Do práce chodí, ale smlouvu nemá

Anonymní
11.5.17 23:54

Do práce chodí, ale smlouvu nemá

Tak si jdu za Vámi po delší době pro radu. Manžel si našel novou práci do které dojíždí skoro 30 km. Ke konci dubna měl pohovor, na druhý den měl jít na firmu, aby si to vyzkoušeli. Vzali ho. Pracovní agentura, která to zprostředkuje je zhruba 45 min od firmy a domů by to pak měl složité se spojem. Smlouvu měl podepsat druhého, ale onemocněl tak se domluvil, že tři dny se bude kurýrovat a pak hned zase příjde. Tak se stalo, do práce chodí každý den od 6 a místo do 14 už po něm chtějí denně hodinu a něco přesčas. Volal tedy paní z agentury do kolika tam je, že než se tam z firmy dostane tak bude už docela pozdě Na to mu odpověděla, že v kanceláři skoro není ať na ní počká na firmě do 16ti hodin, že mu smlouvu přiveze. Tak tam na ní tedy čekal a o půl 5 mu přišla SMS, že nestíhá, že mu jí přiveze dnes dopoledne. Dneska opět zase nic a že prý zítra. Takže vlastně už je skoro necelé 2 týdny zaměstnaný, ale bez podepsané smlouvy. Ani nemá platový výměr tudíž ani nemá přehled o tom jaký bude plat. V inzerátu bylo od 15ti tisíc a kolega mu řekl ať nepočítá s více než 13ti tisíci a že tak půl roku mu nedají nic na čem by si mohl vydělat navíc. Je to zámečnická firma kde se plat odvíjí i od udělaných výrobků. Manžel říkal, že pokud už tu smlouvu zítra nedostane tak v pondělí tam už ani nejde. Manžel je vedený na ÚP a tady z toho může mít problém a to ani nedomýšlím kdysy se mu tam stál nějaký úraz a on tam kde vlastně na černo. Přijde vám toto normální? Mě tedy ne… Navíc má už čip, kterým si tam,, zaznamenává,, docházku, takže je prokazatelné, že tam byl.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11.5.17 23:59

Není to normální. Myslím, že by se měl slušně obrátit na tu agenturu, že smlouvu opravdu potřebuje, především kvůli ÚP. A pak, pokud by mu ji nedali, tak to s gustem nahlásit na inspekci práce, že dva týdny pracoval a nic z toho (to by tam teda samozřejmě skončil). Jinak ty SMS ať si schová, ideálně nahraje hovory nebo tak něco - aby mohl doložit, že on se snaží a oni slibujou, a nic se neděje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5191
12.5.17 00:47

Tak do takovéhle práce bych už ani nenastoupila. Smrdí to průserem. Je to docela dlouhá doba, měli času dost. Buchvi jestli mu tu smouvu chtějí dát. Může se stát, že si odpracuje třeba měsíc na černo a nedají mu nic.Sms schovávej. Bála bych se i kontrol. Ať na ně manžel zatlači nebo ať si rychle hledá něco jiného. Tohle asi nebude dobrá firma…Ten jeho kolega smlouvu má?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.17 01:41

Ano kolegové smlouvu mají, jsou to dlouholetí zaměstnanci. Ta firma hledala dlouho někoho, jeden tam manželovi prozradil, že prý tam nikdo nechtěl být, nastoupil a za dva dny odešel. Ale proč to nevím. Ani manžel. Ke to běžná práce, nijak fyzicky náročná. Dělá se to všude kde se dělá se železem a umí to hodně lidí. Prozatím si od něj nevzali ani číslo účtu, rodný list dcery atd. V předchozím zaměstnání toto musel dodat ihned při podpisu smlouvy a smlouvu podepisoval den před nástupem. Už je mi to divné, přeci solidní personální agentura posílá na kontrolu k lékaři a musí být lékařský posudek a pak se hned podepisuje smlouva, aby první den v práci byl platný smluv vztah a taktéž se dodávají veškeré údaje pro účtárnu a ne že agentura dohodu zaměstnance, který do té práce chodí a ihned dělal přesčas a i jeden svátek co teď byl, ale smlouvu nemá a jeden den nemá personalistka čas mu to dát podepsat, druhý den též nic… prostě pokud zítra už jí nepodepíše v pondělí tam nejede i za cenu toho, že bych měla vypnout budík. Zákon schválnosti a něco se mu tam stane nebo ho někdo nahlásí na pracaku a problém jak hrom a to si nemůžeme dovolit, máme dvouleté dítě. A co se těch SMS týče ona buď volá a nebo pošle smsku ze které nejde poznat o co jde. Takže třeba dnes to nestihnu, na firmu dorazím zítra. Z toho se nic nepozná a navíc manžel měl hned po prvnímu dni nafasovat pracovních oblečení a obuv. Dodnes to nemá a chodí tam ve svých teplákách a tričku a teniskách což je vzhledem k výrobkům co vyrábí a strojů co tam jsou dosti nebezpečné.

• Nahlásit
  • Citovat
4329
12.5.17 04:25

Mam za to, ze pracovni smlouva musi byt podepsana nejdele v den nastupu do pracovniho pomeru. Tudiz pani z agentury porusuje zakon.
On pracuje pres agenturu? Neni tam moznost jit za vedenim a tam to vyridit?
Agentury jsou paraziti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3855
12.5.17 05:17

Přesně. Agentury jsou paraziti. Není možnost stát se přímo zaměstnancem firmy? Pokud mu nedají podepsat smlouvu ani dnes, normální bych je naprášila i s tou SMS.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1226
12.5.17 06:22

Jako bývalá pracovnice v personálce ti radím, aby odešel co nejdříve. Občas takové čachry dělali moji kolegové taky…a ti lidé nikdy smlouvu nedostali, potřeboval se jen vykrýt třeba týdenní až 2týdenní výkyv zaměstnanců, nebo mistři nebyli až tak úplně nakloněni tomu, aby se někdo nový přijal, tak se to takto obešlo :nevim: Pokud by to mělo být vše tak, jak má, smlouvu musí mít od prvního dne nástupu, já jsem často čekala na lidi na ranní směnu nebo klidně i ve 2h ráno, když dělali 12h směny, jen aby měli smlouvu s nástupem, protože Inspektorát práce požaduje, aby každý zaměstnanec PA měl u sebe neustále pracovní smlouvu.

Z toho vyplývá, že manžel by mohl mít obrovské problémy, kdyby to zjistil úřad práce.

U firem, kde je vysoká fluktuace zaměstnanců, se běžně agentury najímají - jednak to ušetří čas personálnímu oddělení, jednak se ušetří náklady (agentura ručí za zaměstnance) a navíc si firma může ošéfovat, zda má o jednotlivce opravdu zájem a ne se pak s ním pranýřovat, když nechce odejít během smlouvy na neurčito :nevim: Ne každá agentura je parazit. Díky nim byly dříve organizovány chmelové brigády např. :palec: Ale chce to fakt vybírat a takovým postupům se vyhnout. Smlouva jen při nástupu!! žádné až…výmluvy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5180
12.5.17 06:59

Myslím, že ti co nastoupili a za dva dny odešli asi nechtěli pracovat bez pracovní smlouvy. Jinak, co znám podobné případy z okolí, tak máte velkou šanci, že váš muž za odvedenou práci nedostane zaplaceno. Účtárna nemá žádné podklady, podle kterých by mu mohli zaplatit. Asi bych kontaktovala úřednici pracovní agentury e-mailem, s vypsáním všech vašich kontaktů ohledně smlouvy a pokud smlouvu urychleně nedodá, kontaktovala bych inspektorát práce, když se nikdo neozve, budou takhle tahat za nos lidi v klídku dál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1895
12.5.17 08:06

Já jsem asi jediná, co se diví něčemu jinému, než agentuře… Jasně, tam je chyba jasná.. Ale tvůj chlap neví, že má pracovat až po podepsání smlouvy? Nebo taky ten platový výměr.. To ho to nijak předtím nezajímalo? Co jak tu smlouvu zítra nedostane a dělal 2 týdny zbytečně někde zadarmo… Co teprve jak mu na to na pracáku nějakým způsobem přijdou… :nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1614
12.5.17 08:57
@Andrea.Tom píše:
Já jsem asi jediná, co se diví něčemu jinému, než agentuře… Jasně, tam je chyba jasná.. Ale tvůj chlap neví, že má pracovat až po podepsání smlouvy? Nebo taky ten platový výměr.. To ho to nijak předtím nezajímalo? Co jak tu smlouvu zítra nedostane a dělal 2 týdny zbytečně někde zadarmo… Co teprve jak mu na to na pracáku nějakým způsobem přijdou… :nevim: :nevim:

Každý ví, že bez smlouvy se nepracuje. Ale… Pokud o tu práci stojí, je ochotný třeba něco risknout. I já nastoupila do práce, o kterou jsem moc stála, a na smlouvu jsem čekala přes měsíc. Bála jsem se, že ten měsíc nedostanu zaplaceno, něco se podělá… Ale pak jsem smlouvu dostala, bezva místo, mám malý děti, takže na zkrácený úvazek, hezké peníze za hodinu (taky jsem předem nevěděla, kolik to vlastně budu brát..), když jsou děti nemocné, tak není problém, nikdo nemá žádné řeči atd.
Mě se vyplatilo to risknout a počkat. Je to kus od kusu :nevim:
Každopádně by to tak být nemělo a risk to je

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.17 11:41

Tak manžel tu práci potřebuje, proto riskuje, ale už se mu to také nelíbí. Uvidíme tedy co dneska jestli už mu jí konečně dají nebo co. Předchozí zaměstnání měl také přes agenturu a smlouvu měl hned a na pracoviště šel už jako platný zaměstnanec a taktéž hned nafasoval pracovní oděv a obuv. Musel to mít jako bezpečnostní opatření ihned. Tzn. tričko a bunda z hrubého materiálu, boty s kovovou špici kdyby mu něco spadlo na nohu. Tady ne, tady už skoro dva týdny dělá v tričku a svojí mikině a Nike teniskách, ve kterých mu něco spadne na nohu tak jí má zlomenou. A problém z toho, že vlastně pracuje a pobírá podporu z pracáku a navíc odvody na daních a pojištění…jestli mu ji dneska prostě nedá v pondělí tam nejde. Solidní jak firma tak agentura přece nemůžou nikoho nechat dělat bez smlouvy nebo alespoň dohody

• Nahlásit
  • Citovat
5191
12.5.17 11:49
@Anonymní píše:
Tak manžel tu práci potřebuje, proto riskuje, ale už se mu to také nelíbí. Uvidíme tedy co dneska jestli už mu jí konečně dají nebo co. Předchozí zaměstnání měl také přes agenturu a smlouvu měl hned a na pracoviště šel už jako platný zaměstnanec a taktéž hned nafasoval pracovní oděv a obuv. Musel to mít jako bezpečnostní opatření ihned. Tzn. tričko a bunda z hrubého materiálu, boty s kovovou špici kdyby mu něco spadlo na nohu. Tady ne, tady už skoro dva týdny dělá v tričku a svojí mikině a Nike teniskách, ve kterých mu něco spadne na nohu tak jí má zlomenou. A problém z toho, že vlastně pracuje a pobírá podporu z pracáku a navíc odvody na daních a pojištění…jestli mu ji dneska prostě nedá v pondělí tam nejde. Solidní jak firma tak agentura přece nemůžou nikoho nechat dělat bez smlouvy nebo alespoň dohody

Chápu že práci potřebuje, ale aby vůbec za ní dostal zaplaceno když nemá nijak podložené, že tam dělá. Solidní firma to určitě není. Spíš mi přijde, že chtějí někoho jen na chvilku, aby se s ním pak rozloučili, že se třeba neosvědčil nebo tak. Přijde mi to divné že by i tak riskovali kontrolu z pracaku nebo tak. A že kontroly chodí :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5180
12.5.17 12:41

Ještě mě napadlo pohledat nějaké podrobnější informace o firmě. Jestli třeba nemají insolvenční řízení, nebo jen recenze zaměstnanců, nebo zákazníků. A pokud je to s nabídkami práce špatné, ať se muž zaregistruje na Linkedin, to je takový pracovní facebook, pokud je šikovný a má zkušenosti, dost možná ho někdo osloví s nabídkou práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.17 14:05
@Heivka píše:
Ještě mě napadlo pohledat nějaké podrobnější informace o firmě. Jestli třeba nemají insolvenční řízení, nebo jen recenze zaměstnanců, nebo zákazníků. A pokud je to s nabídkami práce špatné, ať se muž zaregistruje na Linkedin, to je takový pracovní facebook, pokud je šikovný a má zkušenosti, dost možná ho někdo osloví s nabídkou práce.

Jééé děkuju, vůbec jsem o tom nevěděla, hned mu řeknu ať se zaregistruje. Praxi má skoro deset let

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama