Nemocenská a nepodepsaná výpověď

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:15
Nemocenská a nepodepsaná výpověď

Dobry den, potřebovala bych radu. Pritel je cca měsíc na nemocenské, teď přišel jeho zaměstnavatel s tím, že by mu chtěl dat výpověď dohodou…chci se zeptat, proč chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr v době nemocenské a nepočká až přítel nedomarodí? co to pro nej znamená když podepíše teď nebo ne? Ma nárok na odstupné dohodou? Duvod neuvedl, jen ze by s nim ukončil pracovní poměr…dekuji za rady

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Aduš8
Kelišová 5525 příspěvků 18.07.19 14:19

Výpověď dohodou neexistuje, ať hlavně nic nepodepisuje. Existuje jen okamžitě ukončení pracovního poměru dohodou, ztrácí nárok na odstupné a popřípadě by pobíral i nižší dávky v případě, že by byl na UP. Ať mu přítel řekne, že má ukončit pracovní poměr dle smlouvy, s výpovědní lhůtou. Pak bude mít nárok na odstupné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:26

@Aduš8 mě jen nejde do hlavy proč je pro zaměstnavatele tak důležité aby to podepsal teď tu výpověď…proč nepotká až ukončí marodní? Dobre dekuju za radu

Freaky Duplex
Povídálka 50 příspěvků 18.07.19 14:27

V nemocenské nemůžeš dostat výpověď, jedině sám podat. Můžou oba podepsat dohodu o skončení pracovního poměru, ale já bych to nepodepisovala. Jestli ho chtějí vyhodit, tak musí počkat po nemocenské.

Freaky Duplex
Povídálka 50 příspěvků 18.07.19 14:30

A to je dlouhodobá nemocenská? No nejspíš, aby mu už nemusel platit (nemocenskou, zdravotní pojištění) a mohl přijmout někoho jiného, když tam přítel teď stejně není. Pokud mu za to neslíbí třeba půl roční odstupné, tak rozhodně nepodepisovat…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:30

@Freaky Duplex a muže mi prosím někdo vysvětlit jaké privilegia plynou z toho pro zaměstnavatele když pořad tlačí aby to podepsal hned? Myslim tu dohodu…o co by pak přítel přišel nebo naopak?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:32

@Freaky Duplex nemocenská je cca 1,5 měsíce kdy už vyplácí socialka ne?

Freaky Duplex
Povídálka 50 příspěvků 18.07.19 14:37

Jde o to, že pokud mu budou chtít dát výpověď, tak až když se vrátí do práce. Poté běží dvouměsíční výpovědní doba (takže má ještě zajištěný příjem a může třeba hledat jinde). Takhle už se nebude mít kam vracet nejspíš a oni přijmou někoho jiného. Prostě je to pro ně jednodušší, ale právě proto existuje v pracovní neschopnosti ochranná doba a výpověď dostat nemůžeš.

Freaky Duplex
Povídálka 50 příspěvků 18.07.19 14:43

Nehledě na to, že pokud má jít o „dohodu“ při které by jim on dělal laskavost, mohli mu sami říct své důvody, jestli existují nějaké jiné, než mu udělat sviňárnu. :lol:

hadraplanka
Zasloužilá kecalka 695 příspěvků 18.07.19 14:50
@Anonymní píše:
@Freaky Duplex a muže mi prosím někdo vysvětlit jaké privilegia plynou z toho pro zaměstnavatele když pořad tlačí aby to podepsal hned? Myslim tu dohodu…o co by pak přítel přišel nebo naopak?

Protože tím končí pracovní poměr dnem uvedeným v dohodě. To za prvé, takže za něj nemusí další měsíce, kdy bude na PN a ve výpovědní lhůtě, platit odvody. Za druhé, očividně mu vadí, že je na té PN, takže hledá funkční náhradu. A za třetí, pokud se pracovní poměr ukončí dohodou, není tam žádné odstupné jako v případě klasické výpovědi. Prostě se ho chce zbavit ideálně za nula peněz. Nic nepodepisovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:51

Takže ma trvat na tom, aby uvedli důvod a dostal odstupné?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:52

@hadraplanka dekuji za vysvětlení

hadraplanka
Zasloužilá kecalka 695 příspěvků 18.07.19 14:59
@Anonymní píše:
Takže ma trvat na tom, aby uvedli důvod a dostal odstupné?

Přesně tak. Žádné „dohodou“. Výše odstupného a délka výpovědní lhůty hezky černé na bílém.

eumedon
Extra třída :D 14618 příspěvků 18.07.19 17:39
@Aduš8 píše:
Výpověď dohodou neexistuje
To je pravda.
@Aduš8 píše:
Existuje jen okamžitě ukončení pracovního poměru dohodou

To je blbost.

Příspěvek upraven 18.07.19 v 20:39

eumedon
Extra třída :D 14618 příspěvků 18.07.19 17:52
@Anonymní píše:
Dobry den, potřebovala bych radu. Pritel je cca měsíc na nemocenské, teď přišel jeho zaměstnavatel s tím, že by mu chtěl dat výpověď dohodou…chci se zeptat, proč chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr v době nemocenské a nepočká až přítel nedomarodí? co to pro nej znamená když podepíše teď nebo ne? Ma nárok na odstupné dohodou? Duvod neuvedl, jen ze by s nim ukončil pracovní poměr…dekuji za rady

Výpověď dohodou neexistuje, je to nesmysl, ale zaměstnavatelé někdy používají takové finty, že dají podepsat papír nadepsaný „Výpověď dohodou“, jehož obsahem je klasická dohoda o ukončení pracovního poměru. A když to zaměstnanec podepíše dole, kde jsou podpisy na důkaz souhlasu, tak podepsal klasickou dohodu, protože soukromoprávní dokumenty se hodnotí podle obsahu, ne podle nadpisu.

Co to pro něj znamená? No - asi se ho chce zaměstnavatel zbavit a platnou výpověď z důvodu nadbytečnosti mu během pracovní neschopnosti dát nemůže, proto přichází s návrhem dohody. Když nepodepíše dohodu, tak nejspíš dostane výpověď z důvodu nadbytečnosti po návratu z pracovní neschopnosti.

Pokud se týče odstupného, tak v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele i dohody obou záleží na důvodech. to znamená, že není pravda, že dohoda znamená žádné odstupné. Dohoda bez uvedení důvodu a bez dohodnutého odstupného (protože dohodnout se lze na čemkoliv, co neodporuje zákonu) znamená žádné odstupné. Ale dohoda o ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti implikuje stejné odstupné, jako výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama