Názor na institut náhradní matky

29.3.07 14:20

Názor na institut náhradní matky

Ahoj všem,
když tak pročítám vaše diskuse a to, jak moc toužíte po miminku, zajímal by mě váš názor na institut náhradní matky (tzv. propůjčení dělohy). Měly by se naše zákony ohledně této metody asistované reprodukce změnit nebo je současná legislativa v pořádku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
29.3.07 14:57

vubec nevim o cem je rec,tak mony by bylo dobre to trochu nastinit nam kteri o tom nemame ani paru :-))

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
29.3.07 14:58

omlouvam se chybi mi tam par pismenek :lol:
mozna by bylo dobre to nastinit i nam…

• Nahlásit
  • Citovat
Vvv
1364
29.3.07 15:01

Ahoj, o této problematice vůbec nic nevím.
Můžeš nám sem hodit odkazy na nějaké odborné informace a také na info o tom, jaká vůbec je v současné době legislativa?

Verča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.3.07 15:13

Chápu-li to správně, tak by pár, který chce mimi, poskytl vajíčko a spermii, udělalo se harakory ve zkumavce a jiná žena miminko nosila porodila? Nebudu to nijak globálně soudit, jen vím, že kdybych nosila miminko devět měsíců v sobě, těžko bych se ho dokázala vzdát… Nikdy bych se nedokázala zbavit pocitu, že je „moje“. Možná to jiné ženy dokáží cítit jinak, nevím… moc bych jim ale nerozuměla…

Klára

• Nahlásit
  • Citovat
566
29.3.07 15:53

Surikato, nebylas to ty, kdo tu myslím včera dával na něco podobného upoutávku??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Vvv
1364
29.3.07 16:01

Byla :D
Já fakt čekám na více informací, jinak si myslím, že není o čem debatit :wink:
Verča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.07 16:07

Ahoj,
kdysi byl v televizi film z červené knihovny o mladé ženě, která neměla vlastní dělohu a zjistili to v pubertě, protože nikdy nedostala MS. Náhradní matkou byla její vlastní matka, která se na to několik let připravovala a udržovala se v dobrém zdravotním stavu. To mě kdysi přimělo nad tímto přemýšlet.
Myslím, že myšlenka je to dobrá, ale realizace je horší. Jak se vyhnout citům náhradní matky, které jsou nevyhnutelné? Jak zajistit, že bude doržovat správnou životosprávu? Jak zajistit, aby to někdo nědělat pouze na kšeft a přistupoval k tomuto „poslání“ odpovědně?
Myslím, že v případech, kdy náhradní matka je z rodiny či bližšího okolí biologických rodičů, by to bylo řešení (matka, sestra apod.), ale v případě úplně cizí osoby mě napadá spousta co kdyby…

Jinak se na tuto problematiku dívá žena, pro kterou je tato cesta jediným řešením, ale kdo má to šteští a dítka má bez větších problémů, tak ten se nikdy nemůže úplně vcítit do situace nešťastného páru.

Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
566
29.3.07 16:08

VVV, asi jsem moc podezíravá, tak se ptám.. je divné, že tu někdo dvakrát píše o tomtéž, najednou na to reaguje spousta anonymů, těch nikdy v diskuzi tolik není.. taky čekám co se vyklube.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.07 16:12

Emitom,
včera mě taky napadlo jakoby se někdo nabízel …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
29.3.07 16:43

Včerejší dvě diskuse jsem smazala, tuto autorka dala s mým vědomím pod podmínkou, že to bude pouze obecná debata.

Podotýkám, že něco takového je naší zemi nelegální…

Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
302
29.3.07 17:38
:twisted:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.3.07 19:26

Emitom,
nic se z toho nevyklube :) Včera jsem to byla já, ale po vzájemné korespondenci s Lesinou, jsme se dohodly, že, co bylo včera, dnes není :) především proto, že je to nezákonné. A tak mě napadlo, že by bylo přínosné vědět, co si o tom myslí i jiní. Zda jsou zákony v pořádku nebo by se měly změnit a umožnit tuto metodu i ženám v ČR.
Jinak co vím například z Británie, tak agentury, které zprostředkovávají kontakt mezi rodiči a náhradní matkou, chtějí po adeptce mj. aby již měla vlastní děti a také podstupuje psychotesty, čímž se eliminují negativní případy. Zatím hezký večer všem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
29.3.07 20:27

Za sebe mohu na teoretické rovině říct, že jsem dost radikálně změnila po narození svých dětí svůj názor a plně chápu, proč v zahraničí chtějí pouze ženy s dětmi. sama bych do toho nikdy nešla… Vím to zcela jasně, nedokázala bych se vzdát dítěte, které jsem nosila pod srdcem.

Na druhou stranu je pravda, že pro mnoho žen je to jediná šance, jak mít dítě. Je to pro mě pochopitelné v rodině, mezi příbuznými - dokonce mám ve vzdálenější rodině případ adopce - je to hodně složitý příběh, ale v kostce jde o to, že se nechtěné těhotenství neřešilo interrupcí, ale osvojením tetou - takhle to zní zvláštně, ale v té situaci to bylo opravdu ideální řešení… Je to dlouhý příběh…

No, stručně - pokud se o tuto problematiku zajímá bezdětná žena, neví, nemůže vědět, do čeho jde. Jako bezdětná bych asi krásně teoretizovala, ale teď vím, že to není nic pro mě.

Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
339
29.3.07 22:01

Ahoj,

tak já jsem o tom viděla dokument. V USA je to legální, nevím, jestli ve všech státech, ale někde určitě. Případů tam bylo hned několik a osobně jsem z toho byla dost rozčarovaná a hodně jsem o tom přemýšlela.

Jen tak co si pamatuji, tak tam existují agentury, které shromažďují náhradní matky i dohazují je rodičům. Jejich služby využívají nejen rodiče, kteří nemohou mít děti, ale byly tam příklady

• i homosexuálních párů
  • dál tam byl pár, kde si žena našla o hodně mladšího muže, měla již svoje velké děti, ale teď si chtěli pořídit miminko
  • dále tam byli i manželé z Evropy, kteří si přijeli pro děti do USA, protože u nich to není legální
  • a další kontroverzní případy

Náhadní matky buď „poskytovaly“ jen dělohu nebo i své vajíčko, které se oplodnilo sperimií muže s páru, který si dítě „objednal“.

Dále mě zaráželo, že si tam probíhal nějaký výběr a testy, ale celkově to bylo zaměřené spíše na to, aby si pár, co nejvíce vyhovoval s náhradní matkou. Byli totiž celou dobu těhotenství v kontaktu a vese se družili a nevštěvovali.

Další zajímavá věc byla, že náhradní matky často čekaly dvojčata a vícerčata a také to, že ihned po narození byli do RL napsáni ti noví rodiče. Náhradní matka nebyla nikde ani zmíněna, což mi přijde divné, zvlášť v případě, že se použije její vajíčko. Myslím, že tím může dojít k řadě komplikací během života dítěte - příbuzenské vztahy, nemoci, atd. Sama mám v RL jiného otce než je ten, který mě vychoval a myslím si, že není takový problém se s tím vyrovnat.

Agentura pořádala pro náhradní matky sedánky a cvičení, kde se navzájem podporovaly v tom, jak je úžasné takhle pomáhat druhým. Většina jich to dělala samozřejmě pro peníze, ale to bych pochopila. Spíš mě zařáželo, že se vesele bavily tím, že jsou prostě jen takové pece na miminko a vůbec si nepřipouštěly možnost nějaké vztahu, to opravdu nedokážu zpracovat až do dnes.

Celý dokument byl hrozně zajímavý a zanechal v mě hluboké rozpory. Takže názor vyhraněný nemám. Jediné co vím, že bych nechtěla být náhradní matka ani využít její slubžy. Opravdu chápu něco takového jen v rámci rodiny, ale takto ne. Vím, že nejsem v té situaci, ale můj názor teď je, že bych raději využila adopci.

Suri

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama