Dům a pozemek – společné jmění manželů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.19 16:39
Dům a pozemek, prosím o radu

Ahoj všem,
v době manželství jsme postavili dům. Ten je na pozemku, který ještě před uzavřením manželství manželovi rodiče přepsali na manžela. Dům je též psaný pouze na manžela. Přiznám se, že tomu moc nerozumíme ani jeden. Zajímalo by nás, zda v případě úmrtí manžela (bez závěti) připadne dům automaticky mně (v rámci SJM) nebo ho budeme dědit rovným dílem já a naši dva synové. A jak to případně bude s pozemkem? Děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Janli
Extra třída :D 10143 příspěvků 14.08.19 16:42

Dědit budete s dětmi rovným dílem. Proč je dům pouze na manžela, když nemáte zůžené sjm, to nechápu…

Wanheda
Kecalka 121 příspěvků 14.08.19 16:47

Mám pocit, že by ho dostali děti, ale pokud jim není v té době 18 let, budeš ho spravovat do tý doby ty. Jinak mezi dětmi je to půl na půl. Lepší udělat závěť jak to chcete vy. Ale předpokládám, že pokud dům vlastní manžel i s pozemkem, tak budete chtít zabezpečit děti. Aspoň takhle bych to udělala já. Takže se nic nezmění, jen to budete mít na papíře. Ale to už o všem záleží na Vás jak se s manželem rozhodneš.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.19 16:47
@Janli píše:
Dědit budete s dětmi rovným dílem. Proč je dům pouze na manžela, když nemáte zůžené sjm, to nechápu…

Omlouvám se, ale nevím, co je zúžené SJM. Myslela jsem, že vše nabyté v době trvání manželství je v rámci klasického SJM obou manželů… :think:

ka2ka
Neúnavná pisatelka 16209 příspěvků 14.08.19 16:47
@Wanheda píše:
Mám pocit, že by ho dostali děti, ale pokud jim není v té době 18 let, budeš ho spravovat do tý doby ty. Jinak mezi dětmi je to půl na půl. Lepší udělat závěť jak to chcete vy. Ale předpokládám, že pokud dům vlastní manžel i s pozemkem, tak budete chtít zabezpečit děti. Aspoň takhle bych to udělala já. Takže se nic nezmění, jen to budete mít na papíře. Ale to už o všem záleží na Vás jak se s manželem rozhodneš.

ona taky bude dědit

Wanheda
Kecalka 121 příspěvků 14.08.19 16:49
@ka2ka píše:
ona taky bude dědit

Měla jsem za to, že prvně jsou děti a pak manželka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.19 16:52

Chtěli bychom, aby dům byl nás dvou a v případě úmrtí jednoho z nás byl automaticky druhého. Pokud tedy nespadá do SJM, je možné vlastnictví rozšířit i na mě?

Hanney
Závislačka 2824 příspěvků 14.08.19 16:55
@Anonymní píše:
Ahoj všem,
v době manželství jsme postavili dům. Ten je na pozemku, který ještě před uzavřením manželství manželovi rodiče přepsali na manžela. Dům je též psaný pouze na manžela. Přiznám se, že tomu moc nerozumíme ani jeden. Zajímalo by nás, zda v případě úmrtí manžela (bez závěti) připadne dům automaticky mně (v rámci SJM) nebo ho budeme dědit rovným dílem já a naši dva synové. A jak to případně bude s pozemkem? Děkuji

Dědila bys ty polovinu a synové také polovinu. Podejte si na katastr souhlasné prohlášení manželů, že dům je ve vašem sjm pro pořádek.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.19 16:58
@Hanney píše:
Dědila bys ty polovinu a synové také polovinu. Podejte si na katastr souhlasné prohlášení manželů, že dům je ve vašem sjm pro pořádek.

Bezva, díky za radu :kytka:

Janli
Extra třída :D 10143 příspěvků 14.08.19 17:00
@Anonymní píše:
Omlouvám se, ale nevím, co je zúžené SJM. Myslela jsem, že vše nabyté v době trvání manželství je v rámci klasického SJM obou manželů… :think:

Pokud jste dům nabyli v manželství, tak je snad vás obou.? Podívej se na katastr, jak je tam zapsaný. Jinak děti o dědictví opravdu připravit nemůžete. Sice se to dá upravit závětí, ale i tak musí mít zákonem daný podíl. Šlo by to jen v případě, kdy by se dědil i jiný majetek, který by jejich podíl vyvážil.

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15538 příspěvků 14.08.19 17:10
@Wanheda píše:
Měla jsem za to, že prvně jsou děti a pak manželka.

Ne. Ona má nárok na jednu polovinu a druhá se rozdělí mezi děti

Wanheda
Kecalka 121 příspěvků 14.08.19 17:11
@Tichošlápek píše:
Ne. Ona má nárok na jednu polovinu a druhá se rozdělí mezi děti

Tak jsem zase o něco moudřejší :dance:

Monchichik
Echt Kelišová 9599 příspěvků 14.08.19 17:12

No já si myslím, že by dědila polovinu a z druhé poloviny též ona a děti…

jege
Závislačka 3622 příspěvků 14.08.19 17:17
@Monchichik píše:
No já si myslím, že by dědila polovinu a z druhé poloviny též ona a děti…

Ano, přesně tak, ale nedědila by polovinu, protože pokud je to SJM, tak polovina je její a manželovou polovinu si s dětmi rozdělí rovným dílem, takže ona 4/6 (3/6+1/6) a synové po 1/6.

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15538 příspěvků 14.08.19 17:18

@jege no vida, díky za upřesnění

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama