Dalekozrakost u dětí

12
28.9.21 11:36

Dalekozrakost u dětí

Hezký den,
se 4,5 letou dcerou jsem se objednala na oční vyšetření. Zdálo se nám, že občas, když je unavená, zašilhá. Žádná oční vada se v rodině nevyskykutuje. Po vyšetření přišel šok. Máme ve zprávě těžkou oční vadu, 6 a 7 dioptrií - dalekozrakost. Už se nám dělají brýle, dcerka je zodpovědná, šikovná, určitě jí pomohou. Ale - bojím se dalšího zhoršení zraku. Máme napsanou kontrolu za 3 měsíce, bude od ledna nosit okluzor a budeme jezdit na oční cvičení. Jaké máte zkušenosti? Paní doktorka z toho byla smutná, já byla úplná troska. Dcera je vedená jako nadané dítě, čte, píše, je manuálně velmi zručná, zavazuje boty dětem z celé školky. Je obdivuhodné, co s takovou vadou zvládá. Pomohly vašim dětem brýle? Děkuji všem chápajicim za podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22960
28.9.21 11:44

Taky nemáme nikdo brýle a dcera na jedno oko skoro nevidí. Od roku a půl brýle, okluzor a od tří let pleoptický cvičení. Žádná tragédie to není, prostě nosí brýle. Oči se jí nezhoršují, spíš naopak. Blbý je, že jste na to přišli tak pozdě. Ve školce vám nedělají vyšetření očí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.9.21 11:50

@Janli na 3 leté prohlídce četla normálně a přes období covidu do školky nikdo nesměl. Paní doktorka říkala, že je to štěstí, že jsme přišli, protože to zasilhávání není vůbec patrné. Říkala, že u takové vady by čekala, že to bude vidět a ono není. Dcera hraje tenis, ani tam si nikdo ničeho nevšiml, je velmi šikovná. Doufám, že jí brýle pomohou, jako je tomu u vás.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2263
28.9.21 11:54

@Judith007 já znám lidí co jim brýle zrak ještě zhoršily. Takové to - musíte nosit brýle, protože jinak se vám zrak bude zhoršovat - no jaké překvapení, že zrak se zhoršuje i když lidé brýle nosí.
Ale cvičení je úžasné, to by vám mohlo pomoci. A cvičte i doma. Já jsem lenivá, takže mám prozatím 0,5 dioptrie dolů díky cvičení (brýle nenosím) Známa měla 3 dioptrie na dálku a má potvrzenou od lékaře 0 dioptrii - chodila na oční cvičení

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22960
28.9.21 12:14

@smajlik345 máš v tom trochu zmatek. Cvičení očí v dospělosti nemá s ortoptickým a pleoptickým nic společnýho. Jo, někomu se oči zhoršují, ale bez brýlí by se zhoršovaly ještě víc, navíc dětský mozek umí horší oko úplně vypnout, takže dítě pak bez brýlí vidí jen jedním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2263
28.9.21 12:34
@Janli píše:
@smajlik345 máš v tom trochu zmatek. Cvičení očí v dospělosti nemá s ortoptickým a pleoptickým nic společnýho. Jo, někomu se oči zhoršují, ale bez brýlí by se zhoršovaly ještě víc, navíc dětský mozek umí horší oko úplně vypnout, takže dítě pak bez brýlí vidí jen jedním.

no s tím cvičením co zmiňuješ ano je to něco jiného, ale cvičení o kterém mluvím já. Cvičí jak starší, tak mohou cvičit i dětí, neuškodí jim to v ničem.
Ono se možná oči bez brýlí zhoršují i když já je nenosím a oči se mi nezhoršují, ale jsem jediná, která brýle nenosí i když bych jsem prý měla. No nemohu srovnávat s ostatními.
Oproti tomu neznám nikoho kdo by brýle nosil a dioptrie by se díky brýlím zastavily, ne vždy jdou nahoru, možná pomaleji než bez brýlí, ale jdou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22960
28.9.21 12:41
@smajlik345 píše:
no s tím cvičením co zmiňuješ ano je to něco jiného, ale cvičení o kterém mluvím já. Cvičí jak starší, tak mohou cvičit i dětí, neuškodí jim to v ničem.
Ono se možná oči bez brýlí zhoršují i když já je nenosím a oči se mi nezhoršují, ale jsem jediná, která brýle nenosí i když bych jsem prý měla. No nemohu srovnávat s ostatními.
Oproti tomu neznám nikoho kdo by brýle nosil a dioptrie by se díky brýlím zastavily, ne vždy jdou nahoru, možná pomaleji než bez brýlí, ale jdou

Já brýle nosila pár let a oči se mi zlepšily samy. Nevím, kolik toho víš o očních vadách u dětí, ale hádám, že nic. Tak buď tak laskavá a nevyjadřuj se k tomuto tématu. Někdo by se tělech nesmyslů mohl chytit a nezvratně dítěti zrak poškodit. Tvrdit, že dítě nepotřebuje brýle a stačí jakýsi pseudocvičení, je nebezpečný blud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6374
28.9.21 12:42
@Judith007 píše:
Hezký den,
se 4,5 letou dcerou jsem se objednala na oční vyšetření. Zdálo se nám, že občas, když je unavená, zašilhá. Žádná oční vada se v rodině nevyskykutuje. Po vyšetření přišel šok. Máme ve zprávě těžkou oční vadu, 6 a 7 dioptrií - dalekozrakost. Už se nám dělají brýle, dcerka je zodpovědná, šikovná, určitě jí pomohou. Ale - bojím se dalšího zhoršení zraku. Máme napsanou kontrolu za 3 měsíce, bude od ledna nosit okluzor a budeme jezdit na oční cvičení. Jaké máte zkušenosti? Paní doktorka z toho byla smutná, já byla úplná troska. Dcera je vedená jako nadané dítě, čte, píše, je manuálně velmi zručná, zavazuje boty dětem z celé školky. Je obdivuhodné, co s takovou vadou zvládá. Pomohly vašim dětem brýle? Děkuji všem chápajicim za podporu.

a čeho se konkrétně bojíš - že dcera přestane být s brýlemi nadaná nebo čeho konkrétně? Razatní zhoršení zraku určitě nehrozí - dioptrie se budou třeba pohybovat podle věku, ale nebude mít třeba najednou 10dpt.
Vždyt bude jen nosit brýle, jako malá okluzor, nějaké cvičení - na nic jiného to nemám vliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2263
28.9.21 12:59
@Janli píše:
Já brýle nosila pár let a oči se mi zlepšily samy. Nevím, kolik toho víš o očních vadách u dětí, ale hádám, že nic. Tak buď tak laskavá a nevyjadřuj se k tomuto tématu. Někdo by se tělech nesmyslů mohl chytit a nezvratně dítěti zrak poškodit. Tvrdit, že dítě nepotřebuje brýle a stačí jakýsi pseudocvičení, je nebezpečný blud.

Můžeš mi říct, kde píšu o tom, že dítě nemá nosit brýle :roll: O tom nepíšu ani slovo, píšu jen o tom, že i brýle zhoršují zrak, že to že člověk začne nosit brýle neznamená, že zastaví dioptrie a že by dítě mělo i cvičit - tedy krom nošení brýlí i cvičení a na tom nic špatného nevidím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.9.21 13:01

Ahoj. Koukala jsem stejně jako ty. Ve třech a půl letech - jako přes kopírák. Dcera navlikala korálky na nit, ukazovala obrázky, vše v pohodě. Pak ji párkrát ujeli ocicko při jídle. Pro jistotu jsme šli na oční. Těžká oční vada- na obou očích přes 8 dioptrií. Okluzor atd. Naštěstí jsme přišli celkem včas, takže cvičení se nám vyhlo. Tahle vada se při správne nastavených brýlích má tendenci zlepšovat. Teď je jí necelých 13 a z osmi jsme na jednom oku na 4 a na jednom 4,5 s tím že je ještě pořád do cca 16 let možnost dalšího zlepšení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.9.21 13:04
@Zelnicka píše:
a čeho se konkrétně bojíš - že dcera přestane být s brýlemi nadaná nebo čeho konkrétně? Razatní zhoršení zraku určitě nehrozí - dioptrie se budou třeba pohybovat podle věku, ale nebude mít třeba najednou 10dpt.
Vždyt bude jen nosit brýle, jako malá okluzor, nějaké cvičení - na nic jiného to nemám vliv.

Ou, vy jste lékař? Oční lékař? Po 3 měsících budeme chodit z důvodu, že se lékařka bojí zhoršení a tupozrakosti obou očí. Víte o této vadě něco? Evidentně ne. Proč by mělo nadání souviset s brýlemi? Bože.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22960
28.9.21 13:09
@Judith007 píše:
Ou, vy jste lékař? Oční lékař? Po 3 měsících budeme chodit z důvodu, že se lékařka bojí zhoršení a tupozrakosti obou očí. Víte o této vadě něco? Evidentně ne. Proč by mělo nadání souviset s brýlemi? Bože.

Ale ona má pravdu, tak se uklidni. S brýlema se fakt nic nemění, naopak, uvidíš, jak se dítě zlepší. Chápu, že je to šok, ale budeš to muset rozdejchat. K lékaři chodíme každý tři měsíce, na cvičení každý týden. Oči se zlepšují.
Bože, jestli budeš takhle hysterická, tak to jen přeneseš na dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6374
28.9.21 13:12
@Judith007 píše:
Ou, vy jste lékař? Oční lékař? Po 3 měsících budeme chodit z důvodu, že se lékařka bojí zhoršení a tupozrakosti obou očí. Víte o této vadě něco? Evidentně ne. Proč by mělo nadání souviset s brýlemi? Bože.

na to jsem se právě ptala - na tu souvislost s nadáním, jak je popisována v úvodním příspěvku. Omlouvám se, nechtěla jsem se nikoho dotknout.

Zkušenosti s touto vadou mám - mám ji sama - 2 ze 3 dětí také, dcera má mnohem silnější dioptrie (12,5 a 13 dpt).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
28.9.21 13:18
@Janli píše:
Ale ona má pravdu, tak se uklidni. S brýlema se fakt nic nemění, naopak, uvidíš, jak se dítě zlepší. Chápu, že je to šok, ale budeš to muset rozdejchat. K lékaři chodíme každý tři měsíce, na cvičení každý týden. Oči se zlepšují.
Bože, jestli budeš takhle hysterická, tak to jen přeneseš na dítě.

Promiňte, že jsem se tu dovolila na něco zeptat! Kde jsem byla hysterická? Máte tu všechny patent na moudrost a klepete to z rukávu. Profi matky 🙏

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6374
28.9.21 13:23
@Judith007 píše:
Promiňte, že jsem se tu dovolila na něco zeptat! Kde jsem byla hysterická? Máte tu všechny patent na moudrost a klepete to z rukávu. Profi matky 🙏

v tom případě bude lepší se ptát na foru pro oční lékaře a ne na fóru pro maminky :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat