Reklama

Dotaz - ockovani u novorozencu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Marketa2008
Ukecaná baba ;) 2060 příspěvků 25.06.09 15:56
Dotaz - ockovani u novorozencu

Ahoj holky, poradte mi prosim, kdo uz jste zkusene maminky, jak dlouho po porodu musi mimco absolvovat jaka ockovani? Bydlim totiz v zahranici a do Cr priletim na porod a pak bych se chtela co nejdriv vratit, ale nevim s jakym casovym horizontem mam tak pocitat…

Moc dekuju

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 25.06.09 15:59

Tady.

čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 25.06.09 16:02

A očkování proti TBC se v mnoha státech nedělá hned třetí den po porodu, ale až po základním očkování, dá se odložit i v ČR.
(my ho máme odložené, tudíž nemusíme teď řešit, jestli už je zahojené, nebo ne a příště jdeme na hexu. Pokud není očkování na TBC zahojené, nemůže se očkovat hexavakcína, což může posunout očkování i o dva měsíce :( )

Marketa2008
Ukecaná baba ;) 2060 příspěvků 25.06.09 17:54

Hmm, dekuju moc cicinko. Myslela jsem, ze do 6ti tydnu to budeme mit vsechno za sebou. Zkusim zjistit, jestli se ta Hexa vakcina dela i tady, to bych jinak musela s prckem byt v CR tak pul roku…spolecne s trema mesicema pred porodem je to trictvrte roku :cry:

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 25.06.09 18:22

no je lepší dát TBC až po základním očkování, protože TBC je živá vakcína, často dochází k tomu, že místo vpichu zduří, hnisá. Někdy reakce není žádná (pak by se mělo přeočkovat), někdy malá, rychle se hojící a jindy to trvá i měsíce a pak se odkládá hexa. Nebo se může stát, že vpich bude OK a hexa může vyvolat reakci.

Jinak TBC se očkuje od 3. dne do 6. týdne po porodu a pak až po základním očkování (což jelepší varianta, je to nápor na imunitu, hexa bych řekla je důležitější)

Hexa je očkuje nejdřív ve 3měsících (má se začít do 8měsíce po porodu). Očkují se 3 dávky v odstupu měsíce (minimální odstup, max je mezi 1 a 2 dávkou 3měsíce, mezi 2 a 3 až 6m, ale lze i víc) a pak v 18m je booster - posilující očko.

A nejdříve v 15m se očkuje MMR s přeočkováním za 6-10m (ale slyšela jsem, že se teď ten interval i natahuje, ale víc nevím) s tím, že je to živá vakcína, takže je vhodnější to odložit po 2. roce věku

Další očkování jsou nepovinná

Nebylo by lepší si zjistit, jak je to s očkováním v zemi, kde žiješ a očkovat tam? Pokud máš problém s tím, že by se ti tu mohl natáhnout pobyt? Musíš počítat s variantou, že mohou být komplikace, očkování se může protáhnout (reakce TBC, nemocnost…). Samozřejmě nemusí, nechci strašit. Jen to není až tak zcela jednoduché;)

Mimochodem možná by to šlo vyřešit i tak, že se s pediatrem ve vaší zemi domluvíte, pokud máš zájem o očkování podle ČR a očkovací látky si případně můžeš převézt za zachování podmínek k uchování očkovací látky. Tím bys vyřešila „problém“ s tím, jak dlouho tu být a tak. Akorát nevím, jestli by to zaplatila pojišťovna, jestli by sis to nemusela platit sama

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 18:33

Vim ze je to blbe lezt do diskuze ale jeden technickej dotaz a to na

Nebo se může stát, že vpich bude OK a hexa může vyvolat reakci.

Ja sem si totiz vsimla ze se tam male udelal stroupek kterej uz se odloupl.A uz prave mame naockovano.Co ted?

čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 25.06.09 18:39

kattko , tím myslíš, že se jí ještě po hexe udělal stroupek v místě vpichu TBC?
Pokud jo, tak bych to asi hlásila dr, popřípadě si zavolej na kalmetizaci, tam by o tom měli něco vědět.
Asi bych pak plašila, kdyby dostala teplotu, byla apatická, zvracela…
Ale to tak si dávám dohromady, co jsem četla, my máme tbc odložený.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 25.06.09 18:40
kattkka píše:
Vim ze je to blbe lezt do diskuze ale jeden technickej dotaz a to na

Nebo se může stát, že vpich bude OK a hexa může vyvolat reakci.

Ja sem si totiz vsimla ze se tam male udelal stroupek kterej uz se odloupl.A uz prave mame naockovano.Co ted?

ano, může. Nám se stalo téměř totéž s tím rozdílem, že Aneta měla jen pidimodřinečku na vpichu. A na kalmetizaci, že OK a můžemo čkovat. A dr naočkoval na 4m (posun proto, že jsme přišly do styku s neštovicema). No a pak jí to ramínko zareagovalo, udělala se boulička a zčervenalo. Nechala jsem se ukecat, že OK (povedlo se mi odložit skoro o měsíc). No a po druhé dávce jí to udělalo bouli a hnis. A hojilo se to dosti dlouho. Čili další dávku hexy jsem odmítla do doby, než se zahojí (a pak jsem následně odmítala proto, že nebyla zdravá).

Opakuju - mezi první a druhou dávkou může být odstup až 3měsíce (ne 2. jak udávají někteří doktoři a vakciny.net - a to ti doktoři občas prskaj, že to musí být přesně za měsíc). Mezi 2. a 3. dávkou 6měsíců, ale ani promeškání této lhůty není důvodem proto, aby se začalo znovu od začátku.

Jsou to informace z očkovacího centra. Mimochodem kvůli reakci TBC si nás tam pozvali (já tam jen volala a informovala se na to, jak to je, dkyž těch 6mě promeškáme kvůli nemocnosti, že nás chtěj očkovat znovu od začátku a že nás honí hygiena, která s tím, proč není doočkovaná, nesouhlasí). A kvůli tomuhle už jsme hexu nedostali a dostala ty očkovací látky jednotlivě, resp. Infanrix (bez Hibu, protože s hemofilem dost dlouho nebyl). Teď jdem na druhou dávku. Když bude s hemofilem, dostanem to, jinak budem kupovatz vlášť hemofilovou složku kvůli nízkým protilátkám. Zvlášť pak bude mít naočkovanou žloutenku a Imovax Polio - obrnu.

Takže postup - nevím, jak dlouho máte od očka, každopádně bych očkovat nenechala do úplného zhojení ramínka. Ta hexa tohle dělá docela dost prej s tím TBC. Až se to zhojí, pak bych svolila k dalšímu očku.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 25.06.09 18:43
čičinka píše:
kattko , tím myslíš, že se jí ještě po hexe udělal stroupek v místě vpichu TBC?
Pokud jo, tak bych to asi hlásila dr, popřípadě si zavolej na kalmetizaci, tam by o tom měli něco vědět.
Asi bych pak plašila, kdyby dostala teplotu, byla apatická, zvracela…
Ale to tak si dávám dohromady, co jsem četla, my máme tbc odložený.

kalmetizace jak kde. U nás řekli, že je to OK a že i přesto, že jí to stále hnisá, že můžu naočkovat :twisted: Ještě, že to už jsem se nedala a nenechala. Lituju dodneška, že jsem jí nechala dát i tu druhou dávku. Kdoví. Mohlo to mít i podíl na její nemocnosti a na tom, ka mto dopracovala zdravotně - sice má dispozice po mě, ale třeba to nemuselo být tak brzy

a jen bych dodala, že nejsem kdovíjaký odpůrce očkování. Jen díky Anetě jsem víc přemýšlela. Bára byla OK, AE měla už před očkováním. Dokonce jsme jí tehdy tu Hexu platili ve víře, že děláme to nejlepší, reakce krom 38 teploty po druhé dávce neměla žádné

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 18:57

Byli jsme ockovani 26.5. na dalsi meli jit 30.6.Ale to mame posunuto az na tyden okolo 7.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 25.06.09 19:01
kattkka píše:
Byli jsme ockovani 26.5. na dalsi meli jit 30.6.Ale to mame posunuto az na tyden okolo 7.

a to byla první dávka? Pokud ano, tak horní hranice dle očkovacího centra je 26.8. Klidně bych mudře řekla, žejsi si tam volala a ptala se kvůli té reakci a řekli ti, že mezi první a druhou dávkou mohou být až 3měsíce. Samozřejmě je lepší nenechat to až na horní hranici termínu pokud možno, ale rozhodně bych neočkovala, dokud to nebude prostě řádně zhojené. Pokud by s dr byly potíže, poptala bych se, kde máte očkovací centrum a obrátila bych se tam na očkování. Mojí dr se tím i ulevilo, bo je takhle z „obliga“, že neočkuje

čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 25.06.09 19:03

Gabinko , ty jo, já teprve potom, co jsem Matesa nenechala v porodnici očkovat TBC, zjišťuju, jaký jsou s tím problémy, jak to zpožďuje mnohem důležitější očkování. Proč o tom nikdo neinformuje?
Já jsem nenechala očkovat proto, že mi to bylo proti mysli nechat očkovat živou vakcínou třídenní mimi, a jsem za to hrozně ráda.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 25.06.09 19:11
čičinka píše:
Gabinko , ty jo, já teprve potom, co jsem Matesa nenechala v porodnici očkovat TBC, zjišťuju, jaký jsou s tím problémy, jak to zpožďuje mnohem důležitější očkování. Proč o tom nikdo neinformuje?
Já jsem nenechala očkovat proto, že mi to bylo proti mysli nechat očkovat živou vakcínou třídenní mimi, a jsem za to hrozně ráda.

no ony ty problémy bejt nemusej. Hele Bára neměla vůbec. Ve 2měsících jí TBC zreagovalo, boule, hnis, do 3měsíce to měla totál zhojený, hexa OK. Fakt v pohodě všechno.

Aneta to zdraví má po mě. Ale člověka hlodá, jestli to třeba nemohlo urychlit. Nebo jí to oslabit a o to víc marodila. ROzhodně vim, že geny tady hrajou taky velkou roli.

Dneska už se dá TBC odložit i pro podezření na sníženou imunitu. Já to odložení zvažovala, ale užila jsem si tolik s pruzením tam, že jsem se na odpor nezmohla a věřila, že to bude stejně OK jako u Báry. No a víc jsem se zajímala.

Na kalmetizaci jsem se bavila na téma TBC vs hexa. V podstatě uznali, že hexa s tím dokáže nadělat dost paseku (a teď nevim, někde jsem četla, že složka černého kašle, ale někde, že žloutenka). Ale posunutí v očkováku nikdo neudělal, že. Ale už jsou legální možnosti, jak to odsunout ibez toho, aby si člověk připadal jak kdovíjaký kriminálník. Bez stresu:) Viz článek tady . Ale opakuju, proti očku jako takovýmu fakt nic. Jen s rozvahou a mírou. A myslím, že by pediatři měli víc důvěřovat instinktu rodičů.

Naše mudra (ta nová, starej by se se mnou nemazal, tomu vadil už jen odklad druhé dávky a to byla výrazně v termínu, kdy to lze) nesouhlasila s tím, že to chci odložit, ALE respektovala můj názor na věc. A za den dva jsem tam vždycky skončila s tím, že jsme měly co dělat, aby holka neměla ATB. Prostě nebyla OK. Teď se teda tváí sama trošku jako hrdinka, ale to je jedno. Pro mě bylo důležitý, že se s ní o tom můžu bavit.

Věřím tomu, že u dalšího dítěte bych se zmohla i na tu TBC. Asi i tím, že to je už i rozšířenější. Mimochodem, v porodnici mi přinesli k podpisu informovaný souhlas, který se vztahoval i na očkování TBC - co myslíš, že by se stalo, kdyby zjistili, že si ho ode mě nevyzvedli a vůbec ho nemaj? Kdybych do toho dloubla?

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 19:11

jo prvni.Ja ji to reknu.Mam rozumnou doktorku.Jinak male nic neni.Obcas mam pocit ze me sni pukne hlava jak pisti.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 25.06.09 19:14
kattkka píše:
jo prvni.Ja ji to reknu.Mam rozumnou doktorku.Jinak male nic neni.Obcas mam pocit ze me sni pukne hlava jak pisti.

tak hlavně, když to není nic jiného, ale chápu tě:)

Tak to je fajn. Tak pokud to nebude OK, tak to odložte:)

Přeju, ať se malá brzy zahojí:)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Kult i česká milenka Richarda Hammonda z Top Gearu. To je Škoda Rapid

Překoná někdy nová, právě představená škodovácká Scala popularitu Rapidu? Pro... číst dále >

Mileniálové u kormidla: Skončí tahle generace jako Titanic, nebo ví, co dělá?

S moderními technologiemi jsou srostlí jak siamská dvojčata. Chtějí být... číst dále >

Články z Ona Dnes

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >