Mateřská dovolená

10
6.1.04 16:03

mateřská dovolená

Ahojky, mam velkou prosbu chtela bych se zeptat jak je to s materskou v pripade ze zmenim zamestani a ve zkusebni dobe zjistim ze jsem tehotna. Prepokladam ze pokud reknu svemu zamestnavateli ze jsem tehotna tak se mnou nepodepise smlouvu pokud to muze ale predpokladam ze ano.To bych se asi musela prihlasit na pracovni urad a ten by za me platil pojisteni a daval podporu, jak dlouho se vyplaci podpora? Velice dekuji Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

595
6.1.04 16:39

mateřská dovolená

Ahoj Hanko,

zkus se zeptat na teto stránce

http://business.center.cz/…ess/diskuze/ .

Mě tam vždycky dobře poradili a to nejen ohledně mateřské dovolené. Je tam již spousta zodpovězených dotazů ohledně mateřských.

Ariana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43
6.1.04 22:08

mateřská dovolená

Ahoj Hanko, nemám z tvého příspěvku dost informací, ale i v případě, že by došlo k ukončení PP ve zkušební době, jsi chráněna nemocenským pojištěním. Podmínkou je, že jsi 270 dnů před nástupem na mateřskou nemocensky pojištěná. A to jsi, pokud jsi po tu dobu v pracovním poměru, anebo hlášená u úřadu práce (studuješ atp., ale to asi není ten případ, takže to tu nebudu vypisovat všechno). Mateřskou ti pak vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení po dobu 28 týdnů (37, pokud bys měla dvojčata) a ty výpočty jsou celkem složitý, nicméně je to 69% tvého příjmu na každý den, tj. i soboty a neděle. Takže tě můžu uklidnit, že i v případě, že bys o zaměstnání přišla, neztrácíš nárok na mateřskou. Jestli chceš, napiš víc údajů a já se pokusím ti tvé otázky zodpovědět. Měj se hezky a opatruj bříško Blanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
7.1.04 08:31

mateřská dovolená

Ahojky, moc dekuji takze chapu-li to spravne tak pokud bych zjistila ze jsem tehotna ve zkusebni dobe tak bych se prihlasila na uradu prace a vse by bylo Ok. Hanka (zatim jeste netehule, ale snazilka, kterou to desne stve v praci a chtela by ho zmenit) Ostatne na to by jste mi mohli taky rici svuj nazor. V zari jsem vy:,–(ila HA a jeste jsem neotehotnela ale porad se snazime a tak ted nevim jestli mam se zmenou zamestnani cekat nebo to mam udelat ted. Prijde mi to trosku nefer najit si novou praci a po pul roce otehotnet, ale co asi je je nejlepsi kdyz je clovek v poho a to ja moc nejsem. papa a Diky Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53
7.1.04 14:22

mateřská dovolená

Ahoj Hanko, naprosto vím, o čem mluvíš. Měla jsem v práci taky potíže - hlavně s novými lidmi ve vedení - řešila jsem zda dát výpověď. Než jsem jí podala, tak jsem otěhotněla a jelikož mě v těhotenství provázejí potíže, tak jsem už od 2. měsíce na rizikovém. Do práce se vrátím až za 3 roky a to doufám, že už tam jistí lidé nebudou. Moje bývalá kolegyně to vyřešila tak, že výpověď dala a až v novém zaměstnání zjistila, že je těhotna. Tajila to do konce zkušební doby a teprve pak to zaměstnavateli řekla. Měj se hezky Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
7.1.04 14:44

mateřská dovolená

Strasne diky, vzdycky potesi ze ma taky nekdo stejne problemy. :-))

Ja jsem to do ted nejak neresila protoze jsme prestavovali byt a mela jsem spoustu jinych starosti a ted jsem nejednou zjistila ze chodit otravena z a prace a do prace neni to prave orechove. Tak jsem zacala neco hledat a uvidime. krasny zasnezeny den Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25
12.10.12 15:06

Ahoj mám podobny problém jen v tom ze jsem zamestnana od poloviny prosince 2011 na dobu urcitou a to na rok. s manzelem planujeme miminko ale mam strach otehotnet drive nezli podepisi novou smlouvu.pri svem zamestnani budu muset odejit na neschopenku a nevim jak by to dale probihalo to by me k tomu danemu dni propustili? a mela bych narok na materskou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13802
12.10.12 15:11

@smoulanek Mám za to, že pokud otěhotníš a z práce budeš propuštěná míň jak 180 dní, tak nárok na mateřskou máš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9092
12.10.12 15:16

@smoulanek tak jelikož už jsi zaměstaná skoro rok, určitě už máš po zkušební době, takže pokud bys byla stále zaměstnaná a otěhotněla bys, propustit tě nemohou. Těhotnou můžou propustit pouze ve zkušební době a nebo samozřejmě pokud ti vyprší smlouva, tak už ti ji nemusí obnovit. Ale pokud otěhotníš až bys dostala novou smlouvu, tak je to ok, vyhodit tě nemůžou a na mateřskou bys nárok měla. Pokud by ti smlouvu neobnovili ale ty bys stihla nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě, což je 180 dní, tak bys i tak mateřskou dostala, pokud bys to nestihla, tak už by nárok nebyl. Já jsem otěhotněla loni v červnu, 31.12. mi skončila smlouva a 1.2. jsem nastoupila na mateřskou, protože jsem to v té ochranné lhůtě stihla ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25
12.10.12 17:16

Moc vam dekuji, ted se alespon nemusim bat.Ale jelikoz bych musela nastoupit na neschopenku hned tak by mi ji vyplatili jen do toho prosince co bych byla zamestnana ze? po uplynuti smlouvy uz bych dostala jen materskou, ktera se vyplaci chvili pred porodem.ale pokud mi smlouvu prodlouzi neschopenku budu pobirat celou dobu nezli dostanu materskou je to tak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9092
12.10.12 18:33

@smoulanek pokud bys teď otěhotněla a šla hned na neschopenku a pak ti skončila smlouva, zůstala bys dál na neschopence a dál by ti ji ČSSZ vyplácela, měla jsem to tak taky. Smlouva mi skončila 31.12.2011 jak jsem psala a neschopenku jsem dostala i za leden, pak už jsem nastupovala na mateřskou. Pokud by ti smlouvu prodloužili, tak samozřejmě budeš normálně pobírat neschopenku, to je stejné. A jinak na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9092
12.10.12 18:37

@smoulanek teď mě ještě napadlo, proč bys musela nastoupit hned na neschopenku? Pracuješ někde, kde to není vhodné pro těhotnou? Zaměstnavatel by tě v případě těhotenství měl převést na vhodnou práci pro tebe a pokud u vás taková není, měl by tě nechat doma, ani bys na tu neschopenku nemusela. Měl by ti normálně vyplácet mzdu ale teď ti přesně neřeknu, kolik to je ale pořád mám dojem, že je to plná mzda. Já se tohle bohužel dozvěděla až po porodu, takže mi to bylo k prdu ale zkus se na to někde poptat, ať nejsi doma na nemocenské, když to jde i jinak. Zaměstnavatelé tuhle možnost nikde nevykládají, protože je to pro ně nevýhodné ale zkusila bych se optat a uvidíš..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6141
2.4.13 17:55

Ahoj holky, obnovuji tuto diskuzi, protože mám problém s mateřskou, tak zda jste to třeba některá nezažila…Od 5.3. jsem na MD, ale můj zaměstnavatel zřejmě ztratil originál žádosti, co měl dát na OSSZ. Dnes mi volali a já teď vůbec nevím, kdy dostanu peníze. Zítra se dozvím, zda ho někde má a pak ho doručí na OSSZ. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama