Dostala bych odstupné?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.08.19 21:45
Dostala bych odstupné?

Ahoj, všichni. Mam na Vás otázku. Pracuji už přes rok a mám smlouvu na dobu určitou(ještě 1,5roku) teď mi byla nabídnuta jiná práce (se smlouvou na neurčito)…ale jelikož je to jiný obor a nejsem si jistá, zda to za měsíc stihnu se vše naučit…nevím, zda to vezmu. Proto se ptám vás…firma bude nejspíš končit (buď se prodá nebo ji zavřou…povídá se, že ke konci roku…) A mě by zajímalo.., když nepřijmu tu novou práci a zůstanu u své se smlouvou ještě na rok a půl…náleží mi nějaké odstupné, pokud by nás zavřeli? Nebo jak to je…A také se s přítelem snažíme o miminko, takže další otázka je, zda bych měla placeno i těch půl roku, co platí zaměstnavatel.. nevím, zda se to počítá, když otěhotnim v té práci a nebo až od porodu… Díky všem! :kytka:

Reakce:
JR85
Kecalka 400 příspěvků 30.08.19 22:01

Na odstupné budeš mít nárok, pokud pracuješ více než rok tak to bude 2 měsíční mzda, co se týká mateřské, tak tam je ochranná lhůta 180 dní (cca půl roku) do porodu, jestli se nepletu, ale dávku nevyplácí zaměstnavatel, ale ČSSZ ;)

X_Cassiopea
Kecalka 164 příspěvků 31.08.19 00:07

Ahoj, odstupné je do 2 let - 2 platy, nad dva roky poměru 3 platy. To se samozřejmě netýká situace, že by Ti skončila smlouva na dobu určitou, tedy rozhodli se propouštět postupně jak lidem končí smlouvy. Pak by žádné odstupné nebylo. Také Ti můžou nabídnout adekvátní pracovní místo v jiné společnosti například při prodeji atd. Takže jisté to není dokud Ti to nedají písemně.
Ta ochranná doba 180 dní platí před dnem nástupu na mateřskou (4-6 týdnů před plánovaným termínem co Ti určí gynekolog).
Mateřská dovolená se počítá z hrubého výdělku, zaměstnavatel to neplatí a smlouva na dobu neurčitou Ti zajistí, že po návratu z rodičovské dovolené Ti musí držet místo, popřípadě Ti dát odstupné po návratu z rodičovské dovolené, což by u doby určité nebylo.

X_Cassiopea
Kecalka 164 příspěvků 31.08.19 00:14

A ještě nutno dodat, že pokud se v průběhu rodičovské dovolené rozhodnete pro druhé miminko, při smlouvě na dobu neurčitou máš nárok i na druhou mateřskou dovolenou.
V případě, že by Ti smlouva v té stávající práci už skončila a nedodržela bys lhůtu 180 dní před nástupem, druhou mateřskou bys už nedostala.

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 6819 příspěvků 31.08.19 10:31
@X_Cassiopea píše:
Ta ochranná doba 180 dní platí před dnem nástupu na mateřskou (4-6 týdnů před plánovaným termínem co Ti určí gynekolog).

6-8 týdnů před termínem porodu.

X_Cassiopea
Kecalka 164 příspěvků 31.08.19 14:42

@Lendeš ano samozřejmě termín porodu určený gynekologem :-) napsala jsem to blbě

Váš příspěvek
Reklama