Dárcovství krve - pozná se při testu krve rakovina?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
anjeliik
Stálice 66 příspěvků 16.07.19 10:15
Darcovstvi krve - rakovina

Dobrý den, prosím vás o zkušenost a případný názor. Moje maminka (60 let) už několik let daruje krev, takže je v podstatě neustále kontrolovaná, zda má hodnoty v pořádku. Poslední dobou pozoruje podivné bolesti v oblasti břicha a jater (jaterní test vyšly dobře) a bojí se, že má rakovinu. Na podrobné testy samozřejmě jde, ale je objednaná až za měsíc. Myslíte si, že pokud by to opravdu rakovina byla, že by krev byla v pořádku? Jasně, že je spoustu druhů různého bujení, ale přesto..mám o ní velký strach. Díky

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
vokishka
Neúnavná pisatelka 15569 příspěvků 16.07.19 10:19

Na těch běžných odběrech by nějaký nádor asi nepoznali. Proč ji napadla zrovna rakovina?

anjeliik
Stálice 66 příspěvků 16.07.19 10:22

Protože jí nic jiného nenapadá, několik dnů jí to třeba nebolí, při fyzické námaze taky ne a pak jí to třeba budí v noci. Jejímu bratrovi teď rakovinu diagnostikovali, tak z toho má strach

Russet
Neúnavná pisatelka 18265 příspěvků 16.07.19 10:28
@anjeliik píše:
Dobrý den, prosím vás o zkušenost a případný názor. Moje maminka (60 let) už několik let daruje krev, takže je v podstatě neustále kontrolovaná, zda má hodnoty v pořádku. Poslední dobou pozoruje podivné bolesti v oblasti břicha a jater (jaterní test vyšly dobře) a bojí se, že má rakovinu. Na podrobné testy samozřejmě jde, ale je objednaná až za měsíc. Myslíte si, že pokud by to opravdu rakovina byla, že by krev byla v pořádku? Jasně, že je spoustu druhů různého bujení, ale přesto..mám o ní velký strach. Díky

Spíš bych ji doporučila návštěvu gynekologa. Test na okultní krvácení dostane u obvoďáka. Konoskopie. Je spousta jiných nemocí, není jen strašák rakovina.

Janli
Extra třída :D 10129 příspěvků 16.07.19 10:41

Podle krve to bohužel nepoznají, kdyby šlo takto jednoduše diagnostikovat nádorová onemocnění, byla by to paráda.

Alushka.S
Kecalka 318 příspěvků 16.07.19 10:50

Bohužel že standardního odběru se rakovina nepozná. Dají se udělat speciálně odběry na rak. markery, ale ani ty nejsou stoprocentní.

sirikit
Vesmírná mluvilka 31623 příspěvků 16.07.19 10:51

Z krve se zjišťují, pokud vím, jenom markery při rakovině prostaty, tzv PSA.

https://www.linkos.cz/…onkomarkery/

Musela by být vyšetřená cíleně na přítomnost některého z markerů z odkazu, což se při běžném dácovství krve určitě nedělá. :nevim:

Příspěvek upraven 16.07.19 v 10:55

Russet
Neúnavná pisatelka 18265 příspěvků 16.07.19 10:52
@Janli píše:
Podle krve to bohužel nepoznají, kdyby šlo takto jednoduše diagnostikovat nádorová onemocnění, byla by to paráda.

Existují ale rakovinové markry. Ale při prevenci to zaškrtnuté není. Pozná se tak snad rakovina prostaty. Tak asi chlapům to v určitém věku už dělají :nevim:

Lama Lama
Hvězda diskuse 54877 příspěvků 16.07.19 11:03
@anjeliik píše:
Dobrý den, prosím vás o zkušenost a případný názor. Moje maminka (60 let) už několik let daruje krev, takže je v podstatě neustále kontrolovaná, zda má hodnoty v pořádku. Poslední dobou pozoruje podivné bolesti v oblasti břicha a jater (jaterní test vyšly dobře) a bojí se, že má rakovinu. Na podrobné testy samozřejmě jde, ale je objednaná až za měsíc. Myslíte si, že pokud by to opravdu rakovina byla, že by krev byla v pořádku? Jasně, že je spoustu druhů různého bujení, ale přesto..mám o ní velký strach. Díky

Tak jedná věc je, zda by to testyodhalili - tak to ne.
Druhá věc je pravděpodobnost, že za bolestmi je zrovna rakovina jater - to je vcelku malá.

Janli
Extra třída :D 10129 příspěvků 16.07.19 11:07
@Russet píše:
Existují ale rakovinové markry. Ale při prevenci to zaškrtnuté není. Pozná se tak snad rakovina prostaty. Tak asi chlapům to v určitém věku už dělají :nevim:

Nedělají to preventivně ani na onkologii, bohužel. Táta tam chodil roky na kontroly po karcinomu tlustého střeva a že mu vesele bují nádor jinde, toho si nikdo nevšiml. Když se zeptal, proč to nezjistili z krve, co mu kvůli onkomárkrům odebírají, řekli mu, že sledují jiné a tohle by si musel zaplatit. To mu ovšem nikdo nenabídnul, takže o tom ani nevěděl…

lilith1
Ukecaná baba ;) 2376 příspěvků 16.07.19 11:52
@sirikit píše:
Z krve se zjišťují, pokud vím, jenom markery při rakovině prostaty, tzv PSA.

https://www.linkos.cz/…onkomarkery/

Musela by být vyšetřená cíleně na přítomnost některého z markerů z odkazu, což se při běžném dácovství krve určitě nedělá. :nevim:

Příspěvek upraven 16.07.19 v 10:55

nee onkomarkery se kontrolují i u jiných rakovin..kontrolují se u všech po léčbě, uzda nepřišel relaps choroby..

sirikit
Vesmírná mluvilka 31623 příspěvků 16.07.19 12:56
@lilith1 píše:
nee onkomarkery se kontrolují i u jiných rakovin..kontrolují se u všech po léčbě, uzda nepřišel relaps choroby..

Tohle přesně nevím, táta chodí na odběry právě kvůli kontrole toho PSA, tak dělám chytrou. :andel:
Logické to je, proto jsem hledala odkaz na ty ostatní markery, ale určitě nedělají všem dárcům screening plošně všech druhů rakoviny. :nevim:
Ani jednoho, bylo by to šíleně drahý. :?

Lama Lama
Hvězda diskuse 54877 příspěvků 16.07.19 13:04

Onkomarkery jsou samo na více druhů rakoviny, ale používají se k monitoraci pacientů po léčbě. Ne k primárnímu vyhledávání nádorů, diagnostice. To jen to PSA.

anjeliik
Stálice 66 příspěvků 16.07.19 13:30

Jasne, dekuji vsem za reakce, slo mi jen o to, zda muze mit clovek rakovinu i presto, ze zakladni vysetreni z krve ma paradni. Tak nam drzte palce, nakonec ji vzali na sono a endokrinologii dnes

sirikit
Vesmírná mluvilka 31623 příspěvků 16.07.19 13:45

@anjeliik Super, pak napiš, co zjistili. :hug:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama