu proti proudu, kdyz reknu, ze jednou by se natahl po mne nebo nedejboze po mladsim braskovi a otocila bych ho na miste a vyliskala pr*del tak, ze by si to podruhe nedovolil.

Ja mam doma hodnou holcicku, ale mezi 1,5-2 lety mela par krat obdobi, ze nas s manzelem zkousela placat. Neodkoukala to od nas, my na ni nikdy ani nesahli, prislo to samo od sebe.

Nicmene, netolerovala jsem to ani chvilku. Jakmile me bacla, na miste jsem ji otocila a lupla jsem ji jednu pres plenu. Kdyz to zkusila znova, dostala dalsi o neco silneji a takto znova a znova, nez pochopila, ze jestli me placne, tak ja placnu zpatky a vyrazne silneji.

Myslet si o tom muze kdo chce co chce. Vysledek je takovy, ze dcera neplaca.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
238
26.9.20 17:18

Hraju si více se starším než s mladším, ve školce byl asi dva týdny, ale trvá už to o dost delší dobu. Jak malý spí, věnuji se staršímu, hraju si s nimi opravdu hodně, pokud nevařím, neuklízím, jsem pořád u nich na koberci, takže myslím, že moji pozornost upoutávat nemusí, na to jsem si dávala pozor od začátku, dva roky jsem ho měla doma, aby nepociťoval, že ho vytlačuji do školky.
No on má 20 kilo a já 45, takže ho prostě neudržím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13913
26.9.20 17:19

@warita tak ono vetsinou bohate staci nenechat tu ranu padnout a jen hodne pevne chytit tu ruku, ktera jde „skodit“ s duraznym NE. Ale samozrejme, chce to byt mnohem vic ve strehu a stale za zadkem, nez toto obdobi prejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13913
26.9.20 17:20
@Evvcaa píše:
Hraju si více se starším než s mladším, ve školce byl asi dva týdny, ale trvá už to o dost delší dobu. Jak malý spí, věnuji se staršímu, hraju si s nimi opravdu hodně, pokud nevařím, neuklízím, jsem pořád u nich na koberci, takže myslím, že moji pozornost upoutávat nemusí, na to jsem si dávala pozor od začátku, dva roky jsem ho měla doma, aby nepociťoval, že ho vytlačuji do školky.
No on má 20 kilo a já 45, takže ho prostě neudržím.

Obavam se, ze tohle je kamen urazu. On to vi, ze se ho bojis a ze ho neudrzis. Jsi malo dusledna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
378
26.9.20 17:26

Kluk žárlí. Bití nemá smysl. Zkus vykompenzovat pozornost mezi obě děti, aby neměl pocit, že má menší pozornost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16881
26.9.20 17:29
@unuděná píše:
@warita tak ono vetsinou bohate staci nenechat tu ranu padnout a jen hodne pevne chytit tu ruku, ktera jde „skodit“ s duraznym NE. Ale samozrejme, chce to byt mnohem vic ve strehu a stale za zadkem, nez toto obdobi prejde.

muzu zkusit s mladsim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
238
26.9.20 17:31

@Kipa22 ale on nemá menší pozornost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14411
26.9.20 17:33

Potřebujete ho začít vychovávat - primárně je nutné ho začít učit jak jinak si říct o to co chce a jak ventilovat svou agresi.

Pokud ty děti biješ, zeména když už nevíš jak dál, tak oni to od tebe pochopitelně okoukávají. Pokud chceš aby s tím přestal, je potřeba zvládnout jiné cesty. Nemůžeš očekávat, že nebudou dělat to, co sama děláš.

To že s lidmi kteří mají jiný přístup než ty se chová jinak znamená dvě věci - že se ve školce klidně může chovat OK, ale pokud ty nezměníš přistup, tak on samozřemě svoje chování modifikovat nezvládne, zejména když má trable se zvládáním frustrace. Doufat že ti h někdo opraví fakt vede jen do slepé uličky.

Se změnou svého postoje a z toho vyplývajících výchovných postupů je potřeba začít hned a naučit se být důslední.

A tedy především je potřeba začít se se synem jako celá rodina výrazně více hýbat a umožnit mu jeho energii ventilovat.

Pokud váží ve čtyřech letech 20kg a není zárověn opravdu nadprůměrně velký (tedy nad 115 cm), tak někde taky děláte chyby co se týče stravy a míry pohybu.
A pokud má hodně sladkého a výrobků z bílé mouky a málo pohybu, tak se v něm hromadí spousta energie, se kterou neví co a pak to může dost zvyšovat jeho výbušnost.

Naopak - s dostatkem pohybu se vybije venku a se stravou kde mu nebude lítat hladina cukru v krvi bude pro něj daleko jednoduší se naučit zvládat svůj temperament.

Agresivita je přirozená věc a pokud se používá správně, tak je to síla, která umí spoustu věcí.

Ale potřebujete se s ní naučit pracovat.

Rozhodně je nejvyšší čas, aby starší trávil víc času jen s tátou a věnovali se mužským záležitostem - bez tvého dohledu a přípravy, Klidně třeba většinu soboty. Plus se mrkni po okolí na něakou příprapvku třeba aikida - tipuju že pětiletého vezmou, to je sport kde se s agresí učí děti zacházet velmi dobře.

Co vám může ještě pomoci?

Knížky

https://obchod.portal.cz/…chova-kluku/

https://obchod.portal.cz/…sivita-deti/

Lomáci mají moc prima seminář (imho daleko efetivnější než knížky, ale chce to víc odhodlání)
https://ilom.cz/…grese-je-ok/

A pak je tu metoda videotréninku interakcí, která je právě na takovéhle zamotané komunikace asi nejefektivnější.

http://www.spin-vti.cz/…-vti-trenera

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8902
26.9.20 18:01

Musíš ho udržet, to, že on má 20 a ty 45 není důvod. Měla bys udržet takto staré dítě.
Máš nějaký zdravotní problém nebo tak tragickou kondici? Jsi 2× tak těžší, opravdu bys ho měla udržet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
238
26.9.20 18:22

@Ou nebiju ho, píšu, že jsem vyzkoušela oplatit a že to nefunguje
co se týče stravy, má ji velmi pestrou, sladkosti dávám výjimečně, když už tak upečené s míň cukru, váží 19 kg a měří 112 cm a pohybu si myslím, že má taky dostatek, i když to může být vždycky lepší
Děkuji za odkazy!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
238
26.9.20 18:24

@Sany80s asi mě děsí ta představa, že budu násilím držet dítě 20 minut nebo déle než se vyvzteká, protože u něho to trvá fakt dlouho, nejspíš máte pravdu, musím být více důsledná a vydržet to, asi jsem tuto metodu vzdala dříve než jsem ji pořádně vyzkoušela

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
438
26.9.20 18:33
@Evvcaa píše:
Dobrý den,
jsem zoufalá, prosím o radu. Už nějakou dobu je starší syn (4 roky) agresivní, bouchne mladšího, dokonce si troufne na mě i na manžela (na toho nejmíň, protože je nejmíň doma a musím přiznat, že má o něco větší respekt než já), když něco staví, mladší mu to zbourá, chápu, že je naštvaný, neustále s ním mluvím, vysvětluji, nic, všechno musí mít první, oblíknout se, umýt zuby, vyčůrat, snídani, vylézt z vany, ve hře, atd., když ne (nelze a nechci ho ve všem upřednostňovat), hned je zle a už se ohání rukou nebo mě dokonce kopne, nebo je půlhodinová scéna, že je menší už oblečený a že ho musím svlíknout, když mu něco nejde, okmažitě začne řvát naplného mamoooo a zase se napřahuje, když dám menšímu nějakou hračku, on ji hned musí mít, a zase scéna, jsem zastáncem toho, že se dítě nemá bít, ale přiznám se, že když už je to opravdu neúnosné, dostane na zadek, takže metoda, oplatit, ať ví jak to bolí nefunguje, domlouvání, snížení na jeho úroveň z očí do očí nefunguje, zákazy pohádek, oblíbených hraček, sladkostí nefunguje, zavřít ho do pokoje, ať se tam vyvzteká taky nelze, protože začne mlátit hlavou do skla, asi jsem to nepodchytila včas a selhala a brečím nad rozlitým mlíkem, ale nemáte někdo podobné zkušenosti? Zabralo něco? Nevím, jak malého ochránit, i když staršímu chytím ruce nebo se ho snažím přilehnout, jsem na něho slabá, když vezmu menšího na ruce, tak zase buší do mě. Jinak je už strašně fajný, skoro na všem se s ním dá domluvit, ale jak přijde amok, je konec. Teď začal chodit na dopoledne do školky, tak doufám, že možná tam se trochu srovná. On se před cizíma totiž bojí, takže všude poslouchám, jak mám zlaté děti a pak se doma nestačím divit. Opravdu prosím o zkušenosti, ne o urážky, předem děkuji! Hezký den.

Detska psycholozka by ti rekla presne. Objednej se se synem co nejdrive. Cekaci doba byva delsi.
Ale obecne pomuze, kdyz si najdes hlidani pro to mensi na jeden den v tydnu a ten stravis jen se starsim synem. Jen ty a on. Protoze se proste nesmiril a neprijal fakt, ze je sesazen z trunu princatka. Je potreba to resit okamzite. Uz to, ze bije i vas rodice je alarmujici. Ale neboj. To bude dobry.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama