Odstranění nosních mandlí - pro, nebo proti?

269
4.12.19 08:48

Odstranění nosnách mandlí pro nebo proti?

Syn má často v zimě zelené rými. Nyní to má snad co tři týdny. Dr. nám řekla, že má zvětšenou nosní mandly a nějak to brání pořádnému vyčištění, tak tam ten zelený hnus zůstává. Jsem z toho teda dost přešlá, jen si představím toho Adámka a Pardubickou nemocnici a je mi bytostně zle. Známá mi říkala, že zkouší homeopatika na zmenšení mandlí, ale zatím nezabírají. Jdu si sem pro informace a asi i pro uklidnění. děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1736
4.12.19 08:51

Ahoj, my jdeme v pondělí. Odkládala jsem to rok a půl a čekala jsem na zlepšení, bohužel nepřišlo. My jdeme kvůli tomu, že se dceři drží rýma v uších a špatně slyší. Taky mám z toho nervy ne že ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19971
4.12.19 09:11

Chápu, že máš strach, ale opravdu mu to prospěje. Ty děti pak celkově „rozkvetou“, jak se jim líp dýchá a mají i víc energie. Adámek měl komplikace po krčních mandlích, ty nosní nenesou takové riziko a doufám, že všude si ty děti lépe pohlídaji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1310
4.12.19 09:30

Taky se přidám. Dcera má taky pořád zelenou rýmu, pořád smrká. Má tedy lepší a horší období. Minulý rok jsem byla na ORL, nález na nosní mandli - ložisko a ze stěrů pozitivní stafylokok. Dostala Luivac ve schématu 28 dní prášek - 28 dní pauza - 28 dní prášek. Docela to pomohlo, přes léto byl relativně klid, ale teď zase začíná smrkat. 13.12. jdeme na kontrolu tak jsem zvědavá co nám mudr nabídne. Taky nevím jestli jí chci nechat mandli vyndat. Zvětšenou jí nemá…
Kamarádky syn byl na vyndání nosní mandle v květnu po nekonečném boji s virózama, neustálém píchání uší, kašli a zahlenění. Všechno hezky zvládnul…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
4.12.19 09:47

Syn má taky zvětšení nosní mandlí. Zahleneni snad pořád, rýma na denním pořádku. Dýchá pusou, chrápe. Ale my mu ji nejsou trhat nenecháme. Manželovi ji trhali, ona znovu narostla, tak ji trhali podruhé a ona zase narostla. Tak se na to vykašlali. A on ze všech těch rym a hlenu postupně vyrostl. Syn teď měl ATB, po kterých by se mandle prý taky mohla zklidnit, tak uvidíme, máme kontrolu na konci ledna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4155
4.12.19 09:57
@chaela píše:
Syn má taky zvětšení nosní mandlí. Zahleneni snad pořád, rýma na denním pořádku. Dýchá pusou, chrápe. Ale my mu ji nejsou trhat nenecháme. Manželovi ji trhali, ona znovu narostla, tak ji trhali podruhé a ona zase narostla. Tak se na to vykašlali. A on ze všech těch rym a hlenu postupně vyrostl. Syn teď měl ATB, po kterých by se mandle prý taky mohla zklidnit, tak uvidíme, máme kontrolu na konci ledna.

Tak nosní mandle zakrňuje cca po šestém roce prý. Starší měla hodnoty hraniční a po šestém roce se zlepšila.
Mladší jí vyndavali a dobrý. Ona neměla ani tak rýmy, ani záněty středního ucha a tak, ale šlo jít o do uší a špatně slyšela a následkem toho i špatně mluvila. Tam nebylo na co čekat. Opravdu to pomohlo, po půl roce od operace se výrazně zlepšila v logopedii.
Jinak dýchání pusou není ok a má to vliv i na postavení zubů - to se málo ví.
A argument, že někomu znovu narostla… Ano, to se bohužel stává. Ale je to častější, když se trhá v nižším věku.
Každopádně bych nenechala trhat bez důkladného vyšetření, a to včetně vyšetření sluchu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
4.12.19 10:00

@lecijasek sluch má syn v pořádku a je mu 5 let, i proto na ORL dr říkala, že trhání je už teď zbytečné, že mu to za chvíli začne „mizet“ samo. Špatný sluch má mladší syn, ale ne kvůli mandli. Taky ji má větší, ale prý v normě ještě. Tam bych to trhání i uvažovala, ale když to není kvůli mandli, tak taky ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22955
4.12.19 11:42

Zkuste nosní konvičku. Je fakt super. Já jsem proti vyndávání, i když je mi jasné, že je někdy nevyhnutelný. Ale myslím si, že se vyndávají častěji, než je nutné.
U dcery nás to zachránilo, navíc jí to krásně vytáhlo zadní rýmu. Sama ji používám.
Zkuste ji, stojí to za to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2265
4.12.19 12:20

Bracha byl letos na jare, kvuli opakujicim se rymam, chrapani i spatne vyslovoval, byl na operaci plasmou, za 4 hodiny sli domu, za dva dny nevedel, ze na nejakem zakroku byl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
369
7.12.19 20:59

Prosím vás, jak vypadá vyšetření nosní mandle u dětí? A jak probíhá vyšetření sluchu, jestli kvůli rýmě spatne slyší? Malá má rýmu snad už 2 měsíce v kuse, k tomu chrchla, krevní obraz má ok, rtg plic taky, výtěr z krku i z nosu taky negativní. Prý by ji v lednu udělali vyšetření te mandle, ale bojím se, že nebude moc spolupracovat, jsou ji cerstve 3 roky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76
7.12.19 21:47

@Kamca89 dítě otevře pusu, lékař dá do úst takovou dlouhou tyčku se světlem a koukne na mandli. To je vše.
Nás ji má hraniční, lékařka ORL ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, nám dala na měsíc kortikoidovy sprej, tak uvidíme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
369
7.12.19 21:58

@mababa232 a to strká přes krk nějak ještě nahoru do nosu? A je to bolestivé? Minule ji právě chtěli kouknout taky nějakým svetylkem do krku, ale začala se dávit a už neotevřela pusu :-/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1736
7.12.19 23:13

@Kamca89 u nás konrolovala dr. takovou kamerou do nosu. Byla to otázka asi 15 sekund a podle reakce dcery to nebolelo. A ten sluch…to je taková krabička a z ní vede tyčinka a to daji dítěti do ucha jako když si nandaváš sluchátko. A ono v něm různě píská. A na obrazovce se zobrazuje křivka jak ucho reaguje na zvuk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
369
8.12.19 06:29

@zuza92 aha, takže to taky neboli. No jsem na dceru v lednu zvědavá. Děkuju všem za reakce :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
269
10.12.19 11:00

Já pořád nevím, jediné problémy které má je rýma a dýchání pusou. Podle dr that, a le ten by trha snad vsem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat