Neumí vyslovovat K

1038
3.4.20 21:27

Neumí vyslovovat K

Ahoj maminky, máte někdo zkušenost, že by dítě místo písmene K říkalo T? Můj čtyřletý syn byl objednaný poprvé na logopedii v březnu, ale kvůli koron. epidemii je logopedie do odvolání zrušená.. takže jsme u odborníka ještě nebyli, ale nechci ztrácet čas, tak jsem koukala na net, že to s ním zatím zkusím sama. Našla jsem tipy, že mu mám držet jazyk vzadu v puse a při tom že se podaří vyslovit K. Ano, když mu držím jazyk, tak se ozve K, ale jakmile mu jazyk pustím, tak to vyslovit nedokáže, pořád říká T. Jak ho to mám naučit bez držení jazyku?? Vysvětluju mu, že ten jazyk musí udržet vzadu, ale nevím jestli to nedokáže nebo nebo nechápe.. Máte někdo zkušenost? Díky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8836
3.4.20 21:35

@milwinka Jak dlouho cvicite? Jestli mu to jde s drzenim jazyka, tak v tom pokracujte a cvicte proste tak dlouho, az mu to pujde samo. Ono to neni sup sup, nekdy to trva par dni a nekdy par mesicu. Kamaradcin syn trenoval „k“ na logopedii skoro pul roku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24148
3.4.20 21:45

Zkuste trénovat vleže. Výslovnost K a G vyžaduje uzavření patrohltanového uzávěru, čemuž může pomoci gravitace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1038
3.4.20 21:48

@Hoa Mai Aha, díky, zatím to zkoušíme jen pár dní. Tak to mě uklidnilo, že je to takhle běžné cvičit s tím držením jazyka delší dobu dokud to prostě nezvládne bez držení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1038
3.4.20 21:52
@hanka.br. píše:
Zkuste trénovat vleže. Výslovnost K a G vyžaduje uzavření patrohltanového uzávěru, čemuž může pomoci gravitace.

Díky, G právě taky neumí, místo toho říká D. On toho neumí docela dost vyslovit, tak jsem ho právě hned po čtvrtých narozeninách objednala k logopedce a zrovna to vyšlo na tu karanténu…takže díky za každou radu, zkusíme trénovat vleže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8471
3.4.20 21:55

S oběma dcerami jsme kvůli T za K na logopedii začali chodit
začali jsme jazykovým cvičením

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8836
3.4.20 21:55

@milwinka No jezismarja, jasne. A az se to nauci, tak pak jeste muze klidne nejakou dobu trvat, nez si to zautomatizuje. Muj mladsi syn se treba ve 3,5 letech naucil č š ž za dva dny, ale dva mesice mu trvalo, nez je zacal pouzivat automaticky bez upozornovani. Trenujte pravidelne, casto, po chvilkach a netlac na pilu. Ono mu to naskoci, ale muze to klidne trvat par tydnu, je to normalni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8836
3.4.20 22:00
@bublinek píše:
S oběma dcerami jsme kvůli T za K na logopedii začali chodit
začali jsme jazykovým cvičením

Tohle muzu take doporucit, i ja jsem ta cviceni delala se synem, dost ho to bavilo, ze muze blbnout. Krome cviku s jazykem vim, ze jsme delali jeste spuleni pusy, foukani do balonku nebo treba do pampelisky, zivani, siroke usmevy, mraceni, krceni nosu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1038
3.4.20 22:05

@bublinek @Hoa Mai Díky moc za tipy na cviky! :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8471
3.4.20 22:18
@milwinka píše:
@bublinek @Hoa Mai Díky moc za tipy na cviky! :palec:

a ještě ve vaně naučit kloktat a plivat - neřekla bych, že je to fuška, ale naučit jí plivat bylo fuška :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25875
4.4.20 08:26

@milwinka Neumeli ho obe deti, ale resila jsem to uz ve trech letech. Nacvicovali jsme tak, ze dite si lehlo na zada, rodic mu dal prst do pusy a drzel jazyk dole a dite rikalo TO. Totez pak s pismenem g, jen dite rikalo DA.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1038
4.4.20 09:02
@Svistice píše:
@milwinka Neumeli ho obe deti, ale resila jsem to uz ve trech letech. Nacvicovali jsme tak, ze dite si lehlo na zada, rodic mu dal prst do pusy a drzel jazyk dole a dite rikalo TO. Totez pak s pismenem g, jen dite rikalo DA.

Taky jsem chtěla začít dřív… můj ve třech letech teprve začal konečně mluvit v jednoduchých větách… kontaktovala jsem logopedku už ve 2,5 letech a ta mi řekla že ho vezme až od 4 let… Takže proto to řeším až teď ve 4. Neumí K, G, J, Ď, Ť, Ň, Č, S, Z, R, Ř, špatně skloňuje, no čeká nás běh na dlouhou trať… vlastně ani nevím, čím začít, tak zkouším to K. Zkusíme to tedy vleže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat