Nepořádný kocour

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Chaiss
Nováček 8 příspěvků 14.10.14 12:51
Nepořádný kocour

Zdravím, ráda bych se zeptala zdejších kočkomilek, jak se vypořádat s nepořádným kocourem. Tomu mému jsou už 4 roky a celou dobu s ním nebyl problém, dokud jsem se nepřestěhovala do nového, většího bytu, kde začal dělat pěkný bordel. Když odcházím do práce, musím do kuchyně zavírat, aby se tam nedostal, jelikož posledně jsem po příchodu domů našla vyházené kořenky z poliček, převrženou kytku a rozcupované pytlíky s moukou (ano, můj kocour opravdu umí otevírat skříňky a šuplíky :roll: ). Misky má nyní dané na chodbě, aby do kuchyně mohlo být zavřeno, ale pokaždé, když přijdu domů, jsou granule komplet po celé chodbě. Takže k věcem, se kterými si teď nevím rady: 1) Jakmile je kocour doma sám, shazuje vše z poliček, kytky, trousí po bytě granule a svádí boje se vším, co je v sáčku, nebo jakémkoli balení, které lze prokousnout. 2) I když kocoura každý den pravidelně kartáčuji, pořád mi všude poletují kila světlých chlupů. Včera jsem vyluxovala a půl hodiny poté jsem už znovu obírala chuchvalce z ponožek. Napadlo mě, zda by mohl pomoct robotický vysavač? 3) Stelivo je absolutně všude. Dostane se dokonce i pod postel, což nechápu. Přitom jsem několikrát kocoura sledovala a vypadá to, že na packách ho nevynáší. Záchůdek má v koupelně, kde s všudypřítomnými kousky zápasím nejvíce, ale stelivo se objevuje po celém bytě. Nejprve jsem kupovala písek, ale potom jsem přešla na silikonové krystalky - přišly mi hygieničtější a tak rychle se nespotřebují. Záchod čistím 1× denně + ho v průběhu dne vybírám, ale např. moje mamina tvrdí, že v bytě kocoura cítí. Já už nevím, necítím nic. Většina návštěv tvrdí, že také nic necítí, ale říkám si, jestli do koupelny neumístit něco, co zabírá na odéry z kočičího záchodu. Mám sice parfemované stelivo, ale přijde mi, že už vůni moc nevnímám. Tak a poslední věc: 4) V novém bytě začal kocour pravidelně každou noc mňoukat. Když jsem doma sama, spí se mnou v posteli a pak je tiše, ale zase využívá mé nepozornosti a opět shazuje věci z polic, takže většinou ložnici zavřu, jinak bych se nevyspala (a nejsem ochotná obětovat tolik křehkých věcí na poličkách). Může tak sice běhat po obýváku, chodbě, lodžii i koupelně, ale stejně prosedí celou noc za dveřmi, mňouká a škrabe. Je mi líto mu takhle zavírat, ale když tohle dělá, tak se v noci vůbec nevyspím a hlavně vše v místnosti devastuje. Všímám si ho pořád stejně jako kdykoli předtím. Jediné, co se změnilo, je fakt, že teď žijeme ve větším bytě, což jsem doufala, že by mu naopak mělo být k radosti, ale evidentně není. :roll: Byla jsem s ním na kontrole u veterináře, žádné zdr. problémy nemá. Chová se jinak normálně. Nemáte zkušenosti s něčím podobným?

Reakce:
Annie87
Kecalka 267 příspěvků 14.10.14 12:55

@Chaiss Tohle se většinou stává, když se kočkám nelíbí nové prostředí. I když je byt větší, prostě si tam nezvyknul. :nevim:

Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 14.10.14 13:00

Stelivo a chlupy máme taky všude, neřeším, lux ani neuklízím. Chlupy je potřeba vysát opravdu odevšad a pokud máš regulaci příkonu sání na luxu, tak nevysávat na plno, na hladkém povrchu při silném sání půlka chlupů odlétne pryč. Zvednout židle, stoly, vysát ze skulin, z rohů. S koberci zkušenost nemám, tam by to asi naopak chtělo hodně silný vysavač, což teda robotický podle mě není.

Shazování věcí může být ze stresu, obzvlášť když to dělá až po přestěhování, kočky jsou zvířata velmi vázané na místo bydliště a můžou se špatně adaptovat na nové prostředí.
Taky s tím mám trochu problém, kocoura na noc zavírám, protože by tu lítal a ječel a budil nás, původně měl pelíšek v kumbálu s botama, ale dělal tam z toho pravidelně kůlničku na dříví, takže jsem ho přesunula na nepoužívaný záchod, kde opravdu nic není, všechno jsem odklidila a i tak mě tam dneska čeká úklid, protože rozsypal stelivo, vylil vodu a tuhle směsku rozťapal všude, namočil si do toho pelíšek :zed:

BAZÁREK ANGIE
Závislačka 4918 příspěvků 14.10.14 13:02

Nudí se…ten náš přes noc, když se mu nikdo nevěnoval a nemohl být s námi v ložnici, tak se naučil otvírat botník. Pěkně si chytl dvířka za obě úchytky a pak je s radostí pustil - což samozřejmě v noci dělá šílený randál :mrgreen:. A také jsme museli obrátit kliky na dveřích, jelikož se je naučil otvírat.

zuzouš
Extra třída :D 10365 příspěvků 14.10.14 13:05

Jestli dřív takhle nelínal, nemůže mít nějakou hormonální nerovnováhu? Což může ovlivňovat i to chování. Bral mu vet krev? Jinak bych mu nechala na noc jen koupelnu a předsíň a pokud granule vyhazuje, aniž by je žral, evidentně je na noc nepotřebuje.

Chaiss
Nováček 8 příspěvků 14.10.14 13:14
@zuzouš píše:
Jestli dřív takhle nelínal, nemůže mít nějakou hormonální nerovnováhu? Což může ovlivňovat i to chování. Bral mu vet krev? Jinak bych mu nechala na noc jen koupelnu a předsíň a pokud granule vyhazuje, aniž by je žral, evidentně je na noc nepotřebuje.

Líná asi pořád stejně, jen v předešlém bytě byly hodně koberce, takže mi to asi tolik nepřišlo. Tady jsou všude podlahy a tak se tu čas od času převalí chuchvalec jak na divokém západě. :D Vet mu bral i krev, ptal se, jak je to dlouho, co je kastrovaný, ale prý mu nic není a údajně to dělá z trucu.

Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 14.10.14 13:15

Jo a měla jsem kocoura, který začal šíleně pelichat ze stresu (měli jsme tehdy dlouhodobě návštěvu a byla poněkud hlučná :zed: ), kocour vypadal jak oškubaný kuře, vypadala mu snad všechna podsada, na dotek mu srst píchala. Nemůže se třeba bát štěkotu od sousedů nebo nedělají tam sousedi s něčím randál?

Četla jsem, že i na kočky se dají použít Bachovy esence, které jsou právě proti negativním emocím.
A kdysi jsem četla o kočičí psycholožce, přišla domů, okoukla, řekla, že mají dát kočce záchod jinam, protože se cítí ohrožená a byl klid.

Tynkycat
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 13:19

@Chaiss Kočka je prostě vázaná na místo, nezbývá než dát mu čas, aby si na novém místě zvyknul. Mám dva a když jsme se přestěhovali taky to nebylo jednoduché, ale asi jim to usnadnilo i to že jsou dva. Jestli jsi mu v novém prostředí ještě vyměnila stelivo na které je zvyklý je to pro něj zápřah ještě větší. Dej mu čas, mazli ho, hrej si s ním, zkuste si vytvořit nějaký rituál. Kočky jsou na rituály ujeté a jedou podle zajetého režimu. Vyhraň si každý den chvilku na hraní a mazlení a ta prostě bude, přes to nejede vlak. Každé ráno třeba společná hygiena - pustit vodu ve vaně jestli má rád, aby se umyl a napil atd. Prostě mu to zkus nějak zjednodušit. Taky na zklidnění kozlík lékařský. Dávám ho občas i našim. Mám kapky a kápnu třeba na tyčinku do uší protože tu milujou, hrozně jim to voní a tak se s ní mazlí a hrajou si s ní a my třeba máme ráno bez buzení :-)

habet
Kecalka 451 příspěvků 14.10.14 13:20

Existuji jakysi feromony do zasuvky, vypada to jako proti komarum a melo by to cicouny uklidnovat nebo tak neco. My jsme to kdysi poridili pro kocku, pac se nemohla smirit s tim, ze jsme oba v praci. Ale jestli to nejak super zabralo nebo si zvykla, netusim. Kazdopadne s lumparnama prestala.

PS. co jsem koukala ted na netu, tak je to docela drahy, ale jsou i levnejsi obojky nebo spreje.

ivašot.
Kelišová 7358 příspěvků 14.10.14 13:28

@habet Na ty elektrický odpařovače jsem tuhle taky koukala, možná by to stálo u zakladatelky za vyzkoušení.

Chaiss
Nováček 8 příspěvků 14.10.14 16:38

Děkuji moc za reakce. Na ty odpařovače se určitě podívám. :)

Chaiss
Nováček 8 příspěvků 14.10.14 16:43

Tak kozlík jsem nezkoušela a je fakt, že ten můj tyčinky do uší taky zbožňuje. Tak to určitě zkusím. Jinak nějaký ten rituál si budeme muset zajet. Jsem teď v práci jen na 6 hodin, takže můžu vymýšlet i nějaké časově náročnější aktivity pro zdolání té malé šelmy. :) Pravdou je, že „staré“ stelivo jsem ještě ve starém bytě vyhodila a hned první den v novém bytě měl i nové čisté, takže to jsem mu nejspíš moc nepomohla. Děkuji za rady.

Chaiss
Nováček 8 příspěvků 14.10.14 16:48
@Bibi239 píše:
Jo a měla jsem kocoura, který začal šíleně pelichat ze stresu (měli jsme tehdy dlouhodobě návštěvu a byla poněkud hlučná :zed: ), kocour vypadal jak oškubaný kuře, vypadala mu snad všechna podsada, na dotek mu srst píchala. Nemůže se třeba bát štěkotu od sousedů nebo nedělají tam sousedi s něčím randál?Četla jsem, že i na kočky se dají použít Bachovy esence, které jsou právě proti negativním emocím.
A kdysi jsem četla o kočičí psycholožce, přišla domů, okoukla, řekla, že mají dát kočce záchod jinam, protože se cítí ohrožená a byl klid.

Ohledně těch sousedů, popravdě, nevím, protože když jsem doma, tak nic neslyším. Občas mám spíš pocit, že jsem v nestřeženém okamžiku ohluchla. :D Je to cihlový dům a koncový byt, takže nic neslyším, ale přece jen nevím, jak to tam vypadá těch několik hodin, co nejsem doma. Snad nemám kocoura s agrofóbií, když je teď ve větším bytě. :D Netuším, co by ho tam, kromě stěhování jako takového, mohlo stresovat, protože je v bytě jen se mnou, občas s přítelem, na kterého je zvyklý a doteď mohl chodit úplně po celém bytě. Na rozdíl od starého bytu mu tady přibyla lodžie, tak jsem si říkala, že mu snad nic chybět nebude. Příští týden budu mít několik dnů volna, tak zkusím, jestli nevypozoruji něco divného. Díky. :)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Konečně za dámu! Simona Babčáková uchvátila Lvy svou ženskostí

Herečka Simona Babčáková (46) vždycky bývala taková neslaná nemastná. Asi i... číst dále >

Zemřel Dan Nekonečný (†52): Co zabilo milovníka slunce, třpytek a žhavých rytmů?!

Proslul jako zpěvák, tanečník, velký šoumen, a hlavně fanatik do ohně,... číst dále >