Kopě bytu a dluh u SVJ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 04.01.18 12:04
Kopě bytu a dluh u SVJ

Dobrý den mám otázku. Přítel koupil byt v os vlastnictví. kupní smlouva podepsána 4.12 a v katastru je uveden jako vlastním 28.12. Včera byl s LV na SVJ a zjistil že na byt je dluh za energie myslím tím teplo+voda, a fond oprav, společná elektřina, domovník, výtah…) cca 12 tisíc. Tento byt původní majitel získal dědictvím tzn od nabytí neplatil prostě inkaso a služby. Bylo nám řečeno že na bytě neváznou žádné dluhy bohužel přítel si nevyžádal doklad o bezdlužnosti. já vím naše chyba.Ale ve smlouvě kupní je jasně uvedeno že na bytě neváznou žádné Dluhy pakty či zástavní práva vůči třetím osobám. Vím že podle nového zákoníku dluhy bývalého majitele přechází na nového majitele.Ale jde mi o to jaké. Byl proveden odečet energií radiátory teplo a teplá voda a toto bylo předáno SVJ a od 1.1 je majitelem můj přítel i s přepsanými energiemi…tzn řádně platí…bývalému majiteli přítel volal a ten je ochoten dluh uhradit ale po telefonu se toho slíbí že. Zajímá mě…pokud by dlužnou částku neuhradil co je jeho a co v případě mého přítele. je tam dlužná částka za dva měsíce něco je za energie a něco za ůvěr na okna fond oprav domovník atd…chápu dobře že vyučtování příjde zvlášť nám a zvlášť bývalému vlastníkovi a v případě že neuhradí dlužnou částku budu přítel platit vše myslím tím dluh svj (domovník, fond oprav, výtah, spol elektřina) + energie (teplo teplá +studená voda) anebo jen částku bez záloh na energie jelikož u nich byli provedeny odečty? velmi děkuji za odpovědi

Reklama

Reakce:

axlpol
Závislačka 2648 příspěvků 95 inzerátů 04.01.18 12:17

@Ufinka87 Podle mě by měl dluh na energiich být bývalého majitele, ovšem SVJ bude dluh chtít klidně i po Vás, protože je to vlastně dluh všech pokud jej majitel nezaplatí. Co tak napsat třeba sem a třeba tam se Vám dostane nejlepší rady? http://www.portalsvj.cz/…use/dluh-svj

eumedon
Extra třída :D 12896 příspěvků 04.01.18 17:20
@Ufinka87 píše:
Vím že podle nového zákoníku dluhy bývalého majitele přechází na nového majitele.

Kde to je v NOZ napsáno? Jaké dluhy mají přecházet na nového majitele?

Podíváme se, posoudíme, jestli to dopadá na tyto dluhy.

Edit: Už to vidím:

§ 1186
(1) Při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat.

(2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.

No nic: Přítel udělal chybu, že si nevyžádal potvrzení od správce domu. Pokud to bývalý majitel nedoplatí, může to správce domu vymáhat po novém vlastníkovi (tedy příteli) a přítel regresem po bývalém majiteli.

Přítel ty dluhy převzal a bývalý majitel za ně ručí. Jenže přítel má majetek (byt), takže je na něm co vzít (takže ta informace o ručitelství je celkem bezvýznamná: Věřitel raději vymáhá po tom, kdo má majetek, po zákonném ručiteli až v případě, že vymáhání po dlužníkovi by bylo zřejmě bezvýsledné).

Vyúčtování energií: Udělali při převzetí odečty stavů měřidel? Energie by se asi měly rozúčtovat na bývalého a nového vlastníka, nejlépe podle společně podepsaného odečtu stavu měřidel při převzetí (pokud odečet není, tak je na to nějaké nařízení vlády, myslím).

Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 05.01.18 07:12

Ano odečet byl proveden tam by to snad mělo být v pořádku bývalý majitel je ochoten snad dluhy doplatit ale nevím v pondělé mu bude volat paní s SVJ a bude se s ním domlouvat.ta to snad dopadne že zaplatí…v kupní smlouvě je jasně uvedeno že na bytě není žádný dluh tak by byla šance z něj peníze dostat. Určitě není nemmajetný je to inq a má obrovskou vilu. spíš je to takový popleta a zbrklík. tvrdil že je zaplaceno i za prosinec a ve výsledku byla za prosinec zaplacena jen elektřina. nehápu jak si může někdo myslet že se v bytě platí jen elektřina a ne nic dalšího…

Ufinka87
Stálice 78 příspěvků 05.01.18 09:57

Ještě jedna věc přítel na SVj byl ale nikdo mu nic neřekl před koupí protože nebyl zapsán v LV a bez toho vám na SVJ nic neřeknou. to je jako kdybych já přišla na SVj a chtěla vědět jestli nedlužíte na nájemném.'Tak jsme se spokojily s tím že majitel a realitka řekla že je vše OK

eumedon
Extra třída :D 12896 příspěvků 05.01.18 10:11
@Ufinka87 píše:
Ještě jedna věc přítel na SVj byl ale nikdo mu nic neřekl před koupí protože nebyl zapsán v LV a bez toho vám na SVJ nic neřeknou. to je jako kdybych já přišla na SVj a chtěla vědět jestli nedlužíte na nájemném.'Tak jsme se spokojily s tím že majitel a realitka řekla že je vše OK
Proto je taky v § 1186 odst. 2 napsáno, že to potvrzení o bezdlužnosti od správce obstará a kupujícímu poskytne prodávající, který v LV je a kterého správce zná. Kupující se pak může správce zeptat, jestli je jeho podpis pravý (popřípadě může být u podpisu, aby nedošlo k podvodu).

Tohle je přece běžný postup: Třetím osobám například na evidenci obyvatel neřeknou, koho mám na své adrese přihlášeno k trvalému pobytu. Ale mně to řeknou nebo vypíšou, a to i v případě, že si k tomu přiberu někoho dalšího, protože já vím, že ten někdo další má na takové informaci právní zájem a chci mu ji poskytnout (ten úředník či správce to vědět nemůže a každému hejhulovi, který si pro takové informace přijde s tím, že to chce kupovat, nemůže pochopitelně věřit).

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Pokrývač z Poděbrad si odvezl krásnou Andreu domů. Pomejemu zůstaly oči pro pláč!

Jiřímu Pomejemu vyhasla i poslední jiskřička naděje, že se k němu jeho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová... číst dále >

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod... číst dále >

Reklama