Dálkové studium při zaměstnání

Anonymní
23.8.21 20:12

Dálkové studium při zaměstnání

Dobrý večer,
chtěla bych se zde zeptat zda někdo z Vás neví, jak je to s uvolňováním ze zaměstnání pokud si doplňujete vzdělání v oboru ve kterém již v současnosti pracujete.
Pracuji ve státním sektoru a od září budu dálkově studovat obor, ve kterém pracuju abych si zvýšila kvalifikaci.
V zaměstnání v současnosti probíhají poměrně „divoké“ personální změny a tzv. výměny postů. O svém nastávajícím studiu jsem budoucí vedení informovala již v červenci. Tak nějak mi to odkývali, ale prostě jsou tam nyní přednější jiné věci k řešení. Budu potřebovat uvolnění z práce jeden den v měsíci.
Moje otázky tedy jsou následující:
*Je zaměstnavatel ne/povinen mne za stávajícího popisu situace uvolnit na ten jeden den z práce?
*Pokud ano tak za jakých podmínek… dovolená, neplacené volno, náhradní volno, samostudium…?
Prosím Vás všechny pište mi jenom Vy, které skutečně víte, jak to je. „Názory“ mne nezajímají, nepomůžou mi a mám svoje vlastní.
Prosím o anonym, nebo smazání. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
32734
23.8.21 20:27
@Anonymní píše:
Dobrý večer,
chtěla bych se zde zeptat zda někdo z Vás neví, jak je to s uvolňováním ze zaměstnání pokud si doplňujete vzdělání v oboru ve kterém již v současnosti pracujete.
Pracuji ve státním sektoru a od září budu dálkově studovat obor, ve kterém pracuju abych si zvýšila kvalifikaci.
V zaměstnání v současnosti probíhají poměrně „divoké“ personální změny a tzv. výměny postů. O svém nastávajícím studiu jsem budoucí vedení informovala již v červenci. Tak nějak mi to odkývali, ale prostě jsou tam nyní přednější jiné věci k řešení. Budu potřebovat uvolnění z práce jeden den v měsíci.
Moje otázky tedy jsou následující:
*Je zaměstnavatel ne/povinen mne za stávajícího popisu situace uvolnit na ten jeden den z práce?
*Pokud ano tak za jakých podmínek… dovolená, neplacené volno, náhradní volno, samostudium…?
Prosím Vás všechny pište mi jenom Vy, které skutečně víte, jak to je. „Názory“ mne nezajímají, nepomůžou mi a mám svoje vlastní.
Prosím o anonym, nebo smazání. Děkuji.

není povinnen. Je to o dohodě. Já měla na rok a půl studia ve smlouvě o tom studiu tři dny studijního volna dohromady. A to jsem studovala vyloženě na žádost zaměstnavatele. Ale vvyjít vstříc můžou. Znám víc lidí, co volno na pravidelnou výuku dostali, ale museli si to nadpracovat jiné dny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1019
23.8.21 20:29

Záleží, jak se se zaměstnavatelem dohodnete. Ale pouhé odkývání nestačí. Musíš mít uzavřenou kvalifikační smlouvu, a pak Ti bude poskytovat placené volno na účast na výuce a zkoušky. Ty budeš mít povinnost po ukončení školy zůstat u zaměstnavatele po dobu několika let, uvedenou ve smlouvě. Nebo smlouvu mít nebudeš a budeš na školu čerpat dovolenou a pak samozřejmě nejsi vázaná ničím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1816
23.8.21 20:54

Jak píšou holky. Musíš se dohodnout se zaměstnavatelem. Povinen neni vůbec k ničemu. Nemusí ti dát zadne volno, když nebude chtít. Já sama studovala na svou dovolenou. Tu mi dali ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11178
23.8.21 20:57

Co pamatuju z úřednické zkoušky, pokud je to na žádost zaměstnavatele, měl by Ti studium umožnit za domluvených podmínek.

Můj šéf si třeba vysokou dodělává, a protože to dělá kvůli sobě, padají na to dovolené a volna z kolektivní smlouvy.

Na neplacené volno bacha, je to celkem velký problém kvůli úhradě pojistného - třeba můj zaměstnavatel se tomu hodně brání, je s tím vopruz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
186
23.8.21 21:08

Ja treba dělám na směny, takže si vypisuju volné víkendy v době přednášek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.8.21 21:33

Zatím všem moc děkuji za odpovědi :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
54613
23.8.21 21:52

Nemusí souhlasit. Záleží na nadřízeném.
Jsem ve státním a dosud mi bylo studium tolerováno. Ale většinou šlo o pátek odpoledne. Mám kvalifikaci pro jiný stupeň ve školství, než jsem zaměstnaná. Nově bych měla studovat, abych mohla zůstat, kde jsem a rozšířit si pole působnosti. Zatím jsem to u vedení neřešila. Probereme to teprve koncem týdne. Asi bych byla hodně překvapená, kdyby byla červená karta. Jelikož větší část kolegů půjde do důchodu brzo. Pro ně je řešení, že někdo chce studovat a hlavně jim chce zůstat. Mám připravenou i variantu argumentu, ať mi klidně část jednoho úvazku zkrátí a dají ho kolegyni, která má výrazně nižší úvazek. Jestli to půjde. Mi jde o každou středu od oběda, abych měla prostor, kdy mám jezdit do školy. A potřebuji dvě hodiny na přesun.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2154
23.8.21 21:59

Zaměstnavatel nemá povinnost tě uvolnit, stává se to, ale je to spíš dobrá vůle, jinak se na to berou normálně dovolený

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat