Očkování na černý kašel v těhotenství

10.1.20 11:38

i Cerny kasel

Ahojky holky, jste tu ted nektera tehotna, co ceka za chvilku miminko?
Ja se byla zaregistrovat u detske doktorky a ta mi rekla, ze bych se mela nechat preockovat na cerny kasel. Plus cela rodina (manzel a rodice) ze pry je to ted nebezpecne a je toho hodne. A ze se to dela ted ve tretim trimestu a tim ma mimco protilatky a nebo po porodu…ale teda nevim v tehotenstvi…chlap se zase ptal u sve dr. A ta rikala, ze je to tahani penez…tak jsem se chtela zeptat, jestli ted mate nekdo podobnou zkusenost? Dekuji za odpovedi… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7402
10.1.20 11:41

Nemám a ani ze svého okolí jsem o tom nesylšel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3870
10.1.20 11:42

Ano, černý kašel teď je docela aktuální, asi 3 roky zpátky si někde pořídila starší dcera. Nikdo to od ní ale naštěstí nechytil. V těhotenství bych se očkovat nenechala. Tak v lékárně ti neprodají jako těhotné ani Nasivin, ale očkovat je ok. :nevim: Také mě to kdysi gynekolog nabízel, odmítla jsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18271
10.1.20 11:43

Jo je to teď posledních pár let boom. Ne nesla jsem do toho. První hexu stejně dostal ve 2 měsících a do té doby jsme byli doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30975
10.1.20 11:54
@LuciqueLand píše:
Ahojky holky, jste tu ted nektera tehotna, co ceka za chvilku miminko?
Ja se byla zaregistrovat u detske doktorky a ta mi rekla, ze bych se mela nechat preockovat na cerny kasel. Plus cela rodina (manzel a rodice) ze pry je to ted nebezpecne a je toho hodne. A ze se to dela ted ve tretim trimestu a tim ma mimco protilatky a nebo po porodu…ale teda nevim v tehotenstvi…chlap se zase ptal u sve dr. A ta rikala, ze je to tahani penez…tak jsem se chtela zeptat, jestli ted mate nekdo podobnou zkusenost? Dekuji za odpovedi… :)

Od roku 2005 umře na černý kašel zhruba jednou za dva roky jedno mimino, které se nakazí od rodinného přílušníka.

Jedno dvě každý rok skončí na JIP, ale přežije to.

Statisticky tak riziko není nijak velké. Ale je. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7524
10.1.20 12:16

Mě to taky říkala doktorka na gyndě. Ale souhlasím s @cverunka v těhotenství si nemůžeš dát ani kapky do nosu a pak bych se měla dát očkovat :nevim: a to nejsem žádnej odpůrce očkování, spis naopak. Pokud nemáte v rodině někoho rizikového nebo podzreni tak bych to neresila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.1.20 12:33

Já jsem měla černý kašel loni. Asi jsem ho chytla někde v MDH, případně v práci (projde nám tam denně několik stovek lidí). Ale nikdo v mém okolí se nenakazil, ani chlap ani dítě. A to jsem nebyla nijak separovaná. Takže tam ta nakažlivost zas tak exktrémní není.

Nicméně naprosto chápu že na to děti (miminka) umírají. Je to mazec a hodně hodně nepříjemná nemoc.
Ale v těhotenství bych na očkování prostě nešla. Tam už je ta pravděpodobnost vedlejších účinků a chytnutí nemoci snad stejná. Černý kašel, naštěstí, zatím není na každém kroku.

• Citovat
  • Nahlásit
5135
10.1.20 12:36

Ano, skutečně se v těhotenství v této fázi očkovat lze a v některých zemích se to dělá naprosto běžně
ochráníte jak sebe tak i dítě před nepříjemnou nemocí, která je pro dítě potenciálně smrtelná

takže to rozvažte, rozhodnutí je na Vás, nicméně skutečně lze, a ne, tahání peněz to není…je to zcela racionální a rozumný prevtnivní postup, který navíc funguje

naopak na to že to může ochránit i dítě před průšvihovým stavem to je velice levná záležitost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5135
10.1.20 12:37

@JancaS84

ano, konkretně touto vakcínou se v graviditě očkovat lze, je bezpečná a těhotenství mezi 20 a 35 týdnem to naprosto nijak nevadí, opravdu, dat je již dost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5135
10.1.20 12:40

@Bábrdl
bohužel ta četnost úmrtí malých mimin na pertusi se mírně zvýšila, a to doufám že po této sezoně nebude ještě vyšší, kdyby to bylo jen jediné dítě za dva roky…je to v posl. letech více, bohužel

v této zemi kolují naprosto nesmyslné pověry proti očkování, a tak je situace jaká je, je to smutné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30975
10.1.20 12:50
@Borrealis píše:
@Bábrdl
bohužel ta četnost úmrtí malých mimin na pertusi se mírně zvýšila, a to doufám že po této sezoně nebude ještě vyšší, kdyby to bylo jen jediné dítě za dva roky…je to v posl. letech více, bohuželv této zemi kolují naprosto nesmyslné pověry proti očkování, a tak je situace jaká je, je to smutné

Podle SZÚ, který čerpá z UZIS je to:

2005, 2007, 2008, 2009 a 2016 vždy jedno neočkované (chytlo to před hexou od příbuzných) dítě. Od té doby nic. Naštěstí. Třeba loni to mělo nahnuté mimino v Jihlavě, ale neštěstí to dobře dopadlo.

v roce 2014 zemřel senior 75

To jsou všechna úmrtí na pertusi od roku 2005. Předtím bylo poslední 1970.

Já jsem proočkovací jako Jenner, Raška a Prymula dohromady, ale nemám ráda fake news. :mrgreen:

edit: abych byla úplně přesná, jesno z těch mrtvých dětí mělo odloženou hexu kvůli nedonošenosti, a druhé kvůli začínající nemoci, což už ale byla ta pertuse, která ho zabila :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1991
10.1.20 12:58

A co si nechat zjistit protilátky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30975
10.1.20 13:02
@kavulenka píše:
A co si nechat zjistit protilátky?

Protilátky mít nebude, očkování chrání max deset let. A to fakt max. I celobuněčné, natož to, co se dává teď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
10.1.20 13:03

Za poslední rok jsem se setkala se 4 lidmi, kteří měli černý kašel. Dětský doktor i můj obvoďák mi doporučili se přeočkovat, tak jsem se naočkovat nechala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.1.20 13:08

Me prave napadlo, ze chlap a jeho rodice pracuji ve fabrice a tam je spousta cizincu…a ze tam moznost nakazeni je…a to oni samozrejme na navstevy budou chodit hned ze zacatku…ze to mohou jen prenaset…no ale chlapa jeho dr. Od toho odradila, tak ten ma jasno…je to tahani penez a blbost, protoze ani u nej v praci( u tech co cekaji mimco) o tom neslyseli…tak pry co to mam za doktorku… :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat