Ne-odklad ZŠ v pohodě?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 10:25
ne-odklad ZŠ v pohodě?

Zdravím, prosím anonymně, nechci aby jeden člověk věděl co řeším než se rozhodnu.

Řeším teď velice zda dát předškolákovi odklad nástupu do ZŠ nebo ne. Důvody pro nebo proti nejsou nijak vážné, v PPP moc neporadili že je hraniční. Každý s kým se o nadcházejících zápisech snažím nenápadně bavit a tahat rozumy, vytahuje z rukávu příhody, jak zná někde někoho, kdo odklad řešil a nedal, dítě nastoupilo do školy a strašně se trápilo, jak toho rodiče litují dodnes a podobně.
Chápu, je to běžné lidské chování, tak jako u porodů a kojení každý zná někoho komu něco nešlo a trápil se s tím, komu se stalo něco strašného apod. Lidi se baví o senzacích. Nikdo nedrbe jak támhleta holka měla problém s kojením, ale nakonec jí to šlo, stejně tak si myslím že na jedno dítě kterému neodklad hrozně ublížil může být deset, které šly do školy v 6ti letech i když nebyly stoprocentně zralé, a zvládly to v pohodě, jen se o tom nemluví.

Takže moje otázka, která by mi moc pomohla: jsou tu lidé kteří sami zažili nebo znají někoho, kdo řešil odklad, nedal ho, dítě šlo normálně do ZŠ a bylo to v pohodě? Kdo by jste věděl i proč rodiče řešili odklad, tak by to pomohlo ještě víc. Díky za pomoc.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Reakce:

Jančakecalka
Generální žvanilka 21676 příspěvků 06.02.18 10:32

Dcera odklad chtěla, prostě jsme ho chtěli, měla zdravotní problémy, věděli jsme, že je díky nim o něco pozadu. Kamarádka mě přesvědčovala, že jsme udělali blbost, že ona klukovi rozhodně odklad nenechá napsat, že je sice pozadu s mluvením a některé věci dává pomaleji, ale to prý není důvod k tomu odkladu.No,rozhodla se sama. nekecala jsem jí do toho tak, jako ona mě. Mi odklad dali.Jak to dopadlo? Zatímco naše dcera byla ještě ve školce, on usedl do 1 třídy a do půl roku se ocitl zpět ve školce. Naší dceři ten odklad jedině prospěl, jsem za to ráda.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 10:33

Ano, dcera je na konci srpna, byla i v PPP. Teď v září šla do první třídy a je naprosto v pohodě, našeho rozhodnutí nedat odklad nelitujeme.

O odkladu jsme (spíš manžel) uvažovali - je drobná, není až moc společenská, je urážlivá, na stres reaguje kousáním nehtů, nemá ráda změny.

A po půl roce - je stále drobná, se spolužáky vychází, urážlivá je stejně, nekouše si nehty!! a změny zvládá dobře. Do školy se těší a moc jí baví, až mne překvapilo, jak je šikovná - krásně píše, jde jí i čtení.

Fima
Nadpozemská drbna 29141 příspěvků 14 inzerátů 06.02.18 10:35

Znám jednoho. Tam chtěli dát odklad a nedali. Ale asi to moc nepomůže, protože tatínek se netajil tím, že jen „chce synkovi prodloužit dětství a je narozen na konci srpna“ a pro odklad tam důvod nebyl. Chlapeček s námi chodil na edukačky, byl velmi šikovný a po návštěvě PPP nebyl pro ten odklad žádný důvod. Jiné dítko neznám.

Já sama to řešila loni. Syn byl hraniční, ale protože měl neukotvenou pravolevou orientaci a hodně nezralou sluchovou percepci, tak jsme ten odklad dali a určitě toho nelituji. Plus byl teda hodně nesoustředěný, emočně nevyzrálý (hodně se vztekal, stavěl si hlavu… apod.) Je pravda, že by stačil tak půlrok, teď už vidím, že mu školka až tak moc nedává. Ale ve spoustě věcí dozrál, orientace se ukotvila, sluchově taky vyzrál a hlavně se do školy už těší. Před tím rokem, půlrokem, nechtěl o škole ani slyšet. Teď je úplně někde jinde.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 10:38

Znám různé případy ale z důvodů srpnových dětí.
Syn narozen v srpnu, už když jsme s ním došli k dr těsně po narození, tak nějak došla řeč na školu (snad díky začátku šk. roku), tak dr říkala, že je srpnový, tak bude mít odklad.
Nakonec ho tedy měl, ale ze zdravotních důvodů, kdyby byl zápis o prázdninách, tak vím, že by ten rok už dal.

Syn zmíněné doktorky byl narozený prý taky v srpnu, ona ho dala a pak si prý vyčítala, že by bylo lepší, kdyby ještě ten rok zůstal ve školce (to dítě je již dospělé s VŠ).

Další dítě sousedů, narozené úplném konci srpna a šlo bez odkladu. První roky mělo problém se spolužáky, ale to byl problém spíše výchovy a vlastnostmi dítěte.

azalia
Kecalka 276 příspěvků 06.02.18 10:41
@Fima píše:Já sama to řešila loni. Syn byl hraniční, ale protože měl neukotvenou pravolevou orientaci a hodně nezralou sluchovou percepci, tak jsme ten odklad dali a určitě toho nelituji. Plus byl teda hodně nesoustředěný, emočně nevyzrálý (hodně se vztekal, stavěl si hlavu… apod.) Je pravda, že by stačil tak půlrok, teď už vidím, že mu školka až tak moc nedává. Ale ve spoustě věcí dozrál, orientace se ukotvila, sluchově taky vyzrál a hlavně se do školy už těší. Před tím rokem, půlrokem, nechtěl o škole ani slyšet. Teď je úplně někde jinde.

My to máme doma jak přes kopírák s dcerou (narozená na konci srpna). Však učitelka v prosinci říkala, že kdyby byla škola od ledna, tak by mohla klidně jít :lol: Ale odkladu určitě nelitujeme - přesně jak píše @Fima - dcera vyzrála a teď už se aspoň před ní dá o škole mluvit.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 10:44

My jsme ten příklad. MŠ chtěla odklad, PPP chtěla odklad, jen lékař nás podpořil, aby šla dcera do školy v 6 letech (narozená v červenci). Důvod k odkladu byl, že je nespolečenská a těžko se začlení do kolektivu a nebude ochotná spolupracovat. Je ve čtvrté třídě, má samé jedničky od prvního ročníku. Sice byla ze začátku opravdu vyplašená, kamarádku si našla až vloni, ale do školy chtěla, těšila se a zvládá to výborně. Důvod k odkladu je její povahový rys a těžko by se za rok ve školce změnil.

purka
Stálice 92 příspěvků 121 inzerátů 06.02.18 10:46

Dle mého názoru záleží koho dostanou v první třídě za učitelku, aby si dokázala poradit s různou zralostí a povahami dětí. Syn to štěstí měl - je narozen 15 srpna. Zvídavý, chytrý, jen dost stydlivý. Já odklad nechtěla, i když mi ho paní učitelka z MD doporučovala, právě kvůli té stydlivosti.
Nechápu argument, že dětem vezmete dětství. Když vidím učebnice pro první třídu - je to něco naprosto jiného, než jsme měli my. Učitelka hodiny navíc prokládá hrami. V 11.40 mají konec -pak oběd a družina-kde si opět hrají. Jezdí jak s družinou, tak se školou na výlety a různé akce-to ve školce vůbec nezažil.
Syn je naopak rád, že nemusí být ve školce, kde mají po obědě" klid na lůžku"

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 10:54

Tak já v PPP pracuji a řešíme to letos taky, dcera narozená na úplném konci července. A budeme dávat odklad. Jak jsem si nebyla jistá, tak teď už to stoprocentně vím, že je to to nejlepší, co můžu udělat. Je drobnější a potřebujeme dohnat sebevědomí a sebejistotu. :)Ještě jí nejde Ř a sport nic moc. :) Bohužel bych mohla jmenovat desítky dětí, které přijdou do poradny s potíži na prvním stupni a jsou to právě letní děti, které neměly odklad…měly třeba něco bylo nevyzrálého a s těmi dětmi se to pak docela dlouho táhne…samozřejmě je i spousta těch, co jsou v pohodě, dle mého je to prostě individuální a dala bych hodně na rodiče a učitele v mš, ti znají dítě nejlépe. ;)

Kelsey
Hvězda diskuse 43819 příspěvků 06.02.18 11:01

Meli jsme minuly tyden prednasku pani, ktera dela v PPP. Rekla radeji zbytecny odklad nez, aby doslo na vraceni do skolky nebo behem roku resit PPP.
Denne vidim ve skole deti, ktere uc. u zapisu rekly, ze jasne odkladove dite. Rodice neposlechli. Dite se zbytecne trapi.
Mam dve deti podzimni, takze obe nastup v 7r. A nejmladsi je dubnovy. Budeme resit pristi rok, ze mu chci dat odklad. Je extremne hravy, roztekany, neposedny. Nevydrzi se ani 20 min. soustredit a vse ma na salamu. Rok je dlouha doba, tak se muze zmenit, ale silne pochybuji. Nic mu neutece, kdyz bude mit odklad.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 11:05

Minulý rok jsme řešili to samé.. Dceři doporučen odklad od učitelky z MŠ (druhá učitelka důvod pro odklad neviděla) i z PPP. Údajně: málo kolektivní, emočně nezralá, pomalejší, nesoustředěná.. V PPP, kde jsem s dcerou byla, jsem byla hodně zklamaná, raději napíšou horší posudek a doporučí odklad (asi aby se pojistili, kdyby náhodou nějaké problémy měli do budoucna nastat), i když dceru na jednu stranu chválili, jak je šikovná!! Dle mého názoru, žádní odborníci, kteří by hodnotili co je pro dítě opravdu nejlepší a jak je na školu připravené(alespoň zde u nás).. Po návštěvě PPP jsem měla pocit, že ani já bych nebyla na nástup do první třídy zralá:-D.. Ještě, že je rozhodnutí na rodičích.. Takže po prvním pololetí ve škole, dcera úplně v pohodě, spokojená, kolektivní, vůbec nezaostává..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.18 11:08
@Anonymní píše:
Minulý rok jsme řešili to samé.. Dceři doporučen odklad od učitelky z MŠ (druhá učitelka důvod pro odklad neviděla) i z PPP. Údajně: málo kolektivní, emočně nezralá, pomalejší, nesoustředěná.. V PPP, kde jsem s dcerou byla, jsem byla hodně zklamaná, raději napíšou horší posudek a doporučí odklad (asi aby se pojistili, kdyby náhodou nějaké problémy měli do budoucna nastat), i když dceru na jednu stranu chválili, jak je šikovná!! Dle mého názoru, žádní odborníci, kteří by hodnotili co je pro dítě opravdu nejlepší a jak je na školu připravené(alespoň zde u nás).. Po návštěvě PPP jsem měla pocit, že ani já bych nebyla na nástup do první třídy zralá:-D.. Ještě, že je rozhodnutí na rodičích.. Takže po prvním pololetí ve škole, dcera úplně v pohodě, spokojená, kolektivní, vůbec nezaostává..

My, když jsme přišli s dcerou do PPP, tak první dotaz byl, zda chceme odklad, nebo ne a podle toho by byl výsledek. Anonym 1

purka
Stálice 92 příspěvků 121 inzerátů 06.02.18 11:10
@Anonymní píše:

Naprostý souhlas

krtek93
Neúnavná pisatelka 17122 příspěvků 06.02.18 11:11

Nám se ho snažili vemluvit příbuzní - že je holka drobná (což je - při nástupu do školy asi 112 cm a 19 kilo), hodně dětská a hravá, nesoustředěná, že by jí ještě rok ve školce určitě prospěl… Ptala se dětská a logopedka, jestli ho nezvažujeme, když jsme řekli, že spíš ne, souhlasili, ale kdybysme ho dát chtěli, asi by se důvod našel (minimálně ty fyzický parametry). U zápisu v pohodě, o odkladu nepadlo ani slovo. My měli trochu starost, jak zvládne to soustředění - ona je chytrá, ale zbrklouš, neposedí. Do školy šla a zvládá v pohodě, jen sem tam donese poznámku, že kecá v hodině :) případně třeba při diktátu má problém opravdu pozorně poslouchat. Ale jsem moc ráda, že jsme nepodlehli a o odkladu ani neuvažovali, ve školce by se už nudila, nijak by jí další rok tam neprospěl. A trochu roztěkaná a tvrdohlavá asi bude pořád, je to povahou, to by rok navíc ve školce nevyřešil.

Fima
Nadpozemská drbna 29141 příspěvků 14 inzerátů 06.02.18 11:14
@Anonymní píše:
My, když jsme přišli s dcerou do PPP, tak první dotaz byl, zda chceme odklad, nebo ne a podle toho by byl výsledek. Anonym 1

Já jsem zase naopak s návštěvu v PPP u nás velmi spokojená. Kdy je dítě narozené, nebo jak to chceme my, bylo naprosto bezpředmětné. Naše psycholožka byla opravdu moc fajn, měla jsem z ní velmi příjemný pocit.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Jde to!

Naučte se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy. Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Dara drtí Alagič i Rytmuse: Takto odpovídá na jejich zamilované fotky!

Koncem března Dara Rolins (45) a Patrik Rytmus Vrbovský (41) informovali o... číst dále >

„Jouda“ Youd chtěl zabít ženu a dítě: V letadle, kterým vletěl do domu, uhořel sám!

Některé věci vám prostě hlava nebere. Člověk ještě pochopí, že se někdo po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama