Informatika pro holku

493
11.11.19 14:03

Informatika pro holku

Ahoj,
měl bych dotaz.
Mladá se vzhlédla v informatice a chtěla by jít na nějakou střední školu informatiky v Praze, toť na úvod.
Má to několik ale. Tento rok jsme se sestěhovali s manželkou do ČR. Předtím žily v rusku, než jsme se poznali.
Momentálně chodí na hotelovku do prváku. Protože se nám změnili trošku plány ohledně bydlení a tohle byla jediná škola v okolí, která jí byla ochotná vzít i přes jazykový hendikep.
Takže momentálně spíš než s výukou bojuje s jazykem, ale zlepšuje se ze dne na den. Zrovna dneska jsme byli v pedagogicko psychologické poradně a sami jí tam chválili jak už češtinu zvládá.

Hotelnictví není moc perspektivní obor, co jsem koukal na internetu, takže změnu školy kvituju, ale nejsem si moc jistý tou informatikou. Na ZŠ měla z mat a fyz trojky.
Teď na střední má z informatiky jedničku, jenže to není moc informatika v pravém slova smyslu, ale spíš obsluha PC.
Doma u PC sice sedí, občas si tam něco tvoří, ale je to spíš takové hraní s programama typu návrh domácnosti atd…

Já sám mám školu blízkou informatice a teď pracuju jako programátor, takže vím co to obnáší.
Myslím si, že většinou to studují děti, které už se o počítače nějak hlouběji zajímají od děctví a nějaké základy mají v rámci samostudia svého koníčku pomocí internetu. Ona by vesměs začínala se vším od nuly.

Nejsem si jistý, jestli by jí to bavilo a příde mi, že neví do čeho jde. Nechci jít od toho zrazovat, ale zároveň mi příde, že to pro ní není to nejvhodnější.
Samozřejmě protože jí znám chvilku, nemůžu jí odhadnout úplně přesně.

Nemáte nějakou zkušenost u svejch dětí, jestli šli na informatiku aniž by se předtím počítačům nějak hlouběji věnovali?
Případně nějaký návrh na obor pro holku spojený s počítačema?
Jeji motto momentálně je, hlavně sedět v teplém kanclu a nemakat rukama :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2277
11.11.19 14:15

Manzel byl na informacnim gymplu, bez zakladu to pry nejde, on ale se snad narodil s pocitacem v ruce…byly tam tri holky ani jedna nedokoncila, z puvodnich 30ceti jich odmaturovalo pry 9, je tam i tezka matika takze 3 to je uz za hranici

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2722
11.11.19 14:26

Jak to popisuješ, tak mi to vhodné nepřijde. Samozřejmě to může být z tvého pohledu.
V dnešní době je se sezením u pc spojená spousta zaměstnání a nemusí na to být informatička. Spíše bych to viděla na nějakou úředničinu. Teplý kancl, pohodička a když vypadne facebook, zavolá si firemního ajťáka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6300
11.11.19 14:26

Má tvoje dcera analytické a logické myšlení? Pokud ne, nedá to. Ty sám přece víš, že programování není o „teplém fleku v kanceláři“. Mám manžela ajťáka, tak vím i já něco o tom, co to obnáší. Já sama mám technické vzdělání a profesi a ne, není to pro každého. Taky proto nás tam bylo na průmce a VŠ tak málo holek :D Ale mě to baví, já taky myšlením nejsem asi typická žena :D Syn (necelých 11 let) se chce také věnovat IT a tak by šel už na střední školu s tímto zaměřením. A od příštího školního roku začne chodit do kroužku programování, teď v zimě dostane svůj linuxový počítač :nevim: Ale on má přesně to potřebné uvažování a matematika mu jde velmi dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12904
11.11.19 14:29

@cocomoon
No já jsem tedy opačného názoru:

Spolužačka ze základky šla na hotelovku, všichni jsme se ji smáli, že bude dělat recepční, nebo pokojskou, což se dělá i bez školy. Ve škole měli povinné 3 jazyky, tj AJ + dva další. Vybrala si němčinu (druhý jazyk nevím). Po škole žila asi 7 let v německu, vyúracovala se na nějakou manažerku a pak pracovala někde u moře a ted rok je v Budai a dělá nějakou tu manažerku, co jezdí po hotelích, spojuje je a je velmi těžce za vodou a troufám si říct, že je na tom sakra dobře, neli i lépe jak spolužačka, která udělala medinu a pracuje na soukromé dermatologické klinice v Chorvatsku, kde se vdala :lol:
Sestrenka méhomuže si díky hotelnictví taky velmi dobře vydělává a cestuje :nevim:

Sama jsem na informatiku chtěla jít, ale bohužel mě vyřadila matematika a že mě nebavil jazyk, tak jsem zvažovala grafiku.

A jsem nakonec ráda, že jsem nešla, protože je tolik nadšenců, kteří jsou mozkovny v oboru i bez vystudované školy, je tolik kurzu a rekvalifikací, že se strašně těžce drží krok. A rozhodně bych netvrdila, že ji to jde, když má jedničku z informatiky - promin, ale kdo ji dnes nemá? :nevim: pokud programuje, drbe se v mechanice, složí si PC sama, umí i heknout někde něco, tak at se tomu věnuje, pokud tohle nedělá, nebaví ji to, nedrbe se v počítačích a nemá přehled o technických věcech, at tam nejde - zbytečně se demotivuje :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
11.11.19 14:43

Já chodila na základku se zaměřením na informatiku, hodně matiky, fyziky, počítače (mám celkem logické myšlení, že mi to šlo), ale přestalo mi to bavit, když sem si představila, že bych zbytek života trávila za počítačem, tak sem si to rozmyslela :D navíc v tomhle musí být člověk fakt eso, aby chytnul nakej dobrej flek a dneska chce dělat s počítačem skoro každý mladý :think: když v tom děláš tak ji vem do práce a ukaž co to obnáší :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
11.11.19 14:50

Já sama jsem Informatička.
Ze zpětného pohledu jsem hrozně ráda že jsem našla sílu se do toho pustit a že nejtěžší co jsem po cestě zažila bylo zrazovonání od toho ze strany mého otce programátora. U mě to bylo ještě o to peprnější že nevlastního syna podpořil a vlastní dceru od studia zrazoval.

Když bylo bratrovy 10 a mě 5 tak otec pořídil bratrovy počítač. Já na něj hrozně moc chtěla, ale pořád mi zakazovali nebo spíš zrazovali na něj chodit. Že jsem moc malá, že bych ta neměla co dělat. Když mi bylo osm, tak jsem na to rezignovala, ve čtrnácti jsem dostala počítač i já ale to už bylo na nic nadšení bylo pryč.

Spátky k informaticke jsem se dostala na střední mimo jiné prostřednitvním soutěže KSP pořádané matfyzáky. Na matfyz jsem se přihlásila otci navzdory.

Dlouhou dobu jsem se držela takové matimatické soutěžní části a byla odtržená od praktickych věcí. Nebyla jsem skoro ani schopná si nainstalovat operační systém. Částečně to bylo kvuli tomu, že mě od informatiky vždy v rodině zrazovali a taky proto že kdokoliv v rodině potřeboval s něčím pomoct, tak za ním šel bratr nebo otec. Kde ja bych se ty věci měla naučit? Když na střední bratr něco potřeboval tak mu otec dal radu jak to zvládnout sám. Když jsem ja na střední něco potřebovala, tak to za mě udělal.
Spoustu základů jsem doháněla až v práci po škole.

Nicméně teď je mám jsem hrozne ráda že jsem se nenechala odradit.

Mimochodem na matfyzu v ročníhu jsme byli čtyři ženy a cca 400 mužů dokončili jsme čtyři ženy a cca 150 mužů.

Na gymlu, vysoké ani v žádné praci jsem se osobně nesetkala z žádnou diskriminací na základě pohlaví, jen ten otec. Podobně to vypadalo u dvou mích spolužaček, jen v jejich případě je místo otce zrazoval učitel informatiky co dával jiné ukoly ve třídě všem holkám a jiné chlapcům.

Přemýšlím jak dostat více žen do IT, dělala jsem pomocnou ruku v Pyladies (vypuka pythonu pro začátečnice) a přijde mi že největší problém je v tom prvním kroku. V tom že ženy jsou zrazovany ať do toho jsou. Když překonají ten první krok a nastoupí na cestu, tak už to zvládnou dotánout. Nejvíce žěn od informatiky odpadne tak že ji vůbec nezkusí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15415
11.11.19 15:14

Hele vidíš to optikou doby kdy ty si studoval, zejména pokud nepůjde na lyceum, tak to učivo nebude tak náročné, jak si představuješ.

A představa, že je těžké získat práci v oboru IT a musí být člověk machr je zcela mimo realitu.

Jako - pokud ji nejde matematika, pokud to základní matemtaicko-logické myšlení nemá, tak se bude trápit - nezávisle na pohlaví. POkud jo a chce se tomu věnovat, tak bych ji podpořila

Plus teda - ať se mrkne třeba taky na multimediální obory, mohlo by ji to vyloženě bavit.

IT nerdi, pokud nejsou na gymplu, tak bývají teď na lyceích, ale na středních s maturitou bývá holek úplně normálně.

Když se podíváš třeba na studijní program v Dušní - tak to je prostě obchodka s pár hodinama okolo základů hw a sw - je fakt že s takovou školou to pak chce někam dál na VŠ, protože to co se tam budou učit v rámci vývoje aplikací poslední dva roky nebude mít nic společného s tím, že se tou dobou bude reálně dělat, ale to se tak stává, no.

https://www.oadusni.cz/…technologie/

https://www.skolahostivar.cz/…-komunikace/
http://sssep9.cz/…alni-tvorba/
http://www.eduso.cz/article/show?…
http://www.multimedialnitvorba.cz/…ba/o-studiu/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15415
11.11.19 15:17
@chs.jasmin píše:
@cocomoon
A jsem nakonec ráda, že jsem nešla, protože je tolik nadšenců, kteří jsou mozkovny v oboru i bez vystudované školy, je tolik kurzu a rekvalifikací, že se strašně těžce drží krok. A rozhodně bych netvrdila, že ji to jde, když má jedničku z informatiky - promin, ale kdo ji dnes nemá? :nevim: pokud programuje, drbe se v mechanice, složí si PC sama, umí i heknout někde něco, tak at se tomu věnuje, pokud tohle nedělá, nebaví ji to, nedrbe se v počítačích a nemá přehled o technických věcech, at tam nejde - zbytečně se demotivuje :nevim:

Jenže IT je už docela dost dlouho něco jiného, než konstrukce počítačů, bastlení a daleko víc, než tvrdé programování. Naopak dost je potřeba i víc lidí s jinými talenty, než je jen úzká zaměřenost karikatury ajťáka z televizních seriálů z počátku století…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2277
11.11.19 15:21

@Ou ono z ty obchodky se nema sanci na FIT dostat, kdyby ji to vyslo na prumer treba a vzali ji tak skonci po prvnim semestru vydeptana, ale treba by se ucila sama nebo nejaky kurzy, pokud fakt nema logicke mysleni tak neda ani tu SS, treba panska ma technicke lyceum, ale to je zamerene spis na grafiku a kresleni, ale jsou tam zajimave obory
a pokud fakt neni machr a predstavuje si ty velke penize co je mozne v IT vydelat, tak to neni zlaty dul, manzelovi ted prisli na zacatku rijna tri novi kolegove, a uz je jen jeden, jeden to vzdal, druhy byl odejit, proste kazdym dnem jsou nove a nove technologie a ty je musis sledovat a ucit se, jinak nemas sanci v tomto oboru se uplatnit nejak slusne,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
11.11.19 15:24

@chs.jasmin
to jsem tam psal. že ta informatika na současné škole bude spíš jen obsluha PC.

S tou hotelovkou a známou. Spíš to bude případ něco jako když si vyučený zedník vytvoří prosperující stavební firmu. Stane se to, ale že by to bylo pravidlo… Vetšinou co jsem dohledal zkušenosti holek, tak to končí sezením v recepci od nevidim do nevidim + halda dalších úkolů navíc za mizerný peníz.

Informatiků je obecně málo, takže člověk ani nemusí bejt nějaké eso, aby našel průměrně placenou práci.

Holka je dříč, když něco neví, tak se to tak dlouho učí, až se to naučí. Takže i tu matiku by dohnala, kdyby chtěla. Asi předtím netušíla, že by z ní potřebovala lepší známku, tak jí trošku flákala.

@jitka42 to je právě to co nechci udělat. Zrazovat jí hned ze začátku. Jen se jí snažím trošku objasnit, co to obnáší. Nadhodil jsem jí, ať si na netu najde nějaký kurz programování a něco si vyzkouší.

Můj názor je, že by byla nejlepší nějaká škola zaměřená na práci s konkrétním SW. Třeba grafika, video. Jenže tam si zase nejsem jistej s talentem. Přece jen aby člověk něco uměl nakreslit, tak musí mít i trošku toho nadání na kreslení rukou. Myslím. Sám jsem na grafiku antitalent ať na pc, nebo v ruce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15415
11.11.19 15:47

@Peggy54 no to že by se chtěla hlásit na infomratiku na vejšku jsem v textu nenašla - navíc to je daleko.

Teď se řeší co se střední.

Rozhodně bych nezavrhovala nějaké obory spojené s informatikou, jen proto že je holka a že není zažraná do programování. Doba a obor se mění a to směrem k větší šíři a mělčím požadavkům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2277
11.11.19 15:52

@Ou tak ze SS jeste z obchodky moc it delat nebude, tak jsem predpokladala, ze by sla na vs

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
11.11.19 15:55

Ne, je v prváku a teď vstřebává češtinu.
To že bude opakovat prvák, s tím tak nějak počítá.
Takže by šlo o přestup na jinou střední s nástupem opět do prváku.

Jen chce něco perspektivnějšího spojeného s informatikou.
Mě příde, že školi v tomto poněkud nestíhají přidávat úzce zaměřené obory. V dnešní době už ani moc nejde obsáhnout jako ajťák vše. Kromě těch geeků ze seriálů. Spíš se člověk úzce orientuje. V předchozí práci jsem měl IŤáky, který si ani neuměli nainstalovat windows. Na to jim zase chodili druhý ajťáci :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2277
11.11.19 15:57

@cocomoon a nebylo by lepsi ji zaplatit kurzy cestiny a it? nez aby byla ve skole, ktera ji stejne bude k nicemu, kdyz pocita s opakovanim…a pokud ma nejake kamaradky tak o socialni zivot neprijde a seznami se v tech kurzech

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat