Opožděný vývoj řeči - program logopedické péče

Anonymní
13.3.16 13:17

Opožděný vývoj řeči - program logopedické péče

Dobrý den.
Hledám někoho, kdo má zkušenosti s Nemocnicí na Homolce a jejich programem pro děti s opožděným vývojem řeči a dysfázií. Mám syna, co nemluví a i těch málo slov, co umí, neříká správně a komolí. Mluvit začal hodně pozdě a pořád mluví hodně málo, i slova co umí používá výjimečně. Budou mu 2 roky. Teď se mi dostal do ruky leták právě z Homolky, že mají program už pro děti od 2 let, což by bylo fajn. Má to být i s kompletní diagnostikou a spoluprácí s pediatrem a dalšími lékaři. Bohužel jsme mimopražští, tak by mě zajímalo, jestli berou děti mimo Prahu. Samozřejmě že tam budu volat, ale vím, že často záleží i na tom, na koho člověk narazí.
A pokud s tím máte zkušenosti, tak jaké to je? Má to nějaký význam, nebo to je jen ztráta času a peněz?
Nebo máte nějaké jiné doporučení, kde se dělá program pro děti s opožděným vývojem řeči?
Děkuji všem za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1719
13.3.16 13:23

Některé děti začnou mluvit, až ve 3 letech. Ve dvou je asi hodně brzo něco řešit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
13.3.16 13:35

Mluvit začal hodně pozdě… Co to znamená? Vždyť píšeš, že mu BUDOU 2 roky. Teprve. Podle tvého popisu je vývoj řeči dítka v normě, rozhodně né opožděný. Pokud dítě slyší a rozumí (reaguje na pokyny) není důvod do 3 let cokoliv řešit. A to i kdyby mluvilo třeba svahilsky. Jinak ne, zkušenosti nemám, al pro Vás je to teď naprosto zbytečné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.3.16 13:35

@quatruska tady mají vyloženě program pro děti od 2 do 3 let, kdy probíhá i diagnostika, o jaký problém/vadu se jedná.
Navíc prý jde často o dědičnou záležitost a můj manžel měl stejné problémy a čas nepomohl…

• Nahlásit
  • Citovat
562
13.3.16 13:38

Dcerce budou v dubnu dva roky a taky moc nemluvi, jen zakladni slova. Zatim to neresim a vim, ze kazde dite je jine. Prvni mluvila v tomto veku uz perfektne, konzultovala jsem to s pediatrem a rekl mi, ze ma jeste cas. Nenervuj se, nema to smysl, kazde dite se rozmluvi, nektere dite driv, nektere dele :lol: :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
13.3.16 13:40
@Anonymní píše:
@quatruska tady mají vyloženě program pro děti od 2 do 3 let, kdy probíhá i diagnostika, o jaký problém/vadu se jedná.
Navíc prý jde často o dědičnou záležitost a můj manžel měl stejné problémy a čas nepomohl…

Na něčem se vydělávat musí, že jo. :oops:
Pokud bude důvod řeč dítka nějak řešit, bude to stačit na prohlídce ve 3 letech, kdy Vás pediatr (pokud k tomu bude důvod) někam pošle. A pokud máš pocit, že musíš něco dělat, tak s prckem trénuj jemnou motoriku, která s řečí úzce souvisí. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23296
13.3.16 13:45

Co blaznis, dyt ma 2 roky 8o Muj syn mel ve 2 letech asi 3 sova. Slova „mama“ jsem se dockala az ve 2,5 letech. Ted ma 3 roky a ma par slov, jen dvouslabicnych a i ty rika spatne, vety vubec, jen spojuje 2 slova. Nikdo krome nas mu nerozumi. Na logo jdeme za tyden. Podle me ti do 3 let diagnostiku nikdo neudela, protoze CNS diteti dozrava az do 3 let a proto se to neresi. Spousta deti se rozmluvi treba mesic, dva pred 3.rokem. Nevim, ale podle toho co pises, mne neprijde ze by mel nejakou opozdenou rec :nevim: Pockala bych alespon do 2,5 roku, minimalne, nez bych neco resila. Ja to s malym taky chtela resit, cca ve 2,5 letech jsem mluvila s 5 klinickyma logopedama a vsichni mi rekli, ze do 3 let to proste resit nebudou. Poradili mi co mam s malym delat, procvicovat, ale driv jak ve 3 letech nas nikdo videt nechtel, i kvuli tomu, ze do 3 let deti nespolupracuji, tak co by na te logopedii s nima delali :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2457
13.3.16 13:45

Souhlasím s holkami, aby ses zbytečně nestresovala. Můj syn se rozmluvil právě po druhém roce a teďkom všechno opakuje, co kdo řekne.
Opožděný vývoj a dysfázii má nevlastní syn a ten ve 3,5 letech říkal 15 slov a totálně mimo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.3.16 13:48

No prijde mi tvoje tvrzeni ze zacal mluuvit pozde mimo, pises ze mu budou dva roky. Kazde dite ma sve tempo a jestlize mu nejsou jeste dva roky tak se mi zda prehnane tve tvrzeni. Jsem spec.ped. u syna se mi to stale take nezdalo (+profes. deformace)jezdime do rizik.por.kvuli synovym poporodnim komplikaci tak jsem se na to dr. ptala a sama mi rekla ze do trech let je cas, pokud by do te dobx nezacal mluvit lepe tak teprve pak vxhledat logopedickou peci. Musim rict ze po druhych narozeninach se to zlomilo, pak opet stagnace a za posledni dva tydny ( je mu 2,5) nezastavi pusu,… Kazdy den se uci nova slova, ktera pak pouziva,… Resila bych to v tevh dvou letevh pokud by vubec nemluvil, v tvem pripade bych mu dala cas

• Nahlásit
  • Citovat
4932
13.3.16 13:50

Taky myslim, že ve dvou letech není co řešit. Moje dcera v tomto věku uměla asi dest slov, pak se najednou rozmluvila a ve 4letech mluvila lépe než dost vrstevníků, uměla r, ř, měla velkou slovní zásobu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23420
13.3.16 13:55

Co vím o logopedky, tak se fakt teď vytváří metodika jak pracovat s dětmi s vadami řeči od 2 let. Mám se synem taky problém s opožděnou řečí, ve 2 letech, řekl pár slov a většinu špatně. Ve 3 letech o nic moc lepší a ve 3,5 jsem si vyběhala logopedii a logopedka naznala, že má nyní řeč na úrovni 2,5 letého dítěte. A že je škoda, že se s ním nezačalo pracovat dřív. Přitom doma čteme, ukazujeme obrázky, povídáme, ale syn povídat nechtěl, neopakoval, u čtení vydržel chvilku atd. A je na něm vidět, že slova přijímal, nyní má velkou pasivní slovní zásobu, ale aktivní je bídná a špatně ji vyslovuje.
Zakladatelko, jak to je na Homolce netuším, ale osobně mít tu možnost, tak to vyzkouším, pokud to nebude stát na nic, tak to pak zruš, ale je škoda ty děti takto hendikepovat, když se tomu dá pomoc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
13.3.16 14:01

Jinak tedy taky přidám zkušenost, jak to bylo u nás:

Starší syn, v červnu mu bude 5 let.
Začal mluvit první slova ve 2 letech a to svou hatmatilkou, takže mu nebylo slovo rozumět. Měsíc jsme vždycky luštili, co daným slovem myslí. Ve 2,5 letech začal první slova „česky“ a taky spojovat první dvě slova. Pak to šlo rychle a ve 3 letech už mluvil plynně ve větách, naše doktorka byla tenkrát úplně paf z toho, jak krásně mluví. Ve 3 letech šel do školky, během první 14 dní byl další výrazný posun a patřil k dětem mluvícím nejlépe ze třídy. Od těch 3 let mele pořád. Nevydrží být pár vteřin potichu, zpívá, ve školce recituje, neustále nám povídá vymyšlené pohádky a příběhy. Minulý týden měli ve školce logopedické vyšetření s případným zařazením do logo tříd. V jejich třídě vybrali 4 děti, syn mezi nimi není. Dostali jsme pouze doporučení v ten předškolní rok docházet na logopedii na vypilování L, R a Ř.

Mladší syn, v červenci bude mít 3 roky.
Ten začal mluvit hodně brzy. V 1 roce měl už víc jak 50 naprosto srozumitelných slov, v 1,5 roce už spojoval dvě slova. Ale když ho srovnám se starším synem, který začal mluvit mnohem později a hůř, tak v těch 2,5 letech (které jsou synkovi teď), na tom byl ten starší už asi o kapánek lépe, protože třeba skloňoval, což mladší syn nedělá a když na někoho volá, tak stále v prvním pádě. Mladší syn aktuálně mluví ve větách, má velkou slovní slovní zásobu, něco říká hezky, něco hůř, na něco má svoje výrazy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1746
13.3.16 14:08

Také mě přijde brzy něco řešit, dítě taky musí spolupracovat a podle své zkušenosti ve dvou letech je na to malý, ale každé dítě je jiné. Můj syn má vývojovou dysfazii, řešíme to až od čtyř let, protože dřív by absolutně nespolupracoval.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.3.16 14:28

Umí a používá 3 slova (káka - táta, af - ham, kyky - čiči), tu a tam použije něco jiného, ale 1-2× a zase to zapomene, stejně jako už říkal táta, ale přestal a začal káka. První slova začal kolem 1,5 roku. V roce teprve začal žvatlat slabiky… Problémů je víc. Doporučení na Homolku jsem dostala od dětské lékařky - velice dobrá kamarádka mojí mámy, zná prcka od narození, takže ví, jak je na tom jeho vývoj. Nechci to řešit hned teď, ale vím, že na podobná pracoviště jsou delší čekací lhůty, takže zjišťuju terén. Chci tam zavolat až po 2. narozeninách a pokud se zlepší, tak se to zrušit dá vždycky a ještě udělám někomu radost.
Třeba naše doktorka nám dala čas do 2. narozenin a pokud se nezlepší, tak nás čeká kolečko - foniatrie, neurologie. Podle mojí doktorky není na co čekat. Sice sama říkala, že se může rozmuvit sám, ale pokud se to nestane, tak budeme mít náskok.
A co vidím v okolí, tak už se to právě často řeší od 2,5 roku. To není o učení, ale o hraní.
Jinak čteme, povídám, zpívám, motoriku cvičíme.

@Aspera děkuju. Na Homolce je právě nějaké nové pracoviště, které používá nové metody i pro nejmenší děti.

• Nahlásit
  • Citovat
3866
13.3.16 14:31

Pokud se zakladatelce něco nezdá, ve 2 letech bych někam zašla. Rozhodně nemusí být měřítkem ve 2 letech absolutní nemluvnost, jak tu povídá spec. ped. diskutující, která by měla znát, že základem úsěchu je včasná intervence (nikoli však ve 3 letech, to už dávno neplatí).Taky záleží, jak sdílí syn pozornost, jestli rozumí základním instrukcím, oční kontakt, motorika atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama