Reklama

Minimální mzda 2018 - DPČ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

karprox
Povídálka 17 příspěvků 23.01.18 15:49
Minimální mzda 2018 - DPČ

Pracuji již po několik let na dohodu o pracovní činnosti. Práce probíhá ve dne. V noci činnost vykonává jiná firma, se kterou si ale práci navzájem přejímáme a předáváme. Pracovní doba činí v obou případech 12 hodin. Na denních směnách se střídáme tři. Každý pracuje po dva dny, a následující čtyři dny máme volné. Za kalendářní týden odpracujeme 3×12, celkem 36 hodin.
Například za prosinec 2017 jsem odpracoval 11 dvanáctiho­dinových směn.
Zajímá mne vztah mezi odměnou, kterou dostávám, při přihlédnutí k povinným přestávkám v práci, a k minimální mzdě.

Na mzdovém lístku za prosinec 2017 mám uvedeny následující údaje:
Fond pracovní doby 21 dnů, 84 hodin. Následují dvě identické řádky vyplněné stejnými hodnotami, odpracováno a hodinový tarif.
Průměr náhrady 83,10 ; Hodinová mzda 5040, Odměny 2880, Hrubá mzda 7920, Čistá mzda 7048.
Když si vezmu, že jsem ve skutečnosti odpracoval 11 dnů po 12 hodinách, vychází mi z toho 132 hodin. Hrubá mzda potom 7920/132 = 60. Daň 15%. 60×0,85 = 51 Kč.
Zvažuji, že ona 12 hodinová směna může zřejmě vzhledem k povinným přestávkám v práci započtena méně nežli 100%. Já ale nevím, jak to mám správně přepočítat tak, abych se dostal ke skutečné hodinové mzdě, kterou bych mohl porovnat s onou minimální hodinovou mzdou.
Protože ale v loňském roce činila minimální mzda již 66 Kč, a v letošním roce bude dokonce 73,20 Kč, zajímá mne zda jsem v loňském roce dostával odměnu správně, a pokud ano, tak jakou tedy budu dostávat letos - v roce 2018? Jak se bude vypočítávat?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

carsa
Ukecaná baba ;) 1103 příspěvků 23.01.18 16:09

Pracoval jste 132 hodin a pravděpodobně máte smluvně domluvených 60kč/hod. Protože ale na DPČ můžete pracovat jen polovinu pracovní doby, uvedli Vám, že jste pracoval 84 hod (to bylo max. v prosinci na DPČ, co jste podle zákona mohl) a zbytek Vám dali do bonusu. Tzn, ž papírově Vám vychází na hodinu 94 Kč. Pokud chcete striktně jet podle zákona, vymožte si těch 73,20, ale počítejte s tím, že budete pracovat jen povolený rozsah hodin (tzn. v konečném důsledku si možná vyděláte méně).

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 23.01.18 16:12

Předpokládám, že mzdové účetní odpoví úplně přesně k vašemu dotazu. Ale co mě osobně nesedí, tak DPČ je vždy max. na polovinu pracovního fondu. Tj. pokud odpracováváte více (132), nemůžete oficiálně dělat na DPČ více jak polovinu fondu a zákonitě na výplatnici vidíte méně hodin (84), protože jinak by zaměstnavatel „patrně porušoval zákon“. Pokud tomu tak je (třeba to někdo z diskutujících potvrdí), tak s vámi vydrbávají.

vokishka
Extra třída :D 12619 příspěvků 23.01.18 16:25

@PETRAKIM proč vydrbávají? Dcera to tak taky má a dávají jí ty peníze do odměn. Když to vše spočítá, tak jí to vždy vychází tak, jak má domluvené na hodinu. Ale na výplatnici je jen ta část, která se smí.

zvidavajanca
Závislačka 3715 příspěvků 23.01.18 17:47

@vokishka
Až ji to někdy nezplatí, tak si může jít stěžovat kam chce. Nehledě na to, že v případě kontroly je problém. To není jen že vosírají výplatnice, ale i docházky. Až se něco stane a bude se řešit kdo kde byl (tady to vypadá na obsluhu nějaké vrátnice/recepce), tak bude problém.

DPČ je do 20 hodin týdně (+ případné vyrovnávací období x týdnů, jenže to tady asi fuk, takto se máká furt). Nevím, proč není uzavřena normální pracovní smlouva. Odvody se platí tak jako tak. Neb od někdo touží po té výpovědní lhůtě 14 dní a rád se vzdá nároku na dovolenou? :) A ještě bude rád, že dostene aspoň minimální mzdu?

vokishka
Extra třída :D 12619 příspěvků 23.01.18 17:56

@zvidavajanca to je jeho věc, proč nechce na normální pracovní poměr. Já reagovala na to, že ho okrádají. Dcera má dohodu jako studentka, udělají i daně a peníze jí stát vrátí.

zvidavajanca
Závislačka 3715 příspěvků 23.01.18 19:31
@vokishka píše:
@zvidavajanca Já reagovala na to, že ho okrádají. Dcera má dohodu jako studentka, udělají i daně a peníze jí stát vrátí.

O koze a o voze… Nevím, co tady motáš daně a vrácení peněz. Pokud ji někdo vyplatí jen maximim co může odpracovat (i ona si má hlídat, že plní úvazek), tak jí nikdo nic vracet nebude.

Nehledě na to, že se falšuje více věcí, nejen výpatnice - třeba docházka.

vokishka
Extra třída :D 12619 příspěvků 23.01.18 20:25

@zvidavajanca hlavní reakce byla na to, že jsi psala, že ho firma okrádá. Což je nesmysl. Není na čem. Dceru jsem dala jen jako navíc. A vracet jí budou, zaplatila na daních několik tisíc, loni to bylo stejné. Hodiny měla dobře podle zákona, jen peníze dali v odměnách.

zvidavajanca
Závislačka 3715 příspěvků 23.01.18 20:29

@vokishka
A proč ji je dali v odměnách a ne v rámci hodinovky? Má to nějaký význam nebo „bonusová složka za výkon“?

Firma ho okrádá, pokud pracuje víc než těch 20 hodin a nechá si to napsat jen tak… já bych to nedělala, protože tím vycházím jen firmě vstříc aby ušetřila za dovolenou a stejně já nic víc nedostanu. Ale chápu, že někdo mimo práci život nemá a je mu to jedno :) A obvykle „brigádník“ nedostane ani stravenky a další benefity :)

vokishka
Extra třída :D 12619 příspěvků 23.01.18 20:32

@zvidavajanca ale on přece nemá žádnou dovolenou atd. Takže v rámci dohody ho neokrádají, dostává své peníze. Jeho rozhodnutí dělat na dohodu.
Dcera má smluvenou mzdu na hodinu, kvůli hodinám jí píší potřebný počet hodin a zbytek jí dají jako odměnu. Jak se to jmenuje, to nevím. Prostě v součtu má to, co má domluveno.

karprox
Povídálka 17 příspěvků 23.01.18 21:43
Jsem tam asi 3 roky.

Pro zajímavost těch 3×12=36 hodin týdně je údajně ve Francii plný pracovní úvazek. Dva roky před tím jsem práci hledal marně. Dostávám stále totéž co před těmi třemi lety. O dovolenou jsem se zatím nezajímal. Jsem jen přesvědčen, že od 1.7.2017 mi již na ni vznikl ze zákona v rámci DPČ nárok. Nerad bych o ni přišel. Netušíte, mohl bych o ni přijít, mohla by propadnout? Doposud jsem si ji byl nucen napracovávat tak, že jsem po určitou dobu pracoval v rytmu 4×12 a dva dny volna. Ne že bych o ni nestál, ale když jsem zjistil, že se původní odměna již před rokem propadla pod hranici minimální mzdy, tak to docela zabolelo. Samozřejmě že po finanční stránce mi to vadí. Bral jsem to ale především jako osobní urážku, a ztratil jakoukoliv motivaci. Zřejmě mi nezbývá než držet krok a rychle se začít rozhlížet po něčem jiném.

Lendeš
Kelišová 5297 příspěvků 23.01.18 21:53

@karprox U DPČ není automaticky nárok na dovolenou jako u pracovního poměru. Pokud jste si ho se zaměstnavatelem nesjednali, tak na dovolenou nemáš nárok.

karprox
Povídálka 17 příspěvků 23.01.18 22:33
Nově zákonný nárok?

U DPČ bude mít zaměstnanec nově zákonný nárok na čerpání dovolené.
Vycházím z:
 https://www.penize.cz/…lacka-odvodu

Ale hledám samozřejmě dál.

Lendeš
Kelišová 5297 příspěvků 23.01.18 22:55

@karprox Zatím to v zákoně není (jestli do budoucna bude to nevím). Aktuální znění je:

§ 77 zákoníku práce
(3) Právo zaměstnance činného na základě dohody o pracovní činnosti na jiné důležité osobní překážky v práci a na dovolenou je možné sjednat, popřípadě stanovit vnitřním předpisem, a to za podmínek uvedených v § 199, 206 a v části deváté. U dohody o provedení práce a u dohody o pracovní činnosti musí však být vždy dodržena úprava podle § 191 až 198 a § 206.

karprox
Povídálka 17 příspěvků 23.01.18 23:05
Máte pravdu.

Zřejmě z toho vycouvali.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#…

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Asia Argento zakouší vlastní hořkou medicínu: Vraťte mi moji práci! škemrá

Herečka Asia Argento (42) přišla o post porotkyně v italském X Factoru, neboť... číst dále >

Ovčáčkovi tleskali v Máte slovo: Prezident už nebude nikam kandidovat, uklidnil

Je to muž, který miluje záři reflektorů a projevy na veřejných místech.... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >