Pletení deky

16.12.19 14:28

Pletení deky

Dobrý den, hledám spíše jen radu. Jedná se o to, že budu plést rukami deku, o poměrně velkých rozměrech a to 140*220 a nevím jaký zvolit materiál vlny. Deka bude pro kamarádku, která ji bude nejspíše používat u televize. Jsou možnosti vlny Merino, syntetickou nebo nějakou jinou… Jestli se tady najdou nějaké zkušené pletařky, a jestli bych mohla získat nějakou radu co hlavně nebude žmolkovat. Děkuji moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22214
16.12.19 14:43
@Martina Milková píše:
Dobrý den, hledám spíše jen radu. Jedná se o to, že budu plést rukami deku, o poměrně velkých rozměrech a to 140*220 a nevím jaký zvolit materiál vlny. Deka bude pro kamarádku, která ji bude nejspíše používat u televize. Jsou možnosti vlny Merino, syntetickou nebo nějakou jinou… Jestli se tady najdou nějaké zkušené pletařky, a jestli bych mohla získat nějakou radu co hlavně nebude žmolkovat. Děkuji moc

Já jsem pletařka a deku takových rozměrů bych nepletla. Pro miminko ano, ale tohle jí strhne pračku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5760
16.12.19 14:46

Pletu ráda, zkušená ale nejsem, takže to, co ti napíšu, ber s rezervou ;) Z mojí zkušenosti bych do syntetiky nešla. Ona je taková „klouzavá“ a často se mi stává, že napojená příze se časem vlivem používání a praní začne rozpojovat. Prostě ten spoj se rozsukuje a musím to složitě opravovat. Vlna tohle nedělá, ale zase e musí čas od času namazat lanolinem. A to není nejlevnější. Ale zase je ti přírodní materiál, je hypoalergení a hrozně příjemnej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1603
16.12.19 14:52

Mama nam pletla pled na postel, takovy ten copankovy 180×200, trvalo to pres rok, fakt makacka na ruce, mame z merino vlny, do pracky nedavam, namacim ve vane ve specialnim prostredku a je to makacka teda, musime pak s chlapem hodinu zdimat, takze pak ruce jak hadrovy panaci, schne i tri dny.. ale ted co jsme v novym dome tak k ranu je k nezaplaceni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24412
16.12.19 17:25

A kamarádka ti dala ledvinu, nebo proč takové služby? :mrgreen:
To bude děsná práce…
Takže bych zvolila kvalitní materiál, ať ty stovky hodin práce nepřijdou nazmar.

Akryl - určitě s protižmolkovací antipilling úpravou - Everyday, Tulip i jiné. Ovšem… nehřeje.
Vlna je určitě lepší volba. Zachumlat se do vlny je paráda.
Tady asi pozor, ať se to pak nesrazí 8o
Mám zkušenost jen s Merino od Vlnap (půl vlna půl akryl) a přežívalo v pohodě praní v pračce (svetr) a pak s ponožkovýma (75vlna superwash zbytek polyamid/nylon) ale jako ty jsou tenoučké, to by byla vražda. Ovšem praní v pohodě.
A hodně bych zvažovala dělat to ze čtverců a pak sešít.
(Kdybych úplně zcvokla a pustila se do toho, navíc pro někoho jiného.)

Můžu se zeptat, kamarádka má v plánu ti to zaplatit, nebo jí to chceš jako dárek..?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.19 18:16

@Pipet kamarádka že jí to mám udělat na vánoce, což ovšem nestihnu… ale říkala že mi zaplatí materiál, protože to bych se na to mohla vykašlat to. je pravda, že se mi do toho moc nechce, ale uvidím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.19 18:32
@Martina Milková píše:
@Pipet kamarádka že jí to mám udělat na vánoce, což ovšem nestihnu… ale říkala že mi zaplatí materiál, protože to bych se na to mohla vykašlat to. je pravda, že se mi do toho moc nechce, ale uvidím.

Nejdříve jí to naceň, jestli s cenou bude vůbec souhlasit, někteří si myslí, že takový výrobek se plete za čokoládu. Taky se může stát, že přijdeš za půl roku s hotovou dekou a ona tě s ní pošle domů, že na tebe zapomněla a koupila si už dávno u Vietnamců za dvě stovky krááásnou deku, skoro jako upletenou. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.19 18:37

@stín katedrál
Je to moje spolužačka, takže každý den školy můžeme o tom mluvit, tím pádem že by ji nahradila asi jen tak nehrozí, teda pokud by jí nevyhodili ze školy, což se nejspíše nestane. A k naceneni se chystám je potřebuju sehnat materiál a můžu začít se vším, jen najít nějakou přízí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.19 18:39
@Peggy54 píše:
Mama nam pletla pled na postel, takovy ten copankovy 180×200, trvalo to pres rok, fakt makacka na ruce, mame z merino vlny, do pracky nedavam, namacim ve vane ve specialnim prostredku a je to makacka teda, musime pak s chlapem hodinu zdimat, takze pak ruce jak hadrovy panaci, schne i tri dny.. ale ted co jsme v novym dome tak k ranu je k nezaplaceni

Kolik na to byla zhruba spotřeba vlny???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24687
18.12.19 18:51

Pletla jsem z kila akrylové příze, vyšla asi 120/160cm. Do vlny, zejména do českého merina z vlnapu bych nešla. Je to prima příze, ale těžká. A pokud se do toho pustíš, pak doporučuji raději třeba naplétané čtverce, abys nemusela sešívat a abys to udržela v rukou, jinak si odrovnáš šlachy. Pletla jsem čtverce 10/10cm, naplétané, a šlo to. Jo a dalo mi to pěkných 300 hodin práce, takže bacha na to.

Příspěvek upraven 18.12.19 v 18:54

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.19 18:53
@inkakřivák
@inkakřivák píše:
Pletla jsem z kila akrylové příze, vyšla asi v těch tvých rozměrech. Do vlny, zejména do českého merina z vlnapu bych nešla. Je to prima příze, ale těžká. A pokud se do toho pustíš, pak doporučuji raději třeba naplétané čtverce, abys nemusela sešívat a abys to udržela v rukou, jinak si odrovnáš šlachy. Pletla jsem čtverce 10/10cm, naplétané, a šlo to.

Mám v plánu to plect z tlusté příze takže nevím ale zdá se mi to jednodušší

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24687
18.12.19 19:01

@Martina Milková Jenže ze silné příze ti to schlamstne v pohodě dvě kila i víc, a umíš si představit to mít najednou v rukou? Na jehlicích? Mě bolí šlachy jen si to představím. Odhaduju podle velikosti třeba pánského svetru spotřebu cca 3000metrů. Nejmín.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1603
18.12.19 19:02

@Martina Milková to presne nevim ale material za cca 7000, kupovala jsem vlnu po 2,5 kg

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16946
18.12.19 19:39

Asi ma na mysli takovou, ne? https://www.fler.cz/shop/woolope
:think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.19 19:42
@Káťa19 píše: