Nesestouplá varlátka - operace

Anonymni
15.5.07 11:32

Mám dotaz na maminky, které mají chlapečky s nesestouplými varlátky. Synovi jsou 2 roky a 5 měsíců, narodil se už ve 35. týdnu, má nesestouplá obě varlátka. Tedy, přesněji řečeno, cestují mu. Např. ve vaně při koupání tam občas má obě, někdy jen jedno…
Ještě v lednu to vypadalo, že se vše časem samo upraví a operace nebude potřeba. Teď už je operace víceméně nezbytná, nelepší se to. Ještě nás čeká ultrazvuk a pak se rozhodne. Bohužel v nemocnici na urologické ambulanci je vždy jiný lékař, takže názory na nutnost a průběh operace a na délku rekonvalescence se liší.

Proto prosím maminky, které tuto zkušenost mají, o jakékoliv postřehy. Jak dlouho operace trvala, zda se podařila, jak to syn snášel, jak dlouho se vzpamatovával z narkózy, jak dlouho jste byli v nemocnici atd. My navíc ještě stále máme plenky, ale to prý nevadí.

Operace nás čeká v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Zkušenosti zde máme velmi dobré, malému ve dvou měsících operovali oboustrannou tříselnou kýlu. Jenže většina lékařů je dost skoupá na slovo a dostat z nich více informací je často složité, řeknou jen to nejnutnější. Proto bych chtěla vědět víc od maminek, které to již mají za sebou.

Děkuji za odpovědi, přeji hezký den. :)

Bára

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1785
15.5.07 12:48
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
808
15.5.07 13:37

Ahoj Báro

tak u nás to „tak drasticky nedopadlo“.. Lukášovi také cestovalo jedno varlátko, ale byly jsme na kontrole v Praze u dr. Imramovské? (nemocnice Karlov?) na endokrinologii, ta mu naordinovala injekce Pregnylu, a po tom se to upravilo… U vás to bude asi o dost horší, když nabízejí operaci, ale určitě to bude v pohodě… Moc jsem tě ale neuklidnila, co? Jo, a injekce bral přesně na 3 rokách (v ten samý měsíc).. Takže zkuste třeba se na to poptat…

Takže držte se,

Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
15.5.07 17:01

nesestouplá varlátka - operace

Děkuji za odpovědi.

Dětská doktorka mě uklidňovala, že operace se provádí až když je dítě bez plenek a spíše v pozdějším věku. Zároveň mě ale upozornila, že záleží na přístupu každého lékaře - někteří operují co nejdříve, jiní
operaci odkládají a řeší věc jinak (tedy pokud to jde).

Dnes jsme byli na další kontrole a byl tam lékař, který nás ještě neviděl, sice Arab, ale mluvil perfektně česky a byl velice milý. Z minulé kontroly tam měl zápis od svého kolegy, který doporučoval počkat, protože varlátka malému unikají jen do podkožního tuku (nedokážu si to moc představit, ale tím, jak mu operovali kýlu, tak tam prý má jizvičky a to sešití brání unikání do větší hloubky). I přesto ale pan doktor řekl, že je potřeba to přichycení varlátek udělat co nejdříve a chtěl vědět termín. Já pracuju, takže jsme se předběžně dohodli na léto, kdy mám dovolenou. A pak mi to doma nějak začalo všechno docházet a začala jsem nad tím přemýšlet… Sama to posoudit neumím, takže mě napadlo, že než se vydáme na další kontrolu, zkusím zjistit, jak to funguje jinde. Vím, že každé dítě je jiné a že každý problém vyžaduje jiné řešení, ale chci mít trochu přehled.

O injekcích se zatím žádný lékař nezmínil. Poptám se na to, mám z další narkózy obavy. Třeba by to bylo řešení. Když si vzpomenu na pobyt v nemocnici před dvěmi lety, není mi právě nejlíp… Ta bezmoc, kdy malý bolestí pláče…

Pokud ještě některá máte podobné zkušenosti, prosím, napište.

Dík, Bára

• Nahlásit
  • Citovat
9119
15.5.07 17:56

Ahoj,

pořád mě překvapuje, že co doktor to jiný názor:-(. My byli na operaci v Praze na urol.klinice, pan doktor tady zastával názor že by se všechno mělo dořešit ještě před druhým rokem a nedoporučoval injekce Pregnylu, prý zbytečná hormonální zátež (btw. stejné injekce dostávala moje sestra před umělým oplodněním:-).
Jinak operace netrvala dlouho, měl nesestouplé ale jen jedno varlátko, přivezli ho asi za dvě hodiny, první dva dny jsme byli na pooperačním, další den na pokoji, to už chtěl i sám chodit, a další den už jsme jeli domů. Na poop. to byla hrůza, ale to asi jak píšeš sama už znáš, nemoct pochovat když brečí, nijak mu pomoct od bolesti atd.
Další nepřijemnost byla, že 14 dnů musel mít přes „pytlík“ přelepenou takovou izolepu, která kryla jizvičku a tampon, který mu po těch dvou týdnech odstřihli, tan vyrovnával protitah aby se varlátko přihojilo a nevrátilo zpátky. Problém byl v tom, že se ta náplast odlepovala a dostávalo se tam hovínko amuseli jsme jí několikrát měnit, což byo dost náročný - jednak ho přitom museli držet aspoň tří a hrozně u toho brečel, atd. pak si ještě několik týdnů vůbec nenechal na pindíka sáhnout, což byl opět problém, rptože mu při operaci stáhli i předkožku a museli jsme všechno umývat. To je asi všechno co mě napadá, jak to všechno probíhalo.
Držím vám palce, ať dobře dopadne:-)
ivča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
808
15.5.07 18:42

Ahojki

ještě jednou já - je pravda, že ta injekce je hormonová (těhotenský hormon), ale dr. mu naordinova 3 - takže snad taková zátěž to nebyla.
A je také důležité, jestli varlátka jdou dolu samy - neboli nikde nic nevadí a pak by injekce byla lepší než operace. Jestli ale mají nějakou překážku, tak bych asi šla raději na operaci… Protože na druhou stranu jsem někde vyčetla, že když ty varlátka jsou dlouho v bříšku (prostě jinde), tak se více zařívají a vyšší teplota jim škodí a ničí budoucí schopnost plození… takže asi bych věřila dr…

Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.5.07 19:47

Ahoj všem, díky za odpověď.
Ifča mě tedy popisem operace docela vyděsila, ale je pravda, že operace kýly probíhala prakticky se stejným scénářem. Jen byl rozdíl v tom, že jizvičky byly na jiném místě - tedy lepší to bylo s hygienou a pak taky v tom, že byl malý miminko a nepamatuje si nic. Jen já když si vzpomenu, jak měl kanylu zavedenou na hlavičce, tak je mi nic moc…

A teď novinka - na UZ včera dr. zjistil, že varlátka mají normální tvar, velikost i polohu vzhledem k věku. Drží prý se u kořene penisu a nemají tendenci nikam utíkat do třísel apod. Ani při zatlačení sondou se nikam dál naschovávala. Řekl mi, že samozřejmě urolog to může vidět jinak, ale pokud by toto bylo jeho dítě, nenechal by ho v tomto věku operovat v žádném případě. A teď si vyberte??? Lékař, který nám dělal UZ je pán něco mezi 50-60 lety, něco už tedy asi za své praxe viděl. Překážku tedy varlátka žádnou nemají. Co je horší? Hormony nebo narkóza? Asi hormony. Ale zase by ho to nebolelo. Bojim se, že ho to načas poznamená - bolest, pobyt v nemocnici - sice se mnou, ale na pooperační bych asi moc nemohla a on není zvyklý být s cizími - nechce být sám ani s druhou babičkou, kterou vidí jen občas, pláče. Nedokážu si představit, jak ho udrží v klidu v posteli. Ani prášky na bolest ho přeci neutlumí úplně. Prostě pokud operace, radši bych ještě počkala.

No, uvidíme příští týden. Jdeme s nálezem z UZ na urologickou ambulanci. Budu se operaci bránit, ale mám strach, aby pak něco nebylo špatně a já si to zase nevyčítala. Manžel má ten samý názor - na jedné straně obavy z operace, na druhé obavy z problémů, které by mohly
nastat v pubertě - v dospělosti.

Ale díky za to, že jsem se mohla vypovídat, díky za rady a podporu. Pokud to nepůjde jinak, zvládneme to. Jsou na tom samozřejmě jiné děti s jinými nemocemi mnohem a mnohem hůř, vím to, ale stejně každý vždy špatně prožívá to svoje i když jde jen o banalitu.

Bára

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.7.07 19:27

cestující varlátka

Chtěla bych poprosit klukovi v 7letech doktorka zjistila ,že mu cestují varlátka do třísel a moc se nevracej.Pravděpodobně budem v Kolíně na dětské chirurgii na operaci .Nevíte jaké to tam je jestli jsou doktoři v pohodě a jak dlouho to trvá.Na kolik dní je v nemocnici.děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
2334
23.9.11 17:24

Ahojky…tak i já přidám svojí troškou do mlýna…

Malej dřív normálně sestoupený varlátka měl, ale pak mu začaly migrovat=cestovat…Na endokrinologii byla úžasná paní doktorka, taky jsme tam šli s tím, že buď budou cestovat a byl by zatím klid, nebo by se tam zasekly a na operaci by musel…ale naštěstí jsou jen migrující, i když tím pobytem v bříšku menší a doporučila nám Pregnyl… Nyní jsme po druhé injekci a varlata sestoupila dolů a zvětšila se, tak jak mají. Ještě nás čeká třetí, poslední, injekce a všechno bude v pořádku!!! Takže za mě je rozhodně lepší trocha hormonů (má docela nízkou dávku hormonů) než jít pod nůž :think: Jsem ráda, že to zabralo!! :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.13 23:01

operace v 7 měsících?

Chtěla bych se s vámi poradit. Syn má od narození nesestouplé jedno varlátko, zatím jsme nebyli na ultrazvuku, tak nevím kde se nachází. Dětský chirurg na Bulovce po první návštěvě doporučil co nejdříve operaci - rovnou nás objednal na UZ a poté máme hned naplánovat termín operace - bez ohledu na výsledky UZ… Synovi je necelých 6 měsíců a na operaci by měl prý jít do měsíce. Přijde mi to strašně brzy, všude se setkávám s tím, že se čeká do roka zda varlátko samo nesestoupne.
Máte, prosím, někdo zkušenost s operací v tak ranném věku, případně s nemocnicí na Bulovce? Předem děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5257
15.3.13 06:54

Ahoj,
nas mladej taky nema sestouply varlatko - mel ho nekde hluboko v trisle. Ted v dubnu s tim jde na druhou operaci, protoze tou prvni se to nepovedlo vytahnout uplne, jak bylo hluboko. Ted je mu 2,5 a na prvni operaci byl, kdyz mu bylo neco malo pres rok a pul.
Tim chci rict, ze teda i presto, ze ho mel hodne hluboko, tak to nikdo neresil v tak rannem veku, jako ma ten vas. Ani jsem o tom zatim nikde neslysela, ze by to nekdo musel resit uz v sesti mesicich. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
jitka lnenickova
20.11.13 23:35

Dobry den, chci se optat. Maly 2 a pul roku, maobe varlatka nesestoupla. Cestuji mu, ale ma je v pytliku. Myslite ze je u nas nutna operace nebo by to slo resit injekcemi?? Mam hrozny strach. Moc dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
160
24.1.14 13:37

@mona77 Ahoj, chtěla bych se tě zeptat jak vám ta druhá operace dopadla, nás druhhá čeká letos a malí má prý krátký závěs tak vymysleli že mu to každý půl rok budou postupně stahovat :zed: Měl ho taky hluboko a ted ho má pod horní jizvičkou. Ještě jsem tu nenašla maminu co by to absolvovali vše znova tak žádám o vaši zkušenost, díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2547
24.1.14 14:37

@zajdavem malý měl taky krátký provazec u jednoho varlátka. Pomohla mu jedna operace. Varle má trošinku výš, ale pomohlo mu to. Druhé mu ještě cestuje, tak jdeme na kontrolu, jestli mu ho budou přišívat. Bohužel mu to všechno dělali pozdě - v necelých pěti letech :,( Tu operavanou kuličku měl znatelně menší jak se nemohla správně vyvíjet, teď má skoro rok po operaci a už má správnou velikost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5257
24.1.14 16:47
@zajdavem píše:
@mona77 Ahoj, chtěla bych se tě zeptat jak vám ta druhá operace dopadla, nás druhhá čeká letos a malí má prý krátký závěs tak vymysleli že mu to každý půl rok budou postupně stahovat :zed: Měl ho taky hluboko a ted ho má pod horní jizvičkou. Ještě jsem tu nenašla maminu co by to absolvovali vše znova tak žádám o vaši zkušenost, díky

Při druhé operaci se také nepovedlo :(. O tom si ale myslím, že to byla chyba doktora - on za mnou těsně po operaci přišel, že to teda dalo víc práce než čekal, ale že to varle do šourku dostal a že už je to dobrý. No nebylo. To varle zas někam uteklo :pocitac:.
Nicméně jsem se pak dozvěděla o Mudr. Janečkovi - to je doktor, který dělá tyhle operace ambulatně v Ústí nad Orlicí. Neskutečně milej pan doktor. On kluka prohlídnul a neměl problém mi ho odoperovat (i přesto, že už ho předtím operoval 2× někdo jinej). Akorát mi už předem říkal, že po těch předchozích dvou operacích už je tkáň kolem toho varlete hodně zjizvená, tak že už to prostě asi nepůjde stáhnout úplně dolů do šourku. No a přesně tak to dopadlo - po třetí operaci varle stažený je, ale má ho v horní části šourku. To ale ničemu nevadí, jen to nemá symetrický, ale s tím se asi dá žít :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama