Matematický příklad - prosím o radu

Anonymní
11.9.17 18:43

Matematicky priklad prosim o radu

Ahoj, prosime o radu:
(-1).(-5) =

A potom - kdyz je priklad napr.: (27-3.3), tak se nejdriv vynasobi tri krat tri a pak se odecte 27-9? Nebo nejdriv 27-3=24.3=?? DOmnivam se, ze nejdriv se vykrati 3krat tri, ale nedokazu dceri vysvetlit proc.
 Diky.

  • Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20
11.9.17 18:46

1.=5
2.=18

Nasobeni a deleni ma vzdy prednost pred scitanim a odecitanim.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3145
11.9.17 18:46

Nasobeni ma prednost pred scitanim/odcitanim.
Jakekoli cislo vynasobene -1 zmeni znaminko, tj z kladneho je zaporne a ze zaporneho kladne.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
687
11.9.17 18:48

(-1) x (-5)= 5
V dalším příkladu máš pravdu, není tam co vysvětlovat, prostě existuje pravidlo, že násobení a dělení má přednost před sčítáním a odečítáním. Leda by to bylo nějak upravené závorkama, třeba (27-3)x3.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
296
11.9.17 18:50

Minus krát minus dá plus… Takže to je 5…
Minus krát plus dá minus
Plus krát minus dá minus
Plus krát plus dá plus

27 minus 9, protože násobení má vždycky přednost před sčítáním a odečítáním… Matematický zákon, bez logického odůvodnění… (Aspoň o něm nevím… ????)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
708
11.9.17 18:51

(-1)x(-5)= 5… mínus a mínus dává dohromady plus

Ten druhý, jak jsi psala, nejdřív vynasobit 3×3 a potom odečíst od 27. Násobení má VŽDY přednost před sčítáním a odčítáním. Je to matematické pravidlo

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
19793
11.9.17 18:56
@Anonymní píše:
Ahoj, prosime o radu:
(-1).(-5) =A potom - kdyz je priklad napr.: (27-3.3), tak se nejdriv vynasobi tri krat tri a pak se odecte 27-9? Nebo nejdriv 27-3=24.3=?? DOmnivam se, ze nejdriv se vykrati 3krat tri, ale nedokazu dceri vysvetlit proc.
Diky.

Protože operace násobení a dělení má vyšší prioritu, než operace sčítání a odčítání. To je konvence (čili dohodnuté pravidlo).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5866
11.9.17 19:10

2× mínus je vždycky plus, proto je -1*-5 pět. Násobení a dělení má přednost před odečítáním a sečítáním.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
6945
11.9.17 19:35

VŽDY KRÁT A DĚLENÍ JAK UŽ PSALI HOLKY MÁ PŘEDNOST, pak jde odčítání a sčítání :) - - = + :)

Příspěvek upraven 11.09.17 v 19:44

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
19793
11.9.17 19:41
@Anonymní píše:
Ahoj, prosime o radu:
(-1).(-5) =A potom - kdyz je priklad napr.: (27-3.3), tak se nejdriv vynasobi tri krat tri a pak se odecte 27-9? Nebo nejdriv 27-3=24.3=?? DOmnivam se, ze nejdriv se vykrati 3krat tri, ale nedokazu dceri vysvetlit proc.
Diky.

A ještě dodám, že ty závorky jsou tam zbytečné.

V prvním případě pravděpodobně, a to proto, že jde o tzv. „unární mínus“, které patří k tomu číslu a má přednost před binárními operacemi. Tak je to ve většině programovacích jazyků, nevím jak ve standardním matematickém zápisu.

Ve druhém případě závorky uzavírají celý výraz, který se má vyhodnotit, takže jsou zbytečné zcela jistě. Jo, kdyby se mělo spočítat (27-3)*3, tak to by bylo něco jiného, poněvadž se vždycky přednostně vyhodnocuje výraz v závorkách.
 Takže

(27 - 3.3) = 27 - 3.3 = 27 - (3.3) = 27 - 9 = 18

ale

(27 - 3).3 = 24. 3 = 72.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.9.17 07:22

Díky moc, děvčata, jste skvělé. :kytka:

  • Citovat
  • Upravit
6945
12.9.17 16:59
@Anonymní píše:
Díky moc, děvčata, jste skvělé. :kytka:

neboj sa, :lol:, přijdou ještě těžší příklady, ty jsou taky labůžo :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mateřské školy na eMiminu

Máte doma předškoláka nebo prvňáčka?

Přidejte recenzi své školce, sdílejte zkušenosti a pomozte ostatním rodičům s výběrem.

Pracovní listy k vytisknutí na eMiminu

PDF ke stažení a tisku zdarma.

Omalovánky, spojovačky, doplňovačky a další. Trénink zrakového vnímání i logického myšlení pro vaše dítě.

Poradna dětského psychologa

Ikona - Václav Mertin

PhDr. Václav Mertin