Kolegyně v práci dala výpověď a chce odejít hned, může?

Anonymní
25.2.20 20:30

kolegyně v práci - dotaz

Prosím o anonym, jinak smazat.
Měla bych dotaz ohledně této situace:
Ve firmě jsme dvě kolegyně na stejné pozici, obě smlouva na dobu neurčitou. Na začátku února si má kolegyně našla jinou práci jinde s tím, že prostě od 1.3. nastupuje jinam - smlouvu už prý podepsala. Ovšem zaměstnavatel s tím samozřejmě nesouhlasil s tím, že klasická výpovědní lhůta je standardně 2 měsíce, a že je schopný kompromisu a stáhnout to na 1 měsíc - ale jen v tom případě, že za ní tak rychle seženou náhradu a než se zaučí. No kolegyni je to jedno a od 1.3. jde na nové místo - to jsem se dozvěděla dnes, měla jsem zato, že na kompromis přistoupí. Má zaměstnavatel nějaké páky, jak to řešit?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1508
25.2.20 20:33

Zaměstnavatel ji nedokáže donutit chodit do práce, páky na to nemá. Ona nepřijde, on ji napíše áčko, pošle vytýkací dopis, vyhodí ji. To je ale vše, co on může. Takže ona si spokojeně nastoupí na nové místo a vše bude ok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.20 20:35
@1mila2 píše:
Zaměstnavatel ji nedokáže donutit chodit do práce, páky na to nemá. Ona nepřijde, on ji napíše áčko, pošle vytýkací dopis, vyhodí ji. To je ale vše, co on může. Takže ona si spokojeně nastoupí na nové místo a vše bude ok.

To jsem si i myslela, děkuji za potvrzení, i když mě nepotěšilo. Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
14996
25.2.20 20:47

Zaměstnavatel ji tam držet nemůže. Mohl by ji třeba zkomplikovat hledání jiné práce, ale když už má podepsanou smlouvu, tak ji to může být jedno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57357
25.2.20 20:47
@Anonymní píše:
To jsem si i myslela, děkuji za potvrzení, i když mě nepotěšilo. Zakladatelka

Paky na to nejsou, no.. Vždy je lepší dohoda.. Asi budeš mít teď víc práce, že.. Není to příjemný.. Ale pokud ona už má jinde smlouvu, je jí to asi jedno :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.20 20:52
@martina.se píše:
Paky na to nejsou, no.. Vždy je lepší dohoda.. Asi budeš mít teď víc práce, že.. Není to příjemný.. Ale pokud ona už má jinde smlouvu, je jí to asi jedno :think:

Jo jo, víc práce a víc času v práci, protože obsluhujeme klienty a otevřeno máme 10 hodin denně. Zakladatelka.

• Nahlásit
  • Citovat
57357
25.2.20 20:54
@Anonymní píše:
Jo jo, víc práce a víc času v práci, protože obsluhujeme klienty a otevřeno máme 10 hodin denně. Zakladatelka.

Snad se povede někoho brzy sehnat :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7454
25.2.20 20:55

No, pokud ji zaměstnavatel nepustí, bude jí házet áčka. Propustit ji může po určitém počtu ( nevím přesně, jak je to teď). Mně je házel týden. Za každé áčko může vzít 1-3 dny dovolené. Mně vzali tři za každý den a tím pádem jsem pak skoro 15 000Kč musela doplácet, žádnou jsem už neměla. A výpověď byla podle paragrafu 52,za hrubé porušení pracovní docházky. Pokud by v novém zaměstnání dostala výpověď, nemá nárok na podporu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13263
25.2.20 22:01

Pokud zaměstnavatel prokáže, že mu způsobila škodu, může po ní náhradu škody požadovat. To opravdu není tak, že nepřijde do práce a nic se neděje. Většinou to projde, ale pokud se zaměstnavatel naštve a bude jí to chtít dát sežrat, tak by se ještě kolegyně mohla vcelku divit. Dejme tomu, že by si na provedení práce musel narychlo najmout jinou firmu, tak může po ní požadovat úhradu nákladů, zvlášť pokud prokáže, že nastoupila jinde a o výpověď ho žádala. Takže se jedná o zjevný úmysl zaměstnavatele poškodit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14761
25.2.20 22:06
@Anonymní píše:
Prosím o anonym, jinak smazat.
Měla bych dotaz ohledně této situace:
Ve firmě jsme dvě kolegyně na stejné pozici, obě smlouva na dobu neurčitou. Na začátku února si má kolegyně našla jinou práci jinde s tím, že prostě od 1.3. nastupuje jinam - smlouvu už prý podepsala. Ovšem zaměstnavatel s tím samozřejmě nesouhlasil s tím, že klasická výpovědní lhůta je standardně 2 měsíce, a že je schopný kompromisu a stáhnout to na 1 měsíc - ale jen v tom případě, že za ní tak rychle seženou náhradu a než se zaučí. No kolegyni je to jedno a od 1.3. jde na nové místo - to jsem se dozvěděla dnes, měla jsem zato, že na kompromis přistoupí. Má zaměstnavatel nějaké páky, jak to řešit?
Pokud mu kvůli tomu utečou zakázky nebo bude muset platit smluvní pokutu za nedodržení termínu, může po ní vymáhat škodu, například. Pracovní smlouva zavazuje obě strany a zaměstnání není holubník.
@Janli píše:
Pokud zaměstnavatel prokáže, že mu způsobila škodu, může po ní náhradu škody požadovat.

Přesně tak, pokud prokáže, že mu neomluvenou absencí způsobila škodu, může ji po ní vymáhat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6969
26.2.20 09:18
@Kriss Tina píše:
Zaměstnavatel ji tam držet nemůže. Mohl by ji třeba zkomplikovat hledání jiné práce, ale když už má podepsanou smlouvu, tak ji to může být jedno.

Může po ní požadovat náhradu škody, pokud mu její brzký odchod způsobí újmu. Otázkou je, jak moc to je vymahatelné, zatím jsem žádný takový případ neviděla. Ale osobně bych si to na jejím místě netroufla ani tak, člověk nikdy neví, co bude a koho potká, nebo zda po ní jednou někdo bude chtít reference.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14996
26.2.20 10:10

@Lalelale no jasný, ale musel by nějak dokázat že kuli ni přijde o ty zisky :nevim: Ono na tom spíš vydělá, když bude platit místo dvou jen jednu zaměstnankyni (i když ta jedna nebude nadšená no). :think: jak píšeš, taky sem nikdy neviděla, že by ten zamestvatel šel po tom bývalém zaměstnanci, to už by musela být nějaká vysoká pozice a firma, kde by fakt vznikla velká škoda :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.2.20 13:34

Pokud má podepsanou pracovní smlouvu a je rozhodnutá do nové práce nastoupit, nenadělate nic. Pak se jí akorát pokratí dovolená a do potvrzení pro úřad práce se může napsat paragraf. Ale pokud má novou práci jistou, je ji tento dokument k ničemu. Po tu dobu, co by měla áčka, za ní stejně firma musí odvádět. Lepší nechat jít takového člověka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama