Maminky bez babiček prosím radu

233
9.1.21 12:20

Maminky bez babiček prosím radu

Ahoj maminky. Prosím o rady, zkušenosti. Jde mi o ty z vás, které nemáte babičky pro své děti. Mám téměř šestiměsíčního chlapečka. 99% času s ním trávím já. Prosím neřešte proč partner tohle a tamto. Je to pro mě citlivé téma, prostě kalkulujte s tím, že s dítětem trávím téměř všechen čas jen já. Já už svou maminku nemám (autonehoda v pubertě) a přítelova maminka se věnuje jen druhému vnoučeti, protože pro ni jsou holčičky lepší, kluci jsou méněcenní, skrz tohle má i špatný vztah se svým synem, tedy mým partnerem. Takže nemáme babičky. Když k tchyni přijedeme na návštěvu, tak malý prostě spustí řev a pláče, takže mi ho během pěti vteřin vrátí do náruče, že je to mamánek a že si to teda užiju (jakože mám „nevychované“ dítě - připomínám, že teď to je skoro půlroční miminko - a že bude rozmazleny). Jenže jelikož ona nemá nejmenší zájem, neptá se, jak se mu daří, nepřijde, aby ho povozila v kočárku a moje snaha o to, že chce vidět babičku a posílám fotky, jak roste, tuhle svou snahu jsem vzdala v synovych čtyřech měsících, protože jsem viděla že o něj prostě zájem nemá. Když už, tak ho srovnává s dcerou své dcery, která je o tři měsíce starší než můj syn, takže je jasné, že je napřed, že leze, že se smála, když se syn nesmal, že přece ona už tohle a ona neřve, když si ji vezme a že holčička je lepší než kluk atd. Rozmluvit ji, že se nedá srovnat ctyrmesicni miminko s tím sedmiměsíčním nebo dvouměsíční s půlročním je prostě nemožné. K její dceři, která má tuto holčičku o tři a půl měsíce starší chodí dvakrát týdně, takže je jasné, že malá je na ni zvyklá. Zkoušela jsem, že může přijít tchyně na návštěvu kdykoli, když je přítel v práci a že budu moc ráda (jak jsem psala, s přítelem nemají ideální vztah jako má se svou dcerou, zase její argument, holky jsou lepší, tak aby se třeba nepotkali, když nechtějí, ale uvidí vnouče, tak že „nemá zájem“… ). Teď k mé otázce, četla jsem tu hodně diskusi o separační úzkosti atd a jo, bojím se. Snažím se malého vychovávat tak, že já vařím a on si hraje na dece buď vedle v pokoji, nebo v kuchyni na zemi (na koberečku má ještě deku, dám mu tam chrastítka a v pokoji má i hrazdičku atd), bydlíme v 1+1. V těhotenství to bylo jinak, bohužel se staly věci, že jsme museli se stěhovat a proto žijeme v pidi bytě. Nebo vytřu nebo utřu prach a on si hraje, tedy zvládne být i třeba půl hodiny sám, nemusím být každou minutu u něj a ukazovat mu kartičky nebo hračky atd. Ale bojím se, že když nemáme babičky a starám se skoro jen já, že na mě závislý bude a v této pitomé době nevím, jak ho zvykat na jiné lidi, chtěla jsem na plavání s miminkem, ale je to taky zrušené. Mám jednu skvělou kamarádku se stejně starým miminkem, jinak nevím, jak se teď v téhle době seznámit, ale o mě nejde, prostě nevím, jak to do budoucna dělat, aby na mě závislý nebyl. Nahlodaly mě ty řeči mamánek atd, těžko ho budu zvykat teď na cizí lidi, prostě je blbá doba a prostě mě to nějak trápí, že je malý jen semnou. Tedy trápí ve smyslu, že se bojím té případné jeho závislosti. Najmout si cizího člověka ala chůvu, to se teď kvůli covidu bojím a taky, jak jste asi pochopili, s rodičovskou si nevyskakuji, to bychom nežili v 1+1 :(. Mám ho zkusit pak nějak dávat do jeslí? Nebo máte nějaké rady? Aby prostě pak závislý na mě nebyl. Miluju ho a jsem s ním ráda, ale přemýšlím prostě prakticky nebo jak tk říct. Děkuji za dotčeni až sem. Všem krásný den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9275
9.1.21 12:30

V téhle době je to těžké, když by se lidi neměli vídat. Já sice babičky mám, ale obecně jsem velmi dbala na to, aby děti byly i v náručí a v kontaktu s jinými lidmi.
Když jsem měla srovnání s dětmi, které to tak neměly, tak jsem prostě měla výrazný pocit, že je to pro dítě prospěšnější, než být stále 99.9% času jen se mnou.
Ale určitě se nenech nervovat tchyní.
Jinak pokud jde o fotky, tak máme taky člena rodiny, který má dojem, že posílat fotky nás potěší a nějak to utuží vztah s jeho synem. Neutuží, fotky dítěte, které extra nevídám, mi extra velkou radost nedělají a nemám potřebu se k nim vyjadřovat. Na druhou stranu se k nim nemám potřebu vyjadřovat ani negativně.
Opravdu se nenervuj, bylo by fajn, aby byl malý více i jen s tatínekm, když je teď tak blbá doba, ale určitě z toho nebude mít celoživotní následky, když bude jen s tebou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
9.1.21 12:36
@Sany80s píše:
V téhle době je to těžké, když by se lidi neměli vídat. Já sice babičky mám, ale obecně jsem velmi dbala na to, aby děti byly i v náručí a v kontaktu s jinými lidmi.
Když jsem měla srovnání s dětmi, které to tak neměly, tak jsem prostě měla výrazný pocit, že je to pro dítě prospěšnější, než být stále 99.9% času jen se mnou.
Ale určitě se nenech nervovat tchyní.
Jinak pokud jde o fotky, tak máme taky člena rodiny, který má dojem, že posílat fotky nás potěší a nějak to utuží vztah s jeho synem. Neutuží, fotky dítěte, které extra nevídám, mi extra velkou radost nedělají a nemám potřebu se k nim vyjadřovat. Na druhou stranu se k nim nemám potřebu vyjadřovat ani negativně.
Opravdu se nenervuj, bylo by fajn, aby byl malý více i jen s tatínekm, když je teď tak blbá doba, ale určitě z toho nebude mít celoživotní následky, když bude jen s tebou.

Děkuji…! Já jsem ty fotky myslela tak, že jako babičce malého udělám radost a že když uvidí, jak je krásný, jak se směje, tak se v ní něco zlomí a bude ho chtít vidět naživo, jet s ním s kočárkem nebo prostě jakýkoli zájem. Který u dítěte své dcery, holčičky, funguje naprosto. Když jsem pochopila, že to nikam nevede, nechala jsem toho :nevim:
A ano, právě vím, že určitě je lepší i náruč a kontakt s jinými lidmi, tak právě nevím, jak to udělat no. Ta doba je blbá, jinak bych se snažila s ním chodit i mezi lidi než jen do parku s kočárkem, třeba to plavání pro miminka, ale nic není. Nějak prostě z něj mamanka nechci :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
9.1.21 12:38

No, My ty babičky sice máme, ale dcera se narodila v podstatě do začátku korony, takže byla jen se mnou (a sourozenci a manzelem) a je z ní velmi slušný maman a zavislak. Od starších to neznám, nejstarší byl hlídanej uz od konce sestinedeli, chodila jsem jednou tydne do školy. Prostřední „az“ od půl roku, to jsem chodívala jendou týdne pryč na večer. A nejmladší byla napřed úplný mini mimino a když už by se dalo ji někomu dát na hlídání, tak byla korona. Teď to zase postupně zlepsujeme, už aspoň nerve na babičky, v pohodě si od nich nechá všechno udělat, má je ráda. Takže já si myslím, že když ho začneš postupně zvykat na jiné lidi, že to sice bude trvat, ale půjde to. Jde o to, že ho asi nemáš na koho zvykat. Ale co dedecci, tety, kamarádky…až bude straší, tak hřiště, herny… neboj, to půjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.21 12:41

Nic si z toho nedělej, máme to stejné, babičku nemáme a ted, jak jsem s malou skoro pořád doma, tak se ode mě nechce hnout. Akceptuje pár známých tváří, ale lidi, které nezná, prostě nebere a začne ječet, je to malý závislák :lol:. Navíc teď nechodime ani na plavání a nikam mezi děti, tak je to o to horší. Je jasné, že tvoje tchyně je pro ní téměř cizí a bojí se, určitě bych to nelamala přes koleno, chůva ani jesle u nás nepřichází v úvahu, to byvh jí neudělala, není přece řešení.
Myslím, že až bude větší a uvolní se situace, tak to bude lepší. Navíc je ještě opravdu malý.
A na cizí řeči se vyprdni :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
8577
9.1.21 12:42

6mesicni dítě fakt nepotřebuje jiné lidi než tebe a otce. Společnost bude potřebovat tak kolem 3 let a to už půjde do školky. Vůbec bych to neřešila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9275
9.1.21 12:43
@September88 píše:
Děkuji…! Já jsem ty fotky myslela tak, že jako babičce malého udělám radost a že když uvidí, jak je krásný, jak se směje, tak se v ní něco zlomí a bude ho chtít vidět naživo, jet s ním s kočárkem nebo prostě jakýkoli zájem. Který u dítěte své dcery, holčičky, funguje naprosto. Když jsem pochopila, že to nikam nevede, nechala jsem toho :nevim:
A ano, právě vím, že určitě je lepší i náruč a kontakt s jinými lidmi, tak právě nevím, jak to udělat no. Ta doba je blbá, jinak bych se snažila s ním chodit i mezi lidi než jen do parku s kočárkem, třeba to plavání pro miminka, ale nic není. Nějak prostě z něj mamanka nechci :(

Teď asi vzhledem k situaci maman prostě bude, ono je důležitější, aby nebyl maman v dospělosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
9.1.21 12:44
@Midaku píše:
No, My ty babičky sice máme, ale dcera se narodila v podstatě do začátku korony, takže byla jen se mnou (a sourozenci a manzelem) a je z ní velmi slušný maman a zavislak. Od starších to neznám, nejstarší byl hlídanej uz od konce sestinedeli, chodila jsem jednou tydne do školy. Prostřední „az“ od půl roku, to jsem chodívala jendou týdne pryč na večer. A nejmladší byla napřed úplný mini mimino a když už by se dalo ji někomu dát na hlídání, tak byla korona. Teď to zase postupně zlepsujeme, už aspoň nerve na babičky, v pohodě si od nich nechá všechno udělat, má je ráda. Takže já si myslím, že když ho začneš postupně zvykat na jiné lidi, že to sice bude trvat, ale půjde to. Jde o to, že ho asi nemáš na koho zvykat. Ale co dedecci, tety, kamarádky…až bude straší, tak hřiště, herny… neboj, to půjde.

Ja prostě ze své strany nikoho nemám z rodiny. A příteluv táta je na tom zdravotně špatně, teď jde na další operaci a špatně chodí, nedojde si ani na nákup, je to těžké no. A tchyně, jak jsem psala. Mám obavy, že mu najednou bude rok, nebo víc, protože to strašně letí a mamanka fakt mít budu. Nevím, jestli ho mám zkusit nacpat do jeslí až to půjde nebo co. Zas to nechci hrotit, aby ty jesle neudelaly víc škody než užitku. Nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
9.1.21 12:47
@karkarka píše:
6mesicni dítě fakt nepotřebuje jiné lidi než tebe a otce. Společnost bude potřebovat tak kolem 3 let a to už půjde do školky. Vůbec bych to neřešila.

Děkuji moc za uklidnění. Snad to tak je :D prostě mě ty řeči tchyně nějak nahlodaly. Navíc včera jsem četla diskusi o separační úzkosti, tak si říkám ty vogo co ten můj prďola :nevim: :? :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
9.1.21 12:48
@Anonymní píše:
Nic si z toho nedělej, máme to stejné, babičku nemáme a ted, jak jsem s malou skoro pořád doma, tak se ode mě nechce hnout. Akceptuje pár známých tváří, ale lidi, které nezná, prostě nebere a začne ječet, je to malý závislák :lol:. Navíc teď nechodime ani na plavání a nikam mezi děti, tak je to o to horší. Je jasné, že tvoje tchyně je pro ní téměř cizí a bojí se, určitě bych to nelamala přes koleno, chůva ani jesle u nás nepřichází v úvahu, to byvh jí neudělala, není přece řešení.
Myslím, že až bude větší a uvolní se situace, tak to bude lepší. Navíc je ještě opravdu malý.
A na cizí řeči se vyprdni :mavam:

Děkuji moc :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2754
9.1.21 12:53

Do 2-3 let ty deti nikdo cizi moc nezajima. Socializace je fine, ale tak to muzes s nakou kamaradkou a detmi ven nebo na navstevu. Bud v poho:)
Ja se treba u nas pred bytem seznamila s jednou starsi pani, supr sousedka na pokec. Pak nejak se nabidla s hlidanim, jeji vnoucata jsou daleko. No a tak asi obcas dite na hodku vezme domu nebo pred dum na hriste.
Postupem casu podle potreby budes vic chodit ven mezi lidi, tam se s nekym seznamis nebo si proste ditko bude hrat s ostatnimi na hristi:) to pujde :*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
9.1.21 12:56
@Micaella22 píše:
Do 2-3 let ty deti nikdo cizi moc nezajima. Socializace je fine, ale tak to muzes s nakou kamaradkou a detmi ven nebo na navstevu. Bud v poho:)
Ja se treba u nas pred bytem seznamila s jednou starsi pani, supr sousedka na pokec. Pak nejak se nabidla s hlidanim, jeji vnoucata jsou daleko. No a tak asi obcas dite na hodku vezme domu nebo pred dum na hriste.
Postupem casu podle potreby budes vic chodit ven mezi lidi, tam se s nekym seznamis nebo si proste ditko bude hrat s ostatnimi na hristi:) to pujde :*

Děkuji moc, tak jsem se celkem uklidnila. Samozřejmě ho pak „vyšlu“ na hřiště a socializuj se :mrgreen:, taky školka, ale právě nevěděla jsem, jestli to nemám nějak podpořit ještě už teď, jenže ta doba je fakt pitomá. Hlavně na to plavání jsem se s ním tak těšila :( ale hlavně, že jsme zdraví. No zkusím to v sobě tak neřešit… Moc děkuji! PS takovou paní bych potkat taky potřebovala :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
9.1.21 12:59

@September88 ne, určitě ho nedávej do jeslí, pokud nemusíš. Proč ti tak strašně vadí, že by mohl být mamanek? Co to vlastně znamená? Je úplně normální, že se malý dítě drží mámy, že se stydí před cizími, že pláče, když je u někoho, na koho není zvyklé… ona separacni úzkosti he naprosto normální a důležitá vývojová fáze. Vůbec se nemáš čeho bát. Akorát to prostě nesmíš zahnat do extrému, třeba jako moje kamarádka, jejíž dcera i ve 3 letech odmítá jít ke svému otci, babičce, mě ani nepozdravi, drží se maminky, a to doslova. Ty děti se socializuji přirozeně. Teď je to mimino, ale pak začnete chodit na procházky, hřiště, případně do herny,…proste ty cizí lidi budete potkávat a dite se bude učit s nimi nějak vycházet a postupně se odpoutavat od tebe. Navíc dítě má přece otce. Ten ti nejvíc může pomoct v tom, aby si dite zvykalo byt bez tebe. l, ldyz tedy nikoho jineho nemate. Ve školce je podle mě teda dost pozdě na učení existence bez matky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
318
9.1.21 13:01

Separační úzkosti se neboj, je to normální vývojová fáze dítěte. I když bude dítě třeba do dvou let jen s tebou, nijak ho to ve vývoji nepoškodí. Až to bude možné, tak ho klidně socializuj, ale teď si s tím fakt hlavu nedělej. Teď je pro něj nejdůležitější máma (nebo prostě 1 pečující osoba), která je tu pro něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
9.1.21 13:07
@Midaku píše:
@September88 ne, určitě ho nedávej do jeslí, pokud nemusíš. Proč ti tak strašně vadí, že by mohl být mamanek? Co to vlastně znamená? Je úplně normální, že se malý dítě drží mámy, že se stydí před cizími, že pláče, když je u někoho, na koho není zvyklé… ona separacni úzkosti he naprosto normální a důležitá vývojová fáze. Vůbec se nemáš čeho bát. Akorát to prostě nesmíš zahnat do extrému, třeba jako moje kamarádka, jejíž dcera i ve 3 letech odmítá jít ke svému otci, babičce, mě ani nepozdravi, drží se maminky, a to doslova. Ty děti se socializuji přirozeně. Teď je to mimino, ale pak začnete chodit na procházky, hřiště, případně do herny,…proste ty cizí lidi budete potkávat a dite se bude učit s nimi nějak vycházet a postupně se odpoutavat od tebe. Navíc dítě má přece otce. Ten ti nejvíc může pomoct v tom, aby si dite zvykalo byt bez tebe. l, ldyz tedy nikoho jineho nemate. Ve školce je podle mě teda dost pozdě na učení existence bez matky.

No jak to vysvětlit, na jednu stranu mi to nevadí, jsem s malým ráda přála jsem si dítě a každý den si mu šeptám, že ho miluju, i když je to bez pomoci fakt těžké, ale tak nějak jsem s tím samozřejmě počítala, i když tchyně mě trošku zarazila tím přístupem a řečmi o méněcennosti kluků :nevim:
Spíš mi šlo o to, abych až se budu potřebovat z finančních důvodů vrátit do práce, nevím, jestli budu až do tří let věku prcka doma, i když bych ráda, ten čas mi s ním už nikdo nevrátí, tak prostě aby byl aspoň trošku zvyklý, že neexistuju jen já… Chápete

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat