Jde prodloužit platnost smlouvy?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.18 06:26
Jde prodloužit platnost smlouvy?

Ahoj chci se zeptat. Jeden známý mi dluží peníze a budeme sepisovat smlouvu (dohodu o přiznání dluhu) kde budou napsané vypočítané částky jak to bude. Jde mi o to že platnost smlouvy je na 3 roky jenže splácet mi to bude déle a já nechci aby se stalo to že po celé 3 roky to bude posílat pravidelně a najednou skončí platnost a už nic nepošle. Chci se tedy zeptat jestli jde nějak zařídit aby platnost smlouvy byla po celou dobu a ne jen ty 3 roky. Když by neplatil a já ho mohla dát k soudu tak aby to už nebylo promlčené

Reakce:

histep
Závislačka 3449 příspěvků 27.10.18 06:45

At ti podepise uznani dluhu, to neni zadna dohoda, ale jen stvrzeni faktu, a sestavte si splatkovy kalendar, kde budou oba podpisy a rozepsane vsechny splatky az do uplneho splaceni.
Nerozumim, proc byste si meli sepisovat nejakou jen triletou smlouvu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.18 06:54

@histep jde mi o to aby to nebylo promlčené

aleba
Ukecaná baba ;) 1316 příspěvků 57 inzerátů 27.10.18 07:04

Pokud bude splácet, promlčené to nebude. To by museli uběhnout tři roky mlčení a nicnedělání. Pokud splácí a tím ten dluh uznává, ta zákonná lhůta neběží

histep
Závislačka 3449 příspěvků 27.10.18 07:08

Obecna promlceci doba je 3 roky po stanovene splatnosti. Pokud splatnost bude ted stanovena na rok 2025, tak se dluh promlci ve 2028. Nema to nic spolecneho s trvanim smlouvy ani tim, na jak dlouho je splaceni dluhu rozepsano. Porad tu triletou smlouvu nechapu. Pokud je to vetsi castka a ty se ne zcela orientujes alespon v zakladech, doporucuju pravnika.

mag12
Kecalka 331 příspěvků 27.10.18 08:52

Souhlasím s @histep, nechala bych dlužníka podepsat uznání dluhu (jde o jednostranný právní úkon, ne o smlouvu), zjednoduší ti to pozici v případném sporu (důkazní břemeno se přenese na dlužníka neboli on bude muset u soudu dokázat, ze dluh nevznikl, ne ty, ze existuje + běží desetiletá promlčeci lhůta). Sjednat splátky lze i v uznání dluhu, pak platí desetiletá promlceci lhůta pro každou jednu splátku zvlášť. Vzory uznání dluhu najdeš na netu, ale jak už psala @histep, pokud jde o více peněz, obrat se na právníka, abys pro ušetřených par tisícovek nepřišla o mnohem víc.

eumedon
Extra třída :D 13618 příspěvků 27.10.18 16:29
@Anonymní píše:
Ahoj chci se zeptat. Jeden známý mi dluží peníze a budeme sepisovat smlouvu (dohodu o přiznání dluhu) kde budou napsané vypočítané částky jak to bude. Jde mi o to že platnost smlouvy je na 3 roky jenže splácet mi to bude déle a já nechci aby se stalo to že po celé 3 roky to bude posílat pravidelně a najednou skončí platnost a už nic nepošle. Chci se tedy zeptat jestli jde nějak zařídit aby platnost smlouvy byla po celou dobu a ne jen ty 3 roky. Když by neplatil a já ho mohla dát k soudu tak aby to už nebylo promlčené
@Anonymní píše:
@histep jde mi o to aby to nebylo promlčené

Lhůta pro promlčení běží pro každou splátku zvlášť, a to od její splatnosti.

Doporučoval bych sepsat u notáře uznání dluhu s platebním kalendářem a dodatkem přímé vykonatelnosti.

https://www.epravo.cz/…e-97115.html

Dalším významným účinkem platného uznání dluhu je v souladu s ust. § 639 skutečnost, že uznal-li dlužník svůj dluh, promlčí se právo za deset let ode dne, kdy k uznání dluhu došlo.

Jestliže dlužník v uznání dluhu rozložil plnění na jednotlivá dílčí plnění (splátky), pak platí desetiletá promlčecí lhůta i pro tato dílčí plnění a její běh počíná ode dne dospělosti každého z nich.

Čili - pokud je součástí uznání dluhu platební kalendář, tak desetiletá promlčecí lhůta běží pro každou splátku zvlášť, a to ode ne její splatnosti („dospělosti“).

Celeana
Stálice 90 příspěvků 27.10.18 19:05

Ještě doplním příspěvek @eumedon: nezapomeňte do té Dohody o uznání a splátkách napsat i ZTRÁTU VÝHODY SPLÁTEK*)- viz např. https://www.prkpartners.com/…det-veritel/. A jsou tam i jiné praktické rady-
*) Pokud to budete mít ujednáno, pak pokud 1× zaplatí splátku pozdě/vůbec, můžete požadovat zaplacení celého dluhu. Jinak byste mohla žalovat jen o to, co už je splatné.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Uspěje album Vondráčkové Růže na rozdíl od propadáku The Perfect Kiss?

To, že její nový film The Perfect Kiss je propadák, ji neodradí od další... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >