Dva vlastníci bytu

16
10.1.15 21:19

dva vlastníci bytu

Ahoj, mám dotaz jestli nemáte někdo zkušenost. Rodiče mě a sestře dali darem byt, každá máme 1/2. Mamka zemřela a bydlí tam táta sám. Sestra si chce dát na sebe napsat elektroměr, plynoměr, pojištění a SIPO s tím, že by ji táta dával peníze na náklady a ona to posílala ze svého účtu. To znamená ani jedna z nás by nijak finančně nepřispívala. Můj dotaz zní, když by táta zemřel, může nějak ovlivnit to, že má na sebe vše napsané a může tvrdit, že po celou dobu vše platila a to, že by ji to dával táta v hotovosti by se nijak neprokázalo a při prodeji bytu a následném rozdělení peněz by mě mohla o tu částka, kterou by údajně platila obrat? takže pak třeba ve výsledku bych nedostala nic? Nemáme spolu moc dobré vztahy a nevěřím ji. Tak nechci souhlasit s něčím, co by bylo proti mě. Nemáte někdo zkušenost nebo někdo, kdo se vyzná v právech. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7644
10.1.15 21:35

Hm, tak pokud jí nevěříš, tak se vykašli na rady tady a zajdi za právníkem.. Poradí a popřípadě pomůže něco sepsat..Za vyčuranost sestry to rozhodně stojí..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.1.15 21:35

Nemělo by to ničemu vadit. Ono je to asi i logické, v případě, že má třeba pochybnosti, jestli táta bude všechno včas a v plné výši platit, je lepší, když to bude mít vyřešené jako spoluvlastnice sama. Na druhou stranu pokud problémy a pochybnosti nejsou, může táta většinu těch plateb navést na sebe. Z pohledu vlastnictví je to nicméně celkem jedno.

• Nahlásit
  • Citovat
17564
10.1.15 21:41

To bych řekla, že při prodeji bytu je zásadní vlastník/vlastníci a ne, kdo platil nájem. Když budeš sousedce platit nájem a ona zemře, tak taky od nikoho nic nedostaneš. Byt máte napůl, prodávat budete taky napůl

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40386
10.1.15 21:51

Sepište s otcem nájemní smlouvu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16848
10.1.15 22:05
@blecha72 píše:
Sepište s otcem nájemní smlouvu.

A budou z toho odvádět daně jo? To je dost nelogické :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40386
10.1.15 22:08
@araw píše:
A budou z toho odvádět daně jo? To je dost nelogické :mrgreen:

Jaké daně? Pokud nájem nepřesáhne částku skutečných výdajů, není z čeho daň z příjmu odvést. Každopádně by bylo prokazatelné, kdo za nájem skutečně platil, kdyby došlo na nějaký spor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3775
10.1.15 22:23

Ono to stejně v budoucnu nebude dělat dobrotu…jak to budete chtít řešit? Jedna druhou vyplatí, nebo byt pronajmete a budete se dělit napůl (včetně placení oprav), nebo byt prodáte?
Myšleno to je dobře - spravedlnost nadevše, ale reál pak krapet pokulhává…pokud tedy na tom nejste se sestrou výjimečně dobře vztahově…ale když se ptáš, tak asi pochybnost hlodá.

Jinak platby by neměly mít na vlastnictví bytu žádný vliv…předpokládám snad správně byt v osobním vlastnictví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7566
10.1.15 22:35

Taky bych se nebála…
lze jednoduše prokázat, že tam otec bydlel - svědci, jeho pošta tam asi chodí…a tím pádem měl náklady :nevim:

A že náklady jdou z účtu segry a on jí dává peníze - to je věc jejich.
Kdyby tam nebydlel - nebyly by náklady na elektriku, plyn a vodu.
Max. teplo (minimální), poplatku družstvu + daň z nemovitosti, ale tu platíte napůl, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
10.1.15 23:07

Jj, byt je v osobním vlastnictví a daň z nemovitosti podáváme obě. Myslela jsem si, že by to nemělo hrát žádnou roli, ale raději jsem se zeptala, kdyby náhodou :-) Děkuji všem za názory ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4543
11.1.15 12:47

No pokud chceš mít jistotu, aby ten stav byl do budoucna prokazatelný, můžete o tom sepsat prostě jen listinu, ze které je zřejmé, že tam otec bydlí, že ovšem platby platí sestra a on jí to bude dávat hotově. Nájemní smlouva nemá moc cenu - bydlí tam zadarmo, tak proč vymýšlet nereálný dokument. POkud tam má otec věcné břemeno bydlení, tak bych se na to asi vykašlala úplně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama