Nemluvící dvouleťák do školky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
nikinnna
Kecalka 251 příspěvků 18.08.19 22:35
Nemluvící dvouleťák do školky

Dobrý večer,
v březnu měl syn 2 roky a u klasického zápisu nebyl přijat do školky. S manželem nám to nijak zvlášť nevadilo, pracuji už od jeho roku a vždycky jsme se u syna vystřídali. Jenomže syn je jedináček, který miluje děti a tak jsme mu našli dětskou skupinku, na 2 dny v týdnu, kam nastoupil už v červenci.
Všechno funguje na jedničku, učitelky jsou super, maly to tam miluje, režim podobný jak v klasické školce, jenom je tam maximálně 12 dětí na, 2-3 učitelky a tak má syn i dost pozornosti. Syn se sám napapá, ve skupince chodí na nočník (stejně jako doma), na procházce chodí pěkně za provázek, pěkně tam i spinká…
Jenomže dva týdny zpátky mi volali ze státní školky, že pro syna mají místo a chtěli rozhodnutí hned a já na to kývla. No a teď nad tím ani nespím. Bojím se, že syn klasickou školku nezvládne. Syn vůbec nemluví, umí si o všechno říct jinak a nedostaneme z něj slovo. Taky se sam neobleče, neumí chodit na záchod, chodí jen na ten nočník. Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si říkám, že jsem udělala blbost, ale zase mi je líto o to místo přijít. Nechci, aby tam byl jako to nejmladší méně schopné dítě, kterému se jiné děti budou smát, že toho ještě neumí tolik. Navíc nevím, jak malého vezmou učitelky.
Napadlo mě, jestli by se třeba dalo domluvit, že by syn teď řádně nastoupil, šel třeba 2× a pak bych platila jen školkovné s tím, že by nastoupil třeba až lednu.
Vůbec nevím co teď a jestli má někdo podobnou zkušenost, byla bych ráda za reakci.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Karleon
Kelišová 5844 příspěvků 18.08.19 22:44

Dej na své pocity, pokud to tak necítíš, nech malého rok v té soukromé.

Trojlístek
Závislačka 3979 příspěvků 18.08.19 22:48

Bude to hodně záležet na učitelkách. Kdykoliv ho můžeš stáhnout. Jestli neřešíš peníze za soukromé zařízení a četnost pobytu, tak bych ho do klasické školky nedávala. Ani ne tak skrz tvé obavy, bude to jiné co do individuální péče, na kterou jsi teď zvyklá nejen ty, ale i malý. Naše dvouletá povídá hodně, i se sama nají a obleče, zato nočník jen tak, že ho musí mít rovnou u nosu. Venku si neříká vůbec. Je vzteklá, trucovitá a vzdorovitá. Od září jde do jeslí, do školky bych ji třeba skrz ty plenky dát nemohla.

Starší dcera nastupovala ve dvou letech a něco do školky, jenže pak na dyl onemocněla. Taky byla zvyklá na jinou péči a menší kolektiv, takže jsme platili školku skoro rok a nastoupila řádně až ve třech letech. Někdy se to prostě semele všelijak. Protože nástupem do školky počítej s nárůstem nemocnosti.

toma0105
Kecalka 402 příspěvků 18.08.19 22:49

Syn toho nezvládá teda docela dost, nemluví, neumí se obléct, no a ten nočník…V klasické školce na něj nebudou mít učitelky čas, možná, že jsi neměla spěchat tolik do práce a ten čas věnovat synkovi. Pořád je ještě malý, bude to pro něj šok, dělat si všecko sám-jíst, oblíkat se, chodit na wc, navíc, když se nedomluví. :think:

nikinnna
Kecalka 251 příspěvků 18.08.19 22:49

@Karleon to jsem silně zvažovala, ale všichni mi v okolí už řekli, ať ho tam dám, že se tam mezi těmi staršími dětmi, všechno rychle naučí.

Terez001
Ukecaná baba ;) 1051 příspěvků 18.08.19 22:49

Taky bych nechala v soukromé, kde má víc pozornosti a je, tam zvyklý. Do státní je ještě malý. O řeč tak nejde, chodí tam i nemluvíci. Ale abys nelitovala. Státní prostě až příští rok :kytka:

veria
Nadpozemská drbna 26246 příspěvků 18.08.19 22:53

Takové dítě bych do státní školky nedala. Nevím jak u vás, ale u nás je tam 28 deti na 2 učitelky, věkové smíšená třída,, takže klidne i 7 leti raubiri, kolikrát je tam jen jedna učitelka,, dvouleté dítě co se samo neobslouzi a nedomluvi tam bude docela chudák. Nechala bych ho ten rok v soukrome, jako tříletého ti ho pak snad zase vezmou.

nikinnna
Kecalka 251 příspěvků 18.08.19 22:54

@toma0105 nají se sám, krmit se rozhodně nenechá, to zvládá. Pije i pěkně z hrníčku. Na záchod by chodil rád, xkrát se na něj šplhal, rád se tam nechá vysadit, ale prostě na něj sám nevleze, proto nočník. Umí se i sám obout, vysléct a je samostatný až běda, ale prostě oblékání ještě nedává a mluvit nechce.
To, že jsem nastoupila brzo do práce, tady obhajovat nebudu. Tatínek je stejný rodič jako maminka a vždycky byl s jedním z nás. Naopak ho tatínek naučil taky spoustu věcí.

Trojlístek
Závislačka 3979 příspěvků 18.08.19 22:55

@nikinnna tak na základě argumentu okolí, bych tedy nedělala. Ty děti se toho jeden od druhého až tak ideálně neučí. Navíc dítě dva roky je opravdu takové dvouleté mimino. To se bude upínat hlavně na okolí jako takové a prostě k tomu mluvit jaksi potřebuje. A mentálně dítě tři roky nebo dva je obrovský rozdíl.

Westie777
Stálice 54 příspěvků 18.08.19 23:01

Nemam stejnou zkusenost. Ale nas syn chodil od dvou let do soukromych jeslicek - dve ucitelky na max. osm deti. Syn od prvniho dne nadseny, vzdycky se tam tesil a doma se nadsene snazil vyjadrit, co vsechno delali. Ze zacatku taky moc nemuvil, hodne se rozmluvil koncem jara. Ke konci cervna ale stravili se svymi ucitelkami par dni ne ve tride jeslicek, ale ve tride skolky - pry meli svuj vlastni program, ale uz to bylo jine prostredi, rano se deti predavaly na jinem miste. A vysledek byl, ze syn posledni tri rana proplakal pri predavani. Pro nas naprosty sok, ze takova drobna zmena muze tolik znamenat. Takze po moji zkusenosti bych prechod do statni skolky neudelala. Zvlast kdyz je syn ve stavajici skolce spokojeny. Ty podminky tam jsou tak strasne jine, ze to jsou vlastne nove zacatky.

nikinnna
Kecalka 251 příspěvků 18.08.19 23:03

@Trojlístek Je pravda, že v té soukromé má i svoji oblíbenou tetu. Hned první den při odchodu, jí dal pusinku. Syn to tam miluje. Ráno tam doslova utíká, se svojí oblíbenou tetou si mezi dveřmi hned plácne, zamává mi a bouchne mi dveřma před nosem. Bojím se, že přechodem z prostředí které si tak oblíbil, bych mu ublížila. Říkali mi tam, že je šikovný, že si umí říct o to co chce, hodně napodobuje starší děti, ale pořád je to hodnocení dvouletého dítěte, že…

Fiialka
Ukecaná baba ;) 2258 příspěvků 18.08.19 23:05

Nedala bych dítě mladší 3 let do státní školky ani náhodou. A v případě, že nemluví bych to začala pomalu řešit, neodkládala bych ho do školky, ale věnovala se mu doma

veria
Nadpozemská drbna 26246 příspěvků 18.08.19 23:08
@nikinnna píše:
@Trojlístek Je pravda, že v té soukromé má i svoji oblíbenou tetu. Hned první den při odchodu, jí dal pusinku. Syn to tam miluje. Ráno tam doslova utíká, se svojí oblíbenou tetou si mezi dveřmi hned plácne, zamává mi a bouchne mi dveřma před nosem. Bojím se, že přechodem z prostředí které si tak oblíbil, bych mu ublížila. Říkali mi tam, že je šikovný, že si umí říct o to co chce, hodně napodobuje starší děti, ale pořád je to hodnocení dvouletého dítěte, že…

Nedavej ho tam, opravdu. Pokud si můžete dovolit soukromou, nech ho v soukrome, nic mu neutece. Ve státní by na nej nikdo neměl čas, byla by to pro nej krutá zmena.

nikinnna
Kecalka 251 příspěvků 18.08.19 23:12
@Fiialka píše:
Nedala bych dítě mladší 3 let do státní školky ani náhodou. A v případě, že nemluví bych to začala pomalu řešit, neodkládala bych ho do školky, ale věnovala se mu doma

Tady je zase někdo chytrý :pocitac:. Ona ta hypotéka, jídlo a všechno kolem se zaplatí samo. To, že chodí od července 2 dny v týdnu do školky, si hrát s dětmi, určitě znamená, že se mu nevěnujeme a odkládáme ho. S manželem se mu věnujeme dost a rozhodně ho nikam neodkládáme.
A představ si, že to řešíme. Už na jaře jsme byli na naší žádost u dětské psycholožky, která nám řekla, že syn je úplně v pořádku, je chytrý, samostatný, jen prostě potřebuje víc času :roll:.

Trojlístek
Závislačka 3979 příspěvků 18.08.19 23:12

@nikinnna naše starší dcera dokonce přímo ze školky dostala doporučení, že může na základní školu nastoupit už v 5 letech. Zvládla i ty psychologické pohovory, která tahle škola dělá, ale pocitově mi tam neseděla tak brzy. A okolí do nás taky hučelo, že ano. Vůbec jsem se okolím nařídila jen mi rodiče nakonec víme co a jak. Dcera nakonec nastoupila v 6 letech, opět v klidu zvládla pohovory, ale stejně s ní byly potíže ve smyslu senzitivity. Navíc je malá, drobná. Vypadá v 8 letech na 6 let. Když měla těch 5 let, tak by ani batoh neutáhla. Skoro pořád toho prvního půl roku plakala. Naprosto v pohodě to bylo až od druhé třídy, teď půjde do třetí a je úplně v pohodě. Co do inteligence tu školu dává v pohodě, ale jakýsi individuální přístup jí hodně vyhovuje, měla skvělou paní učitelku i vychovatelku v družině. Takže to neuspěchej, ve školce taková individualita opravdu nehrozí. Navíc… Pokud jsou smíšené třídy, tak to je teprv cvrkot.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama