Péče o anthurii - prosím rady

• Fotoalbum (3)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
9941
9.1.11 19:30

péče o anthurii-prosím rady

zdravím-potřbovala bych poradit se svou anthurií. Dostala jsem před 4lety velikou, tehdy kvetoucí-kvetla asi rok a půl v kuse, pak odkvetla. My jsme se mezi tím i přestěhovali. Přesadila jsem ji do většího květináče, dařilo se jí, i když nekvetla. Teď ale začaly listy usychat. Přemístila jsem ji do jiné místnosti, aby měla víc světla, i když všeobecně je u nás světla docela málo, nejdou mi tu skoro žádné kytky. Ale pořád listy usychají-dočetla jsem se, že pokud usychají od špičky, že je třeba suchý vzduch-proti tomu se taky snažím něco dělat. Občas nějaký list vyroste, ale jen u vrchu. Ty velké listy od spodu postupně odcházejí a když vyroste nějaký nový, tak jen u vrchu, takže roste jakoby stromovitě, v podstatě tvoří jakýsi kmínek. Možná by chtěla i nějak rozesadit, ale já nevím jak-když jsem se snažila od spodu něco oddělit, tak drží pohromadě, je tam jen ten jeden hlavní kmínek, že ani není co oddělit. Nebo jestli to tak pevně drží :nevim: bojím se, abych jí nějak neublížila a nezničila si ji uplně. Můžetet mi někdo poradit, co s ní mám udělat? Pokusím se pak i přidat foto, pokud se najde někdo, kdo by poradil. STejně tak mi teď začala odcházet i malá, kterou jsem dostala loni. Ta má teda jen asi pět listů a i ty všechny teď oschly od krajů, takže předpokládám, že odejde uplně :-( a ta má nejlepší místo, které tu je, jediné světlé, vlhké, teplé-je v koupelně-nebo je tam na ni teĎ toho tepla až moc? Kolik snese max. teplotu? Je tam průměrně 22-24°C

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
964
9.1.11 21:53

Ahoj, těžko takhle radit, možná by ta fotka pomohla. Ale nemyslim si, že by byla nějak hajsavá na příliš tepla. Já ji mám skoro vedle krbu , tam je v pohodě 25 stupňů a daří se jí. Ale skoro bych se bála jestli nemá nějakou „breberku“ . Nemohla si ji třeba i přelít? Já zalívám až když je opravdu suchá hlína. Někdy se divim, že ještě neuschla. Podívej se na listy jestli nemá nějaké potvůrky a do hlíny taky. Stávalo se mi, že z přelití se v hlíně vylíhnou takové malinké bílé hopsací potvory. Jinak světlo potřebuje, ne přímé paprsky, ale stín nebo polostín asi taky dobrý nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3818
10.1.11 08:09

Ahoj,

tak ja take jednu mam,uz nekolik let, tehda kdyz jsem ji dostala kvetla, pak to vse uschlo a zustaly jen listy, nekolik let, zalevala jsem sem tam…pak jsem konecne presadila ( pred par mesici ) do vetsiho kvetinace a ejhle!!! Je samy kvet!! Mam ji na parapetu na severovychodni strane.

Takze z moji zkusenosti - ja bych zkusila presadit, ne teda ted, ale na jare urcite.

Jo, a take casto ( 2× -3× ) tydne strikam kytky vodou - postrikovacem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
10.1.11 09:01

nooo to přelití by možná i mohlo být. Obvykle sice spíš zalívám kytky taky až je nejhůř a jsou jak na Sahaře :-) ale možná by chtěla ještě trochu víc vyschnout. Zkusím dát tu fotku. No s přesazením to bude docela sranda, páč už teĎ má obří květináč. Jen mám právě obavy, aby do jara vůbec vydržela. A na to stříkání listů bych si taky měla občas vzpomenou, poslední dobou jsem polevila. Takže možná to sucho z vrchu má. No horší je to s tím světlem no. Teď toho sluníčka není a i tak tu máme málo světla, takže to je docela svízel. Ale udivuje mě, že se stejně začala chovat i ta malá a ta má světla snad dost. a přelitá rozhodně není, páč v té koupelně je věčně vyschlá, je blízko topení. Už se mě teď i manža ptal, jestli ji vůbec zalívám :-) Přitom když jsem ji tam přemístila, tak se jí tam začalo dařit. Měla chudera už jen tuším dva listy a tam jí hned další tři narostly. TAk nevím, co se děje. Jak budu mít čas, přidám to foto.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
10.1.11 18:30

tak zkouším nějakou tu fotečku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
10.1.11 18:30

když se na ni dívám na té fotce, tak je to teda děs, brrr

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
10.1.11 18:31

a poslední chuděrka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3818
11.1.11 08:17

Brusku, ja bych roahodne presadila, dala hnojivo a snad by to pomohlo. Nebo uz ted dej nejakou vyzivu.
Jeden typ na domacky vyrobenou: skorapky od vajec nech louhovat ve vode cca 3 dny a pak tim zalivej kytky ( nejenom tim, ale tak 1× za 14 dni…) a dalsi je ze slupky od bananu, take louhovat ve vode ale pokud mozno, sklenici mit v teple, nekde kde je teploucko a tak za par dni take zalit.
Se skorapkama mam zkusenosti a je to OK. S bananem je - jedna pani povidala…ale take by to melo byt ok.

Jinak jeste zkus dat dotaz na Konev.cz… :wink:

PS: na obrazku je to opravdu chudera… :-( snad se vzpruzi…asi potrebuje jen nakopnout vyzivou.. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
11.1.11 11:46

díky, zkusím.
No je, tak se jí děsím, když jdu kolem :-) nebyla taková, to teĎ poslední dobou docela rychle tak začala scházet. Musím ji dát nějak dohromady. Dostala jsem ji od manži k 25-tinám a tehdy byla nádherná, obrovská, kvetoucí a určitě ne levná, tak by mě strašně mrzelo, kdyby zdechla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
964
11.1.11 22:06

Ahoj, z tohodle pohledu neni moc vidět jak má velký květináč v porovnání s kytkou, jak je to focené jakoby ze zhora, ale nemá moc velký? Já bych udělala to, že bych ji ostříhala komplet všechny suché listy, neboj se toho, a obrala bych ji kořeny. Mělo by se to dělat na jaře, ale nečekej, aby jsi taky měla ještě co přesazovat. Zkus ji vyndat z květináče a ober hlínu z kořenů, uvidíš i jak vypadají, jestli se jim daří nebo ne. Pak ji zasaď do nové hlíny, a květináč by neměl být o moc větší než objem kořenů, pak jde všechna síla z růstu do kořenů a z kytky neni nic. Nemusíš se bát jestli si myslíš, že se jí v menšim květináči nebude dařit. A až obereš ty kořeny od hlíny, můžeš je i malinkato zastřihnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
964
11.1.11 22:08

Ještě, kdyby měla suchý vzduch tak neusychají celé listy. Koukla si jestli nemá nějaké ty potvory? No uvidíš jak budou vypadat ty kořeny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
11.1.11 22:10

aha-no vidíš, já myslela, že čím větší květináč, tím lepší, aby měla dost místa. Ona jak byla původně hodně obrostená, tak jsem prostě měla za to, že je velká, tudíž potřebuje velký květináč. Za dva dny pojedu do města, tak koupím trošku menší a pak zkusím, co radíš. Listy už jsem dneska ostřihala.Moc tam toho nezbylo teda :-? Díky za radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
11.1.11 22:11

potvory jsem žádné nenašla. S těma listama jsem právě někde četla, že začnou kvůli tomu suchému vzduchu usychat od špičky a postupně uschnou celé :nevim: no přes zimu tu samozřejmě suchý vzduch je…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9941
15.1.11 19:32

tak jsem se dneska vrhla na přesazování a asi jsi měla pravdu s tou velikostí květináče-asi byl moc velký a většina kořenů bohužel nevypadá moc dobře, tak jsem ty špatné odstřihla, přesadila do menšího a doufám, že se zbrchá. To samé bylo i s tou druhou, malou-tam dokonce ty kořeny vypadaly ještě hůř a to se jí ještě nedávno dařilo docela dobře. No teď už by to chtělo to jaro nebo spíš hlavně světlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
964
18.1.11 18:12

Tak jestli můžu doporučit zalívat opravdu jen málo. A doufat, že se zberchá. Neni pravidlem, že se vždy zberchá. Ale rozhodně jsi s tím ostříháním kořenů udělala dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat