Odvolání proti výživnému

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
20
23.11.21 04:24

Odvolání proti výživnému

Ahoj všem :)
zkoušela jsem projít diskuze na téma odvolání otce proti výživnému, ale 95% z nich se ve finále stáčí kolem jiných témat, a užitečných informací moc není…
Proto tato diskuze :)

Můžete se mnou/námi sdílet vlastní zkušenosti z hlediska průběhu a výsledku odvolání proti zvýšení výživného? Ideálně tedy s připojením několika základních informací (původní výše, navrhovaná a schválená prvoinstanční výše, příjmy rodičů, atd.)?

Za mne: S otcem probiha soud uz 2,5 roku - pozadala jsem o zvyseni z puvodnich 2500, kdy po 2 letech soudu odklepli zvyseni na 5000. Otec se odvolal, stani nas ceka 30.11.2021, tak moc nevím, co čekat (výsledek, na co se budou dotazovat, jestli to budou sami přezkoumávat, atd atd).
Otec pracuje mimo ČR, vydělává v přepočtu asi 45000. Ma dalsi vyzivovaci povinnosti, 8letou dceru (na kterou plati 2500) a nyni nove 2leteho chlapce, s jehoz maminkou zije. Pred dvema lety vydelaval v prepoctu asi 53000, ale nyni kvuli dalsimu potomkovi prestal delat vikendy, nocni a svatky.
Ja pracuji jako OSVC, vydelavam cca 60000, ale musim se fakt honit (misto 160h odpracuji za timto ucelem cirka 250h mesicne)… na syna jsem sama a jsem s nim 100% casu, vedle toho splacim hypoteku, platim sporeni, atd. Mesicne mame naklady cca 55000, takze bez toho honeni se to uplne nejde..
Hodne apeluji na to, ze se mu stanovilo 11% platu (spolecnemu synovi je 5 let), a soucasne je v jeho schopnostech i moznostech vydelavat vice (drivejsi vyplatni pasky)… Vysledek ale vubec nedokazi odhadnout, stejne tak prubeh odvolaciho soudu… budu rada za zkusenosti :) A samozrejme dodam info pote, co nase soudni stani probehne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
39613
23.11.21 06:16
@MMM1991 píše:
zkoušela jsem projít diskuze na téma odvolání otce proti výživnému, ale 95% z nich se ve finále stáčí kolem jiných témat, a užitečných informací moc není…

Můžete se mnou/námi sdílet vlastní zkušenosti z hlediska průběhu a výsledku odvolání proti zvýšení výživného? Ideálně tedy s připojením několika základních informací (původní výše, navrhovaná a schválená prvoinstanční výše, příjmy rodičů, atd.)?

Za mne: S otcem probiha soud uz 2,5 roku - pozadala jsem o zvyseni z puvodnich 2500, kdy po 2 letech soudu odklepli zvyseni na 5000. Otec se odvolal, stani nas ceka 30.11.2021, tak moc nevím, co čekat (výsledek, na co se budou dotazovat, jestli to budou sami přezkoumávat, atd atd).
Otec pracuje mimo ČR, vydělává v přepočtu asi 45000. Ma dalsi vyzivovaci povinnosti, 8letou dceru (na kterou plati 2500) a nyni nove 2leteho chlapce, s jehoz maminkou zije. Pred dvema lety vydelaval v prepoctu asi 53000, ale nyni kvuli dalsimu potomkovi prestal delat vikendy, nocni a svatky.
Ja pracuji jako OSVC, vydelavam cca 60000, ale musim se fakt honit (misto 160h odpracuji za timto ucelem cirka 250h mesicne)… na syna jsem sama a jsem s nim 100% casu, vedle toho splacim hypoteku, platim sporeni, atd. Mesicne mame naklady cca 55000, takze bez toho honeni se to uplne nejde..
Hodne apeluji na to, ze se mu stanovilo 11% platu (spolecnemu synovi je 5 let), a soucasne je v jeho schopnostech i moznostech vydelavat vice (drivejsi vyplatni pasky)… Vysledek ale vubec nedokazi odhadnout, stejne tak prubeh odvolaciho soudu… budu rada za zkusenosti :) A samozrejme dodam info pote, co nase soudni stani probehne :)

Vůči chlapci, který není jeho, povinnost nemá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10635
23.11.21 06:17
@jkra píše:

Ale vždy je jeho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34321
23.11.21 06:18
@jkra píše:

Ja z toho pochopila, ze proste dalsi dite, toho kluka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39613
23.11.21 06:27
@vokishka píše:
Ja z toho pochopila, ze proste dalsi dite, toho kluka.

Aha, já pochopila, že jen žije s jeho mámou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1484
23.11.21 07:22

Jako nechci to shazovat, ale docela mě zaujalo, jak zakladatelka prakticky v jedné větě sdělí, že je s dítětem 100% času, ale přitom že dělá 250 hodin měsíčně. Já když dělám 180 hodin tak už mám pocit, že se s dětmi skoro nevidím. vychází to na 60 hodin týdně. běžně 10 hodin, o víkendu pak třeba ještě 6 a 4… to není 100% času, ale musí tam být nějaká babička, dědeček, extra školka, paní na hlídání??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13546
23.11.21 07:26

@gabrriel asi to bylo myslene tak, ze otec nepecuje vubec a matka pracuje jeste po nocich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
23.11.21 08:47
@gabrriel píše:
Jako nechci to shazovat, ale docela mě zaujalo, jak zakladatelka prakticky v jedné větě sdělí, že je s dítětem 100% času, ale přitom že dělá 250 hodin měsíčně. Já když dělám 180 hodin tak už mám pocit, že se s dětmi skoro nevidím. vychází to na 60 hodin týdně. běžně 10 hodin, o víkendu pak třeba ještě 6 a 4… to není 100% času, ale musí tam být nějaká babička, dědeček, extra školka, paní na hlídání??

dobre, uvadim na spravnou miru - jedna se o zajistovani 100% pece, respektive, otec se na peci o nezletileho nepodili, vubec si jej nebere, nerealizuje kontakt (z duvodu vzdalenosti a jazyka)
Odpracovane hodiny jsou na ukor primarne meho casu a odpocinku - spim cirka 3-4h denne, vic si moc dovolit nemuzu, a zacinam pracovat kolem 2-3h rano, abych v noci a nad ranem dohnala co potrebuji a mohla vecery/vikendy byt vice s malym… pracuji z domu a primarne, coz v mnoha ohledech zjednodusuje vse, nemusim dojizdet a ztracet cas na cestach, netravim obedy mimo pracovni dobu a misto pauzy snim obed u pocitace, atd atd.
Babicku a dedu mame, ve stejnem meste, ale sami pracuji na smeny, takze hlidani musi casto zapadnout do smen a ja vlastne hlidani nepotrebuji - coz souvisi s tim, ze pracuji z domu… o tom ale ve finale prispevek neni… prispevek mel smerovat na sdileni zkusenosti, ne na rozebirani me situace.. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.21 09:11

Ahoj, já jsem žádala o zvýšení výživného minulý rok. Soud okresní přijal můj návrh v plném rozsahu. Otec se odvolal. Měli jsme stání u krajského soudu a ten potvrdil rozsudek okresního soudu. Výživné bylo upravované naposledy ve třech letech věku. Synovi je teď 12. Původní výživné 7000 a teď upraveno na 10000. Soud se zajímal především o celkovou životní úroveň otce, nejen příjem. Pak o náklady na dítě, poměr péče já 87% a otec 13% a pak taky o podílení se na nákladech mimo výživné (sport, tábory, zdravotní péče atd.). Otec má celkem dvě vyživovací povinnosti na školní děti.

• Citovat
  • Nahlásit
1563
23.11.21 09:15
@MMM1991 píše:

Hodne apeluji na to, ze se mu stanovilo 11% platu (spolecnemu synovi je 5 let), a soucasne je v jeho schopnostech i moznostech vydelavat vice (drivejsi vyplatni pasky)… Vysledek ale vubec nedokazi odhadnout, stejne tak prubeh odvolaciho soudu… budu rada za zkusenosti :) A samozrejme dodam info pote, co nase soudni stani probehne :)

Tvoje příjmy by se neměly zohledňovat, protože plníš svou vyživovací povinnost osobní péčí. Otec předpokládám mimo ČR nejen pracuje, ale i žije, je cizinec? Dál píšeš o jazyku, takže asi ano.
Podle země, o kterou se jedná, bys mohla zkusit najít nějakou statistiku, kterou bys podepřela, jestli v jeho zemi je nějaké minimální výživné a podobně. Nebo jestli na tamější poměry vydělává málo a zřejmě má příjmy mimo potvrzení. Ani odvolací soud není vázaný návrhem, takže může i zvýšit, když na to přijde. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1218
23.11.21 09:39

Me nejvic zaujaly naklady matky a ditete 55000 8o To mas hypoteku na 5 mega a sporeni 10t? Snizit naklady, ubrat prace a zvysit dobu stravenou s ditetem?
Otec asi plati malo, pravdepodobne mu to zvysi, ale ne o moc. A i tak tech par korun navic situaci o moc nezlepsi, kdyz naklady jsou nyni stejne a s vekem se budou zvysovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
23.11.21 11:14
@zrnko píše:
Me nejvic zaujaly naklady matky a ditete 55000 8o To mas hypoteku na 5 mega a sporeni 10t? Snizit naklady, ubrat prace a zvysit dobu stravenou s ditetem?
Otec asi plati malo, pravdepodobne mu to zvysi, ale ne o moc. A i tak tech par korun navic situaci o moc nezlepsi, kdyz naklady jsou nyni stejne a s vekem se budou zvysovat.

Hypoteku mam 30k, poplatky 5k, socialni a zdravotni 6k, skolku a krouzky davame po rozpocitani na mesice cca 3,5k, k tomu jidlo, dve stavebni sporeni (me a syna), ono se to nezda, ale nascita se to… :nevim:
Opet ale zopakuji, dotaz nebyl ani tak na moji situaci, ale na to, jakou maji ostatni zkusenost s odvolacimi soudy…
Ja odvolani nepodavala, 5k mi prislo sice na spodni hranici pomyslnych tabulek, ale jako castka akceptovatelna.. z meho pohledu mi jde primarne o to, zda kdyz je narizene stani, bude soud teda projednavat pripad, nebo se jen (zamitave nebo prijimave) vyjadri k odvolani otce, atd atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
23.11.21 11:17
@catch-22 píše:
Tvoje příjmy by se neměly zohledňovat, protože plníš svou vyživovací povinnost osobní péčí. Otec předpokládám mimo ČR nejen pracuje, ale i žije, je cizinec? Dál píšeš o jazyku, takže asi ano.
Podle země, o kterou se jedná, bys mohla zkusit najít nějakou statistiku, kterou bys podepřela, jestli v jeho zemi je nějaké minimální výživné a podobně. Nebo jestli na tamější poměry vydělává málo a zřejmě má příjmy mimo potvrzení. Ani odvolací soud není vázaný návrhem, takže může i zvýšit, když na to přijde. ;)

Ano, otec je cizinec.. tohle jsem zkousela, ale jeho pravni zastupce poukazoval na to, ze ani v jeho zemi nejsou pevne stanovene % sazby na vyzivne, ze soud v Cr nemuze de facto prezkoumavat spravnost rozhodnuti jineho zahranicniho soudu, a ze zivot je tam mnohem drazsi nez u nas… na to ja jsem sice reagovala poukazanim na CPI (index spotrebniho kose), statisticke udaje o inflaci i na pomer minimalni mzdy a nakladu dany nestrannymi srovnanimi v ramci EU, ale…
Tyto udaje podle me soud ani nereflektoval… 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1563
23.11.21 12:10
@MMM1991 píše:
Ano, otec je cizinec.. tohle jsem zkousela, ale jeho pravni zastupce poukazoval na to, ze ani v jeho zemi nejsou pevne stanovene % sazby na vyzivne, ze soud v Cr nemuze de facto prezkoumavat spravnost rozhodnuti jineho zahranicniho soudu, a ze zivot je tam mnohem drazsi nez u nas… na to ja jsem sice reagovala poukazanim na CPI (index spotrebniho kose), statisticke udaje o inflaci i na pomer minimalni mzdy a nakladu dany nestrannymi srovnanimi v ramci EU, ale…
Tyto udaje podle me soud ani nereflektoval… 8)

To byl okres, na kraji to může být úplně jinak. V opatrovnickém de facto přezkum zahraničního funguje, protože český soud může ten zahraniční rozsudek měnit stejně jako český. Jestli jste to nedělali, tak se dá zkusit odkazovat na harmonizované indexy (nařízení EU 2016/792), že to má přednost před vnitrostáním právem a nejsou to jakési vnitrostátní výpočty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
24.11.21 09:12
@catch-22 píše:
To byl okres, na kraji to může být úplně jinak. V opatrovnickém de facto přezkum zahraničního funguje, protože český soud může ten zahraniční rozsudek měnit stejně jako český. Jestli jste to nedělali, tak se dá zkusit odkazovat na harmonizované indexy (nařízení EU 2016/792), že to má přednost před vnitrostáním právem a nejsou to jakési vnitrostátní výpočty.

Na narizeni jsem uz hodila ocko, dekuji :) Jen teda tam je nejaka poznamka o pouzitelnosti ke srovnavani spotrebitelskych cen, ale az o vikendu se dostanu k tomu, abych na to koukla blize…
Prezkoumavat s ohledem na nove nalezitosti ano, obvodni soud se k tomu tak take postavil, zalozil to cele na nove, aktualni situaci.. ale protistrana si jela svoje, ze prezkoumavani a pripadne zmena zahranicniho soudniho rozhodnuti je nepripustna a zkousela to uhrat na to, ze k zadne zmene nedoslo… coz ale samo neni pravda…

Mate ocividne vice zkusenosti.. Nyni mestsky soud v ramci odvolani (kdyz naridil stani) teda prosetri znovu cely pripad? pokud se opet zmenila situace (napriklad prave hypoteka - soud se tahnul 2 roky, takze i tam jsem zminovala, ze nyni sice nemam vyrazne naklady na bydleni, protoze jsem u rodicu, ale ze shanim nemovitost ke koupi) a tesne pred rozhodnutim soudu prvniho stupne jsem nakonec nemovitost koupila a nyni splacim, bude se i toto brat v potaz? U obvodniho soudu jsem to ani pak uz nezminovala, protoze nevitosti byla porizena asi 10 dni pred vydanim rozsudku a jiz jsme nemeli stani :think: Zaroven teda vlastne ani nevim, zda mam soud o aktualni situaci informovat pisemne (pres datovku, abych to nemusela vse tisknout), nebo budu dotazovana v ramci jednani :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat