Dům - společné jmění manželů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Alichi
Kelišová 5631 příspěvků 10.01.15 13:26
Dům - společné jmění manželů

Ahoj, chtěla bych se zeptat na následující věc.
S rodinou bydlíme v domku, který jsme koupili (resp. se vyřídily všechny formality) týden před svatbou (letos to bude 11 let) a ve všech smlouvách figuruje pouze manžel. Spolu jsme rekontruovali, přistavovali, zařizovali…
Ač mne to nijak netrápí, nemám obavy, že nám sbalí kufry a vymění zámek, přišel s tím, že bychom to měli přepsat i na mne. Prý pokud by se mu něco stalo, musela bych platit dědickou daň, kdežto darovat mi to může „jen tak“.
Jak máme postupvat? SJM z toho asi udělat nejde, takže jedině to darování?

Příspěvek upraven 10.01.15 v 14:40

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 10.01.15 13:39

Co to znamená „vyřídily se všechny formality“- důležité je, kdy došlo k zápisu do katastru, tedy kdy vzniklo vlastnické právo, zda před svatbou či až poté. Pokud až poté, nabyli jste dům do sjm, ač tomu neodpovídá zápis v kn.

Uživatel je onlinematkabagristy
Vesmírná mluvilka 33990 příspěvků 10.01.15 13:40

@Alichi Co je napsáno na katastru?

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 10.01.15 13:50

@blecha72 předpokládám, že pouze manžel katastr se o svatbě neměl šanci dozvědět… Každopádně nesoulad faktického stavu a stavu zapsaného je možné jednoduše dosáhnout.

Alichi
Kelišová 5631 příspěvků 10.01.15 14:10

V katastru je zapsán pouze manžel.

Vesmírná mluvilka 33990 příspěvků 10.01.15 14:12

@Alichi Pak je opravdu nejlepší a nejlevnější variantou to darování.

Alichi
Kelišová 5631 příspěvků 10.01.15 14:16

„Formality“ - prodejce chtěl svého právníka, ne od realitky, peníze v hotovosti (my to částečně řešili úvěrem), nemohli jsme tou kupovanou nemovitostí ručit atd.

histep
Kelišová 5107 příspěvků 10.01.15 14:18

@Alichi Dědická daň už neexistuje, tyhle převody (darování, dědění) jsou nově pod daní z příjmů a obojí je v případě manželů osvobozeno od daně. Takže dědickou bys také neplatila. SJM z toho udělat určitě jde, rozšířením SJM.

Aspera
Generální žvanilka 22108 příspěvků 10.01.15 14:28

@Alichi jak už tu zaznělo daň z toho nebudete platit v žádném případě. Rozdíl mezi darováním a dědictvím je v papírování. Pokud ti teď manžel část daruje nebo rozšíříte SMJ, platíte 1000Kč. Pokud to za pár let zdědíš, platíš poplatek notáři desetitisíce.
Osobně bych byla ráda, za zapsání do katastru. Dům jste koupili spolu, staráte se a opravujete ho spolu tak ať ho i papírově máte spolu. Nikdy nevíš co se stane a kdybyste se náhodou rozešli, tak ať máš na něco nárok a i pro případ, že spolu budete, je tato varianta levnější.

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 10.01.15 15:06

A kdy nastaly věčně právní účinky zápisu smlouvy do katastru? Za trvání manželství? Jinak darování nic neřeší. To by nebylo v sjm, ale v podílu.

Alichi
Kelišová 5631 příspěvků 10.01.15 17:43

@El-Brno Nemovitost byla zapsána v katastru právě před svatbou.
Když mi bude polovina nemovitosti darována, budu také zapsána v katastru?

(My určitě musíme zajít k notáři, ptám se, protože o tom nic nevím.)

Vesmírná mluvilka 33990 příspěvků 10.01.15 19:00

@Alichi Ano, na základě darovací smlouvy, tu vám připraví notář.

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 10.01.15 21:43

@Alichi ano, když ti bude polovina darovana, bude to zapsáno do kn. Ale nebudete to mít v sjm, ale v podílovém spoluvlastnictví, což je docela velký rozdíl. Já bych osobně volila jinou cestu, a to rozšíření sjm. Ale všechno má svoje pro a proti.

El-Brno
Kelišová 5458 příspěvků 10.01.15 21:44

Darovací smlouvu můžete sepsat i sami, ověřit podpisy. Vystavujete se pak ale riziku chyby. Pokud zvolíte odbornou pomoc, nemusí to být jen notář, ale jakýkoliv právník.

Vesmírná mluvilka 33990 příspěvků 10.01.15 21:45
@El-Brno píše:
@Alichi ano, když ti bude polovina darovana, bude to zapsáno do kn. Ale nebudete to mít v sjm, ale v podílovém spoluvlastnictví, což je docela velký rozdíl. Já bych osobně volila jinou cestu, a to rozšíření sjm. Ale všechno má svoje pro a proti.

Ano, například při vypořádání dědictví.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama