Devadesátky a SŠ/SOU

21240
2.2.21 16:16

Devadesátky a SŠ/SOU

Zdravím vás v této nelehké době, pojďte si se mnou opět zavzpomínat na krásná devadesátá léta, na naše dětství, dospívání.
Jsem narozená v první polovině osmdesátých let. Na základní škole jsem byla, co se týče prospěchu, lehce nadprůměrná, byla jsem lajdák,,moc se naučila, ale snažila jsem se toho dost pochytit ve škole při výuce.
Dost mě taky ovlivnilo to, že někteří učitelé byli fakt dobří, někteří stáli za starou belu.
Na střední školu jsem se nakonec dostala, samozřejmě to vzhledem k mému prospěchu nebylo gymnázium, ani obchodní akademie.
Mám střední školu zemědělskou, obor obchodně -ekonomický.
To se v době, kdy jsem vycházela z devítky brala jako nejsnadnější střední škola.
V té době přece byly dvě školy, na které se dostali pouze nejlepší z nejlepších. A to gymnázium a ekonomická škola (dnes obchodní akademie).
Maturovala jsem se čtverkami a někdy mi dávalo učivo dost zabrat. Nakonec jsem tu školu udělala, historie se neptá za kolik, ale jestli…
Na základce a potom i na střední mi bylo doma neustále vysvětlováno, že maturita znamená vstupenku do lepšího života, ať se učím, přece nechci celý život dělat někomu poskoka za pár korun, že učení je moje jediná povinnost a že se ode mě vyznamenání neočekává, že stačí být takový ten průměr (to samozřejmě platilo pro SŠ).
Dobré školní výsledky znamenaly v devadesátkách určitou prestiž. Po roce 2000 už tak moc ne.
Moje matka je ročník 1960, na gymnázium šla se samými jedničkami, její nejhorší vysvědčení bylo v šesté třídě a to pět dvojek. Nejsem po ní.
Třeba sestřenice je ročník 1974, na střední ekonomickou školu se dostala se čtyřmi dvojkami v sedmé třídě a jednou dvojkou v osmé třídě.
Jak jste to vše vnímali vy?
Edit: překlep

Příspěvek upraven 02.02.21 v 17:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5368
2.2.21 16:26

Změnilo se to, ale teď jsou už v „kurzu“ děti babyboomu a jsem zvědavá na letošní přijímačky. Střední školy i učňovské obory si budou vybírat, protože je z čeho. Stačí mrknout na český statistický úřady tabulku porodnosti…
Už loni se nedostali zdaleka všichni na školu, kterou chtěli nejvíc. I na tu kadeřnici už nevezmou každou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4409
2.2.21 16:32

Tak jsem ještě o pár let dříve narozena, zemědělku jsem navštěvovala též - obchodní management. Nedopadlo to tam, ve druháku jsme mívali 3× týdně do 16.15, začala jsem to flákat a propadla. Pak jsem se dostala na ekonomku a odmaturovala jedničky…

Ale to už je hluboká minulost, jiná doba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5789
2.2.21 17:01

Já jsem zakládku končila ve 14letech v roce 90, na střední jsem se s jednou 3 nedostala, byly jsme početné ročníky, na každé ZŠ minimalne 4rocniky. Po letech v té době pro děti které se nedostali tam kam chtěli, nebo nikam, otevřeli 9tridy. Na gympl šly děti max se trema dvojkama, se 4 na vysvědčení měl člověk šanci jen na horším ucnaku, třeba přadlena, obrabec kovů. Na kadeřnici nebo cisnika se hlásily děti s dvojkama nebo s minimem trojek. Já jsem šla nakonec na ucnak, který mě nebavil a došlo mi, že nechci patřit k delnicky třídě a litovala jsem, že jsem se na ZŠ flakala. Po ucnaku jsem si dodělala nástavbu, následně i vs, v podstatě ten ucnak mi ukázal co rozhodně nechci. :D Dnes je doba úplně jinde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21240
2.2.21 17:09
@Alušáček píše:
Já jsem zakládku končila ve 14letech v roce 90, na střední jsem se s jednou 3 nedostala, byly jsme početné ročníky, na každé ZŠ minimalne 4rocniky. Po letech v té době pro děti které se nedostali tam kam chtěli, nebo nikam, otevřeli 9tridy. Na gympl šly děti max se trema dvojkama, se 4 na vysvědčení měl člověk šanci jen na horším ucnaku, třeba přadlena, obrabec kovů. Na kadeřnici nebo cisnika se hlásily děti s dvojkama nebo s minimem trojek. Já jsem šla nakonec na ucnak, který mě nebavil a došlo mi, že nechci patřit k delnicky třídě a litovala jsem, že jsem se na ZŠ flakala. Po ucnaku jsem si dodělala nástavbu, následně i vs, v podstatě ten ucnak mi ukázal co rozhodně nechci. :D Dnes je doba úplně jinde.

Kamarádka je ročník 1976 a přesně tak, jak píšeš ty, říkala mi, že oni byly silné ročníky, měla dvě trojky a na střední školu měla cestu zavřenou. Já jsem měla taky dvě trojky, ale jsem od ní o pár let mladší a už jsme nebyly silné ročníky a na tu zemědělku jsem dělala přijímačky, to byly takové nervy, nakonec jsem je udělala, ale učila jsem se na ně jak blázen, dělala jsme je z čestiny, matematiky a přírodopisu.
Za mě na obchodní akademii brali bez přijímaček se samými jedničkami, třeba od nás z devítky nikdo na gymnázium nešel, protože ti dobří šli z páté třídy na víceleté. Od nás šli jedničkáři z devítky na obchodní akademii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35831
2.2.21 17:25
@Klopotkova píše:
Kamarádka je ročník 1976 a přesně tak, jak píšeš ty, říkala mi, že oni byly silné ročníky, měla dvě trojky a na střední školu měla cestu zavřenou. Já jsem měla taky dvě trojky, ale jsem od ní o pár let mladší a už jsme nebyly silné ročníky a na tu zemědělku jsem dělala přijímačky, to byly takové nervy, nakonec jsem je udělala, ale učila jsem se na ně jak blázen, dělala jsme je z čestiny, matematiky a přírodopisu.
Za mě na obchodní akademii brali bez přijímaček se samými jedničkami, třeba od nás z devítky nikdo na gymnázium nešel, protože ti dobří šli z páté třídy na víceleté. Od nás šli jedničkáři z devítky na obchodní akademii.

Já se dostala na obchodní akademii bez přijímaček s jednou dvojkou, do prváku jsem šla v roce 1997.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5789
2.2.21 17:27

@Klopotkova Dneska na obchodku v pohodě se samyma trojkama. Hodně klesla úroveň škol, ale zároveň i šance pro ty mladé jen s maturitou sehnat dobrou práci..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17306
2.2.21 17:33

Tak za mých mladých let se šlo s nejlepšími známkami na gympl, na hotelovku…tam byl problém i se samými 1…na ekonomku jsem šla se třemi dvojkami / mamku tahali do školy a přemlouvali jí, že mám jít na gympl, já ani boha nechtěla a nešla :mrgreen: /…kdo měl trojky na vysvědčení, dostal rovnou přihlášku na učňák…to vůbec nebylo možné jít na střední školu…střední jsem končila v roce 1989 :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21240
2.2.21 17:35
@dagmarkaa píše:
Já se dostala na obchodní akademii bez přijímaček s jednou dvojkou, do prváku jsem šla v roce 1997.

Tak to asi ještě tolerovali, od nás spolužačka, nevím přesně, jestli měla samé jedničky nebo taky jednu dvojku, šla bez přijímaček, ostatní, co se výborně učili, tam přijímačky dělali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.2.21 17:42

Nevim jestli přesně splňuji kritéria. Jsem narozena přesně v polovině 80. let. Na střední jsem se hlásila v roce 2000, poslední 3 pololetí základky jsem zabrala a mela vyznamenání, přestože před tím to byla katastrofa a učitelky nade mnou lámaly hůl. Hrozně jsem chtěla jít na hotelovku o ničem jiném jsem nechtěla slyšet. V té době byla hotelovka děsně v kurzu. Samozřejmě jsem se tam nedostala, tak jsem šla nedobrovolně na obchodku. A dnes zaplať pánbůh za ní. Na VS jsem šla o 6 let později, protože jsem mezi SŠ a VŠ byla pryč. Obor jsem měla naprosto jiný a pro mě v současné chvíli nevyužitelný (ekologie), zúročila jsem ale znalosti z obchodky a dělám ve financích. Pri RD jsem si dodělala VŠE a jsem spokojená. Asi jsme patřili mezi silnější ročníky, nevím, ale přijímačky jsem musela dělat všude. Učitelky v 90. letech byly jak které, některé super jiné megery. Zvlášť učitelka v 7. třídě, byla to babka nad hrobem a místo výuky na nás ječela jak ona nikdy nepekla s KSČ apod. Jo to nás v té době děsně zajímalo :pankac: :lol: ale jinak pohoda.

• Citovat
  • Nahlásit
2801
2.2.21 17:43

Na mě doma všichni s*ali, takže jsem základku končila ve čtrnácti s pár dvojkama a jednou trojkou. Ani nevím proč, jsem šla na textilní průmku, ekonomický obor. Škola nic moc. Neměli jsme žádné učebnice, jen na angličtinu jsme si kupovali. Angličtinářka byla jednu lekci před náma, nenaučila nás nic, matikářka ve druháku byla trochu mišuge, skončila na psychiatrii, učitel textilní technologie byl sklerotický starý pán. Když zkoušel a položil otázku, tak než se člověk nadechnul, on otázku zapoměl. Ve třeťáku trochu průser a trojka z chování :oops:. A maturita celkem dobrý až na ekonomiku. Nestihla jsem se naučit tři otázky ze třiceti. A kterou jsem si vytáhla? :mrgreen: A kolektiv, to je případ sám o sobě. Nestál za nic. Lidi z města, kde byla škola drželi při sobě a ostatní jsme se moc nechytali, protože po škole na bus a domů. I teď si dělají sraz jen ti místní a nás ostatní ani nezvou. Od matury jsem viděla jen jednoho spolužáka. A dva dny po matuře hurá do práce :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21240
2.2.21 17:50
@Murka píše:
Na mě doma všichni s*ali, takže jsem základku končila ve čtrnácti s pár dvojkama a jednou trojkou. Ani nevím proč, jsem šla na textilní průmku, ekonomický obor. Škola nic moc. Neměli jsme žádné učebnice, jen na angličtinu jsme si kupovali. Angličtinářka byla jednu lekci před náma, nenaučila nás nic, matikářka ve druháku byla trochu mišuge, skončila na psychiatrii, učitel textilní technologie byl sklerotický starý pán. Když zkoušel a položil otázku, tak než se člověk nadechnul, on otázku zapoměl. Ve třeťáku trochu průser a trojka z chování :oops:. A maturita celkem dobrý až na ekonomiku. Nestihla jsem se naučit tři otázky ze třiceti. A kterou jsem si vytáhla? :mrgreen: A kolektiv, to je případ sám o sobě. Nestál za nic. Lidi z města, kde byla škola drželi při sobě a ostatní jsme se moc nechytali, protože po škole na bus a domů. I teď si dělají sraz jen ti místní a nás ostatní ani nezvou. Od matury jsem viděla jen jednoho spolužáka. A dva dny po matuře hurá do práce :pankac:

Tak na mě doma nes.rali s prospěch jsem měla stejný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3257
2.2.21 17:51

@Klopotkova
Jsem Husákovo dítě, polovina 70.let. Střední škola těsně po revoluci, šla jsem na gympl z 8. Byla jsem první ročník, kdy byla zas už 9. Gympl byl pohoda, maturita za „5“. V prváku v roce 1990 jsme se konečně mohly malovat a nosit podpatky, což na ZŠ za komoušů nešlo, oproti dnešku. Začala jsem si barvit vlasy a byla děsně cool s ojkou místo ofiny :mrgreen:. Maturita 1994, 1995 nástup na VŠ, flámy, bary mejdany, byla jsem diskotéková královna. No a tak jsem rychle s VŠ skončila :mrgreen: a nastoupila znovu. V 1997 nástup do zaměstnání a od tý doby permanentně krom mateřské.
Joooo, střední a vysoká v 90., to byla pecka. Ale nevím, jestli bych to chtěla vrátit, teď už je mi zase taky fajn :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.2.21 17:54

Jsem o trochu starší než ty. Na základce jsem měla samé jedničky nebo 1 dvojku. Na gympl jsem se dostala s obtížemi, protože jsme byli antikomunisti. Maturovala jsem za revoluce. Byla to krásná doba plná euforie a nadějí… Po gymplu jsem na rok odjela do zahraničí jako služka a naučit se jazyk. Po roce se vrátila a dostala na medicinu, to by za dob komunismu nešlo. Ze základky se dostali na střední školy jen ti, co měli max. několik dvojek. Ráda vzpomínám na dětství a mládí. Nic jsme neměli, ale měla jsem super rodiče a kamarády a na VŠ si našla skutečné přátele. Chodila jsem na brigády za pár stovek do pekárny, do tiskárny…jedla kolínka s kečupem či suché rohlíky a jabka, přešívala staré oblečení…studovala jsem a nic mi nechybělo…U rodičů jsem měla vždycky zázemí…

• Citovat
  • Nahlásit
2816
2.2.21 17:56

Já jsem ročník 1977, hlásila jsem se na Alšák v Praze na zubní techničku. No, bez přípravy, bylo to bez šance. TAlentovky, plus dávali body za vysvědčení. Měla jsem 7 dvojek v sedmičce i v osmičce. Pak jsem to znovu zkoušela i z devítky (to jsem měla jen asi 2 dvojky), už jsem chodila ke známé zubní techničce na přípravu. BYla jsem druhá pod čarou, bohužel brali jen jednu. Mít v osmičce o jednu dvojku míň, tak se dostanu. Hlásilo se asi 200 lidí, brali 30. Pak jsem zkoušela gyml se zaměřením na VV a to jsem se taky nedostala. Tak jsem skončila na učňáku - administrativní pracovnice, kde jsem prolejzala skoro se samýma jedničkama, takže jsem se pak dostala automaticky na nástavbu. Maturitu tedy mám. V práci pak po nás chtěli vošku, nebo vejšku. Tak jsem si dodělala vošku, protože brali bez přijímaček a byla státní, takže školné levné. Na státní vejšku bych se asi nedostala. Ale celkem lituju, že jsem radši nešla na soukromou vejšku, to školné nebylo tak hrozný. Nebo jsem mohla po vošce jít na jeden rok na soukromou vejšku, ale já měla 1,5 roční dceru, přítel s druhým už nesouhlasil, tak jsem si chtěla užít rodičák v klidu, bez nervů. Kdybych věděla, že se nechá ukecat na druhý, tak bych do toho šla. Teď už bych na studium vejšky neměla nervy. No, nejvíc lituju, že jsem si nechala od mamky vymluvit peďárnu. Mohla jsem být učitelka v MŠ a byla bych spokojená. Možná bych si dodělala vysokou pedagogickou. Jenže v době, kdy jsem se rozhodovala bylo zrovna nejmíň školkových dětí a peďárna neměla zrovna dobré vyhlídky. Mamka na chvíli taky skončila bez práce - učitelka v MŠ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat