Dieta při onemocnění dnou

marcela_81
21.11.10 08:46

Dieta při onemocnění dnou

Ahoj,
manželovi byla diagnostikována dna. :zed: Máte s tím někdo zkušenosti? Co vaříte?
Mám skoro 5ti měsíčního syna, který dost trpí na prdíky, takže se snažím vařit nenadýmavou stravu, zároveň se snažím, aby manžel pár kilo shodil. A při péči o děcko fakt nezvládám vařit zvlášť pro manžela a zvlášť pro mě. Zároveň se snažím vařit jídla, která vydrží aspoň na dva dny.
Našla jsem si o dně tyto informace (třeba to někomu pomůže, je tam i pár receptů): http://www.egis.sk/…urit_dna.pdf
Co třeba sojové maso, může se při dně?
Díky za všechny reakce. :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14598
21.11.10 20:53

Marci, při dně se nesmí jíst skoro nic :( ŽÁDNÉ - luštěniny, listová zelenina, žádné základní koření, paparika ani mletá, čokoláda, žádné mladé maso, mořské ryby.....

http://www.celostnimedicina.cz/dna-a-dieta.htm
http://dna-nemoc.cz/…pri-dne.html

Fakt stačí zadat do googlu Dieta při dně a objeví s e toho spousty.

HLAVNÍ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE POCTIVĚ UŽÍVAT LÉKY!!!

Já u diety zkoušela jídla co vadí - byl po nich záchvat, co vadí méně, jen bolely klouby a co nevadí. Ono dieta je důležitá, ale je to hodně individuální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
marcela_81
22.11.10 14:51

Markit, ani paprika?!, tak to nám opravdu nezbývá než jen chroupat mrkev. :zed:
A co vaříš? Máš nějaké recepty? Když nemůže ani papriku, tak už mam fakt v merku jen to zeleninový rizoto a sem tam zapečený brambory samozřejmě bez masa.

• Citovat
  • Nahlásit
14598
22.11.10 16:20

Ono je to fakt skoro nic. brambory, rýže, hovězí, mléčné výrobky..... není to lehké.

Já kdysi měla kuchařku koupenou v lékárně, ale už ji nemám. po 3 letém léčení jsem 10 let OK.

Právě proto to chce zkoušet, co bude dělat problém a co ne.

Tady je vypsáno co přesně nesmí. No nesmí nebbo smí malé množství…
http://www.dietologie.cz/…e-latky.html

Tady se dá za 45,–- objednat kuchařka. http://www.vydavatelstvimac.cz/dna.html

Mi vadily luštěniny vnitřnosti a vepřové. Nevadilo mi kuře ani koření…nevadily zakázané nápoje. Masoxy a bujony jsme omezila. prostě jsem si fakt vyzkoušela s čím problém je a s čím ne. Ono je NUTNÉ srazit příjem purinů na minimum…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
marcela_81
22.11.10 16:51

Díky moc. Kuchařku si určitě objednám. Ono na těch webech se stejně nedočteš o všech potravinách.
Taky jsem se četla, že určitým lidem můžou dělat problémy jen určité potraviny. Manžel má teď bolesti, takže bere prášky a samozřejmě se snažím, aby se vyhybal všem potravinám, které obsahují hodně purinů a až to trošku zvládnem, tak taky budem zkoušet. Nejhorší je vysvětlit mu, že by neměl pivo. :wink:

• Citovat
  • Nahlásit
14598
22.11.10 21:23

Co bere?

Na netu toho do dneška fakt moc není. přitom dnoz trpí tolik lidí a hodně žen ji dostane v těhotenství. Já a mám i kámošku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
marcela_81
23.11.10 17:17

Bere Ketonal forte (1-0-1) a Apo-allopurinol (0-1-0). A ještě mu dala mastičku Ketonal, ale tu jsme hned vyloučili. Já jsem se dřív na ty léky nekoukala, ale jak vidim, ten Ketonal, tak nevim, jestli by to měl brát, je to asi proti bolesti a podle příbalovýho letáku tý mastičky je to pěknej sajrajt.

• Citovat
  • Nahlásit
14598
23.11.10 17:38

Mast má jiné složení než tableta. neboj se toho. NAvíc když to nebude brát, bude se to jen zhoršovat a zhoršovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
marcela_81
23.11.10 19:57

Prášky bere, stejně jich už má jen pár, ale tu mast fakt používat nebude. Ono dát astmatikovi mast, která může způsobit astmatickej záchvat, je docela debilita. A taky nás odrazuje to, že si po použití má člověk několik minut mýt ruce…to musí být ale šílena sr…a (pardon).

• Citovat
  • Nahlásit
yes
23.11.10 23:16

Dna

Ahoj Marcelko,
mému tatkovi ji zhruba před rokem také diagnostikovali, měl naprosto šílené bolesti, celé noci nespal, bylo s ním k nevydržení… a to on normálně neskuhrá… Dna je prevít, základní je skutečně pár kilo shodit, dodržovat životosprávu, a ono se to ustálí… Táta,který není zrovna zastánce zdravé stravy, ale jí málo a dobře shodil zhruba 10 kilo, ted už je bez bolestí, ale preventivně se stále vyhýbá luštěniná, hodně tučnému a hlavně mladému masu - kuřata především,zvěřina a žádné masové vývary!!! Když tak biftek, ale tak 1 x za týden, ideální jsou sladká jídla… a co mu děsně pomoohlo jsou nějaké čistící bylinkové čaje od bylinkářky, seženeš, asi běžně v bylinkách, jsou to nějaké 3 kůry. A hlavně se vyhýbat alkoholu!!!!! Dna je prý nemoc rozežraných a cnostných lidí :D, tak at se prostě uskromní a bude dobře ;)!

• Citovat
  • Nahlásit
marcela_81
24.11.10 01:13

Ahoj yes, to bude problém. Palec ho už přestal bolet, takže už má zase roupy, pivo a maso mu prostě nikdo nesebere. O hubnutí se snažíme a zatím úspěšně, ale o čajích nemůže být ani řeč, bylinkovej čaj bych do něj prostě nedostala, v tom je jak malý dítě. Myslim si, že dokud nebude mít úplně ty největší bolesti, tak ho k pořádný dietě nikdo nedonutí. Ale já to nevzdám! :mrgreen: Doma musí jíst, co navařím, takže má smůlu. Doufám, že taťkovi je dobře a dna dává pokoj. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
yes
24.11.10 10:59

Marcelko, můj tatka si prodělal zhruba 3 středně velké záchvaty bolesti, je také velký pivař a miluje kvalitní víno, každý večer vypije skoro laveh ( dříve), vždy se držel po dobu záchvatu a pak ho to rychle přešlo, pak šel s mým snoubencem do hospody každý vypili 15 piv......... po té ho chytl tak šílený záchavt, že si fakt sáhl na dno a od té doby se v mezích drží ;)! takže vše zlé je pro něco dobré a věř, že muj tatka taky čaje nevyhledával :D, ale pak už neměl jinou možnost než sekat dobrotu.....

• Citovat
  • Nahlásit
14598
24.11.10 11:36

Marci - pokud se v pivu a masu neomezí, bude to jen horší a horší. Proboha. Znám chlapy co si taky takhle zahrávali a ač to u nich fakt nebylo zvykem, pak skuhali a nadávali si, jací jsou debilové. Ono se toho nezbaví, jen je třeba to udržet v rozumných mezích. Aby se to nezhoršovalo.

Ono u chlapa to asi nebudě těhotenstvím, kdy se jí časem zbavíš, do dneška si nechávám při nějakých odběrech zkontrolovat i kys. močovou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
marcela_81
24.11.10 11:38

Holky, je to jak píšete, bude si muset šáhnout na dno, aby pochopil, že si nemá zahrávat. Prostě chlap, no! :pocitac:

• Citovat
  • Nahlásit
yes
24.11.10 15:17

ale skutečně to maso a pivo, to je to nejhorší :((!! :cert: :cert: ale neboj se, on to pochopí, až přijde záchvat, takovej kterej ho uputá na lůžko na 14 dnů a bude skučet bolestí, který stejnak nic neuleví..... Hrůza ty mužský.....! :cert:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat