Jak ušetřit na jídle?

4035
1.3.07 12:12

jak ušetřit NA JÍDLE?

Tak holky, víte, jak ušetřit na jídle?
U nás největší položka a to si moc nevyjídáme…
Takže bych ráda slyšela, jaký triky máte na žrouta ledničku.
CO týden utratíme přes 1000 Kč jen na velkým nákupu (jídlo, plenky, drogerie) + pečivo přes týden.

Chci ušetřit na kvantitě, nikoliv na kvalitě (kyselý levný hrozno ani obarvenou šunku tvářící se jako dietní kupovat nechci…) a nějaký ty vychytávky co vařit ze základních surovin atd…

Zapnula jsem mozek a zatím mě napadá…

• omáčku na těstoviny dělám ve větším množství, zamražuju a pak tahám.
  • dojídat načnuté věci (abych to za týden nevyhazovala plesnivý)
  • píšu si co jsem koupila do kalendáře na další dny, brokolici, květák, abych ji nezapoměla uvařit a pak ji za týden nenašla plesnivou
  • trvanlivý salámy mrazím a pak tahám v týdnu jako rychlovku na chleba pro nás…

Máte další tipy?
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6200
1.3.07 12:30

Já jsem zjistila, že nejvíc prachů mi sežere nákup v supermarketu jakmile nemám lístek, co nakoupit. Takže zá:,–(ně chodím s lístkem a nic jiného mi do vozíku nesmí :lol:

No a přebytky v lednici, které se kazí a vyhazují jsem pořešila tak, že na celý týden sestavím jídelníček, podle toho se nakupuje, jednoduše nic navíc. Fakt jsem se docela ze začátku nestačila divit, kolik „zbytečností“ se u nás najednou přestalo kupovat.
Do jídelníčku se snažím dát tak 3-4× týdně něco „dražšího“ a další dny např. omáčky (ne všechny s masem), zapékané těstoviny na spoutu způsobů, rýžový nákyp a různá sladká jídla. Divila jsem se, co všechno člověk najde v kuchařce. Akorát si kolikrát připadám jako ve školní jídelně s tím vymýšlením. :roll:
Ale v peněžence je to znát :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11525
1.3.07 13:05

Jsme 4 členná rodina, a zjistila jsem, že vůbec nejvíce jsme utratili za pečivo. V sobotu jsemplatila za pečivo na víkend běžně 130,– Kč. Takže jsme si koupili domácí pekárnu chleba. Peču až když vidím, že tam zbývají tak 2 krajíce chleba. Tím pádem žádný nevyhodím. Taky peču různé housky, bulky a bábovky, buchty - no a musím říct, že je fakt znát. A taky nechodím tak často do obchodu, protože nemusím jít na čerstvé pečivo, a tím pádem nenakoupím spoustu kravin, protože je jednoduše nevidím :lol: :lol: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
386
1.3.07 13:06

Tak to mi povídej. Já utratím za nás 3 měsíčně 10 000,– jen na jídle. Bez plen a drogérie. A to se teda rozhodně taky nevyžíráme a žádný tlusťoši teda rozhodně nejsme. Fakt to nechápu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
614
1.3.07 13:35

Ahoj,
souhlasím s Pavcou, taky máme napsanej jídelníček :wink:
Ze začatku to bylo spíš pro to, abych dopředu věděla, co vařit a malej neměl třeba 3× za sebou těstoviny, ale ukázalo se, že tím ušetřím týdně tak 100 - 150,– a to je znát! To jsou ty manželovo šunčičky na druhou večeři… teď už má smůlu, nakupuju jen, co je nutně potřeba! A už se mi nestává, že po 10 dnech vyhazuju plesnivou okurku nebo ředkvičky!
Taky je potřeba při plánování jídla přemýšlet - třeba, když koupím kuře (a nemám ho na pečení v celku), tak odříznu prsa a stehna a všechno dám zvlášť do mrazáku - zjisitla, jsem, ze ikdyž je manžel fakt žrout, tak ze dvou kuřecích prsou se v pohodě najíme (rizoto, čína…) totéž stehna, a zbytek kuřete mám na polévku ⇒ kuře za 50korun = tři jídla :wink: :lol:
Jo a jinak, celkem jsme začali šetřit na jídle, když jsme přestali jezdit do hypermarketů!!! Všechno tahám v ruce, tudíž víc přemýšlím, co koupit, abych to neměla tak těžký! A do hypermarketů max. 1× za 2 - 3 měsíce pro mouky, cukr, těstoviny - takový ty věci, co vydrží… a radši posílám samotnýho manžela, protože ten nekupuje zbytečný blbosti, jako já :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
1.3.07 13:36

je dobré si udělat rozpis, jídelníček, co bude příští týden na jídlo k obědu, popř. k večeři, dle zásob doma podle toho vyhotovit seznam a nic navíc nekoupit. Jinak to asi nepůjde. Ale měse to zatím moc nedaří, taky mi občas něco zplesniví a tak…:/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
569
1.3.07 13:51

taky chodím nakupovat se seznamem, samozř. občas vezmu i jíné věci, ale ne tak často.. a nakupuji jen jednou týdně, velký nákup, tudíž pečivo dávám do mrazáku a postupně vytahuju.. pekárna je v plánu.. maximálně v týdnu koupím nějaké ovoce/zeleninu navíc
Přiznám, za tisícikorunu týdně ale nakoupit neumím. A to manžel neobědvá doma a poměrně často chodíme do restaurace. Hodně nás stojí ovoce a zelenina, mléčné výrobky. To je asi největší položka z našeho rozpočtu.
zastávám názor, že na jídle se šetřit nemá, spíš si odtrhnu od úst u oblečení..

jak píšeš, myslím, že třeba poměrně drahé a nanic jsou salámy.. ty my nekupujeme skoro vůbec, max. tak 20dkg za měsíc, někdy ani to -beru je jen když chci udělat třeba jednohubky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.3.07 14:46

Dobré téma, taky si moc nevím rady.

Dělám si na každý týden jídelníček, většinou v neděli večer, kdy vím, jestli něco zůstalo z neděle na pondělní oběd (teda vlastně večeři) pro manžela. Snažím se to kombinovat s jídlem pro malou tak, abych nemusela zbytečně moc vařit. Malá obědvá samozřejmě v poledne a manžel se vrací domů večer, takže zatím vařím na 2×. Dost často má malá na večeři stejné jídlo jako tatínek.

Do obchodu chodím taky s lístečkem, výjimečně koupím něco navíc, většinou něco, co jsem tam zapoměla napsat. Myslím, že by se nemělo šetřit na kvalitě jídla, ale spíš zvážit kupovanou kvantitu. U nás se vlastně nic z ledničky plesnivého nevyhazuje, to spíš se stane, že začně plesnivět krájený chleba, který jsme nestihli sníst. Ze suchých rohlíků dělám strouhanku.
Třeba minulý týden jsem dělala žampionovou polívku, cenově vyšlo samozřejmě líp větší balení, tak jsem z toho ještě za dva dny udělala dušené hovězí na hříbkách, aby se to spotřebovalo.
Salám - jednou za čas koupím celou tyčku trvanlivého salámu, to máme tak na 2-3 měsíce. Jinak někdy koupím šunku, to hlavně pro malou. Manžel je zvyklý jíst převážně maso :cry: , bohužel obvykle má přes den jenom jednu svačinku (když to stihne) a vlastně večer to dohání, takže se mi osvědčilo každý den vařit, protože teplé jídlo spíš utiší hlad. JInak by mi snědl celou ledničku a ještě pořád by ho honila mlsná.
V ledničce máme celkem prázdno, přes týden nakupuji tak, aby tam vždycky něco bylo (salám, sýry, paštiky, někdy salát). Ale kupuji, až se sní. Na víkend podle toho, jestli budeme doma, jestli příjde návštěva.
Chleba a pečivo taky kupuji tak, aby se snědlo. I na víkend, pro případ potřeby mám doma vždycky mouku apod., abych něco upekla.

Maso nakupuji pouze čerstvé, nejraději v akcích, třeba vepřové s kostí, nechám si to u řezníka odkrojit od kosti a naporcovat, z kostí mám polévku i s masem. Taktéž nejvíce kupuji celé kuře, nějak ho vykostím, mám prsní řízky, ze stehna taky někdy (někdy nudličky) a ještě je na polívku. Akorát je to pracnější, než koupit hotové řízky. Taky někdy kupuji třeba na špagety tzv. obíračku - jsou to vepřové kosti s masem, jak u řezníka vykošťují třeba kotletu. U nás to stojí 14 Kč kilo a za 20 Kč z toho mám hromadu masa (ale je to třeba uvařit, upéct, aby se to dalo dobře obrat).
Zítra mám v plánu manželovi koupit koleno a uvařit ovar, zůstane z toho polívka (po vychladnutí posbírám tuk, udělám asi knedlíčky), maso taky nějaké zůstane a to bude aspoň pro malou do rizota. Když dělám uzené s omáčkou, tak vím, že mi prodají min. půlku uzené rolky, což je moc, takže to buď rovnou nakraju a zbytek dám do mražáku a nebo na druhý den dělám zelňačku. Protože u nás se někdy jí, aby se snědlo a pak se skučí, že je přecpaný.

Taky nekupuji vždycky všechno v akci, třeba ovoce a zeleninu. Teď měli za dobrou cenu banány, ale zrovna máme doma jabka a pomeranče, takže něco z toho by nám stejně začlo hnít. Koupím to jedině, když vím, že můžu udělat ovocný salát, který se mi k něktrému jídlu hodí.
A asi to chce mít aspoň trochu pamatováka na ceny :roll: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
36
1.3.07 15:27

Ahojky,tak já taky něco písnu.Asi jako každá rodina utrácíme nejvíc za jídlo,teda spíš utráceli.Žádnou radu vyloženě nemám,jen manžel začal jezdit do práce autem a střídá se tady s jedním klukem ob týden,takže jezdím nakupovat jen v jednou týdně když mám auto a to je po 14 dnech.Takže beru pečivo do mražáku,je pořád jak čerství,jinak spíš mléčný výrobky skrz malýho a nějakej salám pro ně dva.Do hyper jezdíme hned po výplatě a to tam necháme tak do 1500 kč a to i s drogerkou a plínama.Mám ale problém co pořád vařit,manža potřebuje jídlo do práce(nemají tam obědy),a když došel domů tak chtěl taky teplý jídlo.Teď sem to ale zatrhla,když chce teplý tak max.polívku.Kde bysme byli kdyby jedl 2× deně teplej oběd 8O On to naštěstí pochopil.Stejně ale nevím kam ty peníze dáváme.Kromě splátek za barák a nějakýho stav.spoření neplatíme skoro nic a pořád nevycházíme.No uvidíme,pokusím se sestavit nějakej ten jídelníček a třeba to pak půjde líp.Tak šetření zdar a vaření a nakupování taky :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
486
2.3.07 00:04

Tak já šetřím taky hlavně na jídle, protože už nemám na čem jiném :wink: jinak manžel chodí na obědy v práci, ale výchází jim to už v 9hod.dopol. takže když přijde domů tak má ještě jeden oběd, ten,který vařím i pro sebe. Si myslím,že vařit pro jednu osobu,nebo pro dvě to už je celkem jedno.Ale manžel zase ani nesnídá ani nevečeří,takže vlastně ušetřím :wink: Jinak osvědčilo se mi nakupovat každý den,taky pěkně s lístečkem :o)..má to tu výhodu, že když nesníme ten den, tak další den už tolik nekupuju. Takže se mi většinou nestává, že bych musela něco vyhodit. Na jeden nákup mám stovku,ale většinou zaplatím méně,a když někdy více,tak zase druhý den musím víc šetřit :wink: Přiznám se,že na kvantitě šetřím už dávno, tak musím někdy i na té kvalitě :oops: ne,že bych kupovala plesnivé a prošlé věci..to fakt neee 8O ale nenakupuju třeba v Bille,ale v Lidlu, místo šunkovýho salámu koupím 10dkg junioru a mám to za 5 kč :wink: ..dále snídaně a večeře kupuji jen na víkend kdy máme i nějaký lepší oběd-např. /např.tuto sobotu kuřecí stehna (každý jedno) s rýží :wink: / přes týden občas snídám a večeřím jen já a oběd vařím hodně jednoduchý např. čočku s chlebem,zapečené těstoviny se zeleninou,zeleninovou omáčku s brambory,drožďovou polévku-podávám s chlebem a druhé jídlo už pak není,salámový guláš/…tak tohle to je příklad samých dobrých,rychlých a hlavně levných jídel :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
223
2.3.07 06:53

..

Příspěvek upraven 31.10.19 v 12:11

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5044
2.3.07 09:17

Ahoj,

já dělám taky jídelníček na týden dopředu (jedem tak půl na půl levný a „drahý“ jídla) a do obchodu vyrážím s lístečkem. Když jsem takhle jela nakoupit poprvé, tak jsem se divila, kolik jsem ušetřila.
Má to i svoje výhody - manžel nechodí na obědy a každý večer sonduje, co je k večeři. Dřív jsem tápala a řešili jsme to i pizzerkama a různýma salátama. Teď má každý den navařeno a je maximálně spokojený. No a já si dám přes den nějaký chleba se sýrem, to mi stačí a najím se s ním až večer.
A Matyášovi stejně vařím zvlášť, tak většinou uvařím víc a má to ještě minimálně k večeři a občas i druhý den k obědu.

Tereza

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
12.3.07 12:58

ahojky, my se s manzelem snazime oba zhubnout (ja po porodu, on po zime), takze jime hodne zeleniny, kureci maso atd, coz ale neni nejlevnejsi :(

poradte nejake recepty na levna, ale zdrava jidla, prosim?
porad varim to samy…kure, salaty, zeleniny, ryze, … a uz se nam to prejida

diky a pekny den :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10054
9.6.07 08:21

Souhlas - taky dělám jídelníček dopředu. Navíc teď když je prcek, tak mi to šetří i čas. Jinak jsme dřív taky utratili dost za jídlo, ale tady je pár fíglů:
zeleninu a ovoce kupuju podle sezony a zpracovávám - do mrazáku, přesnídávky pro malou, zavařuju.
stejně tak i maso, pokud je zrovna někde za dobrou cenu, nakoupím ho víc, zpracuju a šup s ním do mrazáku.
pečivo - pokud zbývá, taky do mrazáku.
Pokud vařím přílohy, většinou jich hned uvařím víc a druhý den z toho dělám nějaké jídlo - např. jeden den plátky s bramborem, druhý den zapečené brambory apod.
Jednou za týden juknu do lednice, co tam asi tak zbývá a něco z toho uvařím - takový to jídlo - co lednice dala :D
Je pravda, že máme obr mrazák, ale myslím, že náklady na něj se nám už dávno vrátili.
Na nákup jezdíme 1× za 2 měsíce - nakoupím základní věci - mouku, rýži, těstoviny ...... A pak už jen kupujeme čerstvé pečivo, uzeniny a zeleninu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10054
9.6.07 08:22

Jo Majko - spoustu receptů najdeš na www.recepty.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu