Osmák degu - čištění klece

Anonymní
15.9.20 21:54

Osmák degu - čištění klece

Ahoj, zařizuju klec pro dva osmáčky.
Jak často je potřeba osmákům čistit klec a jak vlastně? Jako podestýlku budou mít namíchané hobliny a peletky. Jak často toto zcela obměňujete?

Jako mezipatra budou mít dřevěné desky - budou na to čůrat atd…jak často měníte? Při běžném čištění stačí setřít čistou vodou? Nebo jaký prostředek přidáváte, aby to zvířátům neublížilo a přeci jen tam byla nějak hygiena? Nejsem si jistá, jestli třeba ocet…?
Máte případně ještě nějaké vychytávky, které se osvědčily?

Poraďte, díky ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
59
15.9.20 22:02

Už to je pár let, takže přesnou frekvenci čištění si nepamatuji, ale dřevěná mezipatra jsem myla vždy jen vodou - při každém (možná ne úplně každém, ale většinou) čištění klece jsem je vyndala a pořádně vydrbala pod proudem vody. Takže bez chemie atd., ale rozhodně by nestačilo je jenom nějak otřít. A nejlepší bylo je pak nechat pár hodin na přímém slunci, to je krásně „vybělilo“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1611
15.9.20 22:08

Tusim, ze jsem cistila volieru asi jednou mesicne. A pocurana patra jsem polila octem, nechala vysumet, oplachla vodou a nechala vyschnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.9.20 22:26

…takže ideální mít dvoje mezipatra…než ty čištěná uschnou, tak tam prdnout ta, co byla čištěná minule a jsou už proschlá.

Ještě dotaz - podestýlka stačí dole vespod voliéry, nebo je třeba, aby ji měli na každém tom mezipatře?

Omlouvám se za možná pro někoho stupidní dotazy, ale zvířata tohoto typu mám poprvé a chci, aby se u nás cítili dobře.

• Citovat
  • Nahlásit
3595
15.9.20 23:00

Zatím mám tedy jen sedmáka, ale raději budu sledovat

bo jeho klícka…ajta krajta…proud vody a ocet by taky snesla

zvíře jeho typu mám taky poprvé, starší zvířata jsou taková…jiná…ale fakt chci aby se u nás cítil dobře, to naše malé velké zvíře… :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1611
16.9.20 07:08
@Anonymní píše: …takže ideální mít dvoje mezipatra…než ty čištěná uschnou, tak tam prdnout ta, co byla čištěná minule a jsou už proschlá.

Ještě dotaz - podestýlka stačí dole vespod voliéry, nebo je třeba, aby ji měli na každém tom mezipatře?

Omlouvám se za možná pro někoho stupidní dotazy, ale zvířata tohoto typu mám poprvé a chci, aby se u nás cítili dobře.

Asi jak chces, ja to nijak zvlast neprosusovala, proste to trochu oschlo a strcila jsem to zpatky.

Podestylku urcite jenom dospod, osmaci jsou akcni mysi a na polickach nic nevydrzi.

Ale pozor, ze potrebuji opravdu velikou klec (ja mela volieru) a doporucuju velky 30 cm kolotoc, ve kterem moc radi behaji. Cokoliv mensiho neni dobre pro jejich pater a vlastne se tam v dospelosti ani moc nevlezou.

Osmaci jsou moji oblibeni hlodavci a jednou si je zase poridim. Gratuluju k volbe :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
214
16.9.20 07:58

My máme také osmáky. Čistíme cca jednou za měsíc. Podestýlku mají je dole, ten největší kolotoč mají také. Poličky mám napevno, takže vždy při čištění omyjí vodou s octem, vydrbu to kartáčem, oplachnu a nechám uschnout. Chce to vysokou klec, dávej jim nejlépe živé větvičky z ovocných stromů na hryzání. Jsou to bezva zvířátka. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 20:32

Zakladatelka:

Voliéru pro ně chystám 80×60cm, 160 na výšku. Vespod mám vymyšlenou takovou vyšší vanu, kde budou hobliny mixnuté s peletkama.
Kolik bude mezipater, zatím nevím, ale určitě 3-4 počítám, to se uvidí, až jak se to začne dělat.
Zatím řeším, jak přidělat ty poličky, aby se daly obměňovat…

Co se týče zábavy, tak mám ten 30cm dřevěný kolotoč, nějaké pelechy pletené z trávy, domek, schůdky, hamaky, pelechy, houpací misky, v kleci budou větve a přemýšlím, jak šikovně zabudovat pár kamenů, aby se to případně nesesypalo, když budou dělat bugr.
Toaletní ruličky jsou samozřejmost na hraní:-D Nějaká prolézačka by se mi líbila, ale nevím z čeho.. papírový tubus myslím hned zlikvidují, u někoho jsem viděla, že to má udělané z nových odpadních trubek s tím kolenem, ale nevím…zas je to plast, i když tvrzený, tak plast.
Koupací písek pro činčiláky v míse.
Na baštu seno, větve, směska JRFarm Degu feast a pak ještě od Versele pro činčily a osmáky, občas sušený kořen pampelišky, nějaké bylinky, plánuju až to zajedeme i nějaká semena tráv apod..ovoce neplánuju. Možná občas nějaký vlašák.
Ještě něco, co by mohli? Někde jsem slyšela, že čím chudší stravu mají, tím líp, ale i tak…?Dáváte jim ještě něco spešl? V rámci odměn třeba? Jak často dáváte tu směsku a kolik na osmáka? Díky :dance:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 20:35

Zakladatelka:

Ještě k těm větvím z ovocných stromů - co můžou? Mám na zahradě k dispozici jabloně, hrušku, švestky, třešeň - může se vše?
Břízu a vrbu myslím, že taky můžou.
Ještě nějaké další jim dáváte?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama