Insolvence a určení alimentů soudem

Anonymní
24.6.20 20:32

Insolvence a určení alimentů soudem

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, s ex přítelem máme syna, dle dohody mezi námi mi platí ex přítel na syna alimenty 3500,–. Nemáme tedy alimenty určené soudně. Teď přišel s novinkou, že si žádá o insolvenci, má dluhy. Po mě tedy bude potřebovat prý potvrzení ze soudu, že mi posílá 3500,–. Pokud sepíšeme vzájemnou dohodu, kde napíšeme částku 3500,– a soud nám to potvrdí, jak se k tomu postaví insolvence? Budu Těch 3500,– stále mít, nebo soud dle toho, že žádá o insolvenci automaticky částku sníží?

Děkuji Vám za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4402
24.6.20 20:36

Soud nemůže snížit něco na čem jste se dohodli. Spíš jestli ti bude mít z čeho platit. Výživné je přednostní pohledavka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.6.20 20:40

@JancaS84 Děkuji za reakci. To je právě ono, doteď měl z čeho platit, každý měsíc posílal opravdu 3500,–, byla to jen naše dohoda bez soudu. Teď mu byl schválen plný invalidní důchod, proto potřebuje prý insolvenci, jelikož prosázel peníze a nasekal si dluhy. Jde mi o to, že teď si napíšeme vzájemnou dohodu na 3500,–, soud by to dejme tomu schválil, ale co ta insolvence? Nemá ji ještě schválenou, to mu budou strhávat 3500,– a co ostatní dluhy a vše? Já se bojím toho, že díky insolvenci dostanu tak 500,–..

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
24.6.20 20:42

@JancaS84 Jak by se k tomu tedy přistupovalo? Chápala bych to, kdyby jsme už alimenty měli určené a o žádné insolvenci by nebyla řeč, ale my alimenty soudně dané nemáme. Jaký je u toho postup, dohoda alimentů mezi rodiči dítěte x žádost o insolvenci?

• Nahlásit
  • Citovat
21169
24.6.20 20:43

Při insolvenci mají alimenty přednost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.6.20 20:44

@vokishka I v takovéhle výši? Přijde mi to nelogické. Insolvenci ještě nemá, jen o ní žádá.

• Nahlásit
  • Citovat
21169
24.6.20 20:46
@Anonymní píše:
@vokishka I v takovéhle výši? Přijde mi to nelogické. Insolvenci ještě nemá, jen o ní žádá.

Proč nelogické? Známý tak dostával peníze od chlapa v insolvenci v řádu několika tisíc korun. Bylo to odškodné za napadení, to má taky přednost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.6.20 20:49

@vokishka Takže když teď sepíšeme dohodu o výši výživného, tedy 3500,–, soud nám to podepíše, ex přítel bude mít pro insolvenci tedy doklad, že mi má platit 3500,– a já Těch 3500,– na syna dostávat budu? I když má jen invalidní důchod + práce na černo určitě a k tomu statisícové dluhy?

• Nahlásit
  • Citovat
21169
24.6.20 20:54
@Anonymní píše:
@vokishka Takže když teď sepíšeme dohodu o výši výživného, tedy 3500,–, soud nám to podepíše, ex přítel bude mít pro insolvenci tedy doklad, že mi má platit 3500,– a já Těch 3500,– na syna dostávat budu? I když má jen invalidní důchod + práce na černo určitě a k tomu statisícové dluhy? [/citace
Mělo by to tak být. Je otázka, jestli při invalidním důchodu soud určí tak vysoké výživné.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.6.20 20:58

@vokishka I když se na výživném domluvíme sami? Tak soud s Tím hýbat může?

• Nahlásit
  • Citovat
2902
24.6.20 21:20

Asi takto, pokud je výživné vyplaceno na základě dohody, tak bude dítě posuzováno jako osoba vyživována dlužníkem, tím se mu zvýší výše nezabavitelneho minima, nebude hrazena z příjmů dlužníka insolvenčním správcem. Bude ji hradit dlužník sám, právě z toho navýšeného nezabavitelneho minima.

Pokud bude výživné určeno rozhodnutím soudu, bude hrazeno insolvenčním správcem ze srážek z příjmů dlužníka jako zapodstatová pohledávka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1366
24.6.20 21:22

Pokud nebudete mít dohodu schválenou příslušným soudem, nemusí ji insolvenční soud akceptovat a bude spíš jen otci dítěte ponechávat nezabavitelnou částku navýšenou o jednu vyživovací povinnost, což je asi 1500. Takže si rychle podejte návrh na schválení dohody o výživném, civilní soud v tom obvykle nijak nerýpe a schválí ji tak, jak je navržena. Pak s tím insolvenční soud už nic nezmůže a výživné správce vyplácí v dohodnuté výši, i když je to řekněme ke škodě věřitelů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4543
25.6.20 07:40
@Anonymní píše:
@vokishka Takže když teď sepíšeme dohodu o výši výživného, tedy 3500,–, soud nám to podepíše, ex přítel bude mít pro insolvenci tedy doklad, že mi má platit 3500,– a já Těch 3500,– na syna dostávat budu? I když má jen invalidní důchod + práce na černo určitě a k tomu statisícové dluhy?

Pořád je tady varianta, že mu tu insolvenci neschválí. Zvlášť, když nemá příjmy nebo je má načerno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.6.20 07:46

@ejhle tomu nerozumím, pro něj by bylo tedy lepší, kdyby jsme to soudně určené neměli? On mi říkal, že to pro insolvenci potřebuje.
@jezz1e takže co nejrychleji tedy podat Ten návrh, vůbec tomu nerozumím, nikdy jsem se s Tím nesetkala, myslela jsem si, že bude stačit jen dohoda mezi námi, ale pro klid duše všech to takhle bude nejlepší, protože budou ty peníze dány a nebude se moci na nic vymlouvat.
@Cenarius to je pravda, ale alespoň by jsme měli soudně razítko, že jsme se dohodli na alimenty.

• Nahlásit
  • Citovat
2902
25.6.20 11:30
@Anonymní píše:
@ejhle tomu nerozumím, pro něj by bylo tedy lepší, kdyby jsme to soudně určené neměli? On mi říkal, že to pro insolvenci potřebuje.
@jezz1e takže co nejrychleji tedy podat Ten návrh, vůbec tomu nerozumím, nikdy jsem se s Tím nesetkala, myslela jsem si, že bude stačit jen dohoda mezi námi, ale pro klid duše všech to takhle bude nejlepší, protože budou ty peníze dány a nebude se moci na nic vymlouvat.
@Cenarius to je pravda, ale alespoň by jsme měli soudně razítko, že jsme se dohodli na alimenty.

Pro něj bude výhodnější mít jenom dohodu-zustane mu víc. Pro Tebe bude výhodnější mít rozhodnutí soudu. Bude Ti to vyplácet insolvenční správce. Otázkou je, pokud má invalidní důchod a žádný jiný příjem a bude mít soudně určené výživné ve výši 3500, zda vůbec splní podmínku dostatečně vysokého příjmů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama