Práce v akademickém prostředí

Anonymní
28.2.21 19:27

Práce v akademickém prostředí

Zvažuji zaměstnání v akademickém prostředí, proto bych ráda znala názory a zkušenosti těch, kteří mají zkušenosti. Proč ano, proč ne? :) Jde o vědeckou práci, laicky řečeno, zůstat na univerzitě, věnovat se bádání a předávat informace dále.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7404
28.2.21 19:43

Tak asi hlavní je to, jestli tě ten obor baví a chceš jej dál rozvíjet. Taky šílené záleží co je to za obor a kolik se v něm točí peněz. Něco jiného je technika, farmacie apod. a něco jiného společenské vědy. A taky jestli chceš dělat profesuru a dále učit, vydávat poblikace a články a další.

Pokud tě to nebaví a nežijes tím, tak se na to vyprdni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1549
28.2.21 19:47

Tak obecne je velky tlak na publikace, ruzne projekty, atd. Samozrejme vyuka, penez na zacatku moc neni, zalezi jestli uz mas phd nebo se budes hlasit na prezencni doktorske a zacinat jako asistent. Ktery obor?
V akademickem prostredi je hodne penez, pred koronou se dalo pekne cestovat za financni podpory univerzit, ruzne konference, ale i delsi staze, podpora pri zapojeni do mezinarodnich projektu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 19:50

Tak minusy urcite tabulkovy plat… Neco malo je na odmenach, ale i tak bida…Mam PGS, 3 roky praxe a 26.500 hrubeho jako vedecky pracovnik (biologie) + 2.600 osobko. Plusy pro me kontakt se studenty, moznost ucastnit se vyuky, je tam vetsi klid a mensi tlaky nez na Akademii ved. Anonym, finance.

• Citovat
  • Nahlásit
68447
28.2.21 19:55

Za mně je to marast, zmar. Nějakám mám dojem, že v mém oboru- medicína ( i to, co dělá partner - pedagogika), tam zůstavají spíš tragédi. Většinou to u nás dělají jako povinnost, na nějaký částečný pidiúvazek ke klasické klinické práci. Výhodou je déka dovolené, menší tlak. Nevýhoda jakýsi pocit zmaru- nesmyslná honba za publikacemi, nemsyslný způsob financování, získávání financí, moloch, papírování, špatné finanční ohodnocení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1063
28.2.21 20:05

Já o tom taky uvažuji, ale teda spíš jen jako doplněk k jiné činnosti. Výhody a nevýhody se odvíjejí od konkrétního pracoviště. Pro mě jsou výhody spolupráce při řešení projektů a publikací, zázemí prestižní instituce, cestování (teď teda ne :lol:, všechny konference jsou online, ale jinak je fajn mít hrazený pobyt a stravu při sympoziích), snadnější přístup k literatuře, snadnější zkontaktování kolegů a vůbec navazování spolupráce, a taky ta prestiž obecně, když tu univerzitu každý na světě zná a člověk navazuje na odkaz laureátů Nobelovy ceny, to potěší. :srdce: Ale to už fakt odvisí od toho pracoviště, no, když jsem byla v ČR, tak jsem tam těch kladů našla míň, ale vím, že jsou super pracoviště i v ČR, jen tedy ne úplně v tom mém oboru, tak to vidím takhle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 20:08

A to jsi po doktorátu a máš možnost jít dál, nebo teprve zvažuješ doktorát? Protože jestli už jsi po doktorátu, nějak mi nejde na rozum, že bys ještě za tu dobu nezjistila, vo co gou. Takže nějak předpokládám, že teprv uvažuješ o doktorátu. Je to tak?

U toho si je nutné uvědomit, že je to pořád v prvé řadě studium (ano, je zde doktorandské stipendium, ale to rozhodně není částka, která by tě byla schopná uživit), pokud současně s tím budeš i zaměstnaná, je to samozřejmě výrazné (finanční) plus - záleží na možnostech univerzity, výzkumného týmu potažmo tvého školitele, zejména, zda má nějaký grant. Pokud má, je šance mít nějaké slušné peníze (třeba i přes 30k hrubého - ale zas zázraky nečekej). Nicméně, granty jsou na omezenou dobu, pak je třeba žádat o nové, stejně tak není jisté, zda si tě tvůj tým bude moct dovolit i po skončení. Obecně, zaměstnání na univerzitě není žádné „teplé místečko“ - po určitých časových obdobích i zavedený vědecký pracovník musí před univerzitní radou „hájit“, že si tam svoje místo zaslouží, tj. zejména že publikuje odborné články, potažmo že vede studenty a učí (nicméně články bývají prvořadé). Pokud je to blbý, dostane výtku, pokud je to znovu blbý, vyrazí ho - takhle u nás odešli i lidi, kteří tam učili třeba i přes 10 let, vedli studenty, akorát neměli dost těch publikací…
Tohle už samozřejmě platí u věd. pracovníka, ne u doktoranda.

Samozřejmostí je dobrá angličtina.

A co je prostě nejdůležitější - musíš k tomu mít vztah, vidět v tom bádání smysl, musí tě to naplňovat, protože pro prachy se to fakt nedělá. Dokud nejsi aspoň docent (nebo nemáte nějaký fakt super grant), máš často méně, než ona příslovečná prodavačka v Lidlu. :nevim:

Anonym, práce.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 20:09

Já jsem z akademického prostředí odešla do soukromé sféry. Práce mě moc bavila, přišla mi užitečná, smysluplná, bavila mě hlavně výuka, práce se studenty, ale i ten výzkum byl fajn. 8 týdnů dovolené. To byla pozitiva, pro která jsem vydržela 13 let.
Negativa - nízký plat, do nekonečna prodlužovaná pracovní smlouva na dobu určitou (5× v průběhu 13 let), ve srovnání s korporátem neuvěřitelně šovinistické prostředí, hlavní hodnotící kritérium byl počet publikací (ne užitečnost výzkumu), u nás na ústavu mizerná podpora a vybavení, neustálé vyčítání kolik peněz stojíme daňové poplatníky (po 10leté praxi s tituelm před i za jménem to nebyla ani průměrná mzda), nesmyslná byrokracie.
Hrozně záleží na tom, kam bys šla. Kvalita ústavu/katedry, oblast výzkumu a především jaký je šéf a kolegové.
Dodneška (2 roky) mě trochu mrzí, že jsem odešla. Na druhou stranu mám klidnější práci za víc peněz a víc benefitů.

• Citovat
  • Nahlásit
8142
28.2.21 20:13
@Anonymní píše:
Tak minusy urcite tabulkovy plat… Neco malo je na odmenach, ale i tak bida…Mam PGS, 3 roky praxe a 26.500 hrubeho jako vedecky pracovnik (biologie) + 2.600 osobko. Plusy pro me kontakt se studenty, moznost ucastnit se vyuky, je tam vetsi klid a mensi tlaky nez na Akademii ved. Anonym, finance.

promiň, ale to je hodně bídné, toto u nás mají doktorandi - studenti
jak psal @Cenarius točí se veliké peníze, pokud jsou perspektivní obory a k tomu výzkumy = projekty, i student si může dobře vydělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 20:24

Abych přidala i nějaké plusy (které jsou ale dost možná rozdílné u různých pracovišť): u nás je dost člověk pánem svého času, nemusí nikde sedět od-do (samozřejmě vede přednášky apod., ale většinu času trávíš jinak, než přednášením). Stejně tak se dost benevolentně u nás bere i dovolená - člověk může pracovat dost doma a nikdo nám nepíše, jak to, že nemáme vypsanou dovolenou, když u sebe nejsme (když samozřejmě zrovna nepotřebuje třeba spec. přístroj atd. - ale vyhodnocování dat a psaní stejně zabírá víc času). Zkrátka, když potřebuju ráno k zubaři, tak tam prostě jdu a buď pak víc zamakám, nebo zůstanu déle zas večer, nikdo to neřeší.

Já miluju i náš kolektiv - u všech je tam (oproti příspěvku výše z medicíny) vidět, že jsou to srdcaři, kteří tu práci mají rádi. Taky je pro mě děsně osvěžující pracovat se studenty, vídat se s nimi - člověk si hned připadá mladší. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
5018
28.2.21 20:25

Úplně nejvíc záleží na tom, pod kým bys dělala. To je ve výzkumu alfa a omega všeho. Někteří vedoucí umí sehnat granty a pustí chlup, posílají tě na stáže, seznamujou tě s lidmi na konferencích atd. A pak jsou ti druzí.
Tlak na publikace je všude a je to dost frustrující. V mém oboru, když jsem byla na škole to bylo velmi konzervativní neprůhledné prostředí, kde hrály velkou úlohu kontakty a informace per huba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 20:31
@kalie píše: …
V akademickem prostredi je hodne penez, pred koronou se dalo pekne cestovat za financni podpory univerzit, ruzne konference, ale i delsi staze, podpora pri zapojeni do mezinarodnich projektu.

Tak hodně peněz tam je, ale ne na platy zaměstnanců. A ještě je těch hodně peněz rozdělováno právě grantovkami, takže jsou prostě jen někde a jinde ne. Ano, je dost možností, jak si zafinancovat třeba výzkumnou cestu někam, stáž, účast na konferenci… ale nejsou to peníze, ze kterých si, například, můžeš šetřit na bydlení…

• Citovat
  • Nahlásit
1549
28.2.21 20:58
@Anonymní píše:
Tak hodně peněz tam je, ale ne na platy zaměstnanců. A ještě je těch hodně peněz rozdělováno právě grantovkami, takže jsou prostě jen někde a jinde ne. Ano, je dost možností, jak si zafinancovat třeba výzkumnou cestu někam, stáž, účast na konferenci… ale nejsou to peníze, ze kterých si, například, můžeš šetřit na bydlení…

Vsak ano, napsala jsem to ve vztahu k tem cestam a financovani projektu atd. Kdybys nevykopurovala jen spodni cast meho prispevku, tak bys videla, ze jsem napsala, ze pro asistenty/odborne asistenty tam zadny velky penize nejsou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 21:15

@kalie Přišlo mi lepší upřesnit i to, že jsou tam ty peníze výrazně nerovnoměrně… a také i v té první části píšeš „na začátku těch peněz moc není“, ale ten začátek je obvykle tak 15 let, dost záleží na oboru, na škole, na ambicích dotyčného, než se stane např. tím docentem, a i tak pořád sejde hlavně na grantech, které jsou „sezónní“ záležitost.

Ocitovala jsem tu druhu část, protože mi přišlo, že spolu až tolik nesouvisí - chápala jsem tu první tak, že v ní mluvíš zejména o nutnosti publikací a ty peníze zmiňuješ spíš jen okrajově (ony ty publikace s penězi souvisí spíš vzdáleně a dlouhodobě - ano, je tu systém, který finančně oceňuje publikované články, ale ty peníze nejdou autorovi, ale jdou zas jen na školu, kde si je většinou rektorát přerozdělí podle svého uvážení…).

Nicméně zakladatelka nám stejně nereaguje, ani neupřesňuje, na jakou pozici se to hlásí a jak to má s tím doktorátem, takže asi tak žhavá po záplavě informací nebude. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 22:45
@bublinek píše:
promiň, ale to je hodně bídné, toto u nás mají doktorandi - studenti
jak psal @Cenarius točí se veliké peníze, pokud jsou perspektivní obory a k tomu výzkumy = projekty, i student si může dobře vydělat.

Jo, velke penize se toci, ale ve vybaveni, reagenciich. Akademicke prostredi pro me predstavuje universitu, a tam to u radovych VP takto je, bohuzel. Doktorandi maji spise castecny uvazek a na PhD pred lety jsem mela pracovni vymer 17.000 hrubeho… Na AV to muze vypadat diametralne odlisne a platy radoveho VP i dvojnasobne, ale to prostredi mi tam vyhovovalo 100krat mene :nevim:. A nemyslim si, ze na universite zustava pouze odpad, spis lide s trochu jinou filosofii :think:. Spatne a naopak spickove vyzkumne skupiny najde clovek na AV i na universite…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat