Dávky 220 000 Kč - možnost vyčerpat za kratší dobu než 29 měsíců?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Petromila85
Nováček 1 příspěvek 13.11.18 08:22
Dávky 220.000Kč

Ahoj holky, mám několik dotazů ohledně mateřské dovolené a rodičovského příspěvku, nevím si rady a na úřadech jsou skoupí na slovo…
Před porodem jsem několik let podnikala jako OSVČ, platila jsem na ČSSZ řádně povinné pojištění, dokonce s vidinou vyšší mateřské i minimální dobrovolné důchodové pojištění ve výši 115Kč měsíčně. Partner nepodniká ani není zaměstnaný, pronajímá bytové prostory – na toto vyplňuje daňové přiznání.
Za 1,5 roku bychom chtěli druhé dítě.
Od 1.5.2018 do 12.11.2018 pobírám od ČSSZ mateřskou ve výši 116Kč za den (nyní v listopadu poslali za říjen 3596Kč). Minulý týden jsem si byla na Úřadu práce zařídit rodičovský příspěvek, kde mi paní řekla že můžu pobírat max 7600Kč (z důvodu toho, že partner nedoloží vyměřovací základ) tzn. 29 měsíců, nastavila jsem si začátek pobírání od 1.12.2018.
A teď mé dotazy (-:
1. Může partner doložit vyměřovací základ z daňového přiznání pronájmu nemovitostí abychom si mohli zkrátit výplatu rodičáku na 1,5 roku?
2. Když za 1,5 roku porodím druhé dítě tak mi nevyplacené měsíce rodičáku propadnou?
3. Dá se rodičovský příspěvek pobírat hned po narození dítěte? (kdybych si neplatila dobrovolné důchodové pojištění na ČSSZ tak bych brala hned od začátku 7600Kč místo 3596Kč)
4. Vyplatí mi někdo něco za období od 12.11.2018 kdy končí mateřská do 1.12.2018 kdy začíná rodičák?
5. Je skutečně pravda, že porodem dalšího dítěte absolutně ztrácím nárok na zbývající část rodičovské?
6. 28 týdnů pobírám od ČSSZ 3596Kč, neměl by mi Úřad práce doplatit rozdíl do 7600Kč zpětně?

SHRNUTO: Je tedy nějaká možnost jak vyčerpat celých 220.000Kč za kratší dobu než 29 měsíců?

Předem děkuji za odpovědi

Reakce:
Lekninka91
Extra třída :D 10423 příspěvků 13.11.18 08:27

není

Balua
Kecalka 245 příspěvků 13.11.18 08:29

Fiiijo to je otazek. Podle me to je dany o zbytek prijdes to kazda kt.porodi a nema vybrano na predchozi dite. Tvuj chlap by musel dolozit prijem ze zamestnani aby to slo zkratit. Ja u syna brala materskou 5500 a nikdo mi nic nedoplacel. Jinak planovat muzes co chces realita je jinde my chteli deti po roce a zadarilo se ale budou od sebe 4 roky taky jsem planovala co a jak by bylo nej :D a osud si to proste zaridil po svym

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 6113 příspěvků 13.11.18 08:36

1. Zpětně se to dokládat nemůže to mi upozorňovali když sem podávala žádost, chlap neměl potvrzení o příjmech ale mě to bylo jedno měli jsme stejně příjmy takže sem si volila RP přes sebe.
2.ano po narození druhého dítěte začneš brát RP na to mladší a zbytek peněz na to starší propadá státu
3.kdyz nemáš nárok na mateřskou budeš brát RP hned od narození dítěte
4. Záleží od kdy jsi žádala o RP, mě třeba doplatili půl měsíce, tzn že přišla za půl měsíce část za mateřskou a za půl měsíce RP, ale žádala jsem o něj měsíc před koncem meteřské
5. Ano to je pravda
6. Nikdo ti nic nedoplatí, prostě jsi pobírala mateřskou, její výška se odvíjí od platu nebo podle toho kolik sis teda platila to nemocenské
Shrnuto není žádná možnost.

Sůvička80
Kecalka 208 příspěvků 13.11.18 09:34

Výše RP lze volit kazde 3 měsíce. Takže za ty 3 měsíce můžeš doložit výši DVZ od otce dítěte a navýšit.

Gumidci
Závislačka 4300 příspěvků 13.11.18 09:42

@Sůvička80 jenže otec ty podmínky, tedy DVZ musí mít ke dni porodu

Sůvička80
Kecalka 208 příspěvků 13.11.18 10:03

@Gumidci : no pokud otec splňuje podmínky na PPM je dní porodu ( v dotazu jsem se nedocetla , tzn. Za poslední 2 roky platil min. 270 dní nem.pojisteni ), tak může kdykoli během pobírání RP změnit částku pres otce ( teda teď po 3 měsících ) .

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.18 22:40
Info

Technická 1:
Píšete: „…platila jsem na ČSSZ řádně povinné pojištění, dokonce s vidinou vyšší mateřské i minimální dobrovolné důchodové pojištění ve výši 115Kč měsíčně…“
Správně asi bude: platila jste si povinné zálohy na DŮCHODOVÉ pojištění + 115Kč dobrovolné NEMOCENSKÉ pojištění
Technická 2:
Pozor! Jestli otec/manžel nesplňuje podmínky pro PPM (proto, že neodvádí NEMOCENSKÉ pojištění - tj. jak píšete - vůbec není OSVČ, ani zaměstnanec), tak mu na OSSZ žádné „příjmy“ ani nepotvrdí, protože nesplňuje podmínky pro stanovení denního vyměřovacího základu pro výplatu PPM (ze kterého se vychází při stanovení vym. základu pro RP)!

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Nemá ruku a chce 63 milionů korun! Za dublérku Milly Jovovich se modlí i Milla

Přežila skoro vlastní smrt, teď žádá odškodné! Krásná kaskadérka Olivia... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny... číst dále >