Co to tam šupoce...

9206
15.3.16 21:44

Co to tam šupoce...

Hezký večer,

dcera si oblíbila tuhle písničku

http://www.karaoketexty.cz/…supoce-24805

je to teda úlet diskuze, ale vrtá mi to hlavou

1. co to je šupoce (jsme se SZ Čech, takže se neorientuju)

2. nechápu, proč šla ta šenkérka do hospy pro víno, když se tam pak řeší chlap hospodář, že chlastá místo toho, aby dal koním vodu. :mrgreen:

No zkrátka jsem nenašla výklad té písničky, tak prosím o radu ty, které to ví a které mi to přeloží z nářečí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25428
15.3.16 21:48

@Ariadne to šupoce bych viděla, vzhledem k významu písničky, jako co se tam rozčiluje, jako že jsou ty koně nervní. No a že musela do hospody, to jako, že jí hnal její alkoholický chtíč

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1834
15.3.16 21:49

@Ariadne supoce je sloveso - neco jako co to tam susti, soupe nebo tak neco.
Zbytek teda nevim no, je to písnička, senkyrka sla pro vino, ten co jim mel dat pit, se o ne stara holt blbe :D chudáci tam soupou kopytama :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9206
15.3.16 21:49

@lleennttiillkkaa no to šupoce je možná i jako šramotí nebo dělá rámus. No chtíč jejího starýho ne? Ale šenkérka je ta co šenkuje v hospě ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25428
15.3.16 21:51

@Ariadne aha já to blbě pobrala, no tak prostě musela, protože by jí jinak hospodář spráskal :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
873
15.3.16 21:53

:mrgreen: Moje dcera jí taky zbožňuje. Je to o koních a je to rytmické, veselé. :mrgreen: V nářečí se taky neorientuju, ale pochopila jsem to takhle: „šupoce“ - rachotí, ozývá se,
„šenkérka“je asi nějaká služka, co musela jít hospodáři pro víno. Hospodář je špatný, protože se o koně nestará a místo toho holduje alkoholu, protože posílá služebnou pro víno. Hospodář se o koně stará sám, tak proto je špatný on.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9206
15.3.16 21:55

https://www.youtube.com/watch?…

od 20.minuty

tam je to podaný zase jinak a žádná šenkérka tam není :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9206
15.3.16 21:57

@jamoni no já jí několikrát denně musím zpívat :-D

ten videoklip mě zmátl

z jaké oblasti to vůbec je? Ze SLovácka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9206
15.3.16 21:57
@lleennttiillkkaa píše:
@Ariadne aha já to blbě pobrala, no tak prostě musela, protože by jí jinak hospodář spráskal :D

jo to je taky možný - tehdá se to na vsích tak neřešilo a dostala by sekec mazec

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
samurajka
15.3.16 22:01

Senkyrka je hospodska a hospodar misto, aby dal konim pit, tak chlasta vino, zatimco kone rehtaji, delaji ramus, jsou nervni za hospodou :D

• Citovat
  • Nahlásit
7700
15.3.16 22:17

Neposlouchala jsem nahrávku, co tam přesně zpívá. Podle textu - šupoce - asi rachotí, šramotí. Takže překlad: Co to šramotí za stodolou? Koně nějakého kluka nemají vodu. Nemají vodu a mají žízeň, musela šenkýřka/hospodská jít pro víno (pro koně, aby měli co pít). Špatný jsi synečku (normálně oslovení, nebo kluku) hospodář, že svým koním nedáš vodu.

Teda vůbec by mě nebavilo zpívat takovýto překlad :lol:

Edit.: Možná jsem to pití vína špatně pochopila, možná to pije ten kluk a nemyslí na své koně :think: Je to dvojsmyslné :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10849
15.3.16 22:21

@Ariadne šupotat je šustit, šramotit, tady kontextově koně, kteří hrabou kopyty do země.

šenkýřka určitě nemusela proto, že by ji někdo zmlátil, ale čistě proto, že si o to host řekl (nakázal jí to, je už nepodstatný, jestli z rozhazovačnosti a nesmyslně pro koně, nebo pro sebe - každopádně to prokazuje hlavní message písně = je to špatný hospodář)
šenkýřka, šenkéřka je hospodská, výčepní (jdu do šenku- jdu do hospody, jdu do výčepu)

je to podobná výchovná písnička jako Ach synku synku.
V této písničce se hospodář vychovává k tomu, aby se nejdřív postaral o hospodářství, tedy o koně, a ne aby si šel do hospody a nechal doma neobstaraná zvířata. V Ach synku, synku se zas vychovává k tomu, že nemá být kopyto a když se mu něco pokazí, má si to spravit, a ne dělat blbýho a jít se flákat :mrgreen:

Příspěvek upraven 15.03.16 v 22:24

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9206
15.3.16 22:22
@harpyje píše:
@Ariadne šupotat je šustit, šramotit, tady kontextově koně, kteří hrabou kopyty do země.

šenkýřka určitě nemusela proto, že by ji někdo zmlátil, ale čistě proto, že si o to host řekl. šenkýřka, šenkéřka je hospodská, výčepní (jdu do šenku- jdu do hospody, jdu do výčepu)

je to podobná výchovná písnička jako Ach synku synku.
V této písničce se hospodář vychovává k tomu, aby se nejdřív postaral o hospodářství, tedy o koně, a ne aby si šel do hospody a nechal doma neobstaraná zvířata. V Ach synku, synku se zas vychovává k tomu, že nemá být kopyto a když se mu něco pokazí, má si to spravit, a ne dělat blbýho a jít se flákat :mrgreen:

dobrý výklad :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
bamba
15.3.16 22:23
@Ariadne píše:
https://www.youtube.com/watch?…

od 20.minuty

tam je to podaný zase jinak a žádná šenkérka tam není :mrgreen:

Ty písničky tam jsou úplně mimo.Jak melodicky tak slovy a o obrázcích se ani nezmiňuju.

• Citovat
  • Nahlásit
9206
15.3.16 22:28

Si říkáte, že jsem fakt magor, že to řeším, ale když denně zpívám tuhle písničku, tak mi to vrtá hlavou :-D

podobně jako tahle

http://www.karaoketexty.cz/…bicka-248053

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat