Nezkušená matka se ptá :)

239
2.6.13 13:54

Nezkušená matka se ptá :)

Ahoj, jsem čerstvě 21 dní maminka a jakožto nezkušená bych se ráda zeptala těch zkušených na několik otázek, budu ráda za názory a rady. Děkuji.

1. kdy je nejvhodnější doba dávat na bříško? mám hodně blicího syna (naštěstí jinak ale krásně přibývá), který zvrací i třeba hodinu po kojení. Doteď jsem to zkoušela před kojením, ale jak byl hladový, tak při tom vyřvával. Dáváte ho na bříško nahého nebo oblečeného? Syn nemá rád manipulaci, převlékání a jelikož se má dávat na bříško několikrát denně, pořád ho svlékat a oblékat je docela náročný :)
  2. většinou po každém kojení spustí řev a někdy to trvá až dvě hodiny, jindy třeba půl hodiny. Nevím, jak ho uklidnit, málokdy hned po kojení usne. Je najedený, přebalený, třeba se i hezky vyprdí, nepřijde mi, že by na prdíky trpěl (je na ně ještě brzy?), snad to poznám :) jak takového řvouna uklidnit? když se konečně zadaří a usne, tak spí docela dobře a spal by třeba i více hodin v kuse, tak když vidím, jaký je andílek a musím ho třeba po 2h budit ke kojení a vím, že spustí po kojení zase řev, tak se mi do toho moc nechce :mrgreen: i v noci spí třeba i 4-4,5h v kuse pak se budí sám na kojení.
  3. jak dlouho být v zavinovačce? zatím ho mám celý den (pokud nepřebaluji nebo jinak nechovám, ale zjišťuju, že zatím se nejvíce uklidní právě v zavinovačce), většinou chování mimo jí nemá moc rád…
  4. už téměř od pobytu v porodnici chrochtá jako by měl ucpaný nos, nic mu z něj neteče, používali jsme sterimar a libenar, ale nepřijde mi, že by to bylo účinné, odsávali jsme také, jen jednou měl trošičku odsáto, jinak nic nevysajeme. může to být něco jiného než rýma?
  5. zajímal by mě váš denní režim s takto malým miminkem, nevím, co všechno s tak malým prckem dělat- spinká, pak nakojíte, přebalíte…co dále než vám zase mimčo usne…kdybych si ještě na něco vzpomněla, doplním, všem díky :palec:
  6. spaní - pediatrička říkala spát na boku a měnit strany, mně přijde, že při té poloze většinou má divně položenou tu hlavičku, že při poloze na záda se mu spí lépe, jak spí vaše malá miminka?
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1490
2.6.13 14:04

K bodu 3: Ja jsem malou mela v rychlozavinovacce asi dva mesice, pres den jsem ji v ni i prenasela, chovala i krmila, akorat kdyz lezela, tak ji mela rozvinutou. Pripadalo mi, ze v ni byla spokojenejsi a ja si byla taky jistejsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15080
2.6.13 14:05

Ahoj, zkusím pomoct se svými zkušenostmi. ale vyber si pak z toho to, co cítíš jako nejvhodnější pro sebe a své dítě. každé dítko je indiviuální a na každé funguje něco jiného.
ad 1. dávala jsem od porodnice vždy na chvilku před kojením nebo po odříhnutí po kojení. teda spíše tu starší, mladší byl taky hodně blicí, takže toho moc ne. na bříško jsem děti dávala oblečené

ad 2. pokud spí, tak ho nech spát a nebuď ho. pokud nejsou problémy s přibíráním nebo nemá dítě žloutenku, tak je podle mě zbytečné dítě budit na kojení (kor v noci). s uklidněním neporadím, mě děti po kojení nebrečely. nezkoušela jsi bílý šum? je to zvuk tekoucí vody nebo fénu či vysavače. napodobuje to zvuk krve, který dítě slyšelo v děloze, a dítě to hodně uklidňuje. doporučuji jako četbu Karpa: nejšťastnější miminko v okolí

ad 3. v zavinovačce jsem měla obě děti tak do 2-3 měsíců, pak se jim to přestalo líbit. ale jsou děti, kterým to vyhovuje i déle.

ad 4. Mladší mi taky chrochtal a rýmu neměl. jsou to snad nějaké neuzavřené přepážky v nose (pokud si dobře pamatuji) - odezní to samo

ad 5. režim neporadím, už si nepamatuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10614
2.6.13 14:06

Ahoj :)
1. já dávala na bříško vždy po koupání, pěkně jsem ji promasírovala a namazala zádička
2.na prdíky určitě není brzy, u nás se osvědčila poloha na tygříka, pokud ti pěkně přibírá, tak ho na kojení nebud
3. v zavinovačce ho klidně nech celý den, je maličký a miminka tak i líp spinkají
4. moje malá taky chrochtala, prý to miminka dělají, časem to přejde
5. režim jsem měla asi jen ten, že jsem v půl 7 koupala, nakojila a šla spát, jinak jak píšek kojení, říhání, přebalování
6. já dávala taky na bok, ale střídala jsem pravidelně strany, aby neměla sleželou hlavičku, bála jsem se aby se neudusila zvratky, ale občas jsem dala i na zádíčka- to doporučují víc, tročku jsem na jedné straně nadzvedla postýlku, aby nelůežela úplně rovně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20731
2.6.13 14:06

1. malá nechtěla na bříšku být, ječela jak protržená, tak jsem to tu a tam zkusila, žádná pravidelnost tam nebyla.. Postupně se to zlepšovalo
2. krká? některý děti se potřebují vykrkat pořádně. co dudlík? :mrgreen:
3. moje jí nesnášela, některý to milují - pevné zavinutí.. Klidně zavinuj do roka, ale mysli na to, že je dobrý občas rozbalit a nechat nohy na volno, ať se vykope a vyprdí.
4. je to normální, neodsávala bych zbytečně. mimina prostě chroptí.
5. spala, jedla, kakala, spala, jedla, kakala :mrgreen:
6. usínala u prsa, takže spinkala na tom boku na kterém zrovna pila.. měla jsem jí v posteli. jinak myslím na zádech, hlavička na stranu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4725
2.6.13 14:13

1. dávala bych na bříško před kojením když je blinkací, ale stačí 1× denně na chvilinku, netrápit ho, když se mu to nelíbí, za pár týdnů to půjde líp

2. přijde mi jestli nepolyká moc vzduchu a netlačí ho to v bříšku. v jaké poloze kojíš? Zkus ho mít více přizvedlého, aby byla hlavička výš. Možná se taky přepíjí, když píšeš že i hodinu po kojení blinká. Nevím jak dlouho kojíš, zkus tedy kojení o pár minutek zkrátit

3. nechej ho v ní, je maličký, má tam teploučko

4. hodně miminek,,chrochtá,, neřeš, popř. na to upozorni dr na prohlídce

5. zatím není moc činností co s novorozencem dělat. buď pije, spinká, dřímá. Hlaď ho, povídej si s ním, vem ho na procházku do kočáru, až se teda udělá hezky

6. Pokud se ti poloha nezdá nech klidně na zádech, nemusíš ho na bok dávat hodně, stačí maličko podepřít zavinovačku, až trošku povyroste bude to jednodušší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26100
2.6.13 14:14

S bříškem moc neporadím, spíš budu reagovat na tu dvojku… Mladší prcek byl fakt hodně uřvaný mimino, od prvního jsem to neznala a u druhýho to byl tak trošku šok (zvlášť když jsem k němu měla ještě ani ne dvouletýho prcka…)… Prdíky ho klidně trápit můžou, pokud už ti usne, na kojení bych zbytečně po dvou hodinách nebudila (nemůže zvracet i kvůli tomu, že jí zbytečně často a přecpává se? ), prostě bych ho nechala spát, jak dlouho bude chtít, aspoň si můžeš odpočnout :-) V zavinovačce bych ho měla, jak uznáš za vhodný, jen bych zkoušela dávat na to břicho, ale pokud mu zavinovačka nevadí, nechala bych ho v ní…

A spát jsem dávala oba kluky na boky, jak jsem si vzpomněla… :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
2.6.13 14:18

1. na brisko jsem davala po prebaleni pred jidlem. rval tam tak jako tak a pred jidlem se mu aspon hezky uvolnilo brisko, fakt mu to pomahalo.
2. rval prvni dva mesice, pak se trochu zklinil :mrgreen: pokud nespi v kuse vic jak ty 4-5 hodin, tak bych nebudila.
3. nezvinovala jsem pevne nikdy, ale jenom „balila“ do zavinovacky - v podstate behem celeho dne. ale to je u kazdeho ditka jine, co mu vyhovuje. nektere chci citi pevne „objeti“, nektere chce pohyb.
4. netusim
5. dennni rezim jsme prvni 2 mesice nemeli zadny - akorat ze jedl cca co 3 hodiny. nic moc jineho nez krmeni, prebalovani a uspavani nevymyslis ;) az zacal koukat vic kolem, tak jsme chodili po dome a on koukal kolem.
6. spal na zadech i na boku - stridave. ale vetsinou na zadech. pokud si odbrknul a byl v pohode, tak jsem ho na bok nestelovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lo
6239
2.6.13 14:26

Bod 1. dávám na bříško oblečeného, nahého jen ráno, když ho převlíkám z pyžama a večer, když jdeme koupat ( malému je 14 týdnů )
2. nikdy jsem malého nebudila..
3. můj malej neměl od začátku rád pevné zavinutí, spí pořád v zavinovačce, ale s rukama nad hlavou, nohy má volné..
4. nevím
5. režim přes den nemáme pořádně ani ted..tak zhruba vím, kdy chce jít spinkat..většinou 3-4 x denně po hodince.. ale když byl novorozeně, spal pořád skoro..
Už od malinka ale máme večerní režim, vykoupat, dát najíst, spát..chodí spát v 19:30 - 20:00
6. spal také na boku..ted už samozřejmě ani náhodou..ted spí na zádech, ruce nad hlavou :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1187
2.6.13 14:27

@Caleb82 taky jsme prvorodička, ale už máme tři měsíce, tak to začíná být už lepší, tak zkusím poradit, jak jsme to měli my :) 1)taky mi malý hodně blinkával, i hodinu po kojení, ale přibíral hezky, tak se to neřešilo. na bříšku se mu vůbec nelíbilo, tak jsem ho dávala jen po minutkách kdykoli během dne, když měl zrovna dobrou náladu, abych ho netrápila, fakt jen minutky, dýl nevydržel, plakal a ještě se u toho poblinkal. teď po třech měsících se to zlomilo a už vydrží dýl. a dávám ho oblečeného, jen po koupání je nahatý : tak to nehroť, dávej ho tak jak uznáš za vhodné, i jen po chvilkách, ať se mu to líbí 2)rozhodně bych ho na kojení nebudila, zvolášť když pěkně přibírá..my prdíky máme od začátku a díky bohu, že už to přechází..brzo na to určitě není…a je dobře najezený? nebrečí hned po kojení že má ještě hlad? :think: možná se chce třeba ještě chovat a být u tebe. mě tak malej vždycky začal plakat, když jsem ho položila.. 3)já jsem ho dávala tak měsíc, ale jestli mu to vyhovuje, tak ho tam mívej, je jim v tom dobře, když jsou zabalení 4)taky chrochtal, je to asi normální..ono to přejde, vydrž..nebo se na to zeptej přímo dr na kontrole 5)spinká, kaká, kojení..mě moc doma spát nechtěl, tak jsme hodně chodili ven s kočárkem..jinak na něho hodně mluv, nejvíc ho baví tvůj obličej a hlas:) 6)já jsem taky dávala na bok a měnila strany, ale spává i na zádech…kolikrát se z toho boku překulí na ty záda sám

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
2.6.13 14:29
@AstraG píše:

2. přijde mi jestli nepolyká moc vzduchu a netlačí ho to v bříšku. v jaké poloze kojíš? Zkus ho mít více přizvedlého, aby byla hlavička výš. Možná se taky přepíjí, když píšeš že i hodinu po kojení blinká. Nevím jak dlouho kojíš, zkus tedy kojení o pár minutek zkrátit

kojíme vleže, zkoušela jsem několikrát i vsedě, ale přišlo mi, že nám obě vyhovuje více vleže, je to právě důvod a mám zkusit něco jiného? s tím kojením, psala jsem, že ho třeba po dvou hodinách spánku budím, ale to je proto, že jsem myslela dodržovat režim co tři hodiny kojení (přes den, v noci se už většinou sám zhruba po těch 4,5 hodinách budí sám) a když mi po kojení třeba hodinu řve, tak ho pak zase budím po dvou hodinách (a je tam tedy ten tříhodinový odstup). Kojím vždy z jednoho prsa, malej strašně hltá, většinou kojím tak 20 minut ale s přestávkama - takže celkový čas kojení je menší, osvědčilo se mi ho dávat na rameno co pět minut odříhnout, protože pokud si neodříhne dříve, tak blindí ještě víc, ale odříhne si jen někdy, pozvrací se většinou častěji a pak už si neodříhne :,( Když bych zkrátila dobu kojení, tak pak hysterčí ještě více, otevírá pusinku a chce kojit, kojit, kojit…dělá mi to posledních pár dní, většinou jinak přes den za chvíli po kojení usnul, ale teď většinou to trvá, než se uklidní. S těma prdíkama nevím - přijde mi že se nekroutí, nevím, nepoznám to :mrgreen:, ale většinou během kojení už sám od sebe prdí, proto jsem si myslela, že ho to netrápí. Snad si to časem všechno zaběhneme…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
239
2.6.13 14:34

Ještě se zeptám na polohy při chování takto malého mimi? Přijde mi, že nic jiného než chování v zavinovačce moc nepomáhá, zkoušela jsem ho chovat v klubíčku bez zavinovačky a to pak hysterčí více, plus jsem zkoušela nějaké další relaxační polohy dle Kiedroňové (z té knížky jsem byla spíš nešťastná :mrgreen: ) a řval jako tur, tak buď to dělám blbě nebo mu fakt nejvíc vyhovuje ta zavinovačka (máme klasickou bílou šněrovací, kde jen ručičky má venku). Na ten bok ho budu ještě zkoušet dávat spát, ale jak jsem psala, přije mi, že mu ta hlavička nějak lítá a váhne se moc dopředu než tělo, než když leží na zádech - nevím, jak to popsat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12181
2.6.13 14:35

@Caleb82 hlavne se rid svym citem. ja take silela, jestli mam nebo nemam zavinovat, ze mi kluk nechce lezet na brisku, ze si porad ublinkava atd.. health visitor mi rekla „ridte se svym citem, pokud se miminku neco nelibi, da vam to najevo“ a bylo hotovo.. zavinovacky jsme nevedly, syn na brisku nechtel byt vubec (jen prvnich par tydnu mi usinal na mem brisku, ale asi po 3 tydnech ho to preslo a pak asi az do pul roku nechtel byt na brisku vubec… Prvni tydny mimi nechtelo krome ciste plinky, mlicka mazleni a spinkani nic, pak jsem ho obcas polozila na nejake deky na zemi a nad nej hrazdicku, se kterou si hral a take rad sledoval moje prstiky. Ja s nima pocitala, hybala, zavirala ruku v pest a opet otevirala a kluka to hrozne zajimalo.. casto i vice, nez jeho hracky. S rymou moc neporadim, az tak zle to u nas nebylo, jen jsem si vsimla, ze kdyz rymicku mel, tak po odsavani se to opravdu zhorsilo. Takze kdyz neni ucpanej nosik, nechavam to prirode a jen pravidelne utiram vytekajici rymicku vlhcenymi kapesnicky (aby se mu neodrel nosik). Spal mi zasadne na zadech s hlavickou vetsinou smerem k nam do pokoje.. takze jsem jen jednou za par dni vymenila strany, jak ho ukladat, protoze se mu jinak po case hlavicka prolezela.

Jednoduse, rid se citem, Ty nejlepe vis, jak na co Tve mimi reaguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
wra
1916
2.6.13 14:36

To chrochtani může být zvětšený " stridor" (doufám ze si dobre pamatuju ten nazev) :mrgreen: je to prepazka a samo se to spraví. Do zavinovacky jsem dávala sestinedeli ale to na miminku poznas jestli se mu tam libi. Jinak to spani přikláním se k bílému šumu nebo klasicky dělat ššš hlasitěji než mimi pláče to u nás pomáhá dodnes 8 měsíců

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
761
2.6.13 14:40

Nečtu všechny komentáře, ale pokud ti po kojení pláče, může být klidně přepitý :-) Podle mě to vcelku sedí, když ublinkává ;) v noci nebudit, proč proboha??? :-) moje dcera spala kolikrát i 8 hodin, pokud přibývá na váze, nebudila bych. Na bříško oblečného, není nutné svlékat :-)

A s tou zavinovačkou, či spaním na bočku se řiď intuicí, nemusíš se přece do puntíku řídit nějakou radou doktora ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat