16měsíční ještě nechodí, nemluví - mám si začít dělat starosti?

275
8.4.13 13:30

Mam si zacit delat starosti?

Ahoj holky,
nemate nektera podobnou zkusenost?

Nas Jonasek ma 16 mesicu a jeste sam nechodi (jasne, ze kolem nabytku a s vozikem tape a beha jak drak), moc nemluvi (mama, tata, cici, beeee, nene) a ma zatim jenom 4 zuby…

Ja bych se nad tim nijak nepodivovala, ale porad vsude ctu, jak v jeho veku deti chodi, prinejmensim jim uz rostou stolicky a „domluvi se“ - my ne, no. Najde se nekdo, kdo na tom byl/je podobne? Ja si teda osobně nemyslim, ze by byl nejak pozadu, ale tezko rict, my mame kolem sebe jen starsi deti a jejich maminky vzdycky rikaji „vsak on se to vsechno nauci… a bud rada, aspon mu ty zuby dyl vydrzi…“

:mavam:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21857
8.4.13 13:34
@78_Maja píše:
Ahoj holky,
nemate nektera podobnou zkusenost?

Nas Jonasek ma 16 mesicu a jeste sam nechodi (jasne, ze kolem nabytku a s vozikem tape a beha jak drak), moc nemluvi (mama, tata, cici, beeee, nene) a ma zatim jenom 4 zuby…

Ja bych se nad tim nijak nepodivovala, ale porad vsude ctu, jak v jeho veku deti chodi, prinejmensim jim uz rostou stolicky a „domluvi se“ - my ne, no. Najde se nekdo, kdo na tom byl/je podobne? Ja si teda osobně nemyslim, ze by byl nejak pozadu, ale tezko rict, my mame kolem sebe jen starsi deti a jejich maminky vzdycky rikaji „vsak on se to vsechno nauci… a bud rada, aspon mu ty zuby dyl vydrzi…“

:mavam:

Tak se nepodivuj :) Jako každý dítě je vlastní osobnost, holt se to pak naučí všechno zaráz během třeba měsíce. Není na ty postupný kroky, ale pak rovnou na velký skoky, kdy ani nebude stíhat všechno zachytávat a radovat se z maličkostí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
lucineeccka
8.4.13 13:35

Mému synovi budou v červnu 3 a taky toho moc nenamluví, teda namluví ale ne naší řečí. Chodit začal v 15cti měsících.
Pediatr mi řekl, ať nekoukám do tabulek a na net, že je to ok.

• Citovat
  • Nahlásit
17128

Byla bych v klidu, pokud dělá pokroky tak v 16 měsících není ještě tak pozdě, malá začala v 15 měsících a děti to mají skokově, vypadá to že nic a nejednou lup a běží. I naše ortopedka u který je malá sledovaná kvůli nožičkám mi říkaal, že většina dětí začíná chodit kolem 15. měsíce. Takže klid.

Co se týká řeči tak má čas, děti v tomto věku už rozumí ale málo které víc mluví, Veru začala v roce a půl spojovat jednoduchá slova - mama haci, tata sem apod. ale v řeči byla oproti jiným dost rychlá. Řiď se intuicí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29440

Mě přijde tvoje dítě úplně normální. Na samostatnou chůzi má podle tabulek čas do 18 měsíců, čtyři zuby jsou normální, evidentně vám rostly dost pozdě a to, že nemluví taktéž (podle naší mudry čas do tří let). Syn má 21 měsíců, začal chodit teda ve 14 měsících a stoličky už taky měl, ale moc toho nenamluví dodneška. A když už ano, tak většinou totální hatmatilkou. Má vyloženě skokový vývoj - X měsíců nic a pak najednou změna a postup kupředu. Klid, každé dítě je úplně jiné, ty první tři roky jsou prostě mezi dětmi obrovské rozdíly a je to normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
275
8.4.13 13:38

@gabi.design

Mas pravdu - prvni zoubek ve 13 mesicich! To jsem si vlastne vubec neuvedomila :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2948
8.4.13 13:40

Zacali jsme chodit v 17mesicich, mluvi svou, zuby nam rostou na jednou!! Tvoje dite je naprosto v poradku!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
275
8.4.13 13:42

@palapa

Tak super! Prvni maminka se stejnymi zazitky :)

Ono je to trochu ubijejici, kdyz k nam na navstevu prijede o dva mesice starsi bratranec a ten uz vsechno umi a ten rozdil mezi nima je spis jako pul roku nez dva mesice… a hlavne - muj manzel to nese hrozne tezce, ze malej nechodi a ma porad pocit, ze je neco v neporadku… :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
nikol.ondrášovka
8.4.13 14:13

Náš začal chodit v 16 měsících a doteď (ve 20měs.) ttoho pořád moc nenamluví :nevim: nechávám ho a nesrovnávám

• Citovat
  • Nahlásit
31693
8.4.13 14:13

Úplně v pohoděstarší začal chodit v 15,5m, první slovo žbleptnul až ve 25m, co slovo, rovnou větu, do 25m ani blbý máma, a od tý doby nezavře pusu :lol: mladšíme je 14m, a teprve před 14dny se postavil u nábytku, nemluví ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Sype
8.4.13 14:19

Tak dcera zacala chodit sama v 17-ti mesicich, zubu mela sest. Stolicky ji zacaly rust v 18- ti mesicich. Slovni zasoba se ted v jejich 20-ti mesicich moc nezmenila (par sluvek a jeji hatmatilka). Hlavne nesrovnavejte s bratrancem. Kazde ditko je jine. Mame take bratrance, ten je o necely mesic mladsi nez dcera. Zacal chodit daleko drive, zuby ma uz vsechny…hlavu si tim nelamu… ;)

• Citovat
  • Nahlásit
3245
8.4.13 14:19

MY!!! ;)

Maličká začala chodit letos na konci ledna ve svých téměř 19ti měsících. Neurolog mi říkal, ať jsem v klidu. Pak ji zkontroloval a říkal, že si to všechno vynahradila, nemá žádné „vady“ při sezení, chození, postavení kolen, plosek nohou, páteř v naprostém pořádku.

Malá taky nemluvila a ani moc nemluví, tak 15 slov, hodně „zvukuje“ a od malička znakujeme, a přes to „nezastaví“ pusu. Takže teď už jsem maličko klidnější.

Neurolog mi říkal, že oproti „běžným“ dětem je prý daleko vnímavější, je prý vidět, že nad věcmi přemýšlí. Od 15ti měsíců drží tužku klasicky jako prvňáčci, když píší, modeluje. Dokáže poslouchat, když něco říkám. Prostě reaguje jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4092
8.4.13 14:21

Myslím že je to naprosto v normě. Náš starší začal chodit ve 14 m ale nemluvil do 25 měsíců. Teď se každý podivuje jak nádherně mluví takže máte fakt času dost. Náš mladší 13 měsíců taky ještě nechodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3245
8.4.13 14:21

@78_Maja

Naprosto chápu, nedočkavé babičky taky lamentovaly, pohrozila jsem, že jestli budou nutit chodit nebo sedět, přestaneme je navštěvovat. Taky jsem se bála, ale necháváme to na ní.

Teď chodíme s malou cvičit do sokolovny a ona si to moc užívá :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20715
8.4.13 14:22

@78_Maja asi takhle, malá chodí, chyběj jí jen pětky, rozumí, ale žádný slova z ní nepadaj :mrgreen: Kamarádka má o pár dní starší a přísahá mi, že malá umí říct celé svoje jméno - no mám jistý pochyby :lol: Kamarádky kluk začal chodit až v 18ti měsících a dneska jsou mu 4 a je k nezastavaní - a to i v mluvě..
Až mi řekne mama, tak se asi složím.. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama