Ložiska na mozku a RS

Anonymní
26.11.20 14:16

Ložiska na mozku a RS

Krásné odpoledne, dnes jsem byla na kontrole na neurologii pro předešlé MR mozku. Zjistily mi drobná ložiska na mozku. Paní doktorka se domnívá, že to může být roztroušená skleroza, nebo nelečená borelioza a nebo také to prý nemusí znamenat vůbec nic. Byla jsem odeslána na lumbální punkci, kde prý budou chytřejší. Jenže já mám teď v hlavě takový zmatek a strach… Jak se žije s takovou RS? Budu mít normální život? Budu moct mít někdy děti? Co to obnáší? Léky na celý život? Omlouvám se za tolik dotazů a potřebuji možná trošku podpořit a nebo ptřebuji slyšet od někoho, kdo to má, že to není tak strašné, že se s tím dá normálně žít. :(
Ve zprávě stojí toto: vícečetná drobná ložiska v bílé hmotě obou mozkových hemisfér v převahou juxtakortikálně, ojed. ložiska s vazbou na c. callosum- podkladem může být demyel. onem. typu RS.
Rozumíte tomu někdo? Tak moc bych si přála slyšet, že to nic nebude…
Děkuji všem za vaše reakce a zkušenosti :srdce: Omluvte ten anonym, mé rodině jsem nic neřekla a nechci aby se to dozvěděli třeba tady. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
140
26.11.20 14:27

Dobrý den, mám podobný nález teda skoro stejný… RS byla největší bubák před lumbalkou ale výsledek byl negativní :) počkejte radši až budete vědět co a jak na panikaření je vždycky času dost :) u mě to je po klíštěti… Držím palce ať Vám to dobře dopadne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20531
26.11.20 14:28
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 14:29

Tak hlavně je důležité, aby sis tu lumbální punkci nechala udělat atraumatickou jehlou, kteou nehradí zdravotní pojištovna. Domluv se v centru, kde ti to budou dělat dopředu. Nejlépe si tam zavolat, dojít pro žádanku do lékárny a vyzvednout jehlu. Takhle jsem to měla já a lumbální punkce proběhla bez komplikací. Jinak nemá cenu se stresovat dopředu, ale to se lehko říká. Nicméně bude se ti pravděpodobně žít jako doposud. Diagnózou se nemusí vůbec nic změnit. Je zde opravdu velká pravděpodobnost, že to nic nebude, pak že to bude borelioza, která je nic moc, pokud máš obtíže, protože v chronickém stádiu je špatně léčitelná, ale léčit se dá. Záleží opravdu jak ti nyní je. Pokud se borelioza prokáže, dostaneš pravděpodobně v kapačce antibiotika. Pokud se prokáže RSka - nikdo ti neřekne, jak se to bude vyvíjet, nicméně, dnes už RS diagnoza zdaleka neznamená životní tragédii. Jsou velice účinné léky, které bys případně užívala jako prevenci atak, případně při atace. Někdo, častěji muži mívají horší průběh, někteří jedinci jsou bez atak RS roky a žijí kvalitní život a umřou na něco úplně jiného třeba v osmdesáti. S RSkou se dá mít děti, jen se sleduje, jestli jsi neměla ataku určitou dobu a řeší se pak vysazení medikace apod. Zkus zachovat klid, ložiska na mozku má kde kdo a nic to neznamená. Já třeba taky a RSka mi byla lumbální punkcí vyloučena. Prodělala jsem tu boreliózu-bůhví kdy. Potíže nějaké mám, dá se s tím žít… Život je prostě boj a časem zjistíš, že není potřeba se tolik stresovat diagnózami. Důležité je jak se cítíš TEĎ a užívat si života a radovat se z maličkostí. Nejhorší zabiják je stres a za mě jsou nejhorší psychická onemocnění typu deprese apod. I člověk s RS a třeba s poruchou chůze může být šťatný a mnohem šťastnější než člověk naprosto zdravý, ale třeba nespokojený v osobním životě, nenaplněný partnersky, apod. Soustřed se na to, co ty ve svém životě chceš, co tě dělá šťastnou. Pusť si vtipnej seriál, třeba Big bang theory a přežij to do výsledků v co největší pohodě. Držím palce a přeji hodně štěstí!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 14:52

Proč se stresuješ dopředu? U mne podchytili hned první ložisko, při každé další MR ložiska přibývala asi tak deset let. Rs se neprokázala, jen pozitivní autoimunita.
U mne možná diagnoza není jistá doposud. Jediné co jsem jen „řešila“ - spíše řešili lékaři -bylo v těhotenství podezření na vvv dané pozitivní autoimunitou. I tak jsem se nestresovala a nestresuji se doposud, jestli se náhodou něco nerozjede.
Sledují mě skoro 20 let, možná se něco klube, ale řešit to budu, až to nastane.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 15:48
@Enli píše:
Dobrý den, mám podobný nález teda skoro stejný… RS byla největší bubák před lumbalkou ale výsledek byl negativní :) počkejte radši až budete vědět co a jak na panikaření je vždycky času dost :) u mě to je po klíštěti… Držím palce ať Vám to dobře dopadne :)

Děkuji za uklidnění :srdce: a co s vámi dělají? chodíte na kontroly a jen vás pozorují?

• Citovat
  • Nahlásit
140
26.11.20 15:54

První dva roky mě kontrolovali a nález se nijak nezvětšil tak mám přijít jen kdybych měla nějaký nový problém kromě těch stávajících :) takže ve zdravotním stavu žádná změna :) A po té lumbalce doporučuji pít Coca colu doporučila mi to neuroložka a dost to pomohlo proti bolesti hlavy potom :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 15:54
@Anonymní píše:
Tak hlavně je důležité, aby sis tu lumbální punkci nechala udělat atraumatickou jehlou, kteou nehradí zdravotní pojištovna. Domluv se v centru, kde ti to budou dělat dopředu. Nejlépe si tam zavolat, dojít pro žádanku do lékárny a vyzvednout jehlu. Takhle jsem to měla já a lumbální punkce proběhla bez komplikací. Jinak nemá cenu se stresovat dopředu, ale to se lehko říká. Nicméně bude se ti pravděpodobně žít jako doposud. Diagnózou se nemusí vůbec nic změnit. Je zde opravdu velká pravděpodobnost, že to nic nebude, pak že to bude borelioza, která je nic moc, pokud máš obtíže, protože v chronickém stádiu je špatně léčitelná, ale léčit se dá. Záleží opravdu jak ti nyní je. Pokud se borelioza prokáže, dostaneš pravděpodobně v kapačce antibiotika. Pokud se prokáže RSka - nikdo ti neřekne, jak se to bude vyvíjet, nicméně, dnes už RS diagnoza zdaleka neznamená životní tragédii. Jsou velice účinné léky, které bys případně užívala jako prevenci atak, případně při atace. Někdo, častěji muži mívají horší průběh, někteří jedinci jsou bez atak RS roky a žijí kvalitní život a umřou na něco úplně jiného třeba v osmdesáti. S RSkou se dá mít děti, jen se sleduje, jestli jsi neměla ataku určitou dobu a řeší se pak vysazení medikace apod. Zkus zachovat klid, ložiska na mozku má kde kdo a nic to neznamená. Já třeba taky a RSka mi byla lumbální punkcí vyloučena. Prodělala jsem tu boreliózu-bůhví kdy. Potíže nějaké mám, dá se s tím žít… Život je prostě boj a časem zjistíš, že není potřeba se tolik stresovat diagnózami. Důležité je jak se cítíš TEĎ a užívat si života a radovat se z maličkostí. Nejhorší zabiják je stres a za mě jsou nejhorší psychická onemocnění typu deprese apod. I člověk s RS a třeba s poruchou chůze může být šťatný a mnohem šťastnější než člověk naprosto zdravý, ale třeba nespokojený v osobním životě, nenaplněný partnersky, apod. Soustřed se na to, co ty ve svém životě chceš, co tě dělá šťastnou. Pusť si vtipnej seriál, třeba Big bang theory a přežij to do výsledků v co největší pohodě. Držím palce a přeji hodně štěstí!

Děkuji vám jste moc hodná, že jste mi věnovala cas, moc jste mě uklidnila. Já jsem takový nervíček už od mala takže se mi těžko dává do klidu, ale budu muset to zvládnout, jinak se zblázním. a tu boreliozu vam tedy zjistily z té lumbálky?

• Citovat
  • Nahlásit
140
26.11.20 15:55

Já teda ještě doplním že to nemám po borlioze ale po klíšťové encefalitidě…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 16:00
@Anonymní píše:
Děkuji vám jste moc hodná, že jste mi věnovala cas, moc jste mě uklidnila. Já jsem takový nervíček už od mala takže se mi těžko dává do klidu, ale budu muset to zvládnout, jinak se zblázním. a tu boreliozu vam tedy zjistily z té lumbálky?

Není zač. Chápu jak se cítíte. Člověk si prošel už lecčíms…A ano, z lumbalní punkce to zjistili. Plus další věci. Viry, určitou autoimunitu. Nasadila se léčba. Ono je nejhorší nevědět, než vědět. Protože když víte, můžete se léčit a se vším se srovnat a bojovat, pokud je potřeba. Hlavní je se ale opravdu nestresovat a dělat si dobře a cileně hledat to pozitivní ve smyslu dělat co mne baví apod.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 16:11
@Anonymní píše:
Není zač. Chápu jak se cítíte. Člověk si prošel už lecčíms…A ano, z lumbalní punkce to zjistili. Plus další věci. Viry, určitou autoimunitu. Nasadila se léčba. Ono je nejhorší nevědět, než vědět. Protože když víte, můžete se léčit a se vším se srovnat a bojovat, pokud je potřeba. Hlavní je se ale opravdu nestresovat a dělat si dobře a cileně hledat to pozitivní ve smyslu dělat co mne baví apod.

Jasně chápu :srdce: a z té lumbálky vám řekly výsledky hned? a mohu se ještě zeptat co máte za problémy, které stály za tím, že vás odeslali na mr?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 16:16
@Enli píše:
První dva roky mě kontrolovali a nález se nijak nezvětšil tak mám přijít jen kdybych měla nějaký nový problém kromě těch stávajících :) takže ve zdravotním stavu žádná změna :) A po té lumbalce doporučuji pít Coca colu doporučila mi to neuroložka a dost to pomohlo proti bolesti hlavy potom :)

to jsem ráda, že vám to dopadlo dobře :) doufám, že na tom budu stejně jak vy :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 17:07
@Anonymní píše:
Jasně chápu :srdce: a z té lumbálky vám řekly výsledky hned? a mohu se ještě zeptat co máte za problémy, které stály za tím, že vás odeslali na mr?

Už si nevzpomínám přesně, ale výsledky cca měsíc. Já měla a mám problémy s klouby-chripkovité bolesti, svalovými slabostmi, motaním hlavy, tuhnutím ruky a zhorsený zrak vč. světloplachosti. Nyní vím, že mám většinu potíží od krční pateře. Borelie v tom taky hraje svoji roli.

• Citovat
  • Nahlásit
89
26.11.20 17:38

Ahoj, měla jsem to podobně, na MR ložiska, podezření na RS (i kvůli dalším příznakům), pak lumbálka, negativní. Vyšly mi jen paměťové protilátky, podle neurologa pravděpodobně skrytě prodělaná encefalitida. Na výsledky jsem čekala asi 3 týdny. Na kontroly nechodím, neurolog mi řekl, že z jeho hlediska jsem v pořádku, takže není potřeba. Pak jsem teda byla ještě jednou na MR, asi po roce (posílal mě jiný doktor) a nález beze změny. Tak přeju, aby to u tebe dopadlo taky tak ;) A jak tu někdo psal, doporučuju zaplatit si atrauma jehlu, stojí dvě nebo tři stovky, ale můžeš podstatně dřív vstát a dá se to udělat i ambulantně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.11.20 18:02

V rodině máme taky ložiska na mozku + výsledek v likvoru, který podporuje RS, ale nemá dost typických příznaků. Tak čekáme na další magnet po 6-ti měsících. Na výsledky z likvoru jsme čekali cca 6 týdnů.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat