Dětský lékař pro dítě s atopickým ekzémem

9
25.5.20 11:34

Dětský lékař pro dítě s atopickým ekzémem

Zdravím a prosím o radu, zda neznáte nějakého dobrého pediatra v Praze (ideálně poblíž Prahy 9, ale není podmínkou), se kterým máte dobré zkušenosti ohledně přístupu k atopickému ekzému.

Náš syn (6m) má od 3m atopický ekzém. Nejprve vše začalo nenápadnou vyrážkou, která na čas zmizela úplně a teď má zhruba 3 přetrvávající ložiska, která držíme na uzdě promazáváním. Naše aktuální dětská lékařka je ale velký zastánce kortikoidní léčby, takže nás do ní tlačí už od zmíněného 3. měsíce. Nejsem typ, který by se hádal s doktory nebo si myslel, že je chytřejší, ale v rodině atopický ekzém už jednou máme a taky mám plno známých se stejným problémem a vím, že nikdo z nich kortikoidy neužívá jako prvotní léčbu. Pediatr mojí sestry jí kdysi řekl, že dětem do jednoho roku se kortikoidy nedávají, pokud se nejedná opravdu o extrémní případ, což si myslím, že náš syn není, jelikož se ložiska nešíří, nijak se nedrbe a 99 % času nejsou červená ani suchá. Prostě od toho, co jsem viděla ve svém okolí, mi to přijde jako hodně slabá varianta ekzému. I když beru, že jsem laik… Požádala jsem naší paní doktorku, zda není jiná možnost než rovnou kortikoidy, ale řekla, že pokud chci svoje dítě léčit, tak mu je dát musíme a že nic jiného vymýšlet nebude. Žádanka na kožní je prý zbytečná, protože jiná léčba takového ekzému stejně není.

Nejsem z jejího přístupu úplně nadšená, hlavně i proto, že do nás hlava nehlava hustí každé očkování, které se objeví. Když někomu řeknu, co všechno nám napsala do očkovacího kalendáře, tak se většina lidí diví, že je to hodně a ještě s přihlédnutím k tomu, že je atopik. Nejsme odpůrci očkování, syn má základ + meningitidu, ale k vakcíně jako je např. borelióza jsem naší paní doktorce minulý týden řekla, že mi přijde zbytečná a že bych jí určitě neočkovala, když má syn ten ekzém zrovna zhoršený. Řekla mi, že v očkování nevidí problém a že takové alternativní názory nemá ráda. :nevim:

Výsledek je ten, že jsem minulý týden volala na alergologii a dermatologii, jestli bychom se k nim mohli přijít ukázat. Tam nám po telefonu řekli, že kortikoidy, které nám paní doktorka napsala, malému dávat nemáme, že zatím stejně nic nevyřeší a že bychom měli chystané očkování odložit, dokud se ten ekzém zase nezklidní. Takže teď jsem trochu rozladěná, naší paní doktorce už úplně nedůvěřuji a hledám pediatra, který má trochu větší zkušenosti a pochopení s dítětem s atopickým ekzémem. Měli byste nějaké doporučení?

Předem díky. :)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1012
25.5.20 11:54

@Chaiss Doporučení nemám. Ale máš pravdu že pro dítě atopika to fakt není. A doktorku bych změnila. Já jsem si ekzémem prošla měla jsem ho x let (krom ekzému i další zdr. problémy)
Takže jsem si prošla přes x doktorů, kteří mě léčili vším možným, protože to určitě pomůže. Lítala jsem od jednoho vyšetření k druhému zjišťování proč mám ekzém a dalších sto padesát problému k tomu.
Až jsem si v dospělosti sama zjistila proč mám ekzém a další problémy. Bylo to díky potr. alergii, od vysazení potr. problémy zmizeli. Moje doktorka na alergologii mi řekla že to je nejčastější příčina ekzému, ale samotnou ji to nenapadlo.
Takže od té doby beru názory doktorů s rezervou, poslouchám i své tělo a u dítěte dám v první řádě na svou intuici. Aby nemuselo lítat pořád po doktorech jako já

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1542
25.5.20 12:04

Ekzém je vždy reakce na potravinu. Náš synho měl taky od 3m. Měl ho dost ošklivý. Naše doktorka očkování odložila a žádné kortikoidy jsme nedostali. Předně mě poučila, že mám přijít na to, co mu vadí. No přišla jsem hned napoprvé. Bylo to mléko. Za 14 dni nebylo po ekzému ani stopy. Do jednoho roku syn neochutnal nic mléčného, postupně jsme zaváděli a dneska už žádný ekzém nemá a ji všechno. Jinak alergologie je opravdu zbytečná. Testy se dětem většinou nedělají a když ano, jsou často falešně póz či neg :kytka:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
610
25.5.20 12:23

Máš výborný přístup a doktorku změň co nejdřív. Jestli ti cpe na tak malé dítě kortikoidy, časem vám bude cpát antibiotika na každé zakašlání a honit vás po specialistech za každou odchylku od tabulky. Taky nejsem žádný ekobio maniak, ale nasazením drastické léčby se prostě problémy řešit nemusí, stačí hledat řešení. Zbytečně se s ní budeš akorát dohadovat. :roll: My máme atopák v rodině snad všichni a ovlivňuje ho kromě potravin strašně moc věcí, jakékoliv vetsi změny, stres, velké výkyvy počasí, druh oblečení, velká většina kosmetiky. Nemá cenu se hned zaplácávat kortikoidy, stejně ten ekzém při odstranění prvotní příčiny zmizí sám, stačí ho zbytečně nedráždit. :nevim:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
799
25.5.20 12:31

Znám kojence, který ty kortikoidy na exem měl, ale to byl takový případ, že dítě nemohlo svěděním ani v n9ci spát a zastavilo se ve vývoji. Změňte doktorku, tip bohužel nemám.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7624
25.5.20 12:33

@Chaiss neporadím,protože jsem z jiného města, ale změnit lékaře je určitě dobry volba. Kortikoidy neleci, pomáhají zklidnit akutní fázi ekzemu. Proto nechápu, proč vám ho nutí v případě, že vám zabírá i něco jiného. A postoj očkování mi přijde taky divný, sama jsem řešila s dr. Očkování prostředního syna v době, kdy měl akutní fázi ekzemu a řekla, že naockuje, až bude ekzemu aspoň 14 dní v klidu a do přihlášky do školky (podávali jsme v té dobe) potvrdí kontraindikaci.

@mamina89 není to jen o jídle, nesir bludy. Spoustecu ekzemu je mnoho a jídlo je jen jedním z nich. U mě je to třeba změna tvrdosti vody a ostré sluneční světlo po zimě. Proto mívám pravidelně atopak na jaře a vždy, když jsme na chatě a nepoužívám na úklid a nádobí důkladně gumové rukavice.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
71
25.5.20 13:03

Ahoj, my chodime do motola, jsou tam dve pani doktorke a obe jsou skvele. Jen je teda potreba mit doporuceni od pediatra. Kortikoid je dobry v pripade, ze uz je ekzem v takovem stavu, ze se to neda nijak jinak zachranit a dite trpi. My mame doma mast, ktera je prave na tyto stavy, ale jestli ji vyuzijeme jedenkrat za pul roku? Casem vypozorujes, co vadi, u nas je to kakao, rajcata, jahody, obecne kysele ovoce a vetsi mira sladkeho. Mladsi ma kontaktni ekzem na brade a tvarich, staci treba, aby se bradou dotykala zipu u bundy a je to..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
201
25.5.20 13:33

Ahoj, Dr. Konrád, kožní Černošice. Dostala jsem na něj doporučení, nám pomohl. Má svoji fajn kosmetiku, kterou používám i dál. U miminek je to ve většině případů jídlem a nezralosti střev, neříkám, že nejsou výjimky. Ze začátku vadilo dceři i jablko, pak už jen mléčné výrobky a teď v 10 měsících už jím já všechno a jí pomalu zavádím i to mléko. Chce to léčit postupně a je to na dlouho no. Držím palce :hug:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama