Možnost odstěhování od rodičů

1
2.8.20 11:00

Možnost odstěhování od rodičů

Ahoj,
přicházím sem s trochu jiným tématem. Potřebovala bych znát vás názor na odstěhování od rodičů, zda ano či ne. Je mi 19 let a ukončila jsem střední vzdělání. Hlásila jsem se na vysokou školu do Brna, kde bydlím, ale také do jiných měst. Dostala jsem se do Brna, ale také do Olomouce na lepší školu. Nevím, co dělat. Rodiče by byli radši, kdybych zůstala s nimi, ale já nevím. Poslední dobou mám pocit, že bych potřebovala bydlet sama. Ne že by mě rodiče nějak omezovali, s tím už naštěstí dali od 18 pokoj, ale ráda si dělám věci po svém. Tak stále zvažuji možnost odstěhování do Olomouce, jenže je mi jasné, že bydlet sama není vůbec tak snadné, jak se zdá. Musela bych si vše obstarat sama a nejspíš chodit i na nějakou brigádu, což nevím, jak bych stíhala. Taky nevím, jestli mi nakonec rodiče přece jen nebudou chybět a moje rozhodnutí jsou neuvážená. Máte někdo zkušenost s něčím podobným a mohl by mi předat svůj názor? Budu ráda za názor někoho staršího než jsem já, proto píšu sem:) Ještě na závěr chci říct, že přítele nemám a na bytě bych nejspíš bydlela s kamarádkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

21090
2.8.20 11:16

Klidně se odstehuj, pokud na to máš. Ale po rodičích nemůžeš chtít, aby ti platili bydlení jinde, pokud ses dostala i ve svém městě. Je třeba si s nimi sednout a zeptat se jich, kolik ti můžou dávat, spočítat si, jestli ti to stačí na bydlení atd. Ne je postavit před hotovou věc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12159
2.8.20 11:16

@Twickyt : vybirala bych si podle skoly, ne podle tohi, zda te rodice chteji mit doma. Vek na osamostaneni mas. O financich se pobavte, doma je neco stojis taky, hodne studentu kombinuje nejakou podporu od rodicu s privydelkem, v zavislosti od situace. Ja se rozhodovala taky tak, sice se nejednalo a „doma“ a „mimo domov,“ ale bliz a nebo hodnw daleko, vybrala jsem si vzdalenejsi a lepsi skolu. Rodice me byli schopni podporit castkou, ktera pokryla nutne minimum, ale potrebovala jsem si privydelavat. S moji skolou to slo. Je pravda, ze jsem byla na. koleji, za mych dob solidne dotovane

Příspěvek upraven 02.08.20 v 11:20

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8658
2.8.20 11:18

Z mého pohledu je bydlení bez rodičů fajn. Já jsem se jinam než do města, kde bydlím, hlásit ani nemohla, finančně by to nešlo.
O jaké školy jde?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1874
2.8.20 11:18

Já myslím, že je to dobrý nápad. Jistě to bude složitější než bydlet u rodičů, ale už na to máš věk. Pokud budete bydlet společně s kamarádkou, tak dáte snadněji dohromady finance, ale asi to opravdu bude chtít nějaké brigády, rodiče taky jistě budou finančně přispívat. V dnešní době není problém být s rodiči v každodenním kontaktu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51012
2.8.20 11:22

@Twickyt to prober s rodiči kolik Tě můžou dát peněz ;) sama asi víš jak na tom jste jako rodina finančně. Samostatné bydlení je fajn, ale většinou to chce i tu brigádu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
380
2.8.20 11:25

Ja se v tomhle veku dostala na vysokou 40 km od domova, do uplne ciziho mesta. Dva mesic ejsem dojizdela a pak jsem navrhla kolej. Rodice mi prispivali, delala sjem brigady, po case jsem sla do spolubydleni s dalsima dvema studentkama. Na vikendy jsem ale vzdy jezdila domu, chybelo mi rodne mesto, vecery s mamkou a povidani, pes, moje postel… vzdy jsem se rada vracela. Jsem takovy domanek. Po vysoke jsem se za tri mesice v praci osamostatnila, nasetrila a odstehovala do podnajmu v rodnem meste. Proste mi to cizi mesto nesedlo a uz bych se tam nevratila, ale naucilo me to starost o domacnost, o finance. Rozhodne toho nelituji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.8.20 11:46

Žila jsem sama od půlky 17 let, a bylo to pro mě pohoda, pronajala jsem si pokoj v Praze za 4litry. Pokoj a celkově to bydlení nebylo nic moc, ale já byla ráda tě mám kde hlavu složit a měla jsem to blízko školy. Ve škole jsem končila ve 4 hodiny v 6 jsem šla na brigádu kde jsem končila cca ve 3 nebo ve 4 ráno a v 7 jsem šla do školy. Hele mám vystudovanou dost těžkou školu u nás ve třídě začalo 32 saku a odmaturovali 10. Ale vše se dalo :-) je to jen o tom zda dokážeš zakousnout to, že nebudeš si moc doprava a užívat si tak jako budou moct tvoje vrtevnice

• Nahlásit
  • Citovat
165
2.8.20 11:47

Rozhodovala bych se spíš podle školy, ale i podle financí. Já do jiného města musela a nebyla to finančně sranda. Brigády jsem moc nestíhala a bez finanční pomoci rodičů by to nešlo.

Na druhou stranu ta svoboda byla úžasná. Takový fajn mezičlánek k dospělosti.

Ale vím, že kdyby škola byla v našem městě, tak zůstanu doma, kvůli financím. Na koleje sem nárok neměla, páč jsme prej byli v dojezdové vzdálenosti. No autem možná, vlakové i busové spoje na houby (i 2 hodiny a šílené přestupy).

Sama si projdi pro a proti, zvaž kolik budeš stíhat brigád (já měla šílené rozvrhy, roztahané na celý týden a celý den, samo s mezerama, ale třeba 2 hodiny škola, 2 volno, 3 škola). :roll: prostě pakárna.

A zjisti si, kolik by stálo bydlení + zda jsou rodiče schopni tě třeba jeden semestr dotovat, kdyby to s brigádama nešlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13648
2.8.20 11:53

Jdi na koleje do Olomouce, domů pro začátek jezdi na víkend. Nehledej zatím samostatné bydlení, to až časem, až si najdeš lidi se kterými chceš bydlet. Zároveń tě to vyjde levněji a bude snazší to zajistit případně z brigády či prospěchového stýpka, pokud by to pro rodiče byla moc velká zátěž.

Je to velmi dobrá cesta, jak se začít stavět na vlastní nohy.

Samozřejmě že se ti po bezpečí a pohodlí domova bude stýskat a samozřejmě že budeš dělat chybná a neuvážená rozhodnutí - ale to je jaksi podstata života a učení se fungovat ve světě.

Ostatně - bez toho, aby ses pomalu začala stavět na vlastní nohy - bude pro tebe případná nutnost vypadnout z mamahotelu a najít si plný úvazek po VŠ velký šok.

Takže šup na koleje, pak si najděte privát a určitě jeď alesoń na jeden semestr do ciziny. Začni se učit fungovat na brigádách a být zodpovědná sama za sebe. Hezky krok po kroku, teď na to máš chráněný čas a prostor.

Když zůstaneš doma a budeš dělat co ti říká úzkost (nikam nechod uděláš chybu a ostatní se na tebe budou ošklivě koukat, nebo ti dokonce řeknou něco, co tě zraní), tak tu úzkost budeš jen posilovat a budeš ji postupně předávat víc a víc ze svého života.

Pokud se teď rozhodneš, že ji budeš ignorovat - což je zcela správné rozhodnutí - tak se o něco zmenší. A dalším rozhodnutím, že sebereš odvahu a uděláš to co chceš, ne to co chce úzkost se zase zmenší - a takhle postupně ji můžeš vyhladovět do slaboučka, kdy začne fungovat tak, jak má, tedy bude varovat před reálným rizikem, ne že ti bude ničit běžný život.

Víš co - sáhni po téhle knize a svoje obavy ze stěhování projeď návody, jak s úzkostí zacházet. Díky tomu pak budeš mít daleko objektivnější pohled na to jak si sama zvolit, protože budeš umět rozlišit co je úzkost a co oprávněná obava.

https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21161
2.8.20 12:14

Pobav se s rodici jako dospely clovek ohledne financnich moznosti. Nevim presne, jake jsou ted ceny koleji, ale ne kazda rodina na to ma, vydrzovat dite na VS misto bydliste.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4342
2.8.20 15:38

Olomouc je kousek od Brna a pěkný město. Jestli je ta škola lepší šla bych. Můžeš jezdit na víkendy, prázdniny, zkouskovy atd. Ale záleží taky na financích. Brigáda se u studia dá, pokud není zrovna zkouskovy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
371
2.8.20 16:16

Určitě bych vybírala podle toho, na jakou chceš školu - ono odstěhovat se můžeš i v rámci Brna (buď na kolej nebo s někým na byt). Co se týká peněz - záleží, co chceš studovat (podle toho budeš mít čas) a taky se můžeš podívat, většina škol má příspěvek na bydlení (není to žádná závratná částka, ale furt jsou to peníze navíc) ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama