Reklama

Pomoc, alkohol!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

BEATRIX 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.09 08:24
Pomoc, alkohol !!!

Ahoj holky,

nevím kde se poptat a poradit tak to zkouším tady.
Dozvěděla jsem se včera, že má moje sestra problémy s alkoholem, které trvají přes 2 roky. Má manžela, dvě děti (8 a 5) a nemají zrovna problémy, které by tim musela řešit, ani zdravotní ani finanační tak to nechápu. Bydlíme dost daleko od sebe právě něco přes dva roky, takže jsi jí na očích něměla, vidíme se tak jednou za 1-2 hlavně při oslavách, kde nikdy nepila, ale už jsem na ní tak necelý rok pozorovala změny, které jsem si vysvětlovala přepracovaností. Dělá účetní. Podle všeho kvůli tomu musela odejít z práce kde dělala 10 let a taky už nemá ani řidičák. Před rodinou to kvalitně tají, neměla o tom ponětí ani mamka, která se to dověděla od bývalého sestry kolegy z práce jak to všechno bylo, proč musela odejít z práce a plno jiných věcí. A teď nevím jak jí mám pomoct a opravdu bych chtěla, máme v rodině doktorku tak uvažuju jestli to mám řešit přes ní nebo jak, nejraději bych sestře zajistila léčebnu tam jí odvezla a bylo by, jenže vím že takhle to nejde a musí se to před doktory nebo jestli je nějaká domácí léčba a občasné sezení no nemám ponětí, ještě se podívám co kde píšou na internetu, ale možná že vaše rady budou lepší jestli s tím máte někdo zkušenosti z blízkého okolí. Všem děkuju moc jestli něco poradíte.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Katrinka
Závislačka 3011 příspěvků 04.12.09 08:47

Ahoj Beatrix, sice nemám podobnou zkušenost. Ale určitě se jedná o hodně choulostivou záležitost.Nejdříve bych si se sestrou v klidu zkusila promluvit,zjistit nakolik je to vážné…a nakolik ona sama má chuť tento problém řešit, nabídnout jí pomoc v podobě nezávazné konzultace s onou doktorkou /jiným odborníkem/,příp. léčebnu.
Musí chtít především sama.
 Katka

ingusz
Kelišová 5726 příspěvků 04.12.09 09:03

Ahoj,
tak tohle téma je pro mě dost osobní :oops: Zažila jsem si s otcem PEKLO - chlastal jako 10 duh - byl agresívní, smrděl, věčně pokaděný, pochcaný, poblitý… Sám se léčit samozřejmě nechtěl, já se za něj tak styděla, že do teď mám následky - syndrom - „co tomu řeknou lidi“
Co bych ti poradila - promluvit si s nejbližším člověkem, což je její muž - jak to vidí on, může se stát, že on ten problém taky nevidí (nebo spíš nechce vidět) a nehneš s tím vůbec.
Nejhorší na všem je to, že o léčbě rozhoduje ten alkoholik a ten si nepřizná, že alkoholik je - začarovaný kruh :-(
My jsme otce NIKDY nepřinutili jít se léčit - prvně ho odvezla záchytka a druhý den byl doma. Pak ho odvážela docela pravidelně rychlá a po návratu z nemocnice se zase rozchlastal, do léčebny jsme ho dostali už ani nevím jak, ale stejně nikdy nevydržel - do týdne byl zpět :pocitac:
Několikrát jsme na něj volali i Policii - vytáhnul na mamku zbraň… a myslíte, že mohli něco dělat? Když si na to vzpomenu… :poblion: :evil:
Jednou měl úraz hlavy - šlo mu o život a tehdy si v té nemocnici uvědomil, že to bylo o fous a už tady nemusel být. A jediný, kdo mu tehdy pomohl - byla moje mamka - já na jejím místě bych mu pakovala kufry a ona stála při něm a vytáhla ho doslova z rakve :oops:
Takže bych na tvém místě vše řešila se švagrem .

Asi jsem tě moc nepotěšila, ale kdykoli vidím pořady typu 13.komnata na téma chlast, chytám se za hlavu, co oni mají božatka za peklo - on pije 3 štamprle denně - on je alkoholik !!! :pocitac: Média nás tahají za nos a dělají kolem alkoholismu plotky…

Držím palce a držte se :!:
A chci ještě upozornit na mylnou představu o alkoholismu - nedá se vyléčit - alkoholikem je člověk až do smrti - po léčbě alkoholik musí abstinovat - nesmí ani nealkoholické pivo… takže se neříká, že je „vyléčený alkoholik“ ale „abstinující alkoholik“
Omlouovám se, že jsem si při té příležitosti taky vylila srdíčko :oops: :-(
Jsem ráda, že máš ochotu se do toho boje pouštět, přeji pevné nervy a trpělivost :!: Hodně štěstí !!!!

jituna1
Zasloužilá kecalka 806 příspěvků 04.12.09 09:30

Ahoj.
Jen poradím,co vím.Na léčbu se dá docházet i ambulantně.Asi nějaké sezení.Taky asi záleží,jak na tom ten dotyčný je a hlavně,jestli chce se léčit.Taky bych asi oslovila švagra a s ním něco vymyslela. :-)

lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22823 příspěvků 04.12.09 09:35

Milá Beatrix,
tak zkušenost s alkoholikem mám bohužel taky osobní. Moje máma chlastá ligu už nějakých jářku 10 možná i 15 let. Jednou už byla vyléčená, ale spadla do toho znova. Zapíjí tím problémy. Zkoušeli jsme to na ní doma podobrým, po zlým. První jsem z domova odešla já. Měla jsem možnost jít za přítelem, tak jsem šla stejně mě pár týdnů před tím vyhodila, smaozřejmně v opilosti. V létě odešel táta, přestalo ho bavit dělat ze sebe vola a stejně jako já se začal ,, bát" v jakým stavu jí najde doma.
Nikdy nereagovala na moje, ségřiny ani tátovi prosby, aby toho nechala. Plakala jsem před ní, plakala před ní ségra, dokonce už jsem přemýšlela i nad tím, že dojdu na sociálku a udám jí, že se o ségru nestará, to jsem nakonec zavrhla, protože bych tím ublížila i ségře a nakonec ta při mámě i drží, nechá se kupovat.
Naposledy, když jsem jí řekla, že je ožrala, tak se pokusila o sebevreždu, samozřejmně demonstrativní, aby ve mně vyvolala pocit viny. Dřív taky pila tajně, flašky schovávala, dneska už se klidně s prominutím ožere v nejbližší putice a je jí jedno, že dělá ostudu. Bojím se dne až se někde představím a oni mi řeknou, jo vaše matka je ta .....
Nic méně k tvojí sestře. Můžete s ní zkusit mluvit, zajít s ní k psychologovi, psychiatrovi aby viděla, že na to není sama, srazy anonymních alkoholiků, ale pokud ona sama nebude chtít, tak s ní nehnete. Musí sama v sobě zjistit, že má problém. Hlavně pokud to s ní budete řešit, tak za střízliva. Pod vlivem naslibuje hory doly a nic pak nesplní. Pokuste se začít co nejdříve, protože čím dýl, tím hůř to jde. Jsme v tomhle dosti skeptická, ale přeju vám aby jste dokázali sestře pomoc.

BEATRIX 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.09 09:38

Děkuju za rychlé názory,

vím že první cesta bude za sestrou s pořádnou rozmluvou.
Taky doufám že to není v nijak extra těžkém stádiu, aby si neuvědomila co je pro ní nejlepší. Švagr to samozřejmě ví, ale asi se mu jeho pokusy (jestli nějaké měl) k něčemu jí přemluvit nepomohly tak to vzdal. Což já nevzdám kdybych do ní hučet měla pořád a taky jí někam dotáhnout za vlasy, protože pak si to snad uvědomí jak na tom je a že to přece nejde když má děti a manžela a je jí teprve 30. Na ní docela platí razantní způsob tak to bych mohla i zvládnout.
ingusz tvojí situaci ti nezávidím, ale vím co to je, sestra to má v buňkách po otci, takže já můžu být šťastná že jsem z otce vůbec nic nezdědila, povedla jsem se do mamčiny rodiny, fakt celá. Otec taky pil, ale nebylo to tak zlé jako u vás, kažopádně agresivní byl taky, ale nějak jsem nepředpokládala že by do toho spadla sestra která viděla jak se opilý člověk chová.

ingusz
Kelišová 5726 příspěvků 04.12.09 09:44

zapomněla jsem napsat to nejdůlržitější - já se z toho všeho „sesypala“, páč jsem měla hodně těžkou práci - má diagnóza byla Syndrom vyhoření a pomohl mi „obyčejný“ psycholog z Linky důvěry :oops:
Taky jsem si problém nechtěla přiznat, dokopala mě do toho kamarádka - dětská psycholožka - denně mi říkala - "Už jsi tam volala? "
takže možná by stačilo opravdu docházet k nějakému psychologovi :nevim:
nevím, jak přesně na tom tvoje sestra je, ale asi tak hrozně jako můj otec (doufám !!!!!) ne, tak s ní snad bude rozumná řeč :wink:
ale nejprv bych určitě poseděla s tím švagrem a pozjišťovala - jak se sestra chová k dětem a manželovi, kolik toho vypije - jak prostě vypadá její den… a pak řešila, co dál

ingusz
Kelišová 5726 příspěvků 04.12.09 09:48

geny dělajé hodně :-(
asi bych taky měla raději abstinovat …

Sestra má štěstí, že tě má!!!!

BEATRIX 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.09 09:51

lentilka děkuju. Říkáš za střízlivosti, já můžu napsat že jsem na ní nikdy nepoznala že by byla na šrot, jen byla trochu divná, ale nevypadala opile, tak nevím jak to poznám, protože to umí teda hodně dobře tajit, ba naopak podle toho známého do práce přijela střízlivá a nebyla s ní řeč a něčeho se tam musela napít a najedou byla jako v pohodě tak nevím, ale prostě asi na mě bude muset dejchnout :oops: hold se s ní nemá cenu mazlit jako s dítětem když vyvádí tohle. Je mě líto jak jsi na tom s mamkou a fakt bych nerada aby to došlo takhle daleko, vím že alkoholikem člověk vždy zůstává tak jako kuřákem.

Puddloslava 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.09 10:04

Ahoja.
na léčení může bez doporučení lékaře, mají svého.
léčení jem možné ambulantně, i za hospitalizace, na obojí jsou pořadníky, na lůžkové déle
je nezbytné, aby pacient chtěl, jinak se na to rovnou vybodni, nebude to mít žádný efekt, jen si zhuntuješ nervy. přesdvěč sestru, aby se léčila a chtěla se léčit a pak teprve zační něco podnikat, dokud nebude chtít, šetři si síly
neřeš za ní žádný průšvihy a nekrej jí před rodinou

pokud jsi z pha doporučuji Apolináře nebo Bohnice
pokud jsi odjinud, doporučuji kontaktovat psychiatra v místě, bude vědět kam se obrátit.

lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22823 příspěvků 04.12.09 10:05

ingusz hele je to sice o genech, ale já když piju, tak vím, že mám nějaký hranice, vím kdy mám dost a hlavně mám zakořeněný v hlavě větu ,,nikdy nechci skončit jako ona". Navíc je rozdíl pít pro radost a pít ze závislosti.
Belatrix hm, to je těžký, když to nejde poznat, leda tam dojet, přespat a vhnout se na ní hnedka po ránu.

BEATRIX 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.09 10:24

Pudli
já vím že musí chtít sama. Taky už jsem se dočetla o ambulantní léčbě, která by se mě pro ní líbila, jen se musím podívat kde je nejblíže (jsme od Prahy asi 400km) jako první si chci samozřejmě se sestrou promluvit.

Taky je možné a je to můj sen že se už třeba léčí, protože práci nemá teprve měsíc tak třeba to na ní dopadlo a uvědomila si to, ale je to fakt jen sen no uvidím co mi řekne (přizná).

Nouky
Ukecaná baba ;) 1225 příspěvků 04.12.09 10:45

Taky mám osobní zkušenost z rodiny - bohužel dost negativní. Léčba je naprosto nutná, protože jak se to oddaluje, tak je to horší a horší. Alkoholik může tvrdit, co chce, ale nikdy to nemá pod kontrolou. Bohužel k léčbě ho donutit nemůžeš, musí jít na léčení dobrovolně. Nejprve to asi nepůjde ambulatně - moje … se léčila několikrát - v protialkoholní léčebně i na psychiatrii, vždycky byl chvíli klid a pak to začalo zas. Doma šílené peklo. Prohlíželi jsme zastčené kouty ve všech místnostech, pak už jsme museli kontrolovat i krabice s mlékem - protože byla schopná si to naředit do mléka. Nikomu tohle nepřeju. Pak nastalo opět přemlouvání, aby šla na léčbu a ona hlásila, že je to tam strašné, a že jestli ji tam budem chtít dostat, že se zabije. Poslední pobyt na psychiatrii proběhl před několika lety a je klid - dochází si ambulatně pro léky. Ale už je úplně „vygumovaná“ - není schopná normálního života a uvažuje a chová se jak dítě. Promluv s ní - bez okolků a obcházení - s tímhle se fakt nedá zahrávat - a zkuste ji přesvědčit, že léčbu potřebuje. Jiné řešení není. A čím dýl to budete odkládat, tím hůř se léčbě poddá.

drevina
Kecalka 122 příspěvků 04.12.09 13:08

Ahoj Beatrix,
začnu asi z jiné strany ale snad se dostanu k tomu co myslím…
Kámoška pracuje na ženském odd. léčby závislostí v psychiatrické léčebně a sama má tatínka závislého, má za sebou taky proces kdy ho dostávala na léčení až nakonec šel… jenom ona sama se radila s odborníkama jak na něj aby ho dostala do léčebny, jak s ním mluvit, co otevřít a jak… aby to nemělo opačný účinek a aby se to naopak nezabednilo…
Myslím, že jak holky říkaly, určitě si promluvit s manželem, to je klíčová osoba. Dále vytvořit prostředí kde ona bude schopna mluvit o tom co se stalo (práce), jak vypadá její život… pokud ona problém nevidí, tak se léčit nepůjde.
Každopádně sama zajdi za odborníkem - psycholog/psychiatr - můžou ti poradit jak mluvit se sestrou správně aby byla ochotná vyhledat pomoc… ty ji v podstatě pomůžeš jenom tak že ji dostaneš k odborníkovi který má zkušenosti, jinak by toho mohlo být na tebe moc. já bych nejdřív zkusila ambulantního psychologa/psychi­atra, který by s ní probral možnost léčení/léčebny.
Jěště že tě ségra má!!!

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 04.12.09 15:05

Bohužel i s tímto mám zkušenost, naštěstí jen z práce. Nejdůležitější je, aby se ségra přiznala sama sobě k tomu, že pije, že nevydrží abstinovat a neměla příliš času jen sama se sebou. Úplně nejbrutálnější je tam ten moment, kdy je třeba přiznat, kolik toho vypije. Většinou to nevnímají, takže postupně popíjí z mnoha načatých a poschovávaných flašek, mezitím něco venku a pokud je šikovná, tak na ní nemusí být skutečně i větší množství dlouho poznat. Navíc třeba vodku z ní cítit nebudeš. Takže pokud bude chtít, bacha na zhoršení nálad nebo na mindráky, který si může chtít řešit právě tím panákem. Nebo pár pivy a už v tom zase lítá.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Reklama