Mateřská na ÚP?

Anonymni
10.3.09 12:41

Mateřská na ÚP ?

Dobrý den,

na netu jsem se snažila najít odpověď na mou otázku, ale nenašla jsem.
Proto budu moc ráda, pokud mi někdo odpoví :)

S přítelem jsme se snažili o miminko asi půl roku a konečně se to povedlo. Jenže jsem to zjistila 14 dní po tom, co jsem odešla z práce (výpověď z organizačních důvodů) a momentálně jsem na úřadu práce.
Protože jsem na internetu vyčetla, že bych neměla nárok na mateřskou, ale pouze na rodičovský příspěvek, našla jsem si práci a příští týden nastupuju.
Předpokládám, že těhotenství nebudu moct zatajovat dlouho a ani nechci. Ale je jasné,že až to zaměstnavateli oznámím, tak budu muset odejít ještě ve zkušební době.
Zajímalo by mě, jestli cca po 2 - 3 měsících budu v ochranné době (abych dostala mateřskou), když jsem pracovala, byla půl měsíce na ÚP a zase pracovala. A kolik by mateřská činila, když moje hrubá mzda byla 16.000 v prvním i tom následujícím zaměstnání. A jestli mi to nějak pokazí ten půlměsíc na ÚP.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
10.3.09 13:10

Ahoj, nevím, jak se to přesně počítá, ale mám pocit, že se bere posledních 12 měsíců. Nejlepší budeš mít, zajít si na sociálku, resp.ted nově, myslím, na Úřad práce, který ted rodičovský příspěvek vyplácí.

• Nahlásit
  • Citovat
10.3.09 13:39

ahoj anonymni,
nevim presne jak je to ted, ani jestli ta ochranna lhuta plati u vypovedi ve zkusebce, trochu se zkratila od roku 2008, to vim.
Doporucuju ti spis po oznameni tehotenstvi odejit na riziko na nemocenskou (kdyby te vyhodil, tak stejne budes „doma“, na UP asi nepujdes, ze jo?). Kdyz uz to takto napisu, nemocenskou neplati ten novy zamestnavatel, takze jemu by to teoreticky melo byt jedno, ze jsi na nemocenske, po nastupu na materskou ti pokracuje zkusebne lhuta, ktera se pri nemoci zastavila, takze te „vyhodi“ az potom, kdyz bude chtit.

Ja to mela tak, ze jsem v roce 2008 dala v cervnu vypoved, odjela na delsi dovcu, v zari si nasla novou praci a 20.9.2008 nastoupila. Pak jsem zjistila, ze jsem tehotna 8O Po mesici jsem musela nastoupit na rizikove, takze jsem to pri te prilezitosti i rekla v praci, takze jsem byla asi 6 mesicu na rizikovem a pak na MD.
PPM jsem mela uplne normalni, podle sve mzdy, protoze i kdybych v nove praci byla 1 den, tak se mi PPM pocital podle te nove mzdy, to jsem si zjistovala :wink:
Takze je jedno, jestli jsi byla na UP, bere se to dle posledni mzdy (teda loni se to bralo :wink: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2475
10.3.09 15:27

Ahoj,v ochrané lhůtě budeš,nastoupila jsem do zaměstnání a po měsíci a půl jsem zjistila že jsem těhotná,musela jsem jít na rizikové těhotenství a v práci jsem dostala výpověď ve zkušební době,platily mi normálně nemocenskou a pak jsem měla od nich i rodičák

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24918
10.3.09 16:45

mrkni tady třeba něco najdeš
http://www.babyonline.cz/…ovolena.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1925
29.8.14 10:24

Zdravím,

chtěla bych se zeptat, zda jsem si to vypočítala správně a tudíž nemám nárok na PPvM. 28.2.2014 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost par.52c, v březnu zjistila těhotenství a zaregistrovala se na ÚP. TP vychází 3.11.2014. Pokud jsem se dočetla, existuje nějaká ochranná lhůta 180 kal. dní od skončení prac. poměru. Což ale i tak mi nebude stačit pro splnění podmínek. Takže dle těchto informací na mateřskou nárok nemám o +-14 dní. Je tomu tak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10975
29.8.14 10:28

@Berenika22 ano, přesně +- o nějakých 14 dní ti to nevychází

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12101
29.8.14 10:28

@Berenika22 ano je to tak, ale nevychazi ti to o vic nez 14 dni. Ale to je tak jako tak bezpredmetny

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1925
29.8.14 11:02

@Šarlota4 jasně je jedno o kolik dní, jen jsem chtěla vědět, jestli to počítám a chápu správně.
@MisaHanuska díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12101
29.8.14 11:23

@Berenika22 Jo dyt v pohode :)))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4425
29.8.14 11:29

Holky vtírnu se s dotazem - mateřská se počítá z posledního zaměstnaní nebo jen z nějakého počtu odpracovaných měsíců? Byla jsem zaměstnaná do 30.4., teď jsem na ÚP, od září bych měla zase nastoupit do zaměstnaní, jsem 16.týden těhotenství :) TP únor 2015. Nevím, jestli se mateřská bude počítat jen z těch 4 měsíců do cca konce prosince, pak nastoupím na mateřskou, nebo z celého kalendářního roku (vyjma ÚP)?

Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12101
29.8.14 12:22

@rainucha to bhzl nevim. Ale ja si myslim, ze zprumerujou tuhle i tu predchozi praci. Si teda jen myslim

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4425
29.8.14 13:40

@Šarlota4 on je tam vlastně stejně nějaký maximální limit, že jo? nějakých těch 14 tisíc měsíčně nebo tak něco.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12101
29.8.14 16:47

@rainucha na materskou? To nevim:( ptz me se materska netyka. Ale urcite ti to reknoi na UP nebo na socce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
700
29.8.14 16:55

@rainucha Peněžitá pomoc v mateřství se Ti bude počítá z posledního zaměstnání. Takže u Tebe z těch 4 měsíců.
PPM je dávka podobná nemocenské, taky jsou tam redukční hranice, takže výše PPM je omezená. Ale rozhodně to není 14 tisíc, PPM může být vyšší :-)

@Berenika22 Řešením by bylo, kdyby sis našla práci, ze které Ti vzniká nemocenské pojištění. Potom bys na PPM dosáhla.

Všechno o PPM je přehledně tady: http://www.cssz.cz/…aterstvi.htm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama