Reklama

Malá státnice z jazyka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 22.09.10 13:05
Malá státnice z jazyka

Holky, prosímvás, čeká mě malá státnice. Nikdo mi není schopen pořádně říct, co se po mně bude chtít. Ano, že mám rozumět textu, reagovat v dialogu, všechno hezký, ale - jak vlastně ta zkouška v reálu vypadá?

Takže prosím, kdo to máte za sebou, co přesně po vás chtěli??? Není důležité, o jaký jazyk jde - a je mi jasné, že zřejmě všude se to asi dělá jinak …

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Iffka
Echt Kelišová 9549 příspěvků 22.09.10 13:11

No, už je to sice nějaký ten pátek, co jsem ji dělala, ale nejdřív jsem musela projít písemnou zkouškou z gramatických jevů a absolvovat poslechový test - to jste museli na kurzu procházet, ne? jak funguje takový poslechový test víš?
No a pak si vytáhneš otázku ze zadaných témat jako u maturity, jdeš na potítko a po nějaké přípravné době o tomto tématu diskutuješ se zkoušejícími.
Mi to přišlo o něco malinko těžší než maturita, jasně, gramatika a poslech byly horší, ale ta konverzační témata byla dost podobná…
No a pak se za všechno dají známky, zprůměruje se to a máš výslednou známku.
Pokud neuděláš jednu z těch 3 částí (gramatika, poslech, konverzace), za mě se mohla opakovat jen ta jedna. (ne že bych musela, ale říkali nám to v kurzu ;) )

fellix 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.09.10 13:15

Já jen doplním, že u té ústní chtějí dost často i popisy nějakých obrázků.. vztahují se většinou k tématu.. jde jim o slovní zásobu.. vím, že mě se ptali na řetězovou pilu… jinak my na kurz nechodili a dali jsme to a taky jsme vůbec nevěděli, jak to bude vypadat. Držím palce.

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 22.09.10 13:16

No právě že ten můj přípravnej kurz je takovej nějakej … :nevim:

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 22.09.10 13:16

Joj, tak zkusím povzpomínat - má to dvě části, jednu písemnou a jednu ústní. Ta ústní, to je v podstatě jako maturita - dostaneš téma (je dán seznam témat), příprava, jedeš.
Písemná má zase několik částí – gramatika, poslech, porozumění textu a slohová práce.
Nejdřív se dělá písemná část, když člověk neprojde, není připuštěn k ústní (platí se to extra, nejdřív zaplatíš písemnou, a teprve když se přes ni procpeš, platíš ústní). Ta už je brnkačka. Ale ta písemná byla děsná, časově na strašně dlouho, třeštila mi hlava.

Podle mě se to ale všude dělá stejně.

Mmch já chodila do přípravného kurzu, bez toho bych to tedy neudělala, cvičili jsme tam pořád špeky, na kterých se u zkoušky bazíruje, přišlo mi, že znalost jazyka je až za tím :roll: (byla to němčina).

Příspěvek upraven 22.09.10 v 13:20

Magi
Kecalka 421 příspěvků 22.09.10 13:17

Emilko, mám malou státnici za angliny a FCE. Všechny zkoušky tohoto typu probíhají podobně. Dostali jsme v písemné části pracovní listy a dostali časový limit, do kdy to má být hotovo. Bylo tam něco z gramatiky, pak otázky k nějakému článku, jako že víč o čem jsi četla a tak. Potom, nové pracovní listy na poslechové cvičení. Jako ve škole: Neopisujte, dívejte se do svých papírů, nebo vás vyhodím…
No a konverzace, kdy si vytáhneš téma a mluvíš jak u maturity a oni se tě ptají na doplňující otázky. U FCE tato část probíhala ve dvojicích (dost hrůza, dali mi kluka, kterej byl úplně mimo, nechytal se absolutně, i když jsem se snažila,takže jsem vedla více méně monolog a tím pádem jsem měla kvůli němu i nižší hodnocení.)
No a pak (u státnic) čekáš a oni si Tě zavolají a řeknou, že jsi to udělala, potřesou Ti rukou. No a u FCE mi to došlo poštou a slavnostní předání pak bylo v určitý termín.
No je to už pár let zpátky, ale myslím, že se tak moc nezměnilo.
Každopádně hodně štěstí :palec:

Iffka
Echt Kelišová 9549 příspěvků 22.09.10 13:17
fellix píše:
Já jen doplním, že u té ústní chtějí dost často i popisy nějakých obrázků.. vztahují se většinou k tématu.. jde jim o slovní zásobu.. vím, že mě se ptali na řetězovou pilu… jinak my na kurz nechodili a dali jsme to a taky jsme vůbec nevěděli, jak to bude vypadat. Držím palce.

Jo jo, máš pravdu, na to jsem zapomněla, no říkám, myslím, že už je to 6 let, co jsem ji dělala nebo tak nějak plus mínus, tak už si to přesně nepamatuju ;)

Magi
Kecalka 421 příspěvků 22.09.10 13:18

Ještě mě napadlo, zkus pohledat na netu cvičné testy ke státnicím, ať víš jaké typy cvičení Tě čekají. Určitě to někde musí být, zkusím se mrknout.

čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 22.09.10 13:20

Když srovnám maturitu z AJ a malou státnici, tak obtížnost obdobná.

Gramatický test je jasný, poslech byl děsný kvůli malému magneťáčku, takže pokud jsou vybaveni obdobně, tak si sednout dopředu, ať slyšíš :lol:

A ústní jak bylo popsáno, ten obrázek byl pitomej, protože já jsem relativně stručný člověk, na obrázku dva lidi, pes a co vám k tomu mám ještě říkat? :lol: Takže na obrázek je dobré navázat něčím, co s ním prakticky nesouvisí, třeba říct, že ti to připomíná něco a už můžeš kecat prakticky o čemkoliv :mrgreen:

Lenkae
Kecalka 141 příspěvků 22.09.10 13:20

Ahoj,

nejprve je písemný test. Gramatika, práce s textem a poslech. Gramatika, klasika. Práce s textem - dají ti anglický text, který si přečteš, k tomu jsou otázky. Pozor opravdu si přečti na co se ptají. Bývají tam chytáky. A poslech - už si tolik nevybavuji, ale měla jsem nastražené uši a každý šustění mě strašně rozčilovalo. Jsou tam otázky a podle toho co jsi slyšela doplníš.
Když projdeš písemnou, jdeš k ústní. Pro mě byla horší ústní, protože jsem strašný nervák. K maturitě bych to nepřirovnávala, asi téma podobný, ale co se týče náročnosti tak to bylo někde jinde. Myslím 20min mluvíš o daném tématu + se tě vyptávají a kontrolují jak reaguješ.

Tak hodně štěstí. Jsem ráda, že to mám úspěšně za sebou.

Iffka
Echt Kelišová 9549 příspěvků 22.09.10 13:21
Len-til-kah píše:
Mmch já chodila do přípravného kurzu, bez toho bych to tedy neudělala, cvičili jsme tam pořád špeky, na kterých se u zkoušky bazíruje, přišlo mi, že znalost jazyka je až za tím :roll: (byla to němčina).

Lentilko, nechodilas do jazykovky v centru? Já sice dělala angličtinu, ale připadala jsem si tam úplně stejně :think:

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 22.09.10 13:30

Iffko - jo, naproti ČSSZ nebo co to je.
Prostě musíš umět říct toto a toto, kdyby se nevím co dělo - dokonce snad někoho u ústní vyloženě zkoušeli ze slovíček… dorozumění se v jazyce vidím teda trošku v něčem jiném. Státnice asi má vypovídat o něčem jiném :nevim: .

Příspěvek upraven 22.09.10 v 13:45

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 22.09.10 13:30

Protože jsem slovanský typ (jak postavou, tak i smyslem pro jazyk), tak jsem se rozhodla pro ruštinu. Umím němnóžko německy i naglicky, ale zkoušku bych nedala. Ty jazyky prostě neovládám, nerozumím jim, neumím je použít. Ruština mi (snad) docela jde a okecat něco, tak to už mi složil pkonu i profesor na VŠ, že mám co se týče publicistických žánrů talent :-) Takže říkáte bacha na poslech, bacha na gramatiku a půjde to?

Iffka
Echt Kelišová 9549 příspěvků 22.09.10 13:35

Emilie, přesně tak, v poslechu a v otázkách k porozumění textu bývají špeky - otázka zní nějak, ale myslí tím něco úplně jiného, opravdu je třeba dobře si přečíst zadání. No a gramatika, to je mazec, to at dělám, co dělám a at studuju, jak dlouho chci, prostě pokud nejsem rodilý mluvčí nebo tam nežiju pár let, nemám šanci :-( (ale neboj, mluvím o sobě - gramatickém zoufalci :zed: )

chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 22.09.10 13:54
Iffka píše:
No, už je to sice nějaký ten pátek, co jsem ji dělala, ale nejdřív jsem musela projít písemnou zkouškou z gramatických jevů a absolvovat poslechový test - to jste museli na kurzu procházet, ne? jak funguje takový poslechový test víš?
No a pak si vytáhneš otázku ze zadaných témat jako u maturity, jdeš na potítko a po nějaké přípravné době o tomto tématu diskutuješ se zkoušejícími.
Mi to přišlo o něco malinko těžší než maturita, jasně, gramatika a poslech byly horší, ale ta konverzační témata byla dost podobná…
No a pak se za všechno dají známky, zprůměruje se to a máš výslednou známku.

U mně stejně, v roce 1999. Přišlo mi to i lehčí než maturita, ale já jsem u ústních povídala o svých „hobbies“, tak to byla sranda :lol:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Konec „chodské truhly“: Šinkorová bez tuny líčidel vypadala skvěle!

O pořádné překvapení se v deváté řadě StarDance postarala Daniela Šinkorová... číst dále >

Věra Špinarová bude mít svou sochu. Bohužel připomíná úplně někoho jiného

V Ostravě došlo k slavnostnímu odhalení bronzové sochy Věry Špinarové.... číst dále >

Články z Ona Dnes

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >