Domácí zásoby

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Azeretereza
Závislačka 2848 příspěvků 06.06.19 22:02
Domácí zásoby

Hezký večer,

poslední dobou trochu tápu, co se týče jídla a vaření. No, poslední dobou.. možná posledních pár let, ale teď to už graduje :mrgreen: Minulý týden jsem vypíglovala lednici, zbyly mi tam vajíčka, dvě marmelády, jedna rybízová šťáva, hořčice, mlíko a to je všechno. Mám nějak problém s nakupováním, takže i s vařením - přijdu do krámu a jsem úplně bezmocná. Pak samozřejmě dochází k tomu, že když potřebuju něco uvařit, nejdu do krámu, kterej je dál, ale jdu do místní večerky, což mě ve finále vyjde dráž, protože koupím jen na to jedno jídlo a nemám nic, co bych efektivně využila třeba na další jídlo.

Potřebuju pořešit hlavně oběd, kterej si budu brát do práce a ideálně jedno jídlo aby mi vyšlo na oběd a večeři, prostě abych nemusela moc vařit. K snídani vždycky něco vymyslím, jím hlavně ovoce. Ale obědy jsou tristní, já prostě nevím, co mám vařit. Mám tak pětkrát do měsíce rizoto, protože to je rychlý, sem tam nějakej pečenej plátek, včera jsem měla rybí prsty. Někdy už jsem tak zoufalá, že si objednám jídlo přes net, ale to se mi moc nechce, protože za a) když už objednávám, tak nějakou mňaminku typu ravioli se sýrovou omáčkou, takže kalorická bomba, b) vyjde mě levnějc si to udělat doma.

Co máte doma za zásoby, jak řešíte nákupy, abych nemusela pomalu každej den běhat do krámu? Co jíte za obědy, když si je vaříte sami doma? Preferuju spíš lehčí jídlo, a ideálně zdravý, moc ne omáčky - což se zase vylučuje s tím, aby to bylo na víc dní :mrgreen: Třeba jsem dělala pečený kapustový karbanátky - z půl kg mletýho jsem měla jídlo na oběd, večeři a ještě oběd na další den.

Chtěla bych se naučit nějak efektivně nakupovat, i kvůli finanční stránce, ale především kvůli tomu, abych šla do obchodu jednou za týden a nemusela tam chodit pořád, max. pro zeleninu a ovoce. Uvítám i tipy na rychlý jídla, ale zase ne rychlý na úkor kvality. Občas jím věci typu zapečený těstoviny s párkem, nebo různý polotovary, ale tomu bych se právě ráda vyhnula, proto už chci svojí tristní jídelní situaci nějak řešit :mrgreen: Ale jsem bezradná, neumím nakupovat, ani vařit, ani to vymyslet, ať bádám, jak bádám.

Díky za všechny tipy :kytka:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Janli
Echt Kelišová 8921 příspěvků 06.06.19 22:06

Udělej si jídelníček na týden dopředu a podle toho nakupuj. Žádný hurá akce.

Vemas
Kelišová 5610 příspěvků 06.06.19 22:06

Pis si jidelnicky, var ve velkym jidla co se daji i zamrazit. Kdyz nebudes vedet co k obedu vytahnes z mrazaku.
Nepises jestli je vas vic. Kazdopadne jidelnicek je zaklad.

Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1811 příspěvků 06.06.19 22:11

Doma mám plný mrazák masa, rybích filé.. Jinak mám zásoby rýže brambor, těstovin luštěnin obilovin (čočka bulgur, hrách…) V lednici vždy vajíčka máslo, uzeniny, jogurty, zel. ovoce.. Zdravě moc nejíme, teoreticky vaříme to samé dokola jen třeba jinak.. Ale zásoby to jsou a nějaká jídla se z toho připravit dají.. Kupuju vždy v akci větší množství.. To samé všelijaké tablety o myčky pračky baterie prostředky k čištění apod apd.. Jsem spíš zásobovací typ.. Pečících papírů mám aspon 3 ruličky tak samo alobal potravinářská folie špejle párátka zubní pasty mýdla… sirupů, olejů, nespočet.. Jsem radši když mám těch věcí víc než třeba koupit jeen kus nnebo dva a přemýšlet na dalším nákupu zda ještě mám.. :D

Napsané seznamy si totiž zásadně sebou do obchodu neberu :D ty zůstávají na stole je jim tu přece jen líp :D

Medičkaa
Kecalka 341 příspěvků 06.06.19 22:12

Já mám doma vždy zásobu trvanlivých věci - rýže, těstoviny, kuskus, čočka… jednou týdně jdu na větší nákup a doma si sepisu co z těch běžných věcí mi chybí + na kolik dní potřebuju vařit oběd (ne vždy jsme doma). a pak v krámě maso a zeleninu nakoupím co se mi líbí nebo je v akci tak abych z toho dokázala uvařit tolik jídel kolik potřebuju. Pak už chodím jen dokupovat pečivo a tak.

Uživatel je onlineTazvesnice
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 06.06.19 22:12

@Andrea.Tom mam to velice podobne, vcetne nakupnich seznamu, co zustavaji doma :mrgreen:

Azeretereza
Závislačka 2848 příspěvků 06.06.19 22:14
@Vemas píše:
Pis si jidelnicky, var ve velkym jidla co se daji i zamrazit. Kdyz nebudes vedet co k obedu vytahnes z mrazaku.
Nepises jestli je vas vic. Kazdopadne jidelnicek je zaklad.

Právě že si vařím jen pro sebe, proto mě nebaví nějak vyvářet. Jaký běžný jídla se dají třeba zamrazit, aby byly i po rozmrazení dobrý, prosím?

Azeretereza
Závislačka 2848 příspěvků 06.06.19 22:20
@Andrea.Tom píše:
Doma mám plný mrazák masa, rybích filé.. Jinak mám zásoby rýže brambor, těstovin luštěnin obilovin (čočka bulgur, hrách…) V lednici vždy vajíčka máslo, uzeniny, jogurty, zel. ovoce.. Zdravě moc nejíme, teoreticky vaříme to samé dokola jen třeba jinak.. Ale zásoby to jsou a nějaká jídla se z toho připravit dají.. Kupuju vždy v akci větší množství.. To samé všelijaké tablety o myčky pračky baterie prostředky k čištění apod apd.. Jsem spíš zásobovací typ.. Pečících papírů mám aspon 3 ruličky tak samo alobal potravinářská folie špejle párátka zubní pasty mýdla… sirupů, olejů, nespočet.. Jsem radši když mám těch věcí víc než třeba koupit jeen kus nnebo dva a přemýšlet na dalším nákupu zda ještě mám.. :DNapsané seznamy si totiž zásadně sebou do obchodu neberu :D ty zůstávají na stole je jim tu přece jen líp :D

To já právě naopak, vůbec žádný zásoby nedělám a vlastně ani nemám, jen teď pastu na zuby jednu, protože byla o půlku zlevněná :mrgreen: Ale pravidelně dokupuju věci až když dojdou, hlavně třeba šťávu nebo olej, ale to je pak přesně to, že mi dojde že nemám až když to potřebuju, takže honem letím do večerky, místo toho abych si to koupila někde v akci do foroty. Nákupní seznam bude asi základ, jak tak koukám.

CarolineJ
Ukecaná baba ;) 1707 příspěvků 06.06.19 22:30

Já zrovna nedávno měla tu samou depku.. naučila jsem se dělat jídelníček na týden. Toho se držím a dle toho si napíšu seznam a nakupuji. Chodila jsem do krámu denně, to mě v těch vedrech nebaví a peněženku to taky bolelo, protože jsem nakupovala kraviny.. teď se snažím udělat fakt velký nákup na ten týden a sem tam pro něco zajít. Jsem už i líná a vím že je lepší to koupit najednou na týden a pak se v klidu válet po práci na zahradě :mrgreen:.

Takže bych asi začala jídelníčkem ( já si teď třeba píšu i večeře - většinou zeleninové saláty a polévky). Pak si napsat seznam potravin, vzít víc trvanlivých a věci v akci.

Helca83
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 06.06.19 22:31

@Azeretereza mozna si stanovit jako povinnost napr co 14 dni se dokopat na vetsi nakup, projit si jaky maji zrovna veci v akci a ty nakoupit - presne takove ty veci typu olej, koreni, tablety do mycky, cerealie jestli je snidas apod., ktere v akci sezenes za vyrazne min. Nebo i jidelnicek delat podle akci - treba jakou maji zeleninu, maso… prilohu pak uz doma jen doladis… nebo si sestavit seznam jidel, ktera chces jist/mas rada a nakupovat dle nich. Pro jednoho se to dela hur nez pro viceclennou rodinu…

Runina
Stálice 66 příspěvků 06.06.19 22:32

Tak v mrazáku mám vždycky několik druhů zeleniny a masa. Ve spíži několik druhů těstovin, čočku, hrách, fazole, rýži, kuskus, krupici, cibuli, česnek, plechovku rajčat, hrášku a kukuřice, brambory, mouky, ovesné vločky, sušené houby, rajský protlak, lečo a zavařeniny (ovocné i zeleninové). V lednici máslo, sádlo, šunku, sýr, čerstvou zeleninu, kečup, hořčici, vejce, bílé jogurty, mléko. V podstatě bych nemusela týdny nakupovat :D Ale dělám to, abych doplnila zásoby, které vařením spotřebuji. Nárazově nakupuji věci jako žampiony, kysanou smetanu, tortilly… věci, které potřebuji na konkrétní jídlo…ale bez nákupu si vždy poradím s tím co mám ;)

Kriss Tina
Extra třída :D 10816 příspěvků 06.06.19 22:35

Udělej si jídelnícek, jednou za týden jed někam do supermarketu. Nakup co potřebuješ na ty jídla co si naplanujes. Jinak já mám doma mrazák plnej masa, ryby, pečiva (abych nemusela kazdy den pro čerstvé), nějaké mražené ovoce a zeleninu. Pak mám spíž s trvanlivyma vecma jako je ryze, těstoviny, nějaké zavareniny (ty máme teda domácí), marmelády, mouky, olej, vločky, koření… A průběžně kontroluji co dochází a doplňuju a chodím dokupovat akorát takové ty věci co podléhají rychle zkáze, jako jsou sýry, šunky, jogurty, to kupuju podle chuti a pak ovoce a zeleninu dokupuju třeba podle toho co maj v akci nebo co potřebuju na vaření. A takové věci jako vajíčka, mléko, máslo mám opět v lednici pořád akorát koukám jestli nedochází. A s tímhle si teda bohaté vystacim a něco ukuchtim i kdybych do krámu týden nešla a neměla v plánu dopředu nic :nevim:

Runina
Stálice 66 příspěvků 06.06.19 22:36
@Azeretereza píše:
Právě že si vařím jen pro sebe, proto mě nebaví nějak vyvářet. Jaký běžný jídla se dají třeba zamrazit, aby byly i po rozmrazení dobrý, prosím?

Zamražuji hlavně guláš a masové omáčky, vývary, špenát, kapustu, naložené plátky masa. Zamrazena omáčka jako třeba rajská nebo znojemská už není úplně ono, ale po rozmrazení ohřát na plotně za staleho míchání a taky se dá použít :D

P4ja
Echt Kelišová 9558 příspěvků 06.06.19 22:42

Doma máme trvanlivé věci jako mouku, luštěniny, těstoviny potom brambory, domácí vajíčka atd. Co jde, koupim v akci. Maso většinou nakoupím za levno přímo u řezníka a hodím do mrazáku. Stejně tak mraženou zeleninu.

A zbytek dokupuju podle potřeby. Jinak znám to, když jsem vařila pro sebe. To jsem většinou Ob den koupila nějakou zeleninu a ovoce. Jinak větší nákup většinou 2× týdně, protože jsem neměla auto.

A hodně jsem se naučila odhadnout, kolik čeho. Ono ve finále zjistíš, že vlastně kupuješ skoro to samé. A musím říct, že mně to teď dělá větší problém, protože většinou píšu nákup manželovi a to nefunguje tak, že jsem třeba viděla něco v akci a koupila nečekaně.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53296 příspěvků 06.06.19 23:02

Nkdy jsou tam taky jen dvě vajíčka a marmočka… Ale ono se dá navařit z kdečeho.
Já jsem chaotik, dělat si jídelníček by mi zabilo. Naučila jsem se to obráceně, vařím z toho, co je- sezoní ovoce, zelenina, mléko, vejce, sýr, ryba, maso -kupuji pravidelně a z toho něco vyrobim. Poslední dny jsou takové čistící, kdy dělám své oblíbené jádla „co dům dal“ - hrstkovou polévku, zeleninové placky, zelninnový kuskus, saláty co dům dal… Peču chleba, sladké a dělám doma jogurt, domácí lučinu
JInak zásoby mám doma luštěniny ( čočka, fazole, hrách), těstoviny, kuskus, bulgur, rýže. Mouka žitná, polo, hrubá, hladká. Olej, sušené ovoce, ocet, kávu, čaje, koření, rajský protlak, prášek do pečiva, konzervy tunáka, marmelády, kečup, hořčice. A zo toho se dá vymyslet jídlo ještě na pár dní, ikdyž je lednice vymetená ( chleba, těstoviny, sladká buchta, polévka, luštěninový salát)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama