Hypotéka pred manželstvím a následná svatba

Anonymní
29.1.20 17:26

Hypotéka pred manželstvím a následná svatba

Dobrý den. Jak mám vyřešit situaci, kdy si s přítelem chceme vzít hypotéku 3mil.(bude psaná na něj) s tím, že oba do ní vložíme určitý obnos peněz. Přítel již delší dobu pracuje, já jsem po studiu, takže samozřejmě on vloží víc a i více vydělává (cca 2× více než já). Jak máme vyřešit to, že jeden vloží víc a druhý méně? Podíl na bytu by bylo řešení, nicméně kdybychom to nyní dali v poměru např. já 1/4 a přítel zbytek, tak při vstupu do manželství a poté případném rozvodu mi případne ten připsány podíl a polovina splátek ze sjm? Dále máme v řešení, zda v tom případě budeme splácet splátky hypotéky na půl či v poměrné výši nebo pouze přítel, avšak po svatbě to půjde již ze sjm. Nebo při svatbě dát byt do sjm, ale do té doby bych tam měla vložené peníze a je také možnost, že bych je už nikdy neviděla, když bych nebyla vlastník. Nicméně přítel zase vydělává a vloží tam více peněz, co si já s mojí mzdou a případnou rodičovskou dovolit nemohu. Další otázkou je, pokud by při manželství došlo k refinancování, stala bych se spoludlužníkem, ale vlastnila bych pouze 1/4 nemovitosti stále. Či jak poté zaopatřit peníze, které bych dostala k případné svatbě od rodiny, on je dostane již nyní a právě použije na hypotéku, takže může vložit víc. Nebo nějak zaopatřit vklad peněz před svatbou a dát byt na 1/2 spoluvlastnictví, že při případném rozvodu by se má polovina zkrátila o částku, kterou tam vložil přítel před svatbou? Ale jak ošetřit, aby měl přítel jistotu, že mu před svatbou neuteču a nevezmu půlku bytu a na něm zůstane hypoteka na celý byta ve vlastnictví bude mít jen půlku (což nemám samozřejmě v úmyslu)? Lze udělat nějak, že pokud od něj odejdu před svatbou, připadne má polovima jemu? Chceme aby to bylo spravedlivé pro oba, ale nemáme tušení, jak to vyřešit. Nemáme v úmyslu se navzájem oškubat, ale člověk nikdy neví, co se může stát. Možnosti sepsat to pod smlouvu se nebráníme. Neřešil někdo podobnou situaci nebo nemá návrh na řešení? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1421
29.1.20 17:31

Ja bych sito nekomplikovala a nejdriv mela svatbu a pak si vzala hypoteku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.1.20 17:39

Když to řešíte až takhle tak bych opravdu nejdřív měla svatbu a az potom bych řešila hypoteku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.1.20 17:43

No hlavně pokud bude hypoteka jen na přítele, tak musí byt i celá nemovitost psaná na něj. Pokud by například 1/4 byla tvoje a hypoteka jen na přítele, tak vám banka Da hypoteku jen na 3/4 nemovitosti, které vlastní pritel (a ještě půjčí jen 80 % z odhadu, který muže byt nižší než prodejní cena ). Je tedy třeba i uvažovat jestli byste měli dostatek peněz v hotovosti, protože kdyby byt stal 4 000 000, tak potřebujete 1 000 000 na tvoji čtvrtinu a 20% z 3 000 0000 je 600 000, celkem tedy 1 600 000 v hotovosti. Já bych asi vzala hypo společně a vlastnictví rozdělila na půl. Kdy bude svatba? Neslo by počkat s nákupem bytu až po svatbě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.1.20 17:48

A další když řešíte jak budete splácet splátky a plánuje se svatba, tak to na mě bez urážky působí, jakoze mate striktně moje a tvoje a hlavně aby někdo nezaplatil vic. Jsi si jistá, ze v manželství budou peníze a majetek společný a ne stále moje a tvoje a bude tvůj problém, ze rodicak je malý a nejsi schopna zaplatit svoji půlku výdajů?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.1.20 17:52

Svatba by měla být až příští rok. Byt sháníme dlouho. Je jich nedostatek a teď se naskytla právě příležitost. A zas se mi úplně nechce vkládat peníze do něčeho, co nebude ani z části moje. @Oliverka28 @Ernais

• Nahlásit
  • Citovat
1647
29.1.20 17:57

My jsme taky kupovali nemovitost přes svatbou. Hotovost, co jsme oba měli, jsem dali na hromadu, na zbytek s vzali na oba hypotéku a byli jsme spolumajitelé půl na půl. Neřešili jsme, jestli jeden dal o pár šestáků víc, než druhý.

Příspěvek upraven 29.01.20 v 18:01

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1421
29.1.20 17:59
@Anonymní píše:
Svatba by měla být až příští rok. Byt sháníme dlouho. Je jich nedostatek a teď se naskytla právě příležitost. A zas se mi úplně nechce vkládat peníze do něčeho, co nebude ani z části moje. @Oliverka28 @Ernais

Vkladat penize do „ciziho“ je nejvetsi blbost, na to uz dojelo nespocet lidi. Takze bud at to pritel financuje cele sam, pak ale bacha, aby se necuknul, ze je to teda jen jeho a do SJM to neda, to pro tebe taky muze dopadnout hodne spatne. No a nebo nejak resit hypoteku napul a byt podilovi spoluvlastnici. Fakt mi ale prijde nejrozumnejsi se ted hned vzit a pak vzit tu hypoteku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.1.20 18:15

To nejde o to, že to máme půl na půl rozdělený, a bude to pak i tak. To rozhodně nebude, jdem do toho, že pak je vse společné, A nebojím se, že by se nedokázal postarat o mě a děti, když budu na nižším příjmu. Spíš jde o to, ze já ho teď nedokážu dorovnat do jeho vložené částky. Řešíme to proto, ze se nejedná o desítky tisíc, ale o půl milionu a o to už si myslím je něco k jednání. A na druhou stranu i když vložím méně, pořád to jemu ulehčí hypotéku a já v tom nebudu mít žádnou roli. A kdyby mě naneštěstí opustil, nebudu mít ani byt ani mé vložené peníze. Ono ani nám není nic příjemného to řešit ještě před svatbou, ale v dnešní době, kdy na majetkové vyrovnání doplácí spousta žen, to chceme mít oba ujasněné již předem.

@Ivusska777 píše:
A další když řešíte jak budete splácet splátky a plánuje se svatba, tak to na mě bez urážky působí, jakoze mate striktně moje a tvoje a hlavně aby někdo nezaplatil vic. Jsi si jistá, ze v manželství budou peníze a majetek společný a ne stále moje a tvoje a bude tvůj problém, ze rodicak je malý a nejsi schopna zaplatit svoji půlku výdajů?
  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.1.20 18:21
@Ernais píše:
Vkladat penize do „ciziho“ je nejvetsi blbost, na to uz dojelo nespocet lidi. Takze bud at to pritel financuje cele sam, pak ale bacha, aby se necuknul, ze je to teda jen jeho a do SJM to neda, to pro tebe taky muze dopadnout hodne spatne. No a nebo nejak resit hypoteku napul a byt podilovi spoluvlastnici. Fakt mi ale prijde nejrozumnejsi se ted hned vzit a pak vzit tu hypoteku.

Právě, on chtěl to celé platit sám a vše psané na něj. To se mi úplně nelíbilo, tak jsem také chtěla alespoň něco vložit. Ale pořád by zůstal vlastníkem on a to, že by se to pak dalo do sjm by se právě muselo nejspíš nějak ošetřit. Kdybych šla s ním do hypotéky, tak bych byla z hlediska banky spíše pritezi, proto jsme mysleli, ze bychom ji splaceli společně, teda ja jemu a on bance. Ale nevíme, jak vše vymyslet a ošetřit. Do sjednání hypotéky se vzít nestihneme a nechat utéct ten byt se nám nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.1.20 18:22
@carsa píše:
My jsme taky kupovali nemovitost přes svatbou. Hotovost, co jsme oba měli, jsem dali na hromadu, na zbytek s vzali na oba hypotéku a byli jsme spolumajitelé půl na půl. Neřešili jsme, jestli jeden dal o pár šestáků víc, než druhý.Příspěvek upraven 29.01.20 v 18:01

Ono kdyby šlo o malou částku, tak to neřešíme, ale jedná se o rozdíl našich vkladů cca půl milionu. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
29.1.20 18:23

Já to chápu, ale zároveň spousta žen řeší, ze ono to je půl na půl i pak s dětmi, kdy to samozřejmě nejde. Bohužel to teď řeší i kamarádka. Ji přišlo v pořádku, ze před dětmi jedou striktně pul na půl - a třeba i nákupy potravin. Proste předložila účtenku a půlku dostala. Každý koupil jednu vstupenku do kina, atd. Mě to přijde ujety, od té doby co jsme spolu bydleli, tak proste někdy já, někdy manžel (tehdy ještě pritel). Tak spis námět jak mate třeba toto. Jinak my jsme brali hypo taky ještě před svatbou, ale společně a každý ma ideální polovinu. Tvoji situaci bych asi řešila smlouvou u notáře, zkuste nějakého oslovit a poptat se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13497
29.1.20 18:25

@Ivusska777 to je blbost. Hypotéka může být na něj a klidně půl baráku na ní.

Zakladatelko, mám pocit, že si to zbytečně komplikujete. Vlož do anuity co máš, přítel dá také, vezměte hypotéku na něj a barák napište na oba. Pokud plánujete svatbu brzy, nevidím v tom problém. Po svatbě můžete barák vložit do SJM nebo si necháte každý svou polovinu, to je na vás. Ale nějaké větší komplikované kalkulace bych nedělala. My jsme to udělali stejně a vše bylo v naprostém pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.1.20 18:27
@Anonymní píše:
Právě, on chtěl to celé platit sám a vše psané na něj. To se mi úplně nelíbilo, tak jsem také chtěla alespoň něco vložit. Ale pořád by zůstal vlastníkem on a to, že by se to pak dalo do sjm by se právě muselo nejspíš nějak ošetřit. Kdybych šla s ním do hypotéky, tak bych byla z hlediska banky spíše pritezi, proto jsme mysleli, ze bychom ji splaceli společně, teda ja jemu a on bance. Ale nevíme, jak vše vymyslet a ošetřit. Do sjednání hypotéky se vzít nestihneme a nechat utéct ten byt se nám nechce.

U nás to je tak, že si vzal partner hypotéku sám na sebe v té době už jsme měli prcka a já byla na mateřské, poradil nám to tak finanční poradce. To že partner bude platit víc bylo od začátku jasné, prostě to tak je. Proběhla rekonstrukce, po nastěhování na mě partner převedl půlku domu a „dopsal“ mě i do hypotéky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.1.20 18:29
@neila píše:
@Ivusska777 to je blbost. Hypotéka může být na něj a klidně půl baráku na ní.Zakladatelko, mám pocit, že si to zbytečně komplikujete. Vlož do anuity co máš, přítel dá také, vezměte hypotéku na něj a barák napište na oba. Pokud plánujete svatbu brzy, nevidím v tom problém. Po svatbě můžete barák vložit do SJM nebo si necháte každý svou polovinu, to je na vás. Ale nějaké větší komplikované kalkulace bych nedělala. My jsme to udělali stejně a vše bylo v naprostém pořádku.

Tak musí rucit jinou nemovitosti do výše úvěru. Banka půjčí do výše toho na co ma zástavu a podíl, který patří někomu, kdo není ve smlouvě u úvěru, proste prodat nemůže. Jediné, ze by ona souhlasila se zastavou i své části.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama